-2.1 C
Sarajevo
Utorak, 21 siječnja, 2025

EU OPET IMA NOVE ZAHTJEVE: Traže od nas da uvedemo vize Turkiye, Rusiji, Kini, ne možemo ih poslušati

Otkako je prvi put objavljeno da će Europska unija za Zapadni Balkan dati 6 milijardi eura u okviru Plana rasta, za Bosnu i Hercegovinu je to značilo ispunjavanje 113 uslova za dobijanje milijarde i 85 miliona eura namijenjenih raznovrsnim projektima. Vlasti naše zemlje mjesecima su obavještavale javnost da je od traženih 113 uslova, usaglašeno 110, a da su sporna tri. Nije bilo nikakvog konsenzusa ni naznaka političkog dogovora oko pitanja Ustavnog suda, entitetskog veta i jedinstvenog broja za hitne slučajeve.

U međuvremenu, jedinstveni broj za hitne slučajeve se nekako riješio, ali to i dalje nije značilo da će nam Europa progledati kroz prste i dostaviti prvu tranšu od 70 miliona eura.

BALKAN NEĆE ČEKATI BIH

Štaviše, iz generalnih uslova za ulazak u Europsku uniju preko noći je uslov usklađivanja viznog režima BiH s onim u Europskoj uniji postao glavni za dobijanje europskog novca.

Iz Europske komisije su kazali zašto nije prihvatljiv Plan rasta BiH, odnosno koje obaveze nisu ispunjene. Sve je komentirao generalni direktor za susjedstvo i pregovore o proširenju Gert Jan Kopman, koji je rekao da postoje tri ključna problema koja trebaju biti uključena u dokument koji treba biti dostavljen Bruxellesu. Kopman je kazao da je riječ o usklađivanju viznog programa BiH s EU, rješavanju pitanja koja se tiču Ustavnog suda BiH i uklanjanju entitetskog veta u Vijeću za državnu pomoć BiH.

Ne možete malo ići u Evropu i da birate ono što vam odgovara, navodi Borenović

– Očekujem dalje pregovore nakon okončanja lokalnih izbora. Druge zemlje Zapadnog Balkana neće čekati na BiH. Dokumenti drugih zemalja su usaglašeni, nalaze se u Bruxellesu, a zeleno svjetlo za pristup novcu bi trebale dobiti sredinom oktobra, naveo je Kopman.

Novi uslov usklađivanje viznog režima mogao bi biti novi kamen spoticanja i nova prepreka na putu do Europe i europskog novca. Naime, za državljane Turske, Kine, Rusije, Azerbejdžana, Omana, Katara, Kuvajta i Saudijske Arabije obvezno je posjedovanje viza za ulazak u EU, te se od BiH očekuje osiguranje napretka u usklađivanju vizne politike s politikom EU. Po nedavnim izjavama pojedinih ministara iz Vijeća ministara, ukidanje viza za državljane pojedinih zemalja za koje se u EU traži viza, barem što se tiče BiH, čini se da neće ići lako.

– Ne očekujte od mene da kažem da ćemo uvesti vize Rusiji i Kini ili od nekih drugih ministara da će uvesti vize Turkiye, rekao je prije nekoliko sedmica državni ministar sigurnosti Nenad Nešić za Radio Slobodna Europa.

I ministar Elmedin Konaković imao je sličan stav, a u intervjuu za N1 BiH objasnio je zašto su neke stvari urađene suprotno pravilima EU.

– Traže uvođenje viza građanima Turkiye, Rusije… Ne možemo ih poslušati, Turkiye je prijatelj BiH. Ne postoji ambijent u kojem bi se moglo dogoditi da političari iz Rs dignu ruke za uvođenje viza Rusima ili Kinezima. Nije objektivno, naveo je Konaković.

Rekao je i kako su za Saudijsku Arabiju “gunđali i naružili ga”, ali da je dužnosnicima Zapada objasnio kako navedene mjere ugrožavaju bh. turizam.

– Pokazali smo da su se za 130 posto povećali dolasci ljudi iz Saudijske Arabije u BiH, te tako i utjecaj na ekonomiju. Razumjeli su da BiH ima specifičnosti. Uvažavamo ih, prihvaćamo, oni su naši prijatelji, ali razumiju da nećemo slijepo poslušati bilo koga prije interesa BiH i naših građana, rekao je Konaković.

Član zajedničke Komisije za evropske integracije Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Branislav Borenović kaže da kao država moramo biti jasni želimo li u Europsku uniju ili ne.

– Mi moramo prvo da razjasnimo sami sa sobom, da li mi hoćemo da idemo u Evropsku uniju. Ako hoćemo i ako je to naš strateški cilj, a koliko čujemo sve političke partije ponavljaju da jeste i da BiH treba da bude dio velike evropske porodice, da budemo dio EU, onda moramo biti svjesni da postoje određena pravila i da moramo usklađivati i naša zakonodavstva i naše pravne propise i sa evropskom bezbjednosnom spoljnom politikom. Ne možete malo ići u Evropu i da birate ono što vam odgovara, a da neki dio ostane po strani. Bruxelles ima jasna pravila, jasne procedure i standarde. Ili ćemo se njih pridržavati ili ćemo stalno tražiti izgovor zašto ne koristimo sredstva, zašto nema grantova, zašto smo zadnji u tom evropskom vozu prema Bruxellesu. Ili ćemo se pridržavati svih standarda koji važe u EU, što znači i pravila vezana za viznu liberalizaciju, ili ćemo biti u nekom vakuumu, naveo je Borenović.

ANGAŽMAN EKSPERATA

Usklađivanje viznog režima sa EU propisima nije jednostavan zadatak. Iz Službe za poslove sa strancima BiH za Oslobođenje kažu da je potrebno detaljno napraviti upoređivanje propisa BiH sa onim EU i uočiti odstupanja.

Za državljane Turske, Kine, Rusije, Azerbejdžana, Omana, Katara, Kuvajta i Saudijske Arabije obavezno je posjedovanje viza za ulazak u EU

– Radna grupa u okviru ovog projekta na sastanku 17. 9. 2024. godine je konstatovala da je neophodno uraditi analizu postojećeg stanja u BiH, tj. analiziranje zakona (Zakona o strancima, Pravilnika o vizama i dr), drugih propisa i procedura koje obuhvataju ovu oblast, te uvidjeti koliki je nivo usklađenosti sa EU direktivama i nakon stručne analize utvrditi nedostatke BiH u odnosu na zakone, propise i procedure unutar EU. Konstatovano je da je to veoma važno u smislu efikasne implementacije projekta. Načelni prijedlog je da grupu čine četiri eksperta koja će biti imenovana od svake relevantne institucije. Prijedlog Službe za poslove sa strancima je da se o imenovanjima mora detaljno voditi računa, odnosno delegirati lica sa relevantnim referencama za obavljanje ovih poslova i zadataka iz Službe, tj. postojanje mogućnosti angažovanja eksperata iz svake institucije (MSPBiH, MBBiH, SPSBiH, GPBiH), naveli su iz Službe.
Podsjetimo, od šest zemalja Zapadnog Balkana koje su obuhvaćene Planom rasta, odnosno financijskom injekcijom iz Europske unije za jačanje privrede, jedino Bosna i Hercegovina nije ispunila tražene uslove za dobijanje novca.

The post EU OPET IMA NOVE ZAHTJEVE: Traže od nas da uvedemo vize Turkiye, Rusiji, Kini, ne možemo ih poslušati appeared first on IZDVOJENO.ba.

Slučajna vijest

MULINO ODGOVORIO TRUMPU: Panamski kanal pripada Panami

"Moram u potpunosti odbaciti izjave predsjednika Donalda Trumpa (...) kanal pripada i nastavit će pripadati Panami", objavio je Mulino na platformi X

The post MULINO ODGOVORIO TRUMPU: Panamski kanal pripada Panami appeared first on IZDVOJENO.ba.

Aleksandra Mladenović u kupaćem na debelom minusu

Pjevačica Aleksandra Mladenović nedavno je oduševila svoje pratioce objavom na društvenim mrežama, gdje je pokazala zavidnu figuru u kupaćem kostimu.

Aleksandra je trenutno na odmoru i koristi svaki trenutak da se opusti i uživa u zimskim danima.

U kombinaciji s prelijepim pejzažima, Aleksandra je pozirala u atraktivnom kupaćem kostimu koji je istakao njenu vitku liniju i elegantan stil.

Fotografije su ubrzo privukle pažnju njenih fanova, koji su je zasuli komplimentima u komentarima.

Aleksandra je još jednom pokazala da osim talenta za muziku ima i istančan osjećaj za modu, dok istovremeno inspiriše mnoge svojim samopouzdanjem i pozitivnom energijom.

Pjevačica je nagovijestila da se na ovom odmoru priprema za nove projekte, ostavljajući fanove u iščekivanju iznenađenja koja dolaze.

Objava Aleksandra Mladenović u kupaćem na debelom minusu pojavila se prvi puta na PressMedia.

Lovci ubili tri vuka: Predatori se spuštaju u niže predjele

Tri vuka odstreljena su u Javorovi na području opštine Teslić, potvrđeno je Srni u Lovačkom udruženju "Tetrijeb".

Predsjednik Udruženje Željko Sekulić rekao je da su u pitanju jedinke koje su dio čopora od osam vukova i da je su vukovi odstreljeni u lovu tokom vikenda koji je organiovalo ovo udruženje.

On je naveo da je na području svih teslićkih lovišta uočeno oko 18 vukova, ali je naglasio i da je teško utvrditi tačan broj s obzirom na pokretljivost i prelazak u susjedne opštine.

Prema njegovim riječima, zbog visokog snijega vukovi se u potrazi za hranom spuštaju u niže predjele.

"Vukovi su izuzetni predatori, takozvani sanitarci lovišta, koji eliminacijom bolesnih i starih jedinki doprinose prirodnoj ravnoteži, ali zbog naglog porasta populacije njihova kontrola je neophodna kako bi se omogućio opstanak ostalih vrsta", izjavio je Sekulić.

Sekulić je naveo da je uočeno i prisustvo drugih predatora poput lisica, ali i šakala koji se postepeno naseljavaju i u ovu opštinu usljed njihove prekobrojnosti na prostorima drugih lokalnih zajednica.

Objava Lovci ubili tri vuka: Predatori se spuštaju u niže predjele pojavila se prvi puta na PressMedia.

Bole vas leđa Promijenite pozu spavanja i bit će vam zahvalna

Bole vas leđa Niste jedini! Ako se borite s bolovima u leđima, način na koji spavate može igrati veliku ulogu u smanjenju pritiska na kičmu. Loš položaj može uzrokovati neprospavane noći i dodatno pogoršati bol jer tijelo treba kvalitetan san za oporavak i regeneraciju.

"Spavanje zahtijeva određenu koreografiju kako biste osigurali pravilan položaj tijela i smanjili bolove u leđima", rekao je dr. Darien Sutton, ljekar hitne medicine za ABC News, gostujući u emisiji Good Morning America.

Kako biste izbjegli loš položaj, evo koje su najbolje i najgore poze za spavanje kod bolova u leđima.

Najgora poza: Spavanje na stomaku

Prema dr. Raymondu J. Hahu, profesoru ortopedske hirurgije na Keck School of Medicine na Univerzitetu Južne Kalifornije, spavanje na stomaku izravnava prirodnu zakrivljenost kičme te stavlja nepotreban pritisak na mišiće i zglobove. Ova poza može pogoršati bolove u gornjem dijelu leđa jer zahtijeva okretanje vrata na jednu stranu, što dodatno opterećuje kičmu.

Osim problema s leđima, spavanje na trbuhu može uzrokovati bore i natečenost lica jer je lice pritisnuto uz jastuk, napominje Rupesh Shah, estetski praktičar i osnivač London Lip Clinic.

"Spavanje na stomaku jednostavno nije zdravo", ističe dr. Sutton.

"Stišćete prsa, a ako vas brine izgled, pritišćete lice uz jastuk što može ubrzati pojavu bora. Kada se probudite, mogli biste izgledati starije."

Ako ne možete odustati od spavanja na trbuhu, Sutton predlaže stavljanje jastuka ispod kukova i donjeg dijela stomaka kako biste smanjili pritisak na kičmu.

Najbolja poza: Spavanje na leđima

Ako se odlučite spavati na leđima, vaša će vam kičmu biti zahvalna. Dr. Sutton preporučuje stavljanje jastuka ispod koljena i vrata kako biste poravnali kičmu i smanjili napetost u leđima.

Međutim, trudnice bi se trebale posavjetovati s ljekarom prije nego što isprobaju ovu metodu. Prema podacima Keck Medicine, spavanje na leđima može smanjiti protok krvi prema srcu i bebi, što u trudnoći nije preporučljivo. Osim toga, spavanje na leđima može pogoršati apneju u snu i probleme s disanjem jer gravitacija povlači jezik i meka tkiva unatrag, što može začepiti dišne putove.

Druga najbolja poza: Spavanje na boku

Spavanje na boku s ispruženim nogama, Keck Medicine preporučuje kao drugu najbolju opciju za bolove u leđima. Stavljanje jastuka između nogu pomaže u održavanju pravilnog poravnanja kičme i sprječava povlačenje koljena prema prsima. Sutton upozorava da spavanje u "fetalnoj pozi" može neravnomjerno raspodijeliti težinu na kičmu, što dovodi do boli i ukočenosti.

"Uz malo prakse možete se naviknuti na pravilan položaj", uvjerava dr. Sutton.

Objava Bole vas leđa Promijenite pozu spavanja i bit će vam zahvalna pojavila se prvi puta na PressMedia.

Povezani članci

Popularne kategorije