-0.1 C
Sarajevo
Četvrtak, 23 siječnja, 2025

BOSNA MORA HITNO DA SE NAORUŽA I PRIPREMI ZA NOVU AGRESIJU: Ambasador Bocan-Harčenko neprijateljski prijeti: Rusija će štititi prava Rs ‘svom snagom’

– Situacija u BiH je jedna od kriznih tačaka u regionu i tu ćemo štiti Dejton, odnosno sva prava koja je Republika Srpska stekla kao rezultat dejtonskih pregovora i Dejtonskog mirovnog sporazuma, koja ima i imaće. Јer samo na tom osnovu može BiH da opstane – rekao je Bocan-Harčenko u Institutu za međunarodnu politiku i privredu u Beogradu gdje je održao predavanje na temu “Rusko-srpski bilateralni odnosi u aktuelnim geopolitičkim okolnostima”.

Bocan-Harčenko je, kako prenosi RTRS, kazao da ne postoji nijedno pitanje koje je Zapad srećno riješio u regionu ili koje je potpuno riješeno od 1991. godine.

– Ne samo BiH i Kosovo, koje su najveće krize, nego i tenzije sa Hrvatskom, uključujući neke manje-više prikrivene među državama u regionu, uključujući one koje su članice EU, što kazuje da je iluzija da se čim se zemlje Balkana pridruže EU automatski rješavaju sva pitanja – rekao je Bocan-Harčenko.

Prema njegovim riječima, Washington nije zainteresovan da se smiri potpuno situacija na Balkanu “jer njima, što je za Evropu teže, to je bolje”.

Bocan-Harčenko je rekao da Srbija ostaje partner Rusije i naglasio da će Rusija nastaviti da koristi svoj položaj stalne članice Vijeća sigurnosti UN da štiti interese Srbije u Vijeću sigurnosti.

– Mi smo uz Beograd što se tiče Kosova. Koristićemo i dalje naš položaj kao stalne članice Vijeća sigurnosti UN. Bez obzira na dijalog Beograda i Prištine, Vijeće sigurnosti UN ostaće osnovni teren rasprave oko Kosova – rekao je Bocan-Harčenko.

On je kazao da neriješena kriza oko Kosova i Metohije ostaje opasnost za Balkan i šire.

– Zapad je Rezoluciju 1244 Vijeća sigurnosti UN kršio od samog početka, ali ona postoji. Štitićemo nezavisnost i teritorijalni integritet Srbije svom snagom – rekao je ruski ambasador.

Bocan-Harčenko je rekao da je najvažnije da Srbija nije pristala da uvede sankcije Rusiji, koje je Zapad uveo 2022. godine, i kazao da je takav postupak Srbije dobar osnov za nastavak saradnje, te da postoji veliki interes Moskve za razvoj odnosa sa Beogradom.

Bocan-Harčenko osvrnuo se i na govor predsjednika Srbije Aleksandra Vučića na zasjedanju Generalne skupštine UN i anveo da je Vučić imao hrabar govor i da se izdvaja stav Srbije od niza država koje samo kolektivno ponavljaju ono što Zapad govori.

On je rekao da Vučić ima dosljedan stav prema saradnji sa Rusijom.

– Njegov stav oko Kosova i Metohije je isto veoma dosljedan i čvrst. Od dana kad je Rusije bila u Kontakt grupi znamo kako je teško da se brani svoj stav uz pritisak Zapada – rekao je Bocan-Harčenko.

Govoreći o situaciji u svijetu, Bocan-Harčenko smatra da za aktuelnu krizu odgovornost snosi Zapad, jer na svaki mogući način pokušava da spriječi stvaranje multipolarnog svijeta.

– To je objektivno nemoguće, jer multipolarnost ili pokret naše zemaljske kugle prema multipolarnosti je objektivan razvoj. Takvih promjena je bilo i prije, a menja se konstelacija koja je postojala decenijama. Odnos SAD i EU i nekih drugih zemalja, nije normaln savezništvo nego dominacija Vašingtona – ukazao je Bocan-Harčenko.

On je kazao da kriza u vezi sa Ukrajinom nije nastala februara 2022. godine, kada je počela agresija na Ukrajinu, nego ranije – “jer je cilj bio da se postigne strategijski poraz Rusije”.

– To je bilo i ranije rečeno na ovaj ili onaj način – ali nismo ni mi ni drugi budale da ne razumemo. Sada su počeli da govore otvoreno, ali su ovaj cilj izražavali i pre 2022. godine. Počelo je čim je Rusija počela da ekonomski osnažuje – rekao je Bocan-Harčenko.

Ruski ambasador kazao je da se “na terenu Ukrajine vodi rat NATO-a i Zapada protiv Rusije” i da je situacija “nevjerovatno zaoštrena i na ivici je katastrofe”.

Bocan-Harčenko je kazao kako Zapad “izgleda nema pojma” o tome ili ne želi da da ima razumijevanja za katastrofu na čijoj se ivici međunarodna zajednica nalazi.

On kaže i kako Rusija jeste zvanično proglasila da odustaje od strateških ugovora o kontroli naoružavanja, ali da u praksi i dalje razvija svoj vojni potencijal manje-više u tim okvirima, jer smatra da je važno biti uzdržan “koliko je to sada uopšte moguće”.

 

The post BOSNA MORA HITNO DA SE NAORUŽA I PRIPREMI ZA NOVU AGRESIJU: Ambasador Bocan-Harčenko neprijateljski prijeti: Rusija će štititi prava Rs ‘svom snagom’ appeared first on IZDVOJENO.ba.

Slučajna vijest

DR. ESAD DURAKOVIĆ O TZV. PRIMIRJU U GAZI: To je finta, prevara, Izrael će nastaviti ubijati dok potpuno ne obriše Gazu i Palestince s...

To je varka kao što smo imali tzv. humanitarna primirja, za vrijeme kojih Izraelci prestanu da bombarduju Gazu da bi se podijelila hrana, a onda je ponovo nastave bombardovati. Samo se radi o taktici, s obzirom na to da je cilj Izraela, od kojeg on neće odustati stvaranje velikog Izraela. A to, između ostalog, podrazumijeva potpuno brisanje Gaze s lica zemlje, odnosno njenog stanovništva, isto tako i Zapadne Obale, ali zatim i Jordana, Libana, Sirije, pa čak i dijelova Egipta i Saudijske Arabije. Reakciju arapskih zemalja za vrijeme rata u Pojasu Gaze je kukavičko-sramno-nehumano ponašnje

The post DR. ESAD DURAKOVIĆ O TZV. PRIMIRJU U GAZI: To je finta, prevara, Izrael će nastaviti ubijati dok potpuno ne obriše Gazu i Palestince s lica zemlje appeared first on IZDVOJENO.ba.

Apel za pomoć u liječenju: Ibrahimu Bahtiću je za operaciju potrebno 10.208 eura

Ibrahima Bahtića iz Sanskog Mosta život nije mazio. Dovoljno je reći da je preživio zarobljavanje u zloglasnom logoru Omarska. Sada se suočaba sa još jednom borbom, onom za zdravlje i život. Zbog toga je udruženje Pomozi.ba pokrenulo apel za prikupljanje pomoći.

- Apel sa brojem 17040 pokrećemo za Ibrahima koji boluje od zloćudnog tumora jednjaka, želuca i dvanaestopalačnog crijeva. Pozivom donirate 2 KM. Molim vas za podjelu apela.

Iako već godinu dana boluje, Ibrahim Bahtić iz Sanskog Mosta ni slutio nije kakvu će dijagnozu saznati oko Nove godine.

Nakon što više nije mogao jesti ni piti i nakon što mu je ugrađena sonda preko koje se hrani, saznao je dijagnozu - C15 (zloćudna novotvorevina jednjaka), zbog koje Ibrahim mora na hitnu operaciju na želucu, jednjaku i dvanaestopalačnom crijevu.

Pogodilo je to njegovu brižnu suprugu i dodatno opteretilo njenu oboljelu štitnu žlijezdu, ali i sinove, naročito jer im otac izgleda vidno iscrpljenije i mršavije.

Nije to jedini zdravstveni problem koji muči ovog bivšeg logoraša iz zloglasne Omarske. Nema ni zdravo srce, zbog čega pije terapiju.

Ibrahim je čovjek od zanata, metalostrugar po struci. Do skoro je radio kao noćni čuvar u lokalnoj srednjoj školi. Kako je navikao da se kreće i radi dodatno mu je teško palo što je morao na bolovanje i umanjio sebi i porodici primanja koja imaju, pa se mora oslanjati i na sinovu pomoć. Zato sada za bitku sa ovom malignom bolešću, trebaju pomoć dobrih ljudi.

Za početak im je za Ibrahimovu operaciju i liječenje potrebno oko 10.208 eura, ali iznos nakon završetka njegovog liječenja može biti i veći, navodi se u apelu za pomoć, nakon čega su navedeni brojevi računa.

Osim poziva na broj 17040, donacije za Ibrahima su moguće i klikom na opciju DONIRAJ ODMAH ili žiro računa Pomozi.ba organizacije - ovdje.

Objava Apel za pomoć u liječenju: Ibrahimu Bahtiću je za operaciju potrebno 10.208 eura pojavila se prvi puta na PressMedia.

Zagađenost uništava pluća, krvne žile i srce, a može dovesti i do raka: Evo kako se zaštititi

Zagađenje zraka u Sarajevu većim dijelom zime izaziva zabrinutost mnogih građana.

Potrebno je naglasiti da nisu samo pluća na udaru lošeg zraka, zagađenje je štetno i za kardiovaskularni sustav. Ključne onečišćujuće tvari koje značajno utječu na zdravlje su lebdeće čestice promjera manjeg od 2,5 i 10 mikrometara (μm), poznatije kao PM2,5 i PM10, potom dušikov dioksid (NO2) i prizemni ozon (O3) - svi su povezani s razvojem hipertenzije, kardiovaskularnih i respiratornih bolesti, ali i karcinoma.

O tome kako onečišćenje zraka utječe na naše zdravlje, a posebno na arterijsku hipertenziju, stanje koje često ostaje neprepoznato do trenutka kada uzrokuje ozbiljne probleme, razgovarali za magazin Živim govorile su doc. dr. Josip Josipović i doc. dr. Ana Jelaković.

"U slučaju visokog zagađenja zraka savjetuje se izbjegavati aktivnosti na otvorenom, posebno u blizini saobraćajnica ili industrijskih zona, koristiti maske za zrak (poput onih s filterom za sitne čestice), ugraditi pročišćivače zraka u zatvorenim prostorima, pratiti lokalne preporuke te prilagoditi aktivnosti kako bi se smanjila izloženost onečišćenju i optimirati kroničnu terapiju ako je potrebno. Poduzimanjem ovih mjera smanjuje se rizik od hipertenzije i drugih zdravstvenih problema povezanih s onečišćenjem zraka", kazala je Jelaković.

Osobe s hroničnim bolestima, oslabljenim ili neizgrađenim imunitetom (poput djece) te one koje žive blizu saobraćajnica ili industrijskih zona podložnije su štetnim učincima onečišćenja zraka. Ako preseljenje nije opcija, postoje učinkoviti načini za smanjenje štetnog utjecaja.

 Smanjite izloženost onečišćenju zraka

Zatvarajte prozore u razdobljima visokog zagađenja. Koristite pročišćivače zraka u zatvorenim prostorima.

Provjeravajte kvalitetu zraka putem aplikacija ili izvještaja prije izlaska na otvoreno, osobito za fizičke aktivnosti. Izbjegavajte fizičku aktivnost u blizini saobraćajnica i tokom gužvi u saobraćaju.

Boravite na zelenim površinama

Zelenilo pomaže smanjiti koncentraciju lebdećih čestica i poboljšava kvalitetu zraka.

Šetnje u prirodi, daleko od saobraćajnica i industrijskih zona, mogu smanjiti izloženost i pridonijeti općem zdravlju.

Promijenite svakodnevne navike 

Štedite energiju smanjenjem nepotrebne potrošnje. Koristite obnovljive izvore energije kad god je moguće.

Smanjite vožnju automobilom i koristite javni prijevoz, bicikl ili hodajte.

Pratite i održavajte zdravlje

Redovno mjerite krvni pritisak kako biste rano otkrili moguće probleme povezane s hipertenzijom.

Posavjetujte se s ljekarom o načinima zaštite zdravlja, posebno ako pripadate rizičnoj skupini.

Lična odgovornost i zajednički napori

Sudjelujte u inicijativama za čišći zrak i održiviji način života. Podržavajte mjere koje potiču smanjenje emisija i poboljšanje kvalitete zraka. Iako pojedinac možda ne može odmah riješiti problem onečišćenja zraka, male promjene u svakodnevnom ponašanju i aktivna suradnja s lokalnim zajednicama, liječnicima i institucijama mogu pridonijeti dugoročnom poboljšanju kvalitete zraka i zaštiti zdravlja svih nas.

Ostatak intervjua možete pogledati na Živim.

Objava Zagađenost uništava pluća, krvne žile i srce, a može dovesti i do raka: Evo kako se zaštititi pojavila se prvi puta na PressMedia.

Suzana Mančić o tragičnom gubitku trojice sinova: “Najstrašnije je bilo kad sam potpisala osmrtnicu”

Suzana Mančić jednom prilikom je govorila o borbi za potomstvo, i u bolnoj ispovijesti priznala da je izgubila tri sina.

Voditeljica je tri puta izgubila bebu, a ljekari su sva tri puta rekli da je riječ o sinovima.

'Ja sam jaka žena i sve što mi se događalo prihvatila sam kao nužnost. Uporno sam išla prema svom cilju da jednog dana dobijem dijete, a to se nije dogodilo sve do trenutka kada sam shvatila da se moram smiriti, da napravim raspored u životu, odgodim sve obaveze i legnem u krevet kako bih čuvala trudnoću. To je za mene bilo nešto nepojmljivo, da ja, koja sam oduvijek bila zdrava mlada žena, bez ikakvih tegoba, izgubim bebu prvi, pa drugi, a onda i treći put', ispričala je Suzana.

Mančić je otkrila da su sve tri bebe koje je izgubila bili sinovi.

'Iako su mi doktori svaki put rekli da sam nosila dječaka, ne mogu sto posto vjerovati u to da su sve bili sinovi, jer je u našoj tradiciji da želimo rađati mušku djecu. Mislim da vas možda takvim odgovorom teže stimulirati da nastavite s pokušajima. Ali, ja sam željela imati sina Aleksandra, po mom ocu, i sina Stojana. Uvijek sam voljela ta stara, arhaična imena. Nisam poznavala nijednog Stojana, ali sam svaki dan išla u školu Ulicom Stojana Novakovića i nekako mi je to ime uvijek zvučalo čvrsto, stameno. Na prvom ultrazvuku s Teodorom, bila sam uvjerena da ponovno nosim dječaka. Kada mi je liječnik priopćio da je djevojčica, rekla sam da je to nemoguće i zaplakala kao posljednja seljanka. Ali, tolika moja želja za muškim djetetom nastala je iz vrlo sebičnog razloga. Ja sam jedinica i u životu sam morala biti i muškarac i žena, da se sama izborim protiv svih zabrana, roditeljskih, školskih, društvenih, čaršijskih. Morala sam sama osigurati i zaštitu i opravdanje, sve ono što sam idealizirala da bih bila u ulozi starijeg brata kojeg nikada nisam imala. Željela sam da ga moja kći ima', rekla je.

Suzana je otkrila kako je izgledala njena borba za potomstvo i kroz kroz kakvu bol i tugu je prošla.

'Mislila sam da ću umrijeti. Posljednju bebu izgubila sam u šestom mjesecu trudnoće. Tada sam se zapravo i porodila, mada mi je liječnica odmah poslije porođaja rekla: 'Nemojte se nadati'. Dijete nije preživjelo, nije imalo dovoljno razvijena pluća. Najstrašnije je bilo kada su mi donijeli da potpišem smrtovnicu. To je bilo surovo', ispričala je voditeljica, pa dodala:

'To je bio istinski hod po mukama. Ali, činjenica je da je žena satkana da bude jaka, da rađa i da gubi. Ja sam u sebi izgradila takvu filozofiju i vodila sam se njome.'

Objava Suzana Mančić o tragičnom gubitku trojice sinova: “Najstrašnije je bilo kad sam potpisala osmrtnicu” pojavila se prvi puta na PressMedia.

U ČEMU JE TAJNA: Grad u Evropi proglašen najsretnijim mjestom na svijetu, a jedva da ima turista

Ovaj slikoviti grad poznat je po svom prelijepom priobalju s mnoštvom muzeja i umjetničkih sadržaja, a proglašen je najsretnijim mjestom na svijetu

The post U ČEMU JE TAJNA: Grad u Evropi proglašen najsretnijim mjestom na svijetu, a jedva da ima turista appeared first on IZDVOJENO.ba.

Povezani članci

Popularne kategorije