Muškarac inicijali M.H. koji je poginuo je danas prilikom pada sa visine u krugu kompanije “Alumina” iz Zvornika, nije radnik ove kompanije, potvrdio je za “Nezavisne novine”, Zoran Stevanović, direktor “Alumine”
Kako je rekao, radnik je pao sa merdevina, sa visine od 3,50 do 4 metra.
“To nije radnik “Alumine”, nego je u pitanju radnik, kooperantske firme”, kazao je Stevanović i ističe da mu nije poznato više detalja.
U Bosni i Hercegovini danas će biti pretežno oblačno vrijeme. U poslijepodnevnim i večernjim satima lokalno u Bosni može padati slab snijeg. Vjetar je sjevernog smjera. U većem dijelu Bosne slab do umjerene jačine.
Jak vjetar se očekuje na području Krajine, jugozapadu Bosne i Hercegovini. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između -2 i 3, na jugu zemlje do 8 stupnjeva, saopćeno je iz FHMZ-a.
Za dio BiH za danas je izdato upozorenje.
Naime, žuto upozorenje na snazi je za područja Livna, Mostara i Foče i to zbog udara vjetra sjevernog smjera brzine 45-65 km, dok je za regiju Trebinja izdato narandžasto upozorenje jer se očekuju udari vjetra od 50 do 80 km/h.
Budite u toku sa aktuelnom vremenskom prognozom. Očekujte manje smetnje u aktivnostima na otvorenom. Budite svjesni krhotina koje nosi vjetar, stoji u upozorenju za Livno, Mostar i Foču, dok se stanovnicima Trebinja savjetuje da poduzmu mjere opreza i prate aktuelnu prognozu vremena.
Očekujte ometanja u dnevnim rutinama i budite spremni obustaviti aktivnosti na otvorenom. Budite spremni na smetnje, strukturalna oštećenja i rizik za povrede od iščupanih stabala i krhotina koje nosi vjetar. Prekidi u snadbijevanju električnom energijom su mogući, navodi se u upozorenju.
U ponedjeljak pretežno oblačno vrijeme. U Bosni će padati slab snjeg. Vjetar u Bosni većinom umjerene jačine sjevernog i sjeveroistočnog smjera. U Hercegovini i jugozapadu Bosne jaka bura. Jutarnja temperatura zraka većinom između -6 i -1, na jugu zemlje do 3, a najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između -3 i 2, na jugu zemlje do 8 stupnjeva.
U utorak pretežno oblačno vrijeme. U većem dijelu Hercegovine se očekuje razvedravanje. Vjetar u Bosni većinom slab istočnog i sjeveroistočnog smjera. U Hercegovini i jugozapadu Bosne prije podne bura će oslabiti. Jutarnja temperatura zraka većinom između -8 i -2, na jugu zemlje do 4, a najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između -3 i 2, na jugu zemlje do 8 stupnjeva.
U srijedu oblačno, vjetar slab sjevernog i sjeveroistočnog smjera. Jutarnja temperatura zraka većinom između -8 i -3, na jugu zemlje do 2, a najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između -2 i 3, na jugu zemlje do 8 stupnjeva.
O vremenskim (ne) prilikama koje su pred nama oglasio se i poznati bh. meteorolog Nedim Sladić.
- Hladno, ali većinom suho pod dominacijom prostrane i snažne anticiklone. Od oslabljene fronte u srijedu kratkotrajno, ali rijetko može prolepršati pokoja pahulja snijega na sjeveru balkanske regije", navo je Sladić na Facebooku.
Priprema kolača je sigurno jedna od najslađih aktivnosti, no užurban i aktivan način života nerijetko nam ne ostavlja dovoljno vremena kako bismo se u potpunosti posvetili izradi slastica. Na sreću, postoje mnoge alternative najdražih kolača čije spremanje je znatno brže, a ukus i više nego odličan.
Postoji li ko da ne voli ukusnu mađaricu? Ovaj kultni kolač jedna je od najdražih slastica, no njezina priprema nije najjednostavnija, ali ne trebate očajavati jer postoji recept za mađaricu koja se ne treba peći. Radi se o tzv. lažnoj mađarici koja osim što se ne peče, ima i nešto drugačije sastojke od originala. Ovakva verzija mađarice je vrlo jednostavan i brz kolač koji je odličan izbor za sve ljubitelje čokolade u kombinaciji s keksom. Izgledom i okusom skoro kao prava, sve što vam je potrebno za izradu ovog deserta su standardne potrepštine za kolače, keksi i čokolada za kuhanje. Kako biste se i sami uvjerili da se radi o iznimno ukusnom kolaču i dostojnom zamjenom mađarice, u nastavku vam donosimo recept i upute za pripremu ovog sjajnog kolača.
Sastojci:
- 8 dl vode
- 5 žlica šećera
- 20 dkg čokolade za kuhanje
- 1 maslac
- 1 kg keksa po želji, preporučuju se Krašovi Petit Beurre
- 0,5 litre vrhnja za šlag
- 20 dkg čokolade za kuhanje
Priprema:
Sve sastojke prokuhati do mjere kada omekšaju te potom u smjesu umiješati kekse. Prilikom miješanja keksi će se lomiti, no to je i poželjno. Smjesu morate miješati sve dok keksi ne upiju svu tekućinu i dok se u potpunosti ne sjedine sa smjesom koju ste prokuhali. Kada ste zadovoljni s finalnim izgledom i teksturom smjese, stavite je u tavu za pečenje, poravnajte te na posljetku prelijte čokoladnom glazurom koju ćete dobiti tako da vrhnje za šlag i čokoladu za kuhanje otopite na vatri, no pripazite da ne prokuha.
Kada ste sa svime završili, posudu s kolačem ostavite na sobnoj temperaturi da se glazura stisne, a potom je premjestite u hladnjak. Ovisno o jačini hladnjaka, u prosjeku se kolač mora hladiti četiri sata. Jednom kada je kolač stvrdnut, narežite ga kao i klasičnu mađaricu i uživajte s prijateljima i obitelji.
U naselju Ljusina, općina Bosanska Krupa, zabilježen je ozbiljan incident porodičnog nasilja u kojem je 78-godišnja žena pretrpjela teže tjelesne povrede. Napad se, prema izjavama mještana, dogodio ispred porodične kuće, a za napad je osumnjičena njena snaha.
Svjedoci ovog tragičnog događaja ističu da je napad bio izuzetno brutalan, a žrtva je hitno prevezena u Kantonalnu bolnicu u Bihaću. Medicinsko osoblje potvrdilo je da starica ima ozbiljne povrede koje zahtijevaju dugotrajno liječenje i oporavak.
Motiv ovog nasilja još uvijek nije poznat, no izvori bliski porodici navode da su odnosi između svekrve i snahe već neko vrijeme bili napeti, a ovaj tragičan događaj predstavlja kulminaciju tih sukoba.
Policijski službenici su obaviješteni o incidentu i provode potrebne istražne radnje. Očekuje se da će uskoro biti poznato više detalja o ovom slučaju.
Institucije apeliraju na građane da se aktivnije uključe u prevenciju porodičnog nasilja, posebno u slučajevima gdje su starije osobe izložene fizičkom ili psihološkom zlostavljanju. Naglašava se važnost prijavljivanja ovakvih slučajeva kako bi žrtve dobile adekvatnu zaštitu i podršku.
Pjevač narodne muzike Halid Bešlić progovorio je o detaljima iz svog privatnog života i dotakao se saobraćajne nesreće koju je imao 2009. godine.
Ovaj nemili događaj bio je prekretnica u njegovom životu.
– Nakon nesreće ja sam sebi produžio život. Od tada živim urednije, razmišljam… Živio sam 300 na sat! Prestao sam i da pijem! Neko popije tri piva i već je pijan, meni je bilo potrebno 30 piva da se napijem. Toga više nema! Uvijek sam cijenio život. Nisam ja izazvao neku užasnu saobraćaju, bukvalno sam stao na kočnicu i kako sam zakočio spustio sam se u kanal koji je pored, taj kanal mi je došao glave. Vozio sam 40 na sat. Eto, mogao sam iz takve situacije da nastradam. Sve se desilo ujutru, rano, oko pola 5. Bio sam malo umoran… Sjećam se da mi je cigareta bila u ustima i to je bila i zadnja koju sam zapalio, udario sam glavom i to je bilo to… sve je to sudbina, rekao je Halid.
On se se osvrnuo na razne priče koje su se tada provlačile u medijima:
– Meni je bitno da je znam šta je istina i ne zanima me šta ko kaže. Nisam napravio nekom drugom problem jer ne znam kako bi se sa tim izborio. Od tada ne vozim… Tako sam odlučio. Vozi me kćerka, prijatelji… Što se tiče vožnje ja sam s tim završio.
Pjevač je otkrio i da se poslije nesreće drastično ugojio, ali da mu to ne smeta dok pjeva.
– Imam višak kilograma. To mi se ne dopada i to moram da kažem. Kada sam imao nesreću, prestao sam da pušim i naglo sam nabacio 20 i više kilograma! Bio sam u šoku! Ali to je bilo dobro za pjevanje. Nikad bolje nisam pjevao nego sada – rekao je pjevač u emisiji “Premijera”, piše Blic.
Nemanja Sjenica, osumnjičen za ubistvo Dejana Kostića Dele trenutno se nalazi u bjekstvu. O njemu se, za razliku od njegovog oca, nije mnogo znalo, ali i on je poput njega dobro poznat policiji, piše Provjereno.info.
Javnost ne zna mnogo, ali policija zna - u evidenciji ima podebeo dosije, iako ima tek 30 godina.
Portal Provjereno istražio je dosije Nemanje Sjenice, gdje se može vidjeti da je on evidentiran po osnovu izvršenja više krivičnih djela.
Pretežno su to krivična djela iznude, ucjene, nasilja i ugrožavanja javne sigurnosti.
Već kao maloljetnik, s 14 godina 2008. godine dva puta je evidentiran za krivično djelo iznuda, a s 15 godina izvršio je osam krivičnih djela. Od 2011. do 2019. godnije se "pritajio" i nije počinio ni jedno krivično djelo. Posljednji put prije sinoćnjeg ubistva evidentiran je 2022. godine.
Evidentiran je i za krivično djelo terorizam, šumsku krađu, protivzakonito useljenje, te tri puta za zloupotrebu službenog položaja.
I ime njegovog oca je opšte poznato u banjalučkom kriminalnom podzemlju i stupcima crne hronike.
Tokom dugogodišnje kriminalne karijere Jelenko Kopranović korisitio je nekoliko identiteta: Jelenko Sjenica, Zoran Pavić, Siniša Pavić i Mirko Sjenica.
Prvi put je evidentiran davne 1992. godine za krivična djela protivpravno lišenje slobode i povredu tajnosti glasanja.
Njegovo ime se često povezuje s nasilničkim ponašanjem i incidentima u gradu, a poznat je i po napadima na službena lica i organe reda.
U incidentu koji se dogodio lani udario je komunalnog policajca u noćnom klubu u Banjoj Luci, zbog čega je bio uhapšen i u jednomjesečnom pritvoru. Osnovni sud u Banjoj Luci je prošle godine u januaru potvrdio optužnicu protiv njega, ali presuda još izostaje. Sud je ujedno odbio prijedlog tužilaštva da se optuženom produži pritvor u kojem je proveo mjesec dana, te je Kopranović pušten da se brani sa slobode, uz mjere zabrane.
Kopranović ne smije prilaziti oštećenom na 300 metara, niti policijskoj stanici u kojoj ovaj radi.
Sjenica je presudom Osnovnog suda u Banjoj Luci od 8.10.2010. godine osuđen na kaznu zatvora od 2 godine i 6 mjeseci (na osnovu sporazuma o priznanju krivice zaključenim sa tužilaštvom) zbog ubistva vojnog policajca.
Za drugo ubistvo je osuđen u Švicarskoj na 13 godina i devet mjeseci i tu kaznu je odležao.
U maju 2023. godine, uhapšen je zajedno sa Dankom Kajganićem, bratom glavnog tužioca BiH, zbog krađe automobila "Jaguar" ali se na kraju ispostavilo da nije povezan s krađom te da posjeduje isti automobil kakav je ukraden.
Na njega je pucano nekoliko puta, a u zatvoru u Tunjicama je pretukao Dragana Paravinju. Interpol iz Zuricha je za njim raspisao potjernicu zbog krađe vrijedne 73.000 franaka.
Hapšen je i zbog prijetnji svjedocima u sudskom postupku.