Fanimo prvi strani igrač Sarajeva koji je postigao gol iz slobodnog udarca u gradskim derbijima

Engleski internacionalac Matthias Fanimo postao je tek treći fudbaler FK Sarajevo koji je u derbijima sa najvećim rivalom postizao pogodak direktno iz slobodnog udarca, piše Bordo vremeplov.

Prvi koji je to uspio bio je Rajko Rašević, u derbiju odigranom 3. juna 1973. godine. Željezničar je na Koševu slavio rezultatom 4:2, a Rašević je u 83. minuti snažnim udarcem kroz živi zid “plavih” matirao Ibrahimovića i postavio konačan rezultat utakmice.

Dvadeset i jednu godinu kasnije, tačnije 22. oktobra 1994. godine, Sarajevo je u finalu Kupa Sarajevske regije savladalo Željezničar rezultatom 4:2, a treći gol za bordo tim postigao je Elvir Baljić u 33. minuti utakmice, kada je iz slobodnog udarca sa ivice šesnaesterca matirao Adnan Gušu.

Treći put mrežu Željezničara iz slobodnog udarca, zatresao je Matthias Fanimo u 61. minuti jučerašnjeg derbija, savladaši Erića za 3:0. Tako je ujedno postao i prvi strani nogometaš Sarajeva kojem je to pošlo za nogom u duelima protiv gradskog rivala.

Hitri Englez ujedno je bio i junak jučerašnje utakmice, s obzirom da je postigao dva pogotka i generalno pružio izvrsnu partiju.