5 C
Sarajevo
Ponedjeljak, 17 ožujka, 2025

Donja Jablanica izgrađena je na ostacima prethodnih bujičnih nanosa, brojna područja u FBiH izložena su riziku od bujica

S obzirom na geomorfološku i geološku građu, veliki broj područja u Federaciji Bosne i Hercegovine izložen je riziku od bujičnih tokova, izjavio je u intervjuu za Fenu direktor Federalnog zavoda za geologiju Vedad Demir, naglasivši da je potrebno poduzeti adekvatne preventivne korake, uključujući unapređenje prostornog planiranja, implementaciju zaštitnih struktura i uspostavljanje sistema ranog upozoravanja kako bi se smanjio rizik od budućih katastrofa.

Upitan da li za tragediju koja se desila u Jablanici, ali i u Fojnici, Kreševu i Kiseljaku možemo reći da je u pitajnju isključivo prirodna katastrofa ili bi posljedice bile manje da nije bilo negativnog djelovanja čovjeka, Demir kaže da su egzogeni geomorfološki procesi, kojima smo svjedočili posljednjih dana, uključujući bujične tokove i klizišta, uobičajeni u geološkom vremenskom okviru.

– Ovi procesi kontinuirano oblikuju reljef i prostor na kojem živimo. Poplave, kao dio hidroloških procesa, često djeluju kao inicijatori ovih geomorfoloških promjena, pokrećući eroziju, odrone i bujične tokove. Tragedije i štete koje su nastale posljedica su našeg prilagođavanja ovim procesima i načina na koji ih prepoznajemo i odgovaramo na njih. Antropogene aktivnosti, poput degradacije biljnog pokrivača i nelegalne gradnje, dodatno utiču na intenzitet ovih procesa, čineći ih opasnijima. Iako su ovi procesi prirodni, ljudski faktori svakako doprinose njihovom pojačanju i težim posljedicama – rekao je Demir.

Upozorio je da je s obzirom na geomorfološku i geološku građu, veliki broj područja u Federaciji Bosne i Hercegovine izložen riziku od bujičnih tokova.

Pojašnjava da u brdsko-planinskim predjelima, geomorfološki procesi poput bujičnih tokova formiraju zaravnjene i blago nagnute prostore, odnosno aluvijalne lepeze, koje su privlačne za gradnju zbog povoljnog nagiba, dobre drenaže i relativne sigurnosti od velikih rijeka poput Neretve. Međutim, ti prostori su povremeno izloženi visokoenergetskim bujičnim tokovima, koji nose velike količine sedimenta, stijenskih blokova i stabala, a često i antropogeni otpad, što može izazvati ozbiljne štete na građevinama i ugroziti živote stanovnika.

– Donja Jablanica, kao primjer, izgrađena je na aluvijalnoj lepezi, na ostacima prethodnih bujičnih nanosa, koji su se mnogo puta sjurili kroz isto padinsko korito tokom geološke historije. S obzirom na to, ključno je identificirati ovakve geomorfološke oblike poput aluvijalnih lepeza i padinskih korita, analizirati njihove slivove, litološku građu i sastav kvartarnog pokrivača, te procijeniti rizik od budućih bujičnih tokova. Potrebno je poduzeti adekvatne preventivne korake, uključujući unapređenje prostornog planiranja, implementaciju zaštitnih struktura i uspostavljanje sistema ranog upozoravanja kako bi se smanjio rizik od budućih katastrofa – kaže Demir.

Dalje navodi da su područja sa izraženim rizikom od bujičnih naleta često privlačna za gradnju zbog relativno blagog nagiba terena. Međutim, ona su često okružena nepristupačnim terenima s izraženim reljefom, strmim padinama i uskim kanjonima, što rezultira ograničenim prostorom za izgradnju.

– Tamo gdje već postoje naselja koja su podložna poplavama i bujičnim tokovima blokovskog karaktera, neophodno je provesti sveobuhvatne preventivne mjere, kao što su izgradnja zaštitnih struktura, stabilizacija padina i uređenje bujičnih korita. Što se tiče novogradnje, ona bi trebala biti strogo zabranjena dok se ne ispune odgovarajući sigurnosni standardi, kako bi se minimizirao rizik od katastrofa – zaključio je direktor Federalnog zavoda za geologiju Vedad Demir u intervjuu za Fenu.

Objava Donja Jablanica izgrađena je na ostacima prethodnih bujičnih nanosa, brojna područja u FBiH izložena su riziku od bujica pojavila se prvi puta na PressMedia.

Slučajna vijest

Znate li kako je nastao sarajevski somun?

Svako ko je posjetio Sarajevo tokom ramazana, mjeseca posta muslimana, sigurno će reći da je to poseban doživljaj i posebna atmosfera.

Mnogo je specifičnosti vezanih za ramazan u glavnom gradu Bosne i Hercegovine, a jedan od najznačajnijih simbola i poveznica ramazana i Sarajeva bez sumnje su tradicionalni sarajevski ramazanski somuni, ukusna peciva koja su vjekovima neizostavan dio iftarskih sofri.

Prema predajama, somun je prvi napravio Gazi Husrev-begov intendant, odnosno glavna osoba zadužena za opskrbu vojske.

On je dobio naređenje da osmisli neko pecivo koje će biti ukusno, jednostavno za napraviti, ali i da se brzo hladi. Tako je osmišljen somun, a prezime intendanta koji ga je osmislio bilo je Somun, pa je popularno sarajevsko pecivo po njemu i dobilo ime.

Sarajevske pekare su u danima ramazana prepune ljudi koji čekaju da kućama ponesu vruće i mirisne somune. Somun je inače vrsta peciva koja se pravi od brašna i posipa se zrnima ćurekota.

Objava Znate li kako je nastao sarajevski somun? pojavila se prvi puta na PressMedia.

(VIDEO) Ovaj snimak nasmijao milione ljudi: Reakcija bebe koja je vidjela MAMINU SESTRU BLIZNAKINJU na aerodromu oduševila sve

Neodoljivi trenutak na aerodromu nedavno je postao viralan, prikupivši 13,7 miliona pregleda – i to s dobrim razlogom. Mama, tata i beba čekali su posebnu gošću – maminu identičnu sestru bliznakinju.

Ali kada je beba videla “dvojnicu” svoje mame, njena reakcija nije bila samo slatka bila je fascinantna!

U videu na Instagram profilu @twinclimbers-a, možete vidjeti kako beba reaguje kad se pred njom pojavljuje tetka koja je ista kao njena mama. Dok tetka pristiže, beba gleda čas u nju, čas u mamu, pokušavajući da shvati šta vidi. Njeno malo lice se menja od radoznalosti do zbunjenosti. Potom se beba na trenutak naginje prema tetki, privučena radoznalošću, a onda, kada je majka preda, oklijeva – samo na trenutak – prije nego što dozvoli tetki da je zagrli.


Njen tata, koji snima, čak kaže ono što svi mislimo: “Izgleda tako zbunjeno!” U tom uzrastu, bebe usavršavaju svoju sposobnost prepoznavanja lica i uče kako da naprave razliku između poznatih i nepoznatih ljudi.

Od trenutka kada se rode, bebe se oslanjaju na svoja čula kako bi se povezale sa mamom i tatom, odnosno članovima porodice koji su non-stop uz nju. Bebe rano prepoznaju lica, ali takođe pamte i glasove, mirise i dodire da bi razlikovale svoje najbliže od svih ostalih. Zbog toga su ovakvi trenuci toliko fascinantni; jer iako tetka izgleda baš kao mama, postoje male razlike koje pomažu ovoj bebi da shvati ko je ko, prenosi Večernji.hr

Objava (VIDEO) Ovaj snimak nasmijao milione ljudi: Reakcija bebe koja je vidjela MAMINU SESTRU BLIZNAKINJU na aerodromu oduševila sve pojavila se prvi puta na PressMedia.

NAKON ODLUKE O ULAGANJU 800 MILIJARDI U NAORUŽANJE EU: Eropske zemlje razmatraju ponovno uvođenje vojnog roka zbog prijetnje iz Rusije

Invazija ruskog predsjednika Vladimira Putina na Ukrajinu 2022. godine zatekla je Evropu nespremnu, a zabrinutost u vezi s jačinom NATO-a dodatno je porasla nakon što je američki predsjednik Donald Trump napravio zaokret u transatlantskom sporazumu, poručivši da se Evropa mora sama pobrinuti za vlastitu sigurnost.

The post NAKON ODLUKE O ULAGANJU 800 MILIJARDI U NAORUŽANJE EU: Eropske zemlje razmatraju ponovno uvođenje vojnog roka zbog prijetnje iz Rusije appeared first on IZDVOJENO.ba.

Teška nesreća u Hrvatskoj: Poginule dvije osobe na raskrsnici (VIDEO)

 Do teške nesreće u kojoj su poginule dvije osobe došlo je sinoć u Slavonskom Brodu, izvijestila je hrvatska policija.

Nesreća se dogodila 22.25 na raskrsnici ulica Sjeverna vezna cesta i skretanja za Brodsko Vinogorje.

U toku je očevid, nakon kojeg se očekuje više informacija o uzroku nesreće.

Plusportal je objavio snimak s mjesta nesreće.

Prema snimku se čini da su u nesreći učestvovala dva automobila.

https://www.youtube.com/watch?v=avBAMV7twNk

Objava Teška nesreća u Hrvatskoj: Poginule dvije osobe na raskrsnici (VIDEO) pojavila se prvi puta na PressMedia.

Povezani članci

Popularne kategorije