-2.1 C
Sarajevo
Utorak, 14 siječnja, 2025

Dino Mustafić: Slučaj “Moamer Kasumović” bi više trebao poslužiti onim koji donose zakone, propise, kazne… da razmisle šta rade

Reditelj Dino Mustafić ovih dana, što za njega nije rijetkost, ima pune ruke posla. Često je i na putu, pa je tako i ovaj intervju realiziran prilikom Mustafićevog boravka u Pragu.

Ugledni bh. reditelj direktor je Narodnog pozorišta Sarajevo, a iako više nije na čelu MESS-a njegovo ime neraskidivo je vezano za najstariji pozorišni festival u regionu.

Nalazio se na čelu Internacionalnog festivala MESS od 1997. do 2016. kojeg je obnovio nakon opsade Sarajeva sa svojim saradničkim timom. Osnivač je MESS Teatra- Scena Mess i MESS Dance Company.

Zato smo Mustafića zamolili da podvuče crtu ispod MESS-a, koji se održavao se u uvjetima katastrofalnih poplava i lokalnih izbora. On je za “Raport” govorio i od drugim aktuelnim temama.

MESS ne može se raditi sa tako malim budžetom

„MESS se održao pod motom “Nezaustavljivi život”, slaveći snagu života i otpor pred destrukcijom. Time je bilo jasno naznačeno da se vjeruje u umjetnost koja, unatoč pesimističnoj stvarnosti, razvija našu empatiju i gradi mostove mira, razumijevanja, ali i kritički diskurs koji nas mora aktivirati da tražimo puno više od ovog u čemu trenutno živimo. To je misija festivala poput MESS-a sa dugogodišnjom tradicijom (64 godine) u zemlji koja ne drži do kontinuiteta i tradicije kulturnih institucija, pa smatram da su loše ekonomske i političke okolnosti uobičajeni ambijent koji dugo prati sve važne kulturne događaje u BiH“, kaže Mustafić.

U odnosu na prethodne godine koliko je MESS narastao?

„Nije narastao, nije ni mogao jer internacionalni festival tog renomea na kojem su bukvalno gostovala najprominentnija imena istorije pozorišta ne može se raditi sa tako malim budžetom koji primorava aktuelnu direkciju festivala da pravi programski debalans između regionalnih i internacionalnih produkcija. Publika MESS-a je navikla na “velika imena” i skupe, zahtjevne tehničke produkcije najvećih teatarskih kuća iz cijelog svijeta, i to ne samo iz Evrope. Dakle, pred jubilarno 65. izdanje mora se dobiti podrška svih nivoa vlasti kako je to nekad i bilo ukoliko želimo sačuvati MESS u porodici velikih jugoistočnih teatarskih festivala. Moraju se pratiti iznosi subvencija sličnih, regionalnih festivala poput BITEF-a, MOT-a, FIAT-a ili onih koji imaju unutar nacionalnih selekcija regionalne programe poput Sterijinog pozorja ili Borštnikovo srečanje. Da bi neki festival rastao to traži pažnju, brigu, ulaganje u edukaciju kadrova, širenje programskog i tehničkog tima, obnovu audio-svjetlosne infrastrukture festivalskih scena. Pa, molim vas, mi nismo produkcijsku stranu tog festivala preko Scene MESS tolike godine nigdje stacionirali, dali neki prostor koji se može adaptirati za scenu. Još gore je što od nekadašnjih kulturnih spomenika poput Apolo kina ili Imperijala u centru grada pravimo trgovačke i prodajne objekte. Umjesto da takve prostore rekonstruiramo i dajemo na upravljanje umjetnicima pretvara se centralna gradska zone u oazu provincijskog konzumerizma“.

Često ste na putu, pa nam recite iz Vaše perspektive gdje je BiH u odnosu na region?

„U pozorišnom smislu ne zaostajemo mnogo, ima na našim repertoarima zanimljivih predstava koje mogu parirati regionalnoj produkciji. Ono na čemu moramo raditi u programskim, repertoarnim linijama jeste davati više šanse riziku, eksperimentu, istraživanju u teatarskim procesima. Jedan od puteva je da institucionalna pozorišta više traže partnerstva sa nezavisnom umjetničkom scenom kako bi se taj segment razvijao i bio estetska alternativa pozorišnom mainstreamu. Drugi problem je izuzetno loše tehničko i kadrovsko stanje u našim pozorištima, koja su višedecenijski zapuštena i sada nam to dolazi na naplatu. Sa pozicije direktora Narodnog pozorišta u Sarajevu sam se uvjerio kako je nemar i nerazumijevanje tako složenih produkcijskih sistema  poput baleta i opere doslovno ugrozio opstanak ove umjetnosti na našim prostorima. Ovo što smo učinili na tom polju u posljednje tri sezone je ravno čudu, ali daleko od mirne luke“.

Premijera “Paviljona” sljedeće godine

Dokle je stigao Vaš fim „Paviljon“?

„Kao i svaki bh. film na mišiće i uz dosta muke smo konačno u završnoj fazi pa sada se radi finalna obrada zvuka i slike što znači da će film, koji je koprodukcija naše države sa Srbijom, Hrvatskom, Sjevernom Makedonijom i Crnom Gorom, konačno imati premijeru sljedeće godine. Pokrenuti film u ovim okolnostima sa svim problemima koji prate našu kinematografiju u posljednje vrijeme pravi je podvig, rekao bih ludačka strast svih filmskih autora da se snimi priča koju morate podijelite s drugima bezuslovno“.

Šta se novo sprema u Narodnom pozorištu Sarajevo?

„U nedjelju smo imali već drugu dramsku premijeru ove sezone u okviru 64. Festivala MESS koji je bio i kooproducent predstave “Uhvati zeca” po čuvenom romanu Lane Bastašić u režiji Lajle Kaikčije. Sudeći po prijemu publike, imamo novu predstavu za koju će se tražiti karta više. U prilog tome govori i činjenica da su već naredne dvije reprize rasprodane. Onda ide nova  baletna premijera “Snjeguljica i sedam patuljaka” koja će posebno obradovati najmlađu publiku. Već krajem novembra imamo epohalno značajnu opernu premijeru kompozitora Amara Jažića “ Kralj Tvrtko”, domaća praizvedba i onda opet praizvedba novog dramskog teksta Igor Štiksa “ Sarajevski trgovac”. Kuriozitet je da su svi najavljeni naslovi u ovoj umjetničkoj sezoni praizvedbe ili se prvi put postavljaju na bosanskohercegovačku scenu. Nekako smo programski razmišljali da time zaokružimo četverogodišnji mandat rukovodstva Narodnog pozorišta Sarajevo.

Seksualnih nasilnika i prijestupnika ima u svim profesijama i oblastima života

  Je li po Vašem mišljenju slučaj „Moamer Kasumović“ utjecao na kulturni život u BiH u bilo kojem pogledu?

„Ne vidim zašto bi taj slučaj bio posebno vezan za kulturni život, jer seksualnih nasilnika i prijestupnika ima u svim profesijama i oblastima života. Taj slučaj bi više trebao poslužiti onim koji donose zakone, propise, kazne da razmisle šta rade jer su gurnuli pojedinačno i kolektivno najranjiviju populaciju, dakle djecu, zajedno sa roditeljima u zonu nesigurnosti i nepovjerenja prema pravnom sistemu“.

Objava Dino Mustafić: Slučaj “Moamer Kasumović” bi više trebao poslužiti onim koji donose zakone, propise, kazne… da razmisle šta rade pojavila se prvi puta na PressMedia.

Slučajna vijest

Mali evropski otok traži radnike: Plata je 30 hiljada eura

Daleko od užurbanosti gradskog života, usred škotskog pejzaža prepunog dramatičnih litica, smješten je nenaseljeni otok Handa. 

Ovaj idilični kutak prirode sada traži čuvara koji bi brinuo o njegovim prirodnim ljepotama, a za taj posao nudi se godišnja plaća od 31.000 dolara (oko 30 000 eura) uz osiguran smještaj.

Škotski fond za divlje životinje raspisao je natječaj za menadžera otoka Handa, poznatog po jednoj od najvažnijih kolonija morskih ptica u Europi. Otok se nalazi u blizini zapadne obale Sutherlanda, a dostupan je trajektom iz Tarbeta. 

Smještaj je osiguran tijekom cijelog trajanja ugovora, a posao je otvoren i za parove koji bi željeli dijeliti odgovornosti i zajedno živjeti na otoku, piše New York Post.

Što će raditi?

Osoba koja preuzme ovu ulogu imat će zadatak upravljati radom otoka, koordinirati tim volontera i brinuti se o očuvanju prirode te sigurnosti oko 8.000 posjetitelja godišnje. Iako otok nema stalnih stanovnika, idealan je za one koji vole mir, prirodu i život izvan gradske vreve.

https://www.youtube.com/watch?v=Zg08HCLfn-Q

Nisu propisane specifične kvalifikacije, no poznavanje prirodne povijesti morskih i kopnenih ekosustava je prednost. Kandidati moraju posjedovati važeću vozačku dozvolu i imati pristup vozilu. Pozicija je sezonska, traje šest mjeseci počevši od ožujka, a dolazi s plaćom od 31.000 dolara.

Handa je poznata po svojim liticama koje nude spektakularan pogled na sjeverozapadnu obalu Škotske, uključujući priliku za promatranje morskih vrsta poput dupina, sivih tuljana, pa čak i orki. Fond posebno potiče prijave iz svih sfera života, promičući raznolikost i jednakost u radnom okruženju.

Objava Mali evropski otok traži radnike: Plata je 30 hiljada eura pojavila se prvi puta na PressMedia.

Danas “zgrće” lovu i živi u luksuzu, a ovo je kuća u kojoj je ODRASTAO popularni pjevač

Željko Joksimović je rano otišao iz rodnog Valjeva, ali mu se uvijek rado vraća. Da nisu od onih zvijezda koje zaboravljaju na svoje korjene dokaz je upravo to što Željko rodno mjesto često posjećuju, a kako izgleda njihova oaza mira okružena prirodom, sada smo imali prilike da vidimo putem društvenih mreža.

Desetak minuta pješačenja od centralne gradske ulice na brdašcetu smještena je velika porodična kuća Željka i Saše Joksimovića u kojoj su odrasli sa roditeljima Vesnom i Branislavom. Susjedima je drago što su uspjeli i postali poznati, rekli su oni jednom prilikom za Blic.

– Veoma mi je drago što je tako jedna velika zvijezda, kao što je Željko, moj nekadašnji komšija. Gledamo i volimo šta radi. Roditelje sam im znala od prije. Njegov je otac radio sa mojim bratom davno. Međutim, kako vrijeme prolazi svi su otišli svojim putem. Obožavamo Željka, pogotovo od kako se oženio, često ga gledamo u emisijama. Roditelj je pravi. Gledala sam ga u jednoj emisiji kada je govorio kako o kćerki vodi računa, šta oblači i gdje ide – rekla je komšinica Dara koja stanuje nekoliko kuća od kuće u kojoj su se pjevač i glumac rodili.

Podsjetimo, Jovana i Željko Joksimović su se 2018. godine iz stana na Vračaru preselili u velelepnu kuću na Senjaku. Domaći mediji su tvrdili da je bračni par nekretninu u elitnom kraju Beograda platio 2,5 miliona evra, kao i da su kasnije izdvojili još nekoliko desetina hiljada evra kako bi je uredili po svom ukusu.

Osim Jovanine i Željkove djece, Koste, Ane i Srne u vili često boravi i Željkova kćerka iz prvog braka Mina. Zahvaljujući njenim objavama na instagramu javnost je dobila priliku da zaviri u luksuzni dom Joksimovića.

Objava Danas “zgrće” lovu i živi u luksuzu, a ovo je kuća u kojoj je ODRASTAO popularni pjevač pojavila se prvi puta na PressMedia.

Meteorolozi objavili novu prognozu: Evo kakvo nas vrijeme očekuje do kraja januara

U narednim danima očekuje se sušniji period, sa minimalnim padavinama. U većem dijelu zemlje prevladavaće hladno vrijeme uz zimske temperature, dok se postepeno zatopljenje očekuje nakon 15. januara.

Kako sedmica bude odmicala, vrijeme će biti suho uz sve više sunčanih intervala, osim u pojedinim kotlinama i nižim krajevima Bosne gdje će magla trajati duže.

Jutra će biti veoma hladna, uz česte minuse, a u nekim predjelima temperature će biti i dvocifrene.

Dnevne temperature će uglavnom zavisiti od pojave i trajanja magle, dok će u osunčanim dijelovima biti ugodnije, dok će pod maglom temperature biti oko 0 stepeni.

"Posebno se izdvaja jaka, na udare olujna bura koja je trenutno prisutna u Hercegovini, a njeno slabljenje se očekuje u narednim danima", saopšteno je iz BH Meteo.

Objava Meteorolozi objavili novu prognozu: Evo kakvo nas vrijeme očekuje do kraja januara pojavila se prvi puta na PressMedia.

Dirljiva priča: Dječak izgubio medu, pronalazač ga “oživio” (FOTO)

Zagreb je ovih dana "ugostio" jednu priču koja je oduševila društvene mreže. Priča je počela u Beogradu, odakle je Marina, majka dječaka Luke, poslala apel preko društvene mreže X.

Luka, dječak s Downovim sindromom, izgubio je svog omiljenog prijatelja, smeđeg medvjedića starog 13 godina, na parkingu u Zagrebu.

"Molim vas, provjerite je li medo još tamo. Prolazit ćemo kroz Zagreb za par mjeseci", napisala je Marina.


Iskrena molba brzo je pronašla put do srca ljudi, ali i do čovjeka koji će postati junak ove priče. Nikša Barlović, hrvatski televizijski producent, nije čekao ni trenutka. Pronašao je medvjedića i, umjesto da ga samo vrati vlasnicima, odlučio ga je – oživjeti. Smeđi medvjedić dobio je pažnju kakvu nisu imali ni neki kandidati na izborima: bio je na glasanju, obišao je televizijske studio i postao glavna zvijezda Nikšine smjene. Svaki njegov korak Nikša je dokumentovao na društvenim mrežama, prenosi Večernji.hr.


Marina nije mogla sakriti emocije kad je čula da je medvjedić pronađen.


"Ljudi moji, nije prošlo ni sat vremena od moje molbe, zahvaljujući divnom Nikši Barloviću iz Zagreba, Braun Bär je pronađen! Hvala svima vama na ogromnoj pomoći i dijeljenju, definitivno imam najbolju lajnu na svijetu!!! P. S. Ne mogu vam pokazati Lolin osmijeh, ali da znate da su nam suze krenule", napisala je.


"Ovo što je izgubljeni stari medo pronađen fascinantnom brzinom u Zagrebu i sve ono jako lijepo što svaki put doživim u Sarajevu, potvrđuje moj stav koji je većini ovdje dobro poznat, iako se redovito nađe neko ko to pokuša demantovati - ljudi su suštinski dobri i to se jedino računa, a vjera u takve ljude čini ovaj svijet divnim mjestom", dodala je.


Objava Dirljiva priča: Dječak izgubio medu, pronalazač ga “oživio” (FOTO) pojavila se prvi puta na PressMedia.

NOVA AGRESIJA: Kako Izrael planira tajnu okupaciju Sirije

Ovaj potez pravdaju tvrdnjama da nova vlast u Damasku uključuje "najopasnije ljude na svijetu"

The post NOVA AGRESIJA: Kako Izrael planira tajnu okupaciju Sirije appeared first on IZDVOJENO.ba.

Povezani članci

Popularne kategorije