8 C
Sarajevo
Nedjelja, 16 ožujka, 2025

ANALIZA: Je li Slovenija prijatelj koji koči BiH na putu do evropskih vrijednosti: Sudija Marko Bošnjak u agendi Plenković – Schmidt

Analiza Agencije Patria

Često smo slušali razne priče, različitih slovenskih dužnosnika, kako nam žele pomoći na EU putu, kako nude svoje eksperte u tom pogledu, kako stoje uz Bosnu i Hercegovinu u svim nastojanjima da se ona transformiše u demokratsku zemlju ili, čak, razne priče o ekonomskoj i svakoj drugoj saradnji.

To sve jako divno zvuči, posebno kada pogledamo sva ta ugledna imena koja su u superlativima govorila o Bosni i Hercegovini. Naravno, nismo zaboravili i one sitne šićardžije Slovence, koji su imali kućnu firmu sa dva zaposlena, a prijavljivali se na milionske tendere u Bosni i Hercegovini, koje su veoma rado i unosno prodavali nekim domaćim firmama ili ih uvlačili u posao kao podizvođače.

Posebno nismo zaboravili onaj čuveni Janšin non-paper o reorganizaciji Zapadnog Balkana, u kojem bismo mi, Bosanci i Hercegovci trebali ostati bez zemlje, jer se jedan desničarski Slovenac malo zaigrao geopolitikom. Zapravo, historija odnosa Slovenije prema Bosni i Hercegovini je različita, ne može se podvesti pod ono naše standardno „crno-bijelo“ jer i ljevičari i desničari, pa i oni iz političkog centra, imaju svoje različite zamisli prema Bosni i Hercegovini.

Ostaje samo pitanje, koliko je to sve u korist naše države Bosne i Hercegovine.

Onda se pojavi, taj čudni i ničim izazvan zahtjev Christiana Schmidta, u ulozi visokog predstavnika preko britanske advokatske kuće, da se uključi u predmet „Kovačević“ kao treća strana, kako bi on Evropskom sudu za ljudska prava lično objasnio da primjena Evropske konvencije o ljudskim pravima vodi ovu zemlju u neke nove sukobe, pa i mogući rat.

Po Schmidtovom, zaštita ljudskih prava i temeljnih sloboda inicira ratove, dok je zaštita mira jedino moguća kroz sistemsku diskriminaciju. Iako je takav stav visokog predstavnika ili možda, čak, fizičkog lica Christiana Schmidta da se pojavi pred Evropskim sudom za ljudska prava, izazvao cijelu lavinu otpora, kako domaćih, tako i velikog dijela međunarodnih aktera, dođosmo do ključnog pitanja.

Kako to, da jedan Slovenac, doduše predsjednik Evropskog suda za ljudska prava, koji se zove Marko Bošnjak (sa veoma upečatljivim prezimenom) odobrava takve namjere Christiana Schmidta tako ekspresno, u roku od manje od 24 sata

Možda baš taj Slovenac, upravo iz te Slovenije koja nas uvjerava u svoje bezuslovno prijateljstvo i podršku, ima neku drugu, svoju ličnu agendu, temeljenu na Janšinom non-paperu, tako što će učiniti sve da zabrani demokratiju u Bosni Hercegovini, po svaku cijenu, pa makar ona značila stvaranje takve sudske prakse, koju željno očekuju razni separatistički pokreti širom Evrope, sa željom da se izdvoje iz svojih matičnih zemalja.

Da li je taj „prijatelj“ Slovenac, sa privremenim radom na mjestu predsjednika Evropskog suda za ljudska prava, svjestan posljedica svojih odluka i šta one mogu značiti, ne samo za Zapadni Balkan, već za cijelu Evropu, ostaje nam nepoznato.

Kako drugačije protumačiti da nakon što je portal istraga.ba objavila taj zahtjev Christiana Schmidta da mu se dozvoli učešće kao Treće strane u predmetu „Kovačević“ sa jasnim izrečenim ograničenjima, kao što je to da ne može ulaziti u meritum predmeta, to mu naš „prijatelj“ Slovenije na privremenom radu u Strazburu, olako dozvoli bez bilo kakve reakcije i, naravno, Schmidt uđe hladno u meritum predmeta iako mu je to naš „prijatelj“ Slovenac eksplicitno zabranio?

Kako, pored toga, tumačiti i shvatiti to „prijateljstvo“ Slovenije, kada njen sudija u Evropskom sudu za ljudska prava, trenutno na mjestu predsjednika, tako olako dozvoljava da mu se obraćaju takozvane agentice Vijeća ministara, iako im je u toku cjelokupnog postupka u predmetu „Kovačević“ davno istekao mandat i nisu imali nikakvo ovlaštenje za djelovanje prema Evropskom sudu za ljudska prava

Možda je to izraz nekog prijateljstva koje mi još uvijek ne razumijemo, jer naš „prijatelj“ Slovenac na mjestu predsjednika Evropskog suda za ljudska prava, svašta nešto dozvoljava, a sve u korist susjedne Hrvatske (valjda je zaboravio slučaj Piranskog zaljeva), koja tako žarko želi da otme dio suvereniteta Bosne i Hercegovine, kroz tu sintagmu „legitimno političko predstavljanje konstitutivnih naroda“ koja ne postoji u niti jednoj zemlju članici Vijeća Evrope.

Na putu toj nemogućoj sintagmi, koja ne postoji nigdje u Evropi, stoji upravo presuda „Kovačević“ koja se izgleda ne sviđa našem „prijatelju“ Slovencu, pa svašta nešto dozvoljava dovodeći u pitanje ugled samog Evropskog suda za ljudska prava.

Teško je razumjeti i prihvatiti tu logiku „prijatelja“ Slovenca, Marka Bošnjaka, čije sada već vidno aktiviranje na obaranju presude „Kovačević“ jedva čekaju Plenković i Vučić zajedno.

Prvi da otme suverenitet Bosni i Hercegovini, a drugi da to isto uradi Crnoj Gori, a nije ni Sjeverna Makedonija daleko od tog scenarija. No, ostaje pitanje, šta će onda biti sa Katalonijom, Južnim Tirolom, Flandrijom, Škotskom i sličnim dijelovima drugih zemalja, u kojima separatistički pokreti jedva čekaju da se aktivno biračko pravo, kao neposredni izraz demokratije, malo etnički uredi po načelima „prijatelja“ Slovenca, Marka Bošnjaka, pa da iniciraju i ostvare svoje separatističke zamisli.

A mi, Bosanci i Hercegovci, trebamo se manuti tih raznih stereotipa da su nam baš svi prijatelji, kada rad ili aktivnost tih naših navodnih prijatelja po pitanju Bosne i Hercegovine, govori upravo suprotno. U pamet, Bosanci i Hercegovci.

U pamet i Slovenci kojima “srpski svet” već odavno nije stran, a sada pod utjecajem Plenkovića Boṣ̌njak napuṣ̌ta evropske vrijednosti. Uvijek se govorilo, i u vrijeme bivṣ̌e Jugoslavije da su Slovenci Evropljani, da li je to baṣ̌ tako?

The post ANALIZA: Je li Slovenija prijatelj koji koči BiH na putu do evropskih vrijednosti: Sudija Marko Bošnjak u agendi Plenković – Schmidt appeared first on IZDVOJENO.ba.

Slučajna vijest

Potpuno nova cesta: Uskoro radovi na projektu vrijednom više od 900 miliona KM koji će spajati Mostar s granicom Hrvatske

Radovi na velikom infrastrukturnom projektu koji će Mostar preko Pologa i Širokog Brijega prometno povezati s granicom s Republikom Hrvatskom mogli bi uskoro početi. Riječ je o potpuno novoj prometnici vrijednoj više od 900 milijuna KM, koja će cijelom svojom dužinom imati četiri traka te po završetku biti od ogromnog značaja za stanovništvo ovog dijela Bosne i Hercegovine, a bolja prometna povezanost svakako će imati svoj značaj za razvoj gospodarstva, piše Večernji.ba.

Prema najavama iz Javnog poduzeća Autoceste Federacije BiH, u Mostaru će 21. ožujka biti upriličeno otvaranje pristiglih ponuda za izgradnju brze ceste Mostar - Polog - Široki Brijeg - Grude - granica s Hrvatskom. Riječ je o ponudama za prve dijelove ove ceste Polugrno - Podledinac dužine 5,48 kilometara i Podledinac - Grude istok, dužine 6,36 kilometara. Sekcija Polugrno - Podledinac dijelom pripada prvoj poddionici Polog - Polugrno, a dijelom drugoj poddionici Polugrno - granica s RH. Predmetna sekcija počinje od stacionaže 13 + 180 km glavnog projekta i završava na stacionaži 18 + 660 km.

Kako su objasnili iz JP Autoceste Federacije BiH, ova sekcija uključuje petlju Polugrno s projektiranim naplatnim mjestima i spojnom cestom te nema značajnih objekata. U sklopu glavne trase projektirana su tri podvožnjaka (Polugrno 1, Polugrno 2 i Rasno), jedan nadvožnjak i vijadukt Zvirnjače (L = 25 m). Sekcija Podledinac - Grude istok dio je poddionice II, Polugrno - granica s RH. Predmetna sekcija počinje od stacionaže 18 + 660 km glavnog projekta i završava na stacionaži 25 + 20 km. Sekcija uključuje dvije petlje s projektiranim naplatnim mjestima i spojnim cestama. U sklopu ove sekcije projektirana su dva nadvožnjaka, jedan podvožnjak i vijadukt Krštelica. 

Kako je ranije navedeno iz Javnog poduzeća Autoceste Federacije BiH, ukupna vrijednost radova premašuje 119 milijuna KM. Odnosno izvođenje radova na sekciji Polugrno - Podledinac procijenjeno je na 49,978.247,40 KM bez PDV-a, dok procijenjena vrijednost radova na sekciji Podledinac - Grude istok iznosi 69,246.532,32 KM. Inače, brza cesta Mostar - Polog - Široki Brijeg - Grude - granica s Hrvatskom, ukupno duga nešto više od 60 kilometara, podijeljena je na dva dijela - Mostar sjever - Polog te Polog - granica s RH. Dionica Mostar sjever - Polog dužine je 20,3 km te počinje od čvorišta autoceste na koridoru Vc Mostar sjever.

Tehnički vrlo zahtjevno

U nastavku trasa ide sjevernim dijelom iznad zone deponija otpada Uborak te sjeverno od industrijske zone Gajevi. Dalje trasa prelazi preko magistralne ceste M-17, gdje je projektirano čvorište/kružni tok na magistralnoj cesti s niveletom brze ceste iznad kružnog toka. Trasa u nastavku nakon nasipa prelazi rijeku Neretvu mostom i preko lokalne ceste i željezničke pruge. Kako bi se svladalo tešku konfiguraciju terena, u nastavku trase projektirani su vijadukt Raštani, tunel, vijadukt Orlovac, vijadukt Rudarski kop. Trasa na ovom dijelu završava čvorištem Rudarski kop preko spojne ceste, kojim je omogućena izravna veza iz Ulice bleiburških žrtava na brzu cestu. 

Dionica Polog - granica RH duga je 40,4 km, a uključuje dvije poddionice Polog - Polugrno (15,8 km) i Polugrno - granica s RH (24,6 km). Početak ove dionice je na području Mostarskog blata (Polog), koja se nalazi u dužini od 1,50 kilometara na području HNŽ-a, dok ostatak poddionice prolazi područjem ZHŽ-a i završava se petljom Polugrno. Na ovoj poddionici projektirano je dvostrano odmorište Gradina, deset podvožnjaka, dva mosta i jedan nadvožnjak. Trasa ove poddionice prolazi kroz grad Široki Brijeg i općinu Grude te završava na granici s RH. Ova trasa svojim se južnim dijelom nastavlja na mostarsku južnu obilaznicu. 

Inače, izgradnja brzih cesta kroz Federaciju BiH jedan je od prioriteta kako bi se omogućilo ravnomjeran infrastrukturni razvoj svih županija s obzirom na to da koridor Vc ne prolazi kroz sve dijelove ovog entiteta. 

Objava Potpuno nova cesta: Uskoro radovi na projektu vrijednom više od 900 miliona KM koji će spajati Mostar s granicom Hrvatske pojavila se prvi puta na PressMedia.

Emin svoje medvjede počastio mesom morskoga psa

Poznati odgajivač medvjeda Emin Ljutić svoje medvjede Gvidu i Laku počastio je mesom morskoga psa.

Kako ima prijatelja koji radi na kruzeru i koji mu je pričao kako je meso te vrste odlično, Emin je zamolio da mu donese nekoliko kilograma fileta.

Prijatelj donio a Emin prvo počastio sebe pa onda i svoje medvjede. "Još se oblizuju od slasti", govori nam Emin i nudi četiri komada mesa već ispečenog na tavi. Probali smo i mi ali ni na kraj pameti nije nam bilo da je riječ o morskome psu", navodi se na Youtube kanalu Srećka Stipovića.

https://www.youtube.com/watch?v=9_bl00nbmdo

Objava Emin svoje medvjede počastio mesom morskoga psa pojavila se prvi puta na PressMedia.

GENOCID: Izraelska vojska ubila devet Palestinaca u Gazi

Dužnosnici kažu da u Gazi samo jedna od 10 osoba ima pristup čistoj vodi i da su zalihe osnovnih potrepština pri kraju

The post GENOCID: Izraelska vojska ubila devet Palestinaca u Gazi appeared first on IZDVOJENO.ba.

Bavarska policija objavila detalje terorističkog napada koji je izveo mladić iz BiH

Emrah I.(18), mladić porijeklom iz Bosne i Hercegovine, izveo je napad na generalni konzulat Izraela u Minhenu, septembra prošle godine.

Ovaj mladić, nastanjen u austrijskom Neumarkt am Wallersee, pucao je iz puške sa fiksiranim bajonetom. Nakon razmjene vatre sa policijom, mladić je preminuo neposredno po dolasku hitne pomoći.

Policija je objavila nove detalje o ovom napadu. Naime, bavarska policija je na pres konferenciji saopštila da je mladić radikalizovan od početka konflikta u Gazi, oktobra, 2023. godine.

“Ovaj 18-godišnji mladić je bio autsajder. Nije imao prijatelja, čak ni prijatelja preko interneta. Osjećao se diskriminisanim, neshvaćenim jer je bio musliman”, rekla je Gabrijele Tilman, iz javnog tužilaštva u Minhenu.

Policija je došla do saznanja da je mladić u periodu od marta, 2024. godine pa se do napada, 5. septemba, Emrah je aktivno pretraživao kako doći do naoružanja i to 116 puta. Inače, njemu je bilo zabranjeno nošenje oružja, pa je tako propao i njegov pokušaj da kupi oružje od lokalnog dilera oružja u Salcburgu. Inače, on je bio pod zabranom nošenja oružja jer je otvoreno pričao o oružju i eksplozivima u školi, još jula 2021. godine.

Istražujući njegov put, policija je saznala da se on pridružio terorističkoj organizaciji februara, 2023. godine. Jedan od njegovih prijatelja alarmirao je vlasti navodeći da je ovaj, tada 17-godišnjak, ozbiljno radikalizovan. Iako je policija tada pokrenula istragu, iz nerazjašnjenih razloga je prekinuta. Emrah I. je samo dan prije napada kupio oružje i municiju od privatnog dilera za 300 evra. Razlog zašto oružje nije registrovano jer je imao obavezu da registruje oružje u roku od šest nedelja.

Policija je saznala i da je mladić oružje sakrio u jednoj šumi, gdje ga je držao sve do polaska u Minhen, u koji je otišao majčinim automobilom. Navodno je sa benzinske pumpe poslao bratu novac, a svojim roditeljima emotikon srca u poruci, što je na neki način bio oproštaj od porodice. Ubrzo nakon toga, krenuo je u svoj “terorističku misiju”. Prvo je ispalio dva metka u Dokumentacioni centar koji se nalazi ispred izraelskog konzulata:

“On čak nije ni znao gdje se nalazi konzulat. Na telefonu je imao otvorene google maps na kojima je pretraživao “izraelska ambasada Minhen”, saopštili su istražioci.

On je bukvalno besciljno hodao oko zgrade, a zatim je vidio grb Izraela u koji je zabio bajonet. Baš zbog ovog detalja, sam napad je okarakterisan kao “anti-izraelski terorizam”. Čak i nakon što ga je policija locirala i ranila, on je nastavio da puca po policiji, ali i spasilačkoj službi koja je došla.

“Ispalio je 11 hitaca i ranio tri policajca”, rekao je jedan od istražioca. Mladić nije uspio da preživi razmjenu vatre sa policijom, jer je bio pogođen sa 14 metaka.

Objava Bavarska policija objavila detalje terorističkog napada koji je izveo mladić iz BiH pojavila se prvi puta na PressMedia.

Dara Bubamara skrhana bolom: “Bio je divan dečko”

Pjevačica Dara Bubamara skrhana bolom oprostila se od Marka (33) s kojim je bila veoma bliska.

Bubamara je jedna od omiljenih estradnih zvijezda među publikom jer njeguje odnos sa svojim fanovima. Jedan od njih je bio i Marko Roganović iz Crne Gore.

Ovaj mladić je iznenada preminuo u srijedu, a prijatelji se od njega opraštaju na društvenim mrežama. Upravo je on bio jedan od njenih najvećih fanova.

Tridesetrogodišnji mladić na Instagramu ima fotografije sa pjevačicom, a viđen je bio na svakom njenom nastupu koji je prethodnih godina imala na crnogorskom primorju. Kada joj je saopšteno da je Marko preminuo, pjevačica se rastužila:

"Mnogo mi je žao! Bio je divan dečko. Dolazio je na moje nastupe, uvek je bio vedar i nasmejan. Baš sam se potresla, tuga velika", rekla je kratko Dara za "Kurir".

Marko joj je često ostavljao stikere u obliku srca i u tom maniru mu je i pjevačica odgovarala, prenosi Telegraf.

Objava Dara Bubamara skrhana bolom: “Bio je divan dečko” pojavila se prvi puta na PressMedia.

Povezani članci

Popularne kategorije