Najvatreniji navijači Bosne i Hercegovine, popularni BH Fanatikosi, su na utakmici protiv Njemačke pozvali sve da pomognu žrtvama strašnih poplava u našoj zemlji.
Kao što su i najavili, BH Fanatikosi su u 39. minuti digli veliki transparent i pozvali sve da pozovu humanitarni broj za pomoć unesrećenim.
– Idemo sad svi telefon u ruke, 17039 – poručili su BH Fanatikosi.
Publika na Bilinom Polju je ispoštovala zahtjev BH Fanatikosa i odmah uzela telefon u ruke i pozvala humanitarni broj.
Podsjetimo, na broj 17039 donirate 2 KM za pomoć žrtvama katastrofalnih poplava.
Na području Kantona Sarajevo nije mali broj starijih, bolesnih, nepokretnih ili slabo pokretnih osoba koje same žive.
U većini slučajeva o njima niko ne brine iako bi, zbog starosti i zdravstvenog stanja u kojem se nalaze, po svim pravilima trebali imati 24-satni nadzor.
Takve osobe uglavnom žive u stanovima, nemaju djecu ili su im djeca u inozemstvu, nemaju rodbine ili ih povremeno (jednom sedmično) obilazi član familije.
Uglavnom su prepušteni na milost i nemilost komšiluka.
Smještaj u ustanove
Osim što, zbog stanja u kojem se nalaze, jako teško žive, takve osobe su zbog niza razloga i potencijalna opasnost za okolinu.
Pitali smo Kantonalni centar za socijalni rad Sarajevo, da li znaju koliko uopće takvih osoba ima u KS, kakva su njihova prava i da li iko od nadležnih službi vodi brigu o njima
Naime, stare osobe koje trebaju 24-satnu brigu definisane su propisima iz oblasti socijalne zaštite kao jedna od kategorija korisnika socijalne zaštite i imaju pravo:
- smještaj u ustanove socijalne zaštite (gerontološke centre i domove za stare osobe koji se osnivaju kao privatne ili javne ustanove ili u ustanove sličnog tipa);
- kućnu njegu i pomoć u kući,
- novčanu naknadu za pomoć i njegu druge osobe (po kantonalnom propisu iz oblasti socijalne zaštite) ili dodatak za njegu i pomoć drugog lica po Federalnom propisu koji uređuje oblast socijalne zaštite.
Smještaj u ustanove socijalne zaštite se, kako navode iz Kantonalnog centra za socijalni rad Sarajevo, realizira na dobrovoljnoj osnovi.
- Starije osobe se putem Centra mogu smjestiti u ustanove socijalne zaštite samo pod uvjetom da su saglasne sa smještajem što se dokazuje izjavom koju potpisuju prije smještaja. Usluge kućne njege i pomoći u kući starije osobe ostvaruju pod uvjetom da stručna institucija utvrdi da je takva pomoć potrebna osobi, da osoba ne ostvaruje pravo na novčanu naknadu za pomoć i njegu druge osobe (po Kantonalnom propisu iz oblasti socijalne zaštite) ili dodatak za njegu i pomoć drugog lica (po Federalnom propisu iz oblasti socijalne zaštite). Također, da nema mogućnost da joj pomoć osigura roditelj, bračni drug ili djeca, da joj prihod po članu domaćinstva ne prelazi 30 posto prosječne plaće i da nema ugovor o doživotnom izdržavanju - navode iz Kantonalnog centra za socijalni rad Sarajevo.
Kada je riječ o pravu na novčanu naknadu za pomoć i njegu druge osobe (po Kantonalnom propisu iz oblasti socijalne zaštite) ili pravu na dodatak za njegu i pomoć drugog lica (po Federalnom propisu koji uređuje oblast socijalne zaštite), važno je, dodaju iz Centra za socijalni rad, napomenuti da osobe koje su ostvarile pravo na novčanu naknadu za pomoć i njegu druge osobe po Kantonalnom propisu ne mogu ostvariti pravo na dodatak za njegu i pomoć drugog lica po Federalnom propisu.
- Istovremenoje važno naglasiti da osobe koje su ostvarile pravo na kućnu njegu i pomoć ne mogu ostvariti pravo na novčanu naknadu za pomoć i njegu druge osobe (po Kantonalnom propisu iz oblasti socijalne zaštite) ili dodatak za njegu i pomoć drugog lica (po Federalnom propisu koji uređuje oblast socijalne zaštite). Dakle, navedena prava isključuju jedno drugo i stara osoba odlučuje koje od prava će da koristi. Evidenciju korisnika koji su ostvarili navedena prava vodi Centar za socijalni rud premka mjestu prebivališta korisnika - objašnjavaju iz Centra za socijalni rad.
Novčana davanja
Navode da im nije poznat tačan broj osoba koje trebaju 24-satnu podršku iz razloga što se evidencije vode na temelju ostvarenih prava.
- Prema našim evidencijama sa 31. 12. 2024. godine u JU Kantonalni centar za socijalni rad registrovano je da pravo na novčanu naknadu za pomoć i njegu druge osobe (po Kantonalnom propisu iz oblasti socijalne zaštite) ostvaruje ukupno 1.156 korisnika. Pravo na dodatak za njegu i pomoć drugog lica (po Federalnom propisu koji uređuje oblast socijalne zaštite) ostvaruje ukupno 9.769 korisnika, dok pravo na smještaj u ustanove socijalne zaštite (domove za stare osobe/gerontološke centre) ostvaruje 280 korisnika - ističu iz Centra za socijalni rad.
Kažu da trenutno na evidenciji Centra za socijalni rad nema starih osoba koje koriste usluge kućne njege i pomoći u kući.
- Razlog za to je mogućnost izbora koja je ostavljena korisnicima, zahvaljujući kojoj oni u pravilu između novčanog davanja i socijalnih usluga biraju ovo prvo - stoji u odgovoru kojeg smo dobili iz Kantonalnog centra za socijalni rad Sarajevo.
Bosna i Hercegovina suočava se s izazovima stabilnosti zbog mogućnosti odcjepljenja Rs, dok su odnosi između Bošnjaka i Hrvata često napeti. Potencijalna autonomija za Sandžak ili Hercegovinu. EU bi mogla igrati ključnu ulogu u stabilizaciji regije, no ako taj proces ne uspije, nacionalističke težnje mogle bi ponovno destabilizirati granice
Jutros je u našoj zemlji umjereno do pretežno oblačno vrijeme. U centralnim i višim područjima registrovan je i slab snijeg.
Temperature zraka izmjerene u 7 sati iznosile su (°C): Ivan Sedlo -7, Sokolac -5, Bugojno, Livno i Sarajevo -3, Drvar i Srebrenica -2, Jajce i Tuzla -1, Banja Luka, Bihać, Bijeljina, Doboj i Sanski Most 0, Gradačac, Prijedor i Zenica 1, Široki Brijeg 3, Mostar i Trebinje 4, Stolac 5.
Danas će u Bosni i Hercegovini biti pretežno oblačno vrijeme. Tokom dana, u Bosni mjestimično će padati slab snijeg. Vjetar u Bosni većinom umjerene jačine, sjevernog i sjeveroistočnog smjera. U Hercegovini i na jugozapadu Bosne jaka, na momente i olujna bura. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između -3 i 3, na jugu zemlje do 8°C.
U Sarajevu je jutros oblačno vrijeme. Tokom dana može pasti i malo snijega, a najviša dnevna temperatura zraka iznosit će oko 0°C.
Vrijeme narednih dana
Prema aktuelnim sinoptičkim modelima od utorka se prognozira stabilno vrijeme.
- Na jugu zemlje preovladavaće umjereno oblačno i sunčano. U Bosni je u kotlinama moguća magla i niska oblačnost. Nije isključena tokom dana temperaturna inverzija, kada će biti toplije u planinskim područjima nego u kotlinama. Jutarnje temperature u narednih desetak dana kretat će se između -10 i -4°C u Bosni, do 4°C u Hercegovini. Najviše dnevne od -5 do 1°C, na jugu zemlje do 7°C, saopćeno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda (FHMZ) BiH.
Naime, u u utorak će u Bosni i na sjeveru Hercegovine biti pretežno oblačno vrijeme. U većem dijelu Hercegovine se očekuje razvedravanje i sunčanije. Vjetar u Bosni većinom slab, istočnog i sjeveroistočnog smjera. U Hercegovini i jugozapadu Bosne prijepodne bura će oslabiti. Jutarnja temperatura zraka većinom između -8 i -2, na jugu zemlje do 4°C, a najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između -3 i 2, na jugu zemlje do 8°C.
U srijedu će u Bosni biti oblačno vrijeme, a u Hercegovini malo do umjereno oblačo i sunčano. Po kotlinama i uz riječne tokove moguća je magla ili niska oblačnost. Ponegdje u zapadnim i sjeverozapadnim područjima može pasti i malo snijega. Vjetar slab, sjevernog i sjeveroistočnog smjera. Jutarnja temperatura zraka većinom između -8 i -3, na jugu zemlje do 2°C, a najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između -2 i 3, na jugu zemlje do 8°C.
U četvrtak će u Bosni biti umjereno do pretežno oblačno vrijeme, a u Hercegovini sunčano uz malu do umjerenu oblačnost. Po kotlinama i uz riječne tokove moguća je magal ili niska oblačnost. Jutarnja temperatura zraka većinom između -8 i -3, na jugu zemlje do 2°C, a najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između -2 i 4, na jugu zemlje do 10°C.
Udruženje Pomozi.ba pokrenulo je apel za liječenje 22-godišnje Aide Patković iz Viteza sa poteškoćama u razvoju.
Za nju je u funkciju stavljen humanitarni broj 17007, pozivom se doniraju 2 KM, a broj je jedinstven za sve telekom operatere u BiH.
Boluje od raka
Pored poteškoća u razvoju koje je prate cijeli život, Aida je prije 6 godina saznala da boluje od raka, odnosno od Hodgkinovog limfoma.
Put ka izliječenju nije nimalo jednostavan ni njoj ni njenoj majci zbog poteškoća u razvoju koje Aidu ometaju da sarađuje i uopće dozvoljava da je se pregleda i liječi.
Aida ide na kemoterapije, uz koje prima imunoterapije koje na nju jako dobro djeluju, te se pojavio tračak nade na putu ka njenom izliječenju, no ova imunoterapija iako efikasna, finansijski je teško dostižna Aidinoj porodici.
Za Aidu je Udruženje “Pomozi.ba” već prikupljalo pomoć, ali je i pored te donacije sestrina porodica podigla kredit i platila Aidin prijeko potreban lijek. Kako su ljekari propisali da Aida ove imunoterapije treba koristiti do oktobra 2025. godine, pred njihovu porodicu došao je nemoguć zadatak – prikupiti iznos od 104.096 KM koliko je cijena ovog lijeka u Bosni i Hercegovini, a koji sprečava stanice raka da potiskuju imunološki sistem.
Stoga se iz Udruženja “Pomozi.ba” nadaju da će dobri ljudi koji ih prate, nesebično kao i do sada, pomoći Aidi da dođe do prijeko potrebnog lijeka i olakšati život njoj i njenoj porodici.
Osim poziva na broj 17007, donacije su moguće i putem linka https://pomoziba.org/r/1557 ili standardnih žiro računa Pomozi.ba organizacije - ovdje.
Na krovu Zenica City centra desila se saobraćajna nezgoda u kojoj je učestvovalo Golf 4, piše 072info. Kako 072info saznaje, u nezgodi nije bilo povrijeđenih, ali je nastala veća materijalna šteta. Jo...