Zavod zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo odobrio je prvi kontingent lijekova za onkološke pacijente, čime je zvanično započela implementacija prioritetnog programa za izuzetno ranjivu kategoriju stanovništva.
Realizacija prioritetnog programa lijekova vršit će se na teret sredstava Zavoda, u iznosu od 5 miliona KM za 2024. godinu, u skladu s raspoloživim sredstvima iz Finansijskog plana Zavoda.
U skladu sa Odlukom o prioritetnom programu lijekova koji se koriste u terapiji onkoloških pacijenata, ova mjera stupila je na snagu 14. oktobra ove godine.
Direktor Zavoda zdravstvenog osiguranja KS Muamer Kosovac istakao je ulogu Zavoda u unapređenju zdravstvene zaštite za onkološke pacijente, te kazao da su osiguranici uvijek na prvom mjestu.
“Ovaj potez simbolizira našu jasnu poruku: nikada više ne smije biti lista čekanja za onkološke pacijente. Njihovo zdravlje ne može čekati. Naš zadatak je da osiguramo sredstva i premostimo prepreke, kako bi svaki građanin Kantona Sarajevo imao pristup kvalitetnoj i pristupačnoj zdravstvenoj zaštiti” rekao je Kosovac.
Kroz tu interventnu mjeru, dodao je, pokazujemo da Zavod zdravstvenog osiguranja KS nije samo administrativna institucija, već aktivan sudionik u borbi za zdravlje naših osiguranika.
Odluka će se primjenjivati do osiguravanja lijekova od strane Federalnog fonda solidarnosti za onkološke pacijente sa područja Kantona Sarajevo, odnosno do ukidanja liste čekanja na lijek ili liječenje svih osiguranika KS kod Federalnog fonda solidarnosti, a u skladu sa raspoloživim sredstvima u Finansijskom planu Zavoda zdravstvenog osiguranja KS, saopćeno je iz te institucije.
U Velikoj Kladuši, jedna porodica suočava se s teškom tragedijom – sve im je izgorjelo. Ova porodica, koja je cijeli život živjela u teškim uslovima, sada je suočena s još većim izazovom, jer su ostali bez svega što su imali.
Porodica ima petoro djece, od kojih je najmlađi tek godinu dana. Najstariji sin je otišao u Sloveniju, gdje je dobio vizu i posao, ali i dalje im teško žive. Prije nesreće, posvetili su se poljoprivredi – sijali su paradajz, lubenice, krastavce i kupili kravu. Iako su siromašni, uvijek su se trudili biti pošteni, raditi za svoj kruh i što manje zavisiti od pomoći drugih.
Međutim, tragedija je zadesila ovu porodicu kada su u požaru izgubili sve. Iako su imali velike planove za budućnost i nadali se boljem životu, sada su se našli u situaciji u kojoj im je potrebna naša pomoć.
Pozivamo sve ljude dobre volje da se odazovu i pomognu ovoj porodici. Svaka pomoć, bilo u obliku novčane donacije ili potrebnih stvari, bit će od ogromnog značaja za njih. Možete ih kontaktirati na broj 067 108 8291, kako bi im olakšali teške trenutke i dali im šansu za bolji život.
Porodica iz Velike Kladuše nikada nije tražila mnogo, ali sada im je pomoć prijeko potrebna. Pokažimo zajedništvo i solidarnost, jer svaki trenutak, svaka donacija ili pomoć može napraviti razliku u njihovim životima.
Krasula je najpopularnije drvo novca na našim prostorima. Engleski naziv je jade plant ili na latinskom crassula ovata je jedna od najlakših biljaka za održavanje, a pored toga predstavlja veoma lijep poklon za neke nove početke bilo da je u pitanju vjenčanje, useljenje, početak posla.
Da se na samom početku razumijemo – svi bismo mi željeli da postoji nešto što će nam na brz i lak način stvoriti dovoljnu količinu novca da živimo lagodan život. Ipak, kažu da magija postoji samo ako se u nju vjeruje. Na tom putu, dobro je imati malu pomoć, a oni koji su probali život po Feng šui principima, tvrde da ovo zaista djeluje.
Vjerovali ili ne, za ovu biljku mesnatih listova tvrdi se da pozitivno utiče na posao i privlači energiju novca, a u Aziji se čak prenosi sa koljena na koljeno zbog pozitivnih dejstava.
Nastavite sa čitanjem i otkrićemo vam kako se održava parac (još jedan naziv za drvo novca), kako se razmnožava i šta je prema Feng šuiju potrebno da učinite da zaista djeluje.
Drvo novca – vjerovanje
Po nekim vjerovanjima istočnjačkih učitelja, krasula je biljka koja, ako je držite u glavnoj prostoriji, ukućanima donosi više novca. Zovu je još i Japansko drvo, dolar drvo i parac, a ime je dobila zbog listova ovalnog oblika koji podsjećaju na kovanice novca, piše sajt Berza biljaka.
Tokom devedesetih godina ova biljka je imala veliku popularnost, pa je nakon toga počela da opada. No, kako se razne stvari vraćaju u modu ista stvar se dešava i sa krasulom. Ovog puta je zbog njenog specifičnog izgleda koji se veoma lako da ukopiti u moderan dizajn.
Takođe, parac je toliko prost za održavanje, da ga mogu koristiti i oni koji nikada nisu prije toga imali biljke. Dakle, veoma je teško omanuti sa njom, jer uopšte nije zahtjevna.
Drvo novca je posebno zanimljivo po tome što se za nju vezuje vjerovanje, kao što joj sam naziv kaže, da donosi novac. Odakle to potiče? Iz kineske legende. Naime, jedan siromašni seljak molio bogovima da mu donesu bogatstvo. Kada se vratio na svoje imanje, zatekao je ovu biljku u zemlji niotkuda, niko je nije zasadio niti je znao odakle potiče.
Od tad se seljaku preokrenula sudbina i zaradio je mnogo novca uz pomoć svog plodnog zemljišta. Ova legenda je postala dio Feng šuia, prema kome svaka stvar u prostoru ima svoju energiju.
Potrebno je obezbjediti dobar protok energije da bi ukućani napredovali, ostvarivali svoje ciljeve i planove i ostvarili duhovno i materijalno bogatstvo. To je razlog zašto se krasula drži u hodniku sa desne strane, blizu ulaznih vrata. Hodnik predstavlja mjesto protoka energije u svakom domu, zato je simbolično tu smjestiti ovu biljku, kako bi novac tekao.
Krasula – njega, sve što je potrebno da znate Kada je u pitanju krasula njega je prilično jednostavna. Ova biljka ne raste previše u visinu, maksimalno do 30 centimetara, te se može držati u manjim i srednjim saksijama. Postoje druge vrste “drveta novca” koje rastu i do par metara u visinu, ali to nije krasula.
Parac spada u sukulentne biljke (listovi su mesnati, skladište vodu), cvjeta tokom zime, pa sve do proljeća, sitnim bijelim cvjetovima. Potiče sa juga Afrike, zato bolje podnosi visoke nego niske temperatura.
Zemlja u kojoj treba biti posađena je ista kao za kaktuse i ostale sukulente (40% peska, 20% šumskog humusa, 20% zemlje za cvjeće, a ostatak sitni šljunak, perlit, lomljena cigla).
Upravo zbog izgleda biljke je kod nas ova sobna biljka i dobila ime “parac”. Njeni mesnati listovi koji su puni vode podsjećaju na džepove pune novca. A veliki broj listova na stablu govori o bogatstvu koje će vlasnik biljke steći.
Krasula održavanje teče ovako: u toku zime, biljku treba zalivati sa što manje vode, 1-2 puta tokom cijele sezone. Idealna temperatura u ovom periodu je oko 10 C. Ukoliko vam je teško da održavate ove uslove u toku zimskog perioda, možete je držati i na toplom s tim što je u tom slučaju potrebno da je češće zalivate, prenosi Krstarica.
Kolegij Predstavničkog doma PSBiH odlučio je jučer da Prijedlog zakona o zaštiti ličnih podataka BiH i Prijedlog zakona o graničnoj kontroli BiH budu razmatrani na hitnoj sjednici tog doma 16. januara.
Radmanović nije imao uvjete
Kako saznaje Raport, Nebojša Radmanović, član Kolegija iz SNSD-a nije ni sa čim uvjetovao uvrštavanje ova dva zakona na dnevni red hitne sjednice Doma, što je u suprotnosti sa zaključcima koje je Narodna skupština RS donijela u vezi s ovim zakonima na posebnoj sjednici održanoj 24. i 25. decembra prošle godine.
Pristajući na održavanje sjednice s ovim dnevnim redom SNSD je faktički odustao od svojih zaključaka usvojenih u NSRS, a kojima je Vlada RS obavezana da u roku od '30 dana uputi u proceduru Zakon kojim će se urediti procedura razmatranja pitanja o kojima odlučuje Parlamentarna skupština BiH, na način da se o tome prethodno izjasni Narodna skupština Republike Srpske'.
Također, NSRS je zadužila svoj Zakonodavni odbor da pripremi amandmane na Prijedlog zakona o zaštiti ličnih podataka BiH i izjašnjenje o Prijedlogu zakona o graničnoj kontroli BiH i da ih dostavi predstavnicima iz RS u Parlamentarnoj skupštini BiH.
Ti zaključi su doneseni 25. decembra, a visoki predstavnik Christian Schmidt ih je poništio, odnosno zabranio njihovu primjenu svojom odlukom od 2. januara ove godine.
Danas, 11 dana nakon toga, očigledno da je SNSD reterirao u svojim stavovima da zaustavi evropski put BiH, te je odlučio da se ne protivi namjeri da zakoni budu razmatrani na hitnoj sjednici Predstavničkog doma PSBiH već 16. januara.
Odustali od blokada evropskog puta
Znači li odustajanje od zaključaka NSRS u vezi s ovim zakonima i kapitulaciju Milorada Dodika pred Schmidtovom odlukom i u vezi s ostalim zaključcima NSRS, tek će se vidjeti u narednom periodu, kao i što će se vidjeti je li ovo istinska deblokada evropskog puta BiH ili Dodik tek 'kupuje vrijeme' za neki novi potez na štetu BiH.
No i sama činjenica da će se uprkos zaključcima NSRS koji su podrazumijevali amandmane i izjašnjenje NSRS o ovim zakonima pa tek onda njihovo slanje u proceduru u Predstavnički dom PSBiH, ovi zakoni naći na sjednici Doma za tri dana govore o tome da i u SNSD-u priznaju Schmidtovu odluku o poništenju tih zaključaka.
Podsjećamo, Schmidt je u svojoj odluci od 2. januara između ostalog naveo da zaključci koje je usvojila Narodna skupština Republike Srpske na 16. posebnoj sjednici 24. i 25. decembra 2024. 'predstavljaju nepromišljen pokušaj Narodne skupštine Republike Srpske da stvori posebna pravila za konceptualno i pravno negiranje načela Daytonskog mirovnog sporazuma, koji je temelj za pravni okvir Bosne i Hercegovine'.
"Svako nepoštivanje ovog sporazuma dovest će u pitanje stabilnost i pravni integritet zemlje i mogućnost uravnoteženja političkih pozicija na pošten i demokratski način. Sve dok se demokratska integracija u transatlantsku i evropsku zajednicu u potpunosti ne ostvari, međunarodna zajednica ne može ostati nijema i mora doprinijeti očuvanju međunarodno dogovorenih načela Daytonskog mirovnog sporazuma (GFAP) kao temelja multietničke države bez diskriminacije.
Među brojnim problematičnim tvrdnjama sadržanim u zaključcima NSRS je i ideja da bi se skupštinske odluke unutar multietničkog entiteta Republika Srpska mogle odnositi samo na jednu etničku grupu. Takve mjere nisu samo diskriminatorne, već su u direktnoj suprotnosti sa duhom Daytonskog mirovnog sporazuma, posebno Aneksom 4, odnosno Ustavom Bosne i Hercegovine, ali i evropskim normama. Ovi zaključci potencijalno mogu biti značajna smetnja na putu Bosne i Hercegovine ka članstvu u EU", naveo je između ostalog visoki predstavnik Christian Schmidt u svojoj odluci od 2. januara ove godine.
Jučer je na Bjelašnici izgorio Porsche Carrera 911, vrijedan stotine hiljada KM. U požaru nije bilo povrijeđenih osoba, ali je na automobilu nastupila velika materijalna šteta.
Požar je sinoć ugašen, a jutros su pripadnici MUP-a Kantona Sarajevo izvršili uviđaj.
Još uvijek nema zvaničnih informacija kako je došlo do požara na skupocjenom automobilu iz 2020. godine, odnosno, ne zna se da li je došlo do samozapaljenja ili je zapaljen.
To će utvrditi ovlašteni sudski vještak protivpožarne zaštite koji je jutros bio na licu mjesta.
POSTOJI SUMNJA DA JE IZRAEL OD STARTA ZNAO ZA NAPAD HAMASA I DA GA NIJE SPRIJEČIO KAKO BI MOGAO SRAVNITI GAZU SA ZEMLJOM I PROTJERATI I POBITI JEDVA NAORUŽANE PALESTINCE: Plan bi trebalo da bude podnijet izraelskoj vladi na konačno odobrenje. Katar posredovao dogovoru