Splitska policija jučer je zaprimila kaznenu prijavu kaznenog djela prijevare.
– Naime, 63-godišnjakinja je prijavila kako je putem mobitela dobila SMS poruku od nepoznate osobe koja se predstavila kao njezin bliski član obitelji, a koji je tražio da mu uplati novac u iznosu od 2.320 eura koji mu hitno treba radi plaćanja računana i pri tom joj poslao i broj računa na koji treba uplatit što je i učinila.
Nakon što je stupila u kontakt s članom obitelji koji je negirao navedenu komunikaciju, shvatila je da je prevarena.
Policijski službenici provode kriminalističko istraživanje – izvijestili su iz PU splitsko-dalmatinske.
Upozoravaju građane da ne nasjedaju na ovakve i slične vrste prijevara.
– Budite sumnjičavi i ne uplaćujte novac dok niste sigurni u vjerodostojnost osobe s kojom ostvarujete komunikaciju. Naime, prevaranti šalju poruke u kojima se predstavljaju kao članovi obitelji, najčešće djeca ili roditelji. U tim porukama navode da su promijenili broj mobitela zbog oštećenja ili gubitka, a nakon uvodne poruke ubrzo slijedi zahtjev za financijsku pomoć. Prevaranti traže uplatu za plaćanje računa, dugova ili drugih hitnih troškova, naglašavajući da im je pomoć potrebna odmah.
Nikada ne dijelite svoje osobne podatke putem SMS poruka, posebno ako ne možete potvrditi identitet pošiljatelja i nikada ne izvršavajte financijske uplate na temelju zahtjeva iz sumnjivih poruka. Ako sumnjate da su vas kontaktirali i da ste izvršili uplatu prijavite policiji i banci u kojoj imate otvoren račun – apeliraju iz splitske policije, prenosi Slobodna Dalmacija.
Prestižni britanski portal Telegraph izdvojio je najljepše i najružnije obalne gradove u Evropi.
Među najljepšim gradovima je Rovinj, ali među najružnijim su Ploče.
Rovinj je opisan kao "primamljiv mali grad smješten na poluotoku, s crkvom na vrhu brežuljka", savršen za odmor uz plažu.
Grad nudi ribarsku luku okruženu restoranima, moderne ljetne hotele te razne vodene sportove. Preporučuju se izleti čamcem na otočić Sveti Andrija, ronilački izleti do olupine Baron Gautsch te vožnje biciklom po zelenim stazama parka Zlatni rt.
Za razliku od Rovinja, Ploče su u istom članku ocijenjene kao jedno od najružnijih mjesta.
Portal ih opisuje kao "oronulu luku s petrokemijskim terminalom i silosima za žitarice", smještenu na ušću Neretve.
Iako grad ima željezničku vezu prema Sarajevu i trajektnu liniju za Trpanj na Pelješcu, autor ističe da to nije mjesto na kojem biste se željeli zadržati.
Kopar je jednogodišnja aromatična biljka iz porodice štitarki, prepoznatljiva po svojim nježnim, pernatim listovima i specifičnom mirisu. Često se koristi kao začin u kuhinji, posebno za pripremu salata, jela s ribom i marinada, a njegovo sjeme upotrebljava se za začinjavanje i pravljenje čajeva.
Jedan od uzgajivača ove biljke, Mirko Oluški iz Vojvodine, posao je naslijedio od oca i godinama se bavi uzgojem. Ima ugovor o prodaji kopra na inozemno tržište jer količina ove biljke nadilazi potrebe tržišta u Srbiji.
- Kopar se sije krajem marta, a kosi se za tri mjeseca, osim ako se ne želi ostaviti za sjemensku proizvodnju, kaže Oluški.
Po hektru se može dobiti deset tona svježeg kopra
Dodaje i da kopar voli vlažnu klimu i ne može opstati bez vode, ali kako je klima u posljednjih nekoliko godina suha, morao je uvesti sustav za navodnjavanje, piše dnevno.hr.
- Po hektru se može dobiti deset tona svježeg kopra ako se ‘poklope’ vremenski uvjeti, toplo vrijeme i dovoljna količina vlage”, pojasnio je uzgajivač. Prošle je godine uzgojio čak deset tona, a nakon košnje kopar u sirovom stanju ide na dalju preradu, tj. pranje sušenje i pakiranje. “Sjeme dobivam od tvrtke s kojom radim i ona mi daje zaštitna sredstva potrebna u agrotеhničkoj proizvodnji začinskе biljkе, otkrio je Oluški.
A istaknuo je i da je sve do prošle godine cijena kopra bila solidna, ali da je sada pojeftinila za 30 do 40 posto. Ipak, zarade ima, jer trenutačno je sve isplatljivije od sjetve pšenice. “I to ne samo kod nas, već i u svijetu, jer cijene poljoprivredne proizvodnje su pojeftinile i u tom pogledu ne možemo ništa mijenjati. Ali pošto sam dugogodišnji proizvođač ove biljke, čekam da na svjetskom tržištu cijene porastu jer će se cijene na tim tržištima preslikati i na naše prilike”, zaključio je Oluški.
Kako kopar izgleda
Inače, kopar ima zeljastu stabljiku te, ovisno o uvjetima u okolišu, dosegne visinu od 40 do 150 cm. Listovi su zeleni i formiraju rozetu. Korijen kopra je odebljao i slabo raščlanjen, a u tlu raste do najviše 20 cm. Svaka grana završava štitastim cvatom promjera 15 do 20 cm, koji je karakterističan za ovu porodicu po kojoj je i dobila ime. Cvatovi se sastoje od narančastih, sitnih cvjetića. Plodovi kopra su dugi 5 mm, široki 3-4 mm te promjera 0,5-1 mm. Oblik im je plosnat i jajast, a boja smeđa. Masa 1.000 sjemenki iznosi 1-2 grama.
Iako nije osjetljiv na kvalitetu tla, najbolji se rezultati ostvaruju u uvjetima uzgoja na neutralnim tlima s dubokim rastresitim oraničnim slojem. Važno je imati na umu da kopar na kiselim tlima i na loše strukturiranim močvarnim crnicama neće uspijevati.
Budući da se radi o biljci kratke vegetacije plodored je jednostavan. Vrlo je osjetljiv na herbicide, a s druge strane utječe na smanjivanje korova na zemljištu.
Može se koristiti kao začin, ali i kao eterično ulje
Ukoliko se koristi za začin, kopar se kosi u početku vlatanja, kada biljka dosegne visinu od 30 do 40 cm. Na taj se način mogu obaviti dvije košnje u godini, pri čemu se ostvaruje prinos od 6 do 8 t svježe herbe po hektaru.
Kada se kopar uzgaja radi dobivanja eteričnog ulja, preporuka ga je kositi prije formiranja plodova, budući da se tim procesom smanjuje udio ulja u biljci. Usjev se kosi u visini od 30 cm od površine tla. Prinos u tom slučaju iznosi 15 do 20 tona herbe po hektaru, pri čemu je udio eteričnog ulja 2 do 2,8%. Prinos eteričnog ulja može iznositi 25-55 kg/ha.
Najkvalitetnije se sjeme kopra dobiva s vršnih cvatova biljke te se žetva obavlja upravo po njihovom dozrijevanju. Očekivani prinos sjemena kopra po hektaru iznosi 0,8 do 1 tone. Ukoliko se od sjemena proizvodi eterično ulje, može ga se proizvesti 9 do 15 kg po hektaru.
Ivona Savićević nestala je juče oko 15 sati u Podgorici. Porodica je prijavila njen nestanak policiji i moli sve građane koji imaju bilo kakve informacije o njenom kretanju da se jave.
Prema informacijama, Ivona Savićević nosila je crne helanke i narandžastu jaknu.
Vozila je Opel Antaru teget boje, registarskih oznaka PG KA 109.
Porodica moli sve koji mogu pomoći da se obrate na broj telefona 069 900 013 ili da obavijeste najbližu policijsku stanicu.
Jaffa kolač svi vole, a uz ovaj recept možete ga napraviti i kod kuće.
Pripremite ovaj sočan i mekan jaffa kolač i oduševit ćete se. Kombinacija narandže i čokolade razveselit će sva vaša čula.
Sastojci: 3 jaja prstohvat soli 1 kašikica kore naranđe 130 g šećera 60 ml ulja 150 g brašna 1 kašičica praška za pecivo 60 ml soka od narandže
Za preliv: 100 g tamne čokolade 120 ml slatke pavlake
Priprema: U posudu umutite jaja sa prstohvatom soli i šećerom. Potom dodajte koru od narandže i ulje, pa mutite još malo.
Dodajte brašno sa praškom za pecivo pa miješajte mutilicom. Na kraju kada se to sjedini umiješajte i sok od pomorandže pa dobijenu smjesu izlijte u pleh obložen papirom za pečenje. Pecite u prethodno zagrijanoj rerni na 170 stepeni 25-30 minuta.
Dok se kolač peče, pomiješajte slatku pavlaku i čokoladu pa otopite u mikrovalnoj jedan minut. Gotov kolač izbockajte vrhom varjače pa prelijte čokoladom.
Stavite u frižider malo da se stegne poslije isjecite i poslužite se.
Stranica World Data objavila je mapu zemalja prema prosječnoj veličini grudi. Očekivano, veće grudi su zastupljene u državama u kojima je zastupljen problem pretilosti.
Treba napomenuti da različite oznake veličina često izazivaju zabunu. U svijetu postoji najmanje šest sistema mjernih jedinica koji se odnose na veličinu grudi. U ovom istraživanju korištene su standardne veličine u Sjedinjenim Američkim Državama. Poredane su prema veličini korpi grudnjaka.
Prvo mjesto zauzele su državljanke Norveške. Prosječna veličina korpe grudnjaka u ovoj državi je C-D.
Na drugom mjestu državljanke Islanda, koje u prosjeku nose C korpu. Slijede Luksemburg, Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija, Kolumbija...
Državljanke Bosne i Hercegovine prosječno nose B korpe grudnjaka. Kada je riječ o ostatku regiona, žene u Hrvatskoj nose B, državljanke Srbije AA - A, a dame u Crnoj Gori A - B korpe grudnjaka. Kompletnu listu možete pogledati na web stranici.