Visoki predstavnik EU za vanjsku i sigurnosnu politiku Josep Borrell rekao je da je izraelski napad na Bejrut u kojem su ubijeni medicinski radnici “kršenje međunarodnog humanitarnog prava”.
“IDF je tokom noći ponovo napao zdravstvene radnike u centru Bejruta: ubijeno je sedmero ljudi, uključujući bolničare. Ne samo da su civili žrtve napada, uključujući i onih u gusto naseljenim područjima, već su lišeni i hitne pomoći. Osuđujem ovo kršenje međunarodnog humanitarnog prava”, napisao je.
Izraelski napad sinoć je pogodio medicinski centar koji pripada Islamskoj zdravstvenoj organizaciji povezanoj s Hezbolahom.
Bio je to drugi zračni napad na centar Bejruta ove sedmice, a većina ranijih napada bila je ograničena na predgrađa na jugu.
Svako ko je posjetio Sarajevo tokom ramazana, mjeseca posta muslimana, sigurno će reći da je to poseban doživljaj i posebna atmosfera.
Mnogo je specifičnosti vezanih za ramazan u glavnom gradu Bosne i Hercegovine, a jedan od najznačajnijih simbola i poveznica ramazana i Sarajeva bez sumnje su tradicionalni sarajevski ramazanski somuni, ukusna peciva koja su vjekovima neizostavan dio iftarskih sofri.
Prema predajama, somun je prvi napravio Gazi Husrev-begov intendant, odnosno glavna osoba zadužena za opskrbu vojske.
On je dobio naređenje da osmisli neko pecivo koje će biti ukusno, jednostavno za napraviti, ali i da se brzo hladi. Tako je osmišljen somun, a prezime intendanta koji ga je osmislio bilo je Somun, pa je popularno sarajevsko pecivo po njemu i dobilo ime.
Sarajevske pekare su u danima ramazana prepune ljudi koji čekaju da kućama ponesu vruće i mirisne somune. Somun je inače vrsta peciva koja se pravi od brašna i posipa se zrnima ćurekota.
Jaglac ili jagorčevina je biljna vrsta koja je rasprostranjena kako u južnoj tako i u zapadnoj Evropi, kao i na području jugozapadne Azije i severozapadne Afrike.
Jagorčevina je među prvim biljkama koje počinju da cvjetaju u proleće. Pored toga što ima ljekovita svojstva, ova biljka se i lako gaji. Uz pomoć naših savjeta gajenje jagorčevine biće i za vas vrlo jednostavno.
Svaki cvijet se sastoji od pet latica, čašica je duga oko 15 milimetara, a građena je od pet međusobno sraslih lapova. Jagorčevina cvjeta od februara do maja.
Od ljekovitih materija jagorčevina sadrži: natrijum, kalcijum, saponin, primaverin, primulaverin, a u samom cvijetu flavonoide. List sadrži mnogo vitamina C, te karoten, kristalizovane jaglačne kiseline.
Jagorčevina nije dovoljno iskorišćena, iako je veoma vredna ljekovita biljka. Ima dugu istoriju upotrebe kao lijek, te je naročito korišćena u liječenju stanja koji uključuju spazme, paralize, kao analgetik i antipiretik.
Kako ova biljka sadrži saponine, a oni djeluju kao ekspektoransi, kao i salicilate koji su glavni sastojak aspirina, ona djeluje i na smirenje upale, te protiv groznice. Lijek ne bi trebalo propisivati trudnicama, bolesnicima koji su osjetljivi na aspirin kao ni onim bolesnicima koji uzimaju antikoagulativne lijjekove.
Jagorčevina pročišćava krv i iz organizma eliminiše uzročnike reume i kostobolje.
Ako je neko sklon oboljenjima mišića i ligamenata, neka svakodnevno pije čaj od jagorčevine (jednu do dvije šolje) i bolovi će prestati.
Jedno od najefikasnijih sredstava protiv nesanice je upravo ova biljka, koja je preporodila mnoge ljude i spasla ih od fizičke i duševne iscrpljenosti, piše Stil.
Čaj koji ćemo ovde preporučiti treba uzeti prije svih sintetičkih sredstava koja obećavaju miran san. Ovaj čaj donosi san liječeći sve uzroke nesanice, čuvajući nerve i zdravlje uopšte.
FOTO: SRNA
Potrebno je 50 grama jagorčevine, 25 grama lavandinog cvijeta, 10 grama hmelja i 15 grama kantariona. Jednu vrhom punu kašiku ove mješavine preliti sa 1/4 litra vrele vode, pa ostaviti da odstoji tri minuta. Pije se pred spavanje, veoma vrelo, koliko god se može podnijeti, zaslađeno sa malo meda.
Jagorčevina izvanredno povoljno djeluje na nerve i srce, jača ih i smiruje glavobolje na nervnoj bazi.
Izvrsno djeluje i na upalu srčanog mišića, a prevencija je protiv izliva krvi u mozak.
Odličan čaj za istjerivanje pjeska iz bubrega dobićemo ako skuhamo korjen jagorčevine i pomiješamo ga sa medom.
Pravi proljećni čaj koji čisti krv dobija se od 50 grama jagorčevine, 50 grama zovinih izdanaka, 15 grama koprivinog lista i 15 grama korjena maslačka.
Pripadnici EUFOR-ovog Multinacionalnog bataljona će sutra, 18. marta 2025. godine, u okviru redovnih sigurnosnih mjera i aktivnosti, obavljati patrolu kroz općinu Centar u Sarajevu.
Kako je navedeno iz Općine Centar, ova patrola predstavlja dio redovnih sigurnosnih mjera i nema razloga za zabrinutost ili paniku među građanima.
- Ljudstvo i vozila iz sastava Multinacionalnog bataljona EUFOR-a vrše redovne patrole širom Bosne i Hercegovine. Ove patrole, koje su planiraju unaprijed, dio su mandata EUFOR-a u okviru Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda. Njihova svrha je praćenje sigurnosne situacije i podrška stabilnom i sigurnom okruženju, navodi se u saopćenju.
Prisustvo EUFOR-akao multinacionalne snage u BiH, dodaju, jasno pokazuje opredjeljenje za održavanje stabilnosti i sigurnosti u zemlji, te nastavka podrške institucijama BiH.
- Ostajemo posvećeni transparentnoj komunikaciji i uvijek informišemo građane BiH u potpunosti, poručuju iz EUFOR-a, dodaje se u saopćenju.
U Slavonskom Brodu se sinoć oko 22:30 sati dogodila saobraćajna nesreća u kojoj su poginule dvije osobe, a među njima je petogodišnje dijete.
Policija Slavonskog Broda je navela kako je zamjenik općinskog državnog odvjetnika u ovom gradu, uz asistenciju policijskih službenika proveo uviđaj kojim je utvrđeno da je 30-godišnjakinja upravljala automobilom Sjevernom veznom cestom od istoka prema zapadu.
U ovom vozilu je bilo i dijete (2020. godište) koje se nalazilo u dječijoj sjedalici.
Navedenom cestom iz suprotnog smjera kretao se 33-godišnjak koji je upravljao vozilom bez korištenja pojasa.
Prema njihovom izvještaju, do nesreće je došlo tako što je 30-godišnjakinja započela skretati u lijevo prema pristupnoj cesti da nije propustila 33-godišnjaka koji je zadržavao smjer kretanja, pri čemu je došlo do sudara između dva vozila.
U saobraćajnoj nesreći, 33-godišnjak i dijete su smrtno stradali na mjestu događaja, dok je 30-godišnjakinja teže povrijeđena te je zadržana u bolnici na daljnjem liječenju.
Od vozača su uzeti potrebni uzorci radi analize na opojna sredstva.
"Poginuli su vozač iz jednog automobila i dijete koje je bilo suputnik u drugom. Majka-vozačica i dalje se bori za život", rekao je direktor bolnice Josip Samardžić.
Brojni poznati na društvenim mrežama nerijetko dijele svoje uspomene iz djetinjstva, pa tako imamo priliku vidjeti kako su izgledali kao djeca. Svojim starim fotografijama iz prošlosti razniježe pratitelje na društvenim mrežama, dok bi ih s druge strane malotko prepoznao.
Svojedobno je svoju fotografiju iz djetinjstva odlučila pokazati i poznata pjevačica, a mnogi su se iznenadili kada su je vidjeli. Naime, kao djevojčica je izgledala skroz drugačije i gotovo da se ne može naći sličnost s današnjom verzijom nje.
Instagram
Riječ je o pjevačici Ljupki Stević koja je u središte pozornosti medija dospjela kada je snimila duet s američkim reperom Snoopom Doggom, a onda je neko vrijeme nije bilo u javnosti. Ipak, 2021. godine ponovno se našla na svim naslovnim stranama kada je nastao skandal s njenim ljubavnikom Dragišom Simićem.
Podsjetimo, Ljupka je te godine dospjela na naslovne strane svih medija kada je zbog nevjere svog tadašnjeg partnera, oženjenog pukovnika Dragiše Simića, demolirala njegove automobile.
Snimke na kojima je pjevačica lomila i lupala sve ispred sebe obišli su društvene mreže, a nakon toga je dobila prekršajnu prijavu i zabranu prilaska u trajnju od 30 dana.
Inače, Ljupka je teško podnijela prekid veze od 10 godina, ali je ubrzo odlučila stati na noge i ponosno nastaviti kroz život. Da se maksimalno posvetila sebi svjedoče i brojne fotografije s putovanja, a one ljetnje i golišave zapalile su društvene mreže.