2.7 C
Sarajevo
Četvrtak, 12 prosinca, 2024

HEROJ: Turski golman imao šest posto šanse odbraniti ovo u nadoknadi vremena

Merih Demiral je postigao dva gola za Tursku, no da nije bilo odbrane Merta Gunoka, ko zna šta bi se desilo u produžecima.

Gunok je imao nekoliko sjajnih intervencija u toku meča, no najviše je pažnju privukla odbrana iz sudijske nadoknade, kada je Baumgartner sa dva metra pucao glavom.

Statističari su izračunali da je austrijski udarac glavom imao xG vrijedan 0.94, odnosno Gunok je imao samo šest posto šanse odbraniti ga.

 

The post HEROJ: Turski golman imao šest posto šanse odbraniti ovo u nadoknadi vremena appeared first on IZDVOJENO.ba.

Slučajna vijest

Sarina majka osniva udruženje za svu nestalu djecu, u planu i zakon

Aleksandra Blagojević iz Banjaluke, majka djevojčice Sare, novorođenčeta kojem se gubi svaki trag nakon porođaja, u procesu je formiranja udruženja "Gdje je Sara", a planira da inicira i donošenje Sarinog zakona, koji će tretirati slučajeve kao što je njen.

Podsjetimo, osam mjeseci nakon što je emitovan dokumentarni film Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) "Gdje je Sara", a Okružno javno tužilaštvo Banjaluka formiralo predmet povodom smrti Sarine kćerkice i muškog novorođenčeta majke Nataše Stijak, još nema odgovora na ključna pitanja iz dokumentarca koji je na YouTubeu pregledan već 873.000 puta.

Blagojevićeva potvrđuje da je u procesu formiranja udruženja, u kojem želi okupiti sve roditelje sa problemima kao što su oni s kojima se ona susreće.

"Ja sam to predala u sedmom ili osmom mjesecu i sve to odrađujem posredstvom advokata, kojeg sam opunomoćila. Ja sam htjela otvoriti to udruženje za traženje sve djece na nivou BiH, ali mi je rečeno da ne može na nivou BiH, već na nivou RS, jer nisu isti zakoni u FBiH i ovdje. Ipak, na kraju se ispostavilo da nema prepreka da to bude na nivou BiH, s tim što treba neke tačke u statutu udruženja riješiti, tako da smo imali nekoliko odbijanja. Izvršili smo korekcije, ponovo smo to predali na Sud i sada čekamo povratnu informaciju", rekla je Blagojevićeva za "Nezavisne novine".

Željela je da se to udruženje zove "Sara", ali već postoji subjekt s tim nazivom, tako da je ostala opcija za naziv "Gdje je Sara", a namijenjeno je za, kako kaže Aleksandra, svu djecu koja su nestajala iz bolnica.

"Konsultovaću se s advokatom da se uradi i Sarin zakon, gdje bi sve bolnice i sva groblja morala da se tog zakona pridržavaju. Istovremeno, udruženje će se baviti slučajevima sve nestale djece iz BiH i cilj nam je da okupimo roditelje te djece", naglašava Blagojevićeva za "Nezavisne novine".

Advokat Aleksandar Zrnić, kojeg je Aleksandra angažovala na poslovima formiranja udruženja, kaže da su inicijativu predali Osnovnom sudu u Banjaluci.

"Čekamo odluku suda ima već petnaestak dana, po uređenom prijedlogu za formiranje udruženja", rekao je Zrnić za "Nezavisne novine".

Podsjetimo, istraživačko-dokumentarni film, koji je uradio CIN, a koji se odnosi na nestanak djevojčice Sare, kao i muškog novorođenčeta majke Nataše Stijak, emitovan je 1. aprila, a dva dana kasnije su se oglasili iz Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka, te kazali da su formirali predmet po službenoj dužnosti.

Iz ovog tužilaštva navode da se u tom predmetu i dalje preduzimaju provjere na utvrđivanju činjenica, a povodom smrti ženskog novorođenčeta majke Aleksandre Blagojević, ranije Đilas, i muškog novorođenčeta majke Nataše Stijak.

"Ovo tužilaštvo u navedenom predmetu naložilo je da se izvrše i potrebna vještačenja. Nakon okončanja svih provjera i vještačenja, Tužilaštvo će u skladu sa Zakonom o krivičnom postupku Republike Srpske donijeti tužilačku odluku. Predmet se nalazi u radu i u istom se preduzimaju intenzivne provjere", tvrde iz Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka za "Nezavisne novine".

Podsjetimo, radnja filma pokazuje da su Sarini roditelji odvedeni na groblje u Banjaluci, na mjesto gdje su sahranjena dva novorođenčeta, a DNK analizom utvrđeno je da posmrtni ostaci ne pripadaju Sari.

Pritom je utvrđeno da to nisu ni posmrtni ostaci drugog novorođenčeta, odnosno sinčića Nataše Stijak. Roditelji ove novorođenčadi traže istinu, dok nadležne institucije zasad javnosti nisu predočile nikakve konkretne podatke.

Iz Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske rekli su ranije da se u toj zdravstvenoj ustanovi liječe pacijenti, te da u njihovoj nadležnosti nisu organizovanja ukopa, sahranjivanje i ekshumacije. Potom se oglasilo i Gradsko groblje Banjaluka, koje tvrdi da je Sara sahranjena na lokaciji Pobrđe, ali u svom saopštenju nisu naveli da li je poznato tačno mjesto gdje je beba sahranjena.

Objava Sarina majka osniva udruženje za svu nestalu djecu, u planu i zakon pojavila se prvi puta na PressMedia.

Rukijine vunene čarape i terluci prodaju se kao halva

Vlašičke pletilje a pogotovo one iz Višnjeva kod Travnika poznate su po svojim ručnim radovima. Jedna od njih je i Rukija Osmanović, žena koja plete i tka razne rukotvorine već trideset godina.

Njezina ćebad, jorgani, jastuci, džemperi, vunene čarape, štucne i drugi proizvodi brzo nađu kupce. Vuna je od vlašićke i dubske pramenke. Ovce koja je najbrojnija na ovim prostorima. Kako nam je rekla najbrže proda vunene čarape i terluke. Oni idu "kao halva" kaže nam Rukija koja je u mladosti tovarila konje i radila fizičke poslove.

Najviše je brine što omladina vrijeme gubi tipkajući na mobitele. Ništa ih drugo ne zanima, dodaje ona.

Ako želite Rukijine proizvode, možete je dobiti na mobitel: +387 62 208 036

https://www.youtube.com/watch?v=22Fdp-6BF7A

Objava Rukijine vunene čarape i terluci prodaju se kao halva pojavila se prvi puta na PressMedia.

Političar iz bh. susjedstva sa sinom krao armature, evo kakva kazna im je izrečena

Bivši istaknuti član hrvatskog HDZ-a iz Karlovca Stjepan Turković i njegov sin Mijo priznali su na Općinskom sudu u Velikoj Gorici pokušaj krađe armaturnih šipki na gradilištu karlovačke obilaznice u julu 2022., čime su potvrđene optužbe Općinskog državnog odvjetništva u Karlovcu.

Obojici je izrečena novčana kazna od 3.000 eura, a budući da su djelo priznali, imaju pravo žalbe tek na visinu kazne.

Postupak je vođen putem krivičnog naloga, što je skraćeni proces za lakša kaznena djela, poput krađe manje vrijednosti. Vrijednost ukradenog materijala iznosila je nešto više od 1000 kuna, što je prag iznad kojeg se krađa vodi kao krivično djelo. Turkovići su na prikolicu utovarili šipke u vlasništvu tvrtke GIP Pionir, no zaposlenici su ih uhvatili na djelu te sve snimili.

Fotografije s mjesta događaja izazvale su reakcije među poznanicima i stranačkim kolegama, što je dovelo do Turkovićeva izbacivanja iz HDZ-a iako je on prethodno sam istupio. Nedugo zatim napustio je i Županijsku upravu za ceste, gdje je bio savjetnik nakon što je ranije obnašao funkciju direktora. Kod sistematizacije radnih mjesta službeno je postao tehnološki višak, pri čemu je dobio otpremninu od 32.000 kuna.

Objava Političar iz bh. susjedstva sa sinom krao armature, evo kakva kazna im je izrečena pojavila se prvi puta na PressMedia.

Slađana Mandić otkrila zašto je plakala na Breninom koncertu: “Zamolila sam je da više ne priča o tome”

Od kada se pojavila na sceni „Zvezda Granda“ mnogi su za pjevačicu Slađanu Mandić govorili da je nasljednica Lepe Brene. Slađana je i tada dobila podršku od folk zvijezde kojoj je nedavno bila gošća na koncertu u Tuzli.

Pjevačica je sada za Grand ispričala kako je reagovala kada je dobila poziv od Lepe Brene, a otkrila je i zbog čega je plakala na njenom koncertu.

-Bila sam u Americi na Floridi, zove me Brena, a ja idem ka Majamiju, ka njenom drugom domu. Ona ima tim koji se brine o svemu, pa je bila simbolika da u gradu u kome se ona rodila nastupimo Bojan Vasković, dečko iz Orašja i ja. To je bio sklop zemljaka na jednom mjestu. Bila mi je čast i zadovoljstvo, toliko me duboko ganula tom najavom. Ona se prije toga rasplakala, pred samu najavu, kada me je najavila, mi smo svi iza plakali. Zamolila sam je da više ne priča o tome, jer neću moći da pjevam – rekla je Slađana za Grand.

Slađa je otkrila da je publika i danas poredi sa folk zvijezdom, a i sama Brena ističe da je mlada koleginica dosta podsjeća na nju iz mlađih dana.

-Sad mi je rekla na koncertu ‘Da te ljubim, dvojnice moja’. Lepa Brena mi je sve vrijeme bila podrška, bilo je to neobično, pojavi se jedna mlada djevojka, a dobije podršku od nje. Sada kada smo bile u Tuzli na koncertu, stajale smo jedna pored druge, a neko je snimao iz publike i čuje se na snimku ‘Pa ona je viša i od Brene’. Dvije visoke, plave žene, s istog podneblja, sa dugim nogama. Ona kaže da ima sličnosti i kad ovako priča sa mnom, kaže da je podsjećam dosta na nju iz mladosti – ispričala je pjevačica.

Iako joj kao koleginici imponuje da je porede sa Brenom, Slađana ne krije da joj je drago što je uspela da izgradi svoje ime i ostavi pečat na estradi.

-Dobijala sam od nje savjete i podršku, to je kompliment i to ti da krila, ali sam uspjela da pobjegnem od toga da smo dvojnice. Lepo je to i svi smo učili od nekoga, to je normalno da rastemo uz svoje idole. Kada ljudi kažu to je pjesma Slađane Mandić, to je uspeh – zaključila je ona.

Šta je sve Slađana rekla u emisiji „Nije lako biti ja“, pogledajte u videu na početku teksta.

Objava Slađana Mandić otkrila zašto je plakala na Breninom koncertu: “Zamolila sam je da više ne priča o tome” pojavila se prvi puta na PressMedia.

Gattuso nakon 22 godine obrijao bradu

Trener Hajduka, Gennaro Gattuso, nakon 22 godine obrijao je svoju bradu.

Trener Splićana je to uradio kao dio humanitarne akcije pod nazivom Bradata aukcija.

U sklopu ove inicijative, koja promiče muško zdravlje, Gattuso je pristao na izazov i obrijao bradu u Barber shopu Ritual, a za tu akciju prikupljeno je više od 10.000 eura.

Brada nije bila jedina koja je "skraćena" – Zvonimir Šarlija također je učestvovao u ovom humanitarnom činu. Bradata aukcija, koja se održava svake godine, imala je veliki uspjeh ove godine. Više od 350 muškaraca obavljeno je preventivno zdravstveno pregledavanje, a 250 brkova i brada je obrijano. Uz to, prikupljeno je oko 150.000 eura za borbu protiv raka u Splitu, Vinkovcima i Puli, kako su izvijestili iz Hajduka.

Gattuso je istakao kako je izuzetno ponosan što je učestvovao u ovoj akciji, budući da se radi o važnoj inicijativi. "Dvadeset godina nisam obrijao bradu, ali za humanitarne svrhe rado ću to učiniti. No, važno je bilo skupiti barem 10.000 eura", rekao je Gattuso, koji je prošle sedmice bio na pragu ispunjenja tog cilja. Na kraju je razlika nadomještena, te su svi uvjeti ispunjeni kako bi Gattuso, pred Jadranski derbi protiv Rijeke i gostovanje u Šibeniku, izašao bez brade.

Objava Gattuso nakon 22 godine obrijao bradu pojavila se prvi puta na PressMedia.

Povezani članci

Popularne kategorije