5 C
Sarajevo
Ponedjeljak, 17 ožujka, 2025

I EU GA RAZOTKRILA: Schmidtova je odluka da dostavi podneske sudu u Strazburu u predmetu “Kovačević” (pod pritiskom SAD i Britanije)

Evropska unija je primila k znanju namjeru visokog predstavnika Christiana Schmidta da dostavi podneske Evropskom sudu za ljudska prava u predmetu “Slaven Kovačević”, a  dodaju da je to njegova odluka. Dakle, nije istina ono što je OHR tvrdio da se samo odazvao pozivu suda.

Istakli su da ne komentarišu tekuće sudske postupke, ali dodaju da konsolidirani stav EU, koji se ponavlja u godišnjim zaključcima Vijeća, jeste da Bosna i Hercegovina treba provesti dalje ustavne i izborne reforme kako bi osigurala jednakost i nediskriminaciju svih građana, posebno primjenom sudske prakse Evropskog suda za ljudska prava proistekle iz predmeta Sejdić-Finci.

“EU ponavlja svoj poziv na pokretanje inkluzivnog procesa ograničenih ustavnih i izbornih reformi, kroz istinski dijalog u skladu sa evropskim standardima, kako bi se eliminisali svi oblici nejednakosti i diskriminacije u izbornom procesu.

EU ostaje na raspolaganju da pruži podršku stranama u iznalaženju rješenja u skladu sa evropskim standardima, u korist svih građana Bosne i Hercegovine”, kazali su u odgovoru iz Delegacije EU.

Visoki predstavnik Christian Schmidt se samostalno pozvao u ulozi “prijatelja suda” u Evropski sud za ljudska prava u Strazburu u predmetu “Slaven Kovačević”.

Američka i britanska ambasada snažno podržavaju Schmidtovu namjeru da se obrati u Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu i tako pokuša oboriti presudu.

The post I EU GA RAZOTKRILA: Schmidtova je odluka da dostavi podneske sudu u Strazburu u predmetu “Kovačević” (pod pritiskom SAD i Britanije) appeared first on IZDVOJENO.ba.

Slučajna vijest

RAT JE NAJBOLJI BIZNIS: Trumpove prijetnje i nova evropska sigurnost

Iako zvaničnici Trumpove administracije i brojni republikanski političari tvrde da SAD izdvaja gotovo 65 posto ukupnog budžeta Alijanse, to je daleko od istine – ne izdvajaju više od 16,2 posto

The post RAT JE NAJBOLJI BIZNIS: Trumpove prijetnje i nova evropska sigurnost appeared first on IZDVOJENO.ba.

U Sarajevu preminula bh. akademkinja i istaknuta naučnica Branislava Peruničić

Akademija nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine obavijestila je bosanskohercegovačku javnost da je u Sarajevu danas preminula istaknuta naučnica, profesorica emerita Univerziteta u Sarajevu i redovna članica ANUBiH-a akademkinja Branislava Peruničić.

Akademkinja Branislava Peruničić rođena je 1936. godine u Pančevu. Elektrotehnički fakultet završila je u Beogradu 1960. godine.

Odbranila je titulu kandidata tehničkih nauka na Moskovskom Energetskom institutu 1969. godine, a doktorsku disertaciju 1971. godine na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Sarajevu. Izabrana je za docenticu 1966. godine, za vanrednu profesoricu 1972. godine i za redovnu profesoricu Elektrotehničkog fakulteta u Sarajevu 1976. godine. Pored rada na Elektrotehničkom fakultetu bila je i naučna saradnica instituta IRCA te saradnica IRIS-a u Energoinvestu.

Kao dopisna članica ANUBiH-a bila je redovna profesorica Elektrotehničkog fakulteta u Sarajevu do 1992. godine. U tom periodu bila je predsjednica Savjeta za kompjuterizaciju Energoinvesta, članica Izdavačkog savjeta preduzeća Svjetlost i delegat Savjeta akademija SFRJ u komisiji za nauku. Školsku 1996/97. provela je kao gostujuća profesorica na University of Illinois u Urbani.

Od 1992. godine do 1998. godine živjela je u SAD-u. Bila je pozvana u svojstvu gostujuće istraživačice na A&M Univerzitetu u Texasu, gdje je otišla sa saglasnošću svog fakulteta u Sarajevu i provela ljetni semestar 1992. Pošto se nije mogla vratiti u Sarajevo zbog blokade, produžen joj je angažman i na jesenji semestar 1992. godine. Nakon toga je bila gostujuća profesorica na University of Illinois u Urbani, a od 1993. godine do 1998. godine radila je kao redovna profesorica Univerziteta Lamar u Texasu. Vratila se u Bosnu i Hercegovinu 1998. godine i od tada je redovna profesorica na Elektrotehničkom fakultetu u Sarajevu. Bila je predsjednica Upravnog odbora Elektrotehničkog fakulteta u Sarajevu, a u Akademiji nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine je obavljala i dužnost sekretarke Odjeljenja tehničkih nauka i predsjednice Odbora za izdavačku djelatnost.

Značajne naučne doprinose ima u tri oblasti: teoriji sistema s promjenljivom strukturom, digitalnoj zaštiti, lokaciji kvara i mjerenju u elektroenergetskim sistemima i teoriji grafova. Njen rad u oblasti sistema s promjenljivom strukturom vezan je za klizne režime. Ona je uvela pojam ekvivalentnog upravljanja, uslov invarijantnosti na smetnje i promjene parametara i klizne režime na presjeku više kliznih hiperpovršina. Njen pionirski rad koji je posvećen ovim pojmovima nosi naslov The Invariance Conditions in Variable Structure Systems, a objavljen je 1969. godine u časopisu Internacionalne federacije za automatsko upravljanje (IFAC) Automatica. Ovaj rad je jedan od najcitiranijih radova u ovoj oblasti. Od 1972. godine do danas citiran je po SCI 135 puta, a Uslov invarijantnosti nosi njeno ime.

U oblasti digitalne zaštite, lokacije kvara i mjerenja baziranog na uzorcima uvela je 1988. metod analize pomoću bilinearnih formi.

U oblasti teorije grafova definisala je prvi algoritam za postavljanje grafova u projektivnu ravan. Njen rad An Efficient Algoritm for Embedding of Graphs in Projective Plane, čiji je koautor Z. Durić, objavljen je u knjizi Graph Theory with applications to Algorithms and Computer Science u izdanju John Wiley&Sons 1984. godine.

Dokaz njenog renomea u međunarodnoj naučnoj javnosti su sedam predavanja po pozivu održanih na univerzitetima u SAD-u. Ona je bila pet puta profesor po pozivu na Univerzitetima u SAD-u (Lamar University, University of Illinois u Urbani, A&M University). Članica je međunarodnog udruženja elektroinženjera IEEE gdje ima poziciju Senior member. Ova pozicija se dobija poslije detaljnog razmatranja prijedloga koje treba da napišu drugi Senior članovi.

Kao profesorica, predavala je predmete iz oblasti analize signala, energetike i telekomunikacija. Bila je mentorica mnogobrojnih magistarskih i doktorskih radova.

Za dopisnu članicu Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine u Odjeljenje tehničkih nauka izabrana je 1987. godine, a za redovnu 2002. godine. Bila je potpredsjednica Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine od 2008. do 2011. godine.

Dobitnica je Šestoaprilske nagrade Grada Sarajeva 2024. godine. Datum i vrijeme komemoracije i sahrane akademkinje Branislave Peruničić bit će naknadno objavljeni.

Povodom smrti akademkinje Branislave Peruničić, Akademija nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine uputila je iskreno i duboko saučešće porodici i prijateljima.

Objava U Sarajevu preminula bh. akademkinja i istaknuta naučnica Branislava Peruničić pojavila se prvi puta na PressMedia.

(VIDEO) Ovaj snimak nasmijao milione ljudi: Reakcija bebe koja je vidjela MAMINU SESTRU BLIZNAKINJU na aerodromu oduševila sve

Neodoljivi trenutak na aerodromu nedavno je postao viralan, prikupivši 13,7 miliona pregleda – i to s dobrim razlogom. Mama, tata i beba čekali su posebnu gošću – maminu identičnu sestru bliznakinju.

Ali kada je beba videla “dvojnicu” svoje mame, njena reakcija nije bila samo slatka bila je fascinantna!

U videu na Instagram profilu @twinclimbers-a, možete vidjeti kako beba reaguje kad se pred njom pojavljuje tetka koja je ista kao njena mama. Dok tetka pristiže, beba gleda čas u nju, čas u mamu, pokušavajući da shvati šta vidi. Njeno malo lice se menja od radoznalosti do zbunjenosti. Potom se beba na trenutak naginje prema tetki, privučena radoznalošću, a onda, kada je majka preda, oklijeva – samo na trenutak – prije nego što dozvoli tetki da je zagrli.


Njen tata, koji snima, čak kaže ono što svi mislimo: “Izgleda tako zbunjeno!” U tom uzrastu, bebe usavršavaju svoju sposobnost prepoznavanja lica i uče kako da naprave razliku između poznatih i nepoznatih ljudi.

Od trenutka kada se rode, bebe se oslanjaju na svoja čula kako bi se povezale sa mamom i tatom, odnosno članovima porodice koji su non-stop uz nju. Bebe rano prepoznaju lica, ali takođe pamte i glasove, mirise i dodire da bi razlikovale svoje najbliže od svih ostalih. Zbog toga su ovakvi trenuci toliko fascinantni; jer iako tetka izgleda baš kao mama, postoje male razlike koje pomažu ovoj bebi da shvati ko je ko, prenosi Večernji.hr

Objava (VIDEO) Ovaj snimak nasmijao milione ljudi: Reakcija bebe koja je vidjela MAMINU SESTRU BLIZNAKINJU na aerodromu oduševila sve pojavila se prvi puta na PressMedia.

ZANIMLJIVA PONUDA: Gradić na Siciliji nudi odmor za 1 euro

Za manje od cijene espressa turisti mogu da provedu produženi vikend u obalskom gradu Sikulijana na Siciliji

The post ZANIMLJIVA PONUDA: Gradić na Siciliji nudi odmor za 1 euro appeared first on IZDVOJENO.ba.

Povezani članci

Popularne kategorije