Nogometaš Duško Tošić unatoč uspjehu i luksuzu nikad nije zaboravio odakle je potekao, tako da je obnovio i porodični dom u selu Orlovat, nadomak Zrenjanina. Nekadašnju trošnu kuću pretvorio je u vilu i poklonio je roditeljima. Nakon smrti njegovog oca Milorada, od 2018. godine u kući živi samo majka Nikoleta.
Tošić redovno posjećuje majku, posebno tokom velikih praznika, a isti slučaj je i s Duškovom sestrom Katarinom.
Proslavljeni nogometaš odrastao je u teškim materijalnim uvjetima, ali nikada nije zaboravio ljubav i podršku koju je dobivao od najmilijih.
Prije nekoliko godina, susjed je ispričao kako se Tošić znao iskrasti iz kuće i da po cijelu noć gleda nogomet kod susjeda jer njegovi nisu imali televizor.
‘Sjećam se kako je Duško molio susjeda da kod njega gleda utakmice jer njegovi roditelji nisu imali televizor. Sjedio bi na krevetu, a lopta bi mu bila ispod noge. Događalo bi se i da zaspi uz televizor i onda bi ga u pola noći u naručju odnijeli kući. Duško vam je klasičan primjer kako se iz blata može doći do vrha ako želiš ostvariti cilj’, objasnio je susjed.
Jaglac ili jagorčevina je biljna vrsta koja je rasprostranjena kako u južnoj tako i u zapadnoj Evropi, kao i na području jugozapadne Azije i severozapadne Afrike.
Jagorčevina je među prvim biljkama koje počinju da cvjetaju u proleće. Pored toga što ima ljekovita svojstva, ova biljka se i lako gaji. Uz pomoć naših savjeta gajenje jagorčevine biće i za vas vrlo jednostavno.
Svaki cvijet se sastoji od pet latica, čašica je duga oko 15 milimetara, a građena je od pet međusobno sraslih lapova. Jagorčevina cvjeta od februara do maja.
Od ljekovitih materija jagorčevina sadrži: natrijum, kalcijum, saponin, primaverin, primulaverin, a u samom cvijetu flavonoide. List sadrži mnogo vitamina C, te karoten, kristalizovane jaglačne kiseline.
Jagorčevina nije dovoljno iskorišćena, iako je veoma vredna ljekovita biljka. Ima dugu istoriju upotrebe kao lijek, te je naročito korišćena u liječenju stanja koji uključuju spazme, paralize, kao analgetik i antipiretik.
Kako ova biljka sadrži saponine, a oni djeluju kao ekspektoransi, kao i salicilate koji su glavni sastojak aspirina, ona djeluje i na smirenje upale, te protiv groznice. Lijek ne bi trebalo propisivati trudnicama, bolesnicima koji su osjetljivi na aspirin kao ni onim bolesnicima koji uzimaju antikoagulativne lijjekove.
Jagorčevina pročišćava krv i iz organizma eliminiše uzročnike reume i kostobolje.
Ako je neko sklon oboljenjima mišića i ligamenata, neka svakodnevno pije čaj od jagorčevine (jednu do dvije šolje) i bolovi će prestati.
Jedno od najefikasnijih sredstava protiv nesanice je upravo ova biljka, koja je preporodila mnoge ljude i spasla ih od fizičke i duševne iscrpljenosti, piše Stil.
Čaj koji ćemo ovde preporučiti treba uzeti prije svih sintetičkih sredstava koja obećavaju miran san. Ovaj čaj donosi san liječeći sve uzroke nesanice, čuvajući nerve i zdravlje uopšte.
FOTO: SRNA
Potrebno je 50 grama jagorčevine, 25 grama lavandinog cvijeta, 10 grama hmelja i 15 grama kantariona. Jednu vrhom punu kašiku ove mješavine preliti sa 1/4 litra vrele vode, pa ostaviti da odstoji tri minuta. Pije se pred spavanje, veoma vrelo, koliko god se može podnijeti, zaslađeno sa malo meda.
Jagorčevina izvanredno povoljno djeluje na nerve i srce, jača ih i smiruje glavobolje na nervnoj bazi.
Izvrsno djeluje i na upalu srčanog mišića, a prevencija je protiv izliva krvi u mozak.
Odličan čaj za istjerivanje pjeska iz bubrega dobićemo ako skuhamo korjen jagorčevine i pomiješamo ga sa medom.
Pravi proljećni čaj koji čisti krv dobija se od 50 grama jagorčevine, 50 grama zovinih izdanaka, 15 grama koprivinog lista i 15 grama korjena maslačka.
U Slavonskom Brodu se sinoć oko 22:30 sati dogodila saobraćajna nesreća u kojoj su poginule dvije osobe, a među njima je petogodišnje dijete.
Policija Slavonskog Broda je navela kako je zamjenik općinskog državnog odvjetnika u ovom gradu, uz asistenciju policijskih službenika proveo uviđaj kojim je utvrđeno da je 30-godišnjakinja upravljala automobilom Sjevernom veznom cestom od istoka prema zapadu.
U ovom vozilu je bilo i dijete (2020. godište) koje se nalazilo u dječijoj sjedalici.
Navedenom cestom iz suprotnog smjera kretao se 33-godišnjak koji je upravljao vozilom bez korištenja pojasa.
Prema njihovom izvještaju, do nesreće je došlo tako što je 30-godišnjakinja započela skretati u lijevo prema pristupnoj cesti da nije propustila 33-godišnjaka koji je zadržavao smjer kretanja, pri čemu je došlo do sudara između dva vozila.
U saobraćajnoj nesreći, 33-godišnjak i dijete su smrtno stradali na mjestu događaja, dok je 30-godišnjakinja teže povrijeđena te je zadržana u bolnici na daljnjem liječenju.
Od vozača su uzeti potrebni uzorci radi analize na opojna sredstva.
"Poginuli su vozač iz jednog automobila i dijete koje je bilo suputnik u drugom. Majka-vozačica i dalje se bori za život", rekao je direktor bolnice Josip Samardžić.
Tuga i bijes potresli su Sjevernu Makedoniju nakon što je požar u diskoteci Pulse u Kočanima, smještenoj u starom industrijskom objektu neprikladnom za takve događaje, oduzeo najmanje 59 života, među kojima i troje maloljetnika.
Mnogi roditelji i rodbina cijeli dan su sa zebnjom ispred bolnice u ovom gradu išekivali vijesti o svojoj djeci. Kasno popodne, ridtelji djece koja su smrtnoi stradala, napravili su živi zid ispred bolnice, ne dozvoljavajući da tijela njihove djece budu prevezena u Skoplje na obdukciju.
Policija je potom blokirala prilaz automobilima, a ispred bolnice situacija je mirna. Policija dežura ispred bolnice, ali i vojska koja je došla svojim vozilima hitne pomoći, koja su obilježena crvenim krstom, javljaju novinarske ekipe koje se nalaze na licu mjesta.
Kako je za "Telegraf" ispričao rođak jednog dječaka, u suzama, gotovo sva tijela žrtava tragedije su u mežuvremenu prenijeta u Skoplje na obdukciju.
"Stradao je unuk moga brata", govorio je u suzama, ali i veoma ljutito.
"U štali su dozvolili da se otvori klub, to je staro 40 godina, to nije prostor gde možete da držite ni pse, a ne decu", kazao nam je.
Požar je izbio u noći između subote i nedjelje tokom koncerta benda DNK, u trenutku kada je u diskoteci bilo najmanje 500 ljudi, iako je prodano samo 250 ulaznica. Prema svjedočenjima, vatra je krenula nakon što su prskalice pored bine dosegnule plafon, koji je brzo planuo. Plamen se munjevitim brzinom proširio na krov, izazvavši paniku među gostima, većinom mladima. Najmlađa žrtva imala je samo 14 godina, dok je 155 osoba povrijeđeno, od čega su 22 u kritičnom stanju.
Inspekcija provedena u prvim satima nakon tragedije otkrila je katastrofalne uslove u objektu. Javni tužilac Ljupčo Kocevski istakao je da diskoteka nije imala hidrantsku mrežu, hidrant u blizini, protivpožarni materijal na zidovima ni sistem za dojavu požara. Postojala su samo dva vatrogasna aparata i jedna improvizovana metalna vrata, zaključana katancem, bez ručke s unutrašnje strane i prekrivena spužvom, što je onemogućilo brzi bijeg. Nije bilo pristupa vatrogasnim vozilima s dvije strane.
U objektu su ilegalno korišteni pirotehnički materijali, bez angažovane firme za paljenje pirotehničkih sredstava.
„Propusti su zaista vrlo veliki“, rekao je Kocevski te nastavio:
„Naloženo je hapšenje svake osobe koja je svojim djelovanjem ili propustom pridonijela incidentu i ispitivanje njihove uloge. Izdana je naredba za analizu zaplijenjenih predmeta. Predložen je nalog za privremeno oduzimanje video snimakai dokumentacije. Izdana je naredba za pretragu. Tokom dana, javni tužioci su obavili inspekciju na licu mjesta, koja je trajala do večeri i još uvijek nije završena. Nastaviće se sutra. Tokom sutrašnjeg dana angažovaću tri do pet javnih tužilaca iz skopskog tužilaštva jer se radi o složenom slučaju“.
Za neke od osoba koje su trenutno pritvorene u policijskoj stanici biće zatražen kratkotrajni pritvor.
„Jedan od prvih osumnjičenih već je ispitan, riječ je o jednom od organizatora. Dao je određene relevantne dokaze. Ne postoji pisani ugovor između organizatora i grupe, odnosno o organizaciji koncerta. Mogu samo reći da bi se moglo raditi o krivičnim djelima prema članku 292., o davanju i primanju mita te o pirotehničkim sredstvima. Osobe su djelovale suprotno pravilima o zaštitnim mjerama“, dodao je Kocevski.
Objekt je bio registrovan kao poslovni prostor za laku industriju, a nikada nije prenamijenjen u ugostiteljski objekt, iako je imao dozvolu za rad izdanu prije 15 godina od Ministarstva privrede.
Vlasnik diskoteke Aleksandar Karadakoski, direktor kompanije MMMM Kafe Doel Kočani koja je upravljala klubom, uhapšen je u nedjelju. Kompanija, osnovana 2020., bila je u finansijskim problemima s blokiranim računom i gubitkom od 3000 evra u 2023. godini. Do sada je uhapšeno 20 osoba, uključujući bivšeg ministra privrede Krešnika Bektešija, bivšeg državnog sekretara i šefa sektora u Ministarstvu privrede te službenike Direkcije za zaštitu i spašavanje. Ministar unutrašnjih poslova Panče Toškovski potvrdio je da je klub radio ilegalno s falsifikovanom dozvolom, a za četiri osobe raspisana je potjernica. Među osumnjičenima su i organizator koncerta te sin vlasnika diskoteke, koji je povrijeđen i nalazi se u bolnici.
Za deset osoba biće zatražen kratkotrajni pritvor. Premijer Hristijan Mickoski potvrdio je da je dozvolu za rad potpisala državna sekretarka Razmena Cekić Durović tijekom mandata bivšeg ministra Bektešija.
Problem je, ističe Zijad Bećirović, u tome što EU trenutno, osim što je zauzeta "bavljenjem sobom", "ponavlja istu grešku koju je napravila krajem 90-ih, kada je Bosnu i Hercegovinu ostavila u rukama Miloševićevog režima i srpske vojske". Rusija izaziva krizu na Balkanu da bi olakšala svoju pregovaračku poziciju o Ukrajini
Iako zvaničnici Trumpove administracije i brojni republikanski političari tvrde da SAD izdvaja gotovo 65 posto ukupnog budžeta Alijanse, to je daleko od istine – ne izdvajaju više od 16,2 posto