Eri Hrnić, 21-godišnji mladić porijeklom iz Bosne i Hercegovine, došao je do medalje na Olimpijskim igrama u Parizu.
Hrnić nastupa pod zastavom Danske, a večeras je u repasažu uspio doći do medalje u tekvondou. Inače, Hrnić je sin izbjeglica koje su zbog agresije na Bosnu i Hercegovinu morali napustiti svoju domovinu.
On je prošle godine osvojio zlato na Evropskim igrama u Poljskoj, a 2022. je bio srebreni na Evropskom prvenstvu održanom u Inače, Hrnić je do olimpijske bronze u kategoriji do 80 kilograma pobjedom nad Australcem Leonom Sejranovićem od 2:0.
Zlato u ovoj kategoriji pripalo je Firasu Katousiju (Katoussi) iz Tunisa. Srebrom je otišlo u ruke Mehrana Barkhordarija iz Irana.
Albanski opozicioni zastupnici protestovali su u četvrtak u parlamentu, paleći lutke s likovima rivalskih političara i sukobljavajući se s osiguranjem, nakon što je jedan njihov kolega osuđen za klevetu.
Konzervativni demokratski zastupnici, koji su pozvali na bojkot sjednice u četvrtak, pokušali su spriječiti svoje kolege iz vladajuće Socijalističke stranke da uđu u dvoranu.
Protestovali su zbog zatvaranja Ervina Salianjija, koji je 2018. zatražio ostavku tadašnjeg ministra unutrašnjih poslova zbog optužbi za nezakonite aktivnosti njegova brata za koje se kasnije pokazalo da su izmišljene.
Salianji, koji je prošle sedmice počeo služiti kaznu zatvora, uložio je žalbu Vrhovnom sudu na presudu.
Demokrate su u ponedjeljak prekinuli sjednicu parlamenta, rekavši da je osuda politički motivirana i pozvali na proteste u glavnom gradu, Tirani. Ukupno 24 demokrata kažnjena su zbog proteta suspenzijom od 10 do 60 dana.
U četvrtak su se demokrate potukle s osiguranjem i spalili lutke s likovima četvorice vladajućih socijalista, uključujući premijera Edija Ramu i ministra unutarnjih poslova Fatmira Xhafaja.
Nakon što nisu uspjeli ući u dvoranu, opozicioni zastupnici prekinuli su protest, a ubrzo nakon toga i njihove kolege socijalisti završili su sjednicu i otišli.
Opozicija je pozvala na masovni protest u ponedjeljak u Tirani, pozivajući svoje pristaše na građanski neposluh.
Demokrate već dugo optužuju Ramine socijaliste za uzurpaciju vlasti, uključujući pravosuđe, te organiziraju nasilne proteste protiv vlade od 2013.
Osim toga, Rama ide na operaciju kile u bolničkom centru Majka Tereza, gdje se očekuje da će provesti noć, saiopćio je njegov ured u četvrtak.
Rama (60) je na čelu socijalista od 2005. i sada je u svom trećem premijerskom mandatu, a tu ulogu obavlja od 2013. godine.
Doktorica Dana Brems apelira na ljude da hitno potraže medicinsku pomoć ako primijete promjene prilikom pritiska noktiju.
"Pulsirajuće" nijanse ružičaste i bijele ispod noktamogu signalizirati ozbiljan problem sa srcem, što nikako ne smijete zanemariti.
Ovaj specifičan simptom poznat je kao Quinckeov znak u medicinskom svijetu i često je povezan s aortnom insuficijencijom, stanjem u kojem srčani zalistak ne zatvara pravilno. "Ako se ne prepozna i ne liječi na vrijeme, može dovesti do zatajenja srca, a u nekim slučajevima čak i do smrti," upozorava dr. Brems.
U videu objavljenom na TikToku, dr. Brems je detaljno objasnila kako prepoznati Quinckeov znakte prikazala primjer na noktima. "Ako ovo primijetite, morate odmah posjetiti doktora", istaknula je.
Simptom se može otkriti jednostavnim pritiskom na nokat ruke ili noge, pri čemu se u ležištu nokta vide pulsirajuće kapilare. To je znak da aortni zalistak ne funkcionira ispravno, što znači da se krv vraća u srce umjesto da bude potisnuta u tijelo, piše Net.hr.
"Ovo stanje može dovesti do ozbiljnih posljedica ako se zanemari", upozorava dr. Brems. "Quinckeov znak je primjer kako naizgled suptilan znak može ukazivati na veliki problem, zato je važno reagirati brzo."
Nakon osam godina pjevačica i članica žirija „Zvezda Granda“ Marija Šerifović održat će koncert u Sarajevu 12. oktobra.
I dok hiljade ljudi sa nestrpljenjem čekaju ovaj dan, pjevačica je riješila da podgrije vatru i jednim pitanjem zaintrigira fanove.
A sad vi meni recite, šta mislite ko je gost na koncertu u Sarajevu 12. oktobra - pitala je Marija na svom Instagram nalogu, nakon čega je nastao potpuni haos.
Za samo nekoliko minuta pjevačicin inboks je bio zatrpan porukama, ali je ona ipak riješila da ljubitelje svoje muzike i pratioce na društvenim mrežama još malo drži u neizvjesnosti.
Prema platformi Numbeo, prošle godine Beograd je bio proglašen najskupljim u regiji, a situacija se nije puno promijenila. Cijene života u Beogradu i dalje su visoke u odnosu na druge glavne gradove bivše Jugoslavije.
Za život četveročlane porodice u Beogradu potrebno je u prosjeku 2.264,30 eura (4.419 KM) mjesečno, dok pojedincu treba oko 660 eura (1.288 KM), bez najamnine. Najam jednosobnog stana u centru iznosi oko 753 eura (1.469 KM), dok je u drugim dijelovima grada taj iznos niži, oko 600 eura (1.171 KM). Prosječna plaća u Beogradu iznosi 840 eura (1.639 KM), a za račune u stanu od 85 kvadrata treba izdvojiti približno 179 eura (349 KM) mjesečno.
Usporedbe radi, u Zagrebu je život nešto skuplji. Mjesečni troškovi za četveročlanu porodicu iznose oko 2.569 eura (5.014 KM), dok pojedinac treba oko 730 eura (1.424 KM). Iako su troškovi stanovanja u Zagrebu u prosjeku 9,5 posto niži nego u Beogradu, troškovi života su oko 7,6 posto viši. Prosječna plaća u Zagrebu iznosi 1.510 eura (2.947 KM), što je značajno više u usporedbi s Beogradom.
Sarajevo je, prema ovim podacima, 15,9 posto jeftinije od Beograda, a najam stanova je čak 56,2 posto povoljniji. U Sarajevu, obitelj prosječno troši 1.965 eura (3.835 KM) mjesečno, a pojedinac oko 590 eura (1.151 KM). Cijene obroka i pića u restoranima također su niže nego u Beogradu.
Skoplje, glavni grad Sjeverne Makedonije, jeftinije je za oko 19,2 posto u odnosu na Beograd, dok su troškovi najma stanova niži za 58 posto. Prosječni mjesečni troškovi života u Skoplju za četveročlanu porodicu iznose 1.900 eura (3.708 KM), a za pojedinca oko 555 eura (1.083 KM).
Podgorica je također povoljnija od Beograda, s ukupnim troškovima nižim za 9,4 posto. Četveročlana obitelj troši oko 211 eura (411 KM) mjesečno, a pojedinac oko 600 eura (1.171 KM). Najam stanova je također jeftiniji, a prosječna plaća u Podgorici je 828,50 eura (1.616 KM).
Ljubljana, očekivano, ima najviše troškove među uspoređenim gradovima. Troškovi života u Ljubljani su viši za 24,4 posto u odnosu na Beograd, dok je prosječna plaća 1.606 eura (3.134 KM). Troškovi za četveročlanu porodicu iznose oko 2.900 eura (5.660 KM) mjesečno, a za pojedinca 840 eura (1.639 KM), piše Klik.hr.