Kantonalna uprava za inspekcijske poslove zatvorila je danas kompleks Termalne rivijere u sarajevskoj općini Ilidža, saznaje portal Oslobođenje.
Kako se može vidjeti na fotografijama koje su u posjedu Oslobođenja, posjetioce su danas doćekale trake na vratima i unutar kompleksa.
Na zvaničnoj Facebook stranici Termalne rivijere Sarajevo tvrde da su zatvoreni zbog tehničkog kvara.
– Zbog tehničkog kvara na postrojenju unutrašnji bazen i vanjski bazen sa toboganima neće biti u funkciji do otklanja kvara, naveli su.
Podsjetimo, nedavno je jedan korisnik bazena snimio očajno stanje na bazenima te je snimak objavljen na društvenim mrežama. Ubrzo su reagirali iz Termi te su tvrdili da su uklonilii nedostatke.
Je li to bio povod da se u čitav slučaj uključe nadležne službe i šta su uopće zatekli, za sada nije poznato.
Federalni ministar pravde Vedran Škobić pojasnio je najbitnije odredbe Prijedloga zakona o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama, te izmjene i dopune Kaznenog zakona Federacije Bosne i Hercegovine, a koje je Vlada Federacije BiH utvrdila ove sedmice i uputila u parlamentarnu proceduru. Istakao je da ova zakonska rješenja u Federaciji BiH predstavljaju provedbu Istanbulske i Lanzarote konvencije, te niza preporuka iz Europske komisije na putu Bosne i Hercegovine ka Europskoj uniji.
Kada je riječ o Kaznenom zakonu Federacije BiH, Škobić je naglasio da je fokus stavljen na pooštravanje sankcija u dijelu koji se odnose na nasilje u porodici, ali i drugih kaznih djela koja se mogu dovesti u vezu sa nasiljem u porodici.
- Osim pooštravanju kazni, pristupili smo i donošenju, odnosno definiranju drugih kaznih djela poput kaznog djela uhođenja, te kaznenih djela koji se tiču zaštite djece od uznemiravanja, seksualnog uzemiravanja i svih drugih oblika. Kada je u pitanju definiranje novih pojmova, ovaj zakon otvara mogućnost i tužiteljima i, naravno, i sucima, te policijskim organima, da sada jasno reagiraju upravo na anomalije na koje se ranije nije moglo reagirati i da stanu u zaštitu djece, žena i, naravno, općenito u zaštitu porodice, kada je nasilje u pitanju. Također, u zakonu o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama smo pristupili isključivo pooštravanju cijele te politike i, kazao bih, davanju većih ovlaštenja policijskim organima kada je u pitanju rad policije - kazao je Škobić.
Dodao je da će sada svi u lancu odlučivanja u borbi protiv nasilja u porodici imati veću odgovornost i veću mogućnost djelovanja. To se odnosi na centre za socijalni rad, obrazovne ustanove, policiju i pravosudne institucije, koje će sada morati imati veću ulogu i odgovornost, te istinski stati u zaštitu žena i djece, ranjivih kategorija.
- Uvodimo niz drugih pravila za žurne mjere reakcije sistema na nasilje u porodici. Kroz policijska ovlaštenja dajemo mogućnost i policiji da i prije nego što sud donese odluku, ukoliko postoji osnovana sumnja, nasilnika izuzme iz porodice, odnosno da ga udalje iz porodice, odnosno iz kuće, te ga čak, po potrebi, stave u pritvorsku jedinicu, naravno, do donošenja hitne odluke suda. Jer, upravo se u tim momentima, u prvih tri do šest sati dešavaju najgore stvari kada je riječ o nasilju u porodici. Na ovaj način omogućavamo policiji da promptno djeluje kada je nasilje u pitanju - kazao je Škobić.
Istakao je da su analize pokazale da većinu teških djela nasilja u porodici, počine upravo prekršitelji mjera koje su im ranije određene, kao što su mjere zabrane pristupa porodici i zabrane uhođenja.
- Analizirajući smo uvidjeli da je blaga sankcija za te prekrištelje, gdje je po sadašnjem zakonu ta sankcija od 500 do 1.500 KM. Sada smo umjesto te novčane kazne, kao blanketnu dispoziciju, uveli kaznu zatvora do tri godine. Time represivno djelujemo da se onaj ko pomisli da nešto učini, prekriši mjeru, sjeti da to predstavlja kazneno djelo i da će eventualno završiti iza rešetaka, gdje mu je i mjesto - kazao je federalni ministar pravde.
Jedna od novina koju zakon donosi jeste i precizno praćenje počinitelja djela nasilja.
- Kada se odredi mjera zabrane uhođenja, zabrane pristupa porodici, odnosno žrtvi, mi u datom momentu, prema sadašnjem zakonu, uopće ne znamo, sistem ne zna gdje se nalazi i koji je način kontrole. Jedini način je policijsko vozilo ispred kuće ili stana. Naravno, to sve košta. Mi smo sada, naravno, svjesni tehnologije kojom smo okruženi procijenili da nam ona pruža puno toga, pa tako i mogućnost uvođenja elektronskog nadzora počinitelja ovih djela nasilja. To znači uvođenje sistema nanognica. Mi to već imamo u zatvorskom sistemu, samo što se radi po drugačijem principu. Dakle, nanognica će u datom momentu jasno ukazivati policijskim organima gdje se počinitelj nalazi. Ukazivat će i žrtvi, ukoliko se približi na više od 200 metara i, naravno, samog počinitelja upozoravat će da čini prekšaj, da se pretjerano približava žrtvi što, naravno, ne smije”, kazao je Škobić, te dodao da se jedino na taj način, uz tako efikasnu kontrolu nasilnika, može na pravilan način zaštititi žrtva i postići da promptno i pravovremeno djeluju policijski organi - saopćeno je iz Ureda Vlade FBiH za odnose s javnošću.
Na graničnom prelazu Deleuša, između Bosne i Hercegovine i Crne Gore, ovlašteni carinski službenici spriječili su nezakonit unos veće količine maslinovog ulja čija je ukupna vrijednost na tržištu procijenjena na iznos od 12000 KM.
Po ulasku u carinsko područje BiH, izvršen je pregled teretnog motornog vozila albanskih registarskih oznaka kojim je upravljao albanski državljanin K. R. i tom prilikom u tovarnom dijelu, pronađeno je djelimično sakriveno 422 litre maslinovog ulja. Prethodno ova roba nije prijavljena carinskim organima, te nije imala dokumentaciju o porijeklu.
Pronađeno maslinovo ulje je oduzeto uz potvrdu o privremenom oduzimanju, a o događaju je obaviješten dežurni sudija za prekršaje Osnovnog suda u Trebinju. Nakon potvrđenog carinskog prekršaja izrečena je novčana kazna i donijeto Rješenje o trajnom oduzimanju robe.
Zahvaljujući efikasnom radu carinskih službenika još jednom je potvrđena posvećenost Uprave za indirektno oporezivanje u borbi protiv svih oblika krijumčarenja i zaštiti ekonomskih interesa naše zemlje.
Podsjećamo na obavezu prijavljivanja roba, dragocjenosti i sredstava plaćanja pri prelasku državne granice, kako bi se izbjegle neprijatnosti i prekršajne sankcije.
Neradna nedjelja za trgovce u FBiH i dalje izaziva polemike, a nakon Orašja, koje je zvanično zatražilo da bude izuzeto iz ove odluke, o njoj će sljedeće sedmice biti razgovarano i u Maglaju.
U posjedu "Nezavisnih novina" je Odluka o prijedlogu radnog vremena prodajnih objekata na teritoriju grada Orašja, koju je usvojio lokalni parlament, a za nju je glasao 21 od 22 vijećnika, koliko ih je bilo na sjednici.
Tom odlukom je Orašje zatražilo od Vlade Federacije da trgovinama u ovom gradu dozvole rad nedjeljom, obrazlažući to time da imaju specifičan geografski položaj u FBiH.
U odluci se navodi da će primjena spornog člana Zakona o unutrašnjoj trgovini, a kojim je u FBiH zabranjen rad trgovinama nedjeljom, u Orašju rezultirati problemima u poslovanju trgovina, "te će doći do pada prihoda i zaposlenosti, što će za posljedicu imati i umanjenje prihoda u budžetu grada Orašja, dok će se kod susjeda iz okruženja desiti upravo suprotno - porašće prihodi i zaposlenost".
"Orašje je teritorijalno izdvojeno od ostalih dijelova FBiH kojoj pripada, te se nalazi u okruženju i direktno graniči s Republikom Srpskom, Brčko distriktom i Hrvatskom. S obzirom na to da privredni subjekti iz trgovinske djelatnosti na svim susjednim administrativnim cjelinama rade cijelu godinu i bez ograničenja, primjena ovakvog Zakona o unutrašnjoj trgovini, jedino Orašje, odnosno njegove poslovne subjekte, dovodi u neravnopravan položaj. Ovakvu situaciju nema nijedna lokalna zajednica na teritoriji cijele FBiH", navodi se, uz ostalo, u odluci.
To što su vijećnici u Orašju usvojili proslijedili su Vladi FBiH. Povratne informacije još nema.
"Vrlo je jednostavno obrazloženje… Pogledajte nas na karti gdje se nalazimo. Hrvatska je preko Save i kod njih minimalno jedan ili dva šoping-centra rade. U Republici Srpskoj svi rade. U Brčko distriktu takođe. Dakle, svi u okruženju rade, samo mi ne. A trgovački sektor nam je, nažalost, najrazvijenija gospodarska grana upravo zato što smo na takvoj lokaciji", rekao je za "Nezavisne novine" Stanko Vincetić, predsjednik Gradskog vijeća Orašje.
Svi su deklarativno, pa i Vincetić, za neradnu nedjelju, ali se, dodaje on, svi moraju staviti u jednak položaj.
"Ja se zalažem za puno veće poštivanje radničkih prava i stavljanje svih radnika u isti položaj. A puno veći problem je zemljopisni položaj, gdje u okruženju svi rade osim nas. Mi smo reagirali, iznijeli svoj stav i proslijedili ga Vladi FBiH. Na njima je da odluče hoće li to prihvatiti ili ne. Na to ne možemo utjecati", kaže Vincetić.
Dok u Orašju čekaju odgovor iz Sarajeva, opština Maglaj organizuje sastanak u vezi sa Zakonom o unutrašnjoj trgovini u FBiH, koji zabranjuje rad trgovinskih radnji nedjeljom.
Pozvani su na ovaj sastanak, predviđen za 18. decembar, svi vlasnici trgovačkih radnji i pravna lica koja obavljaju trgovinsku djelatnost, kako bi izložili svoje stavove i prijedloge.
"Mi smo imali već nekoliko zahtjeva i razgovora sa našim malim privrednicima na području opštine Maglaj, vlasnicima trgovina i tako dalje. I onda smo odlučili da obavimo širi razgovor, da se konsultujemo sa svim privrednicima koji rade ovdje, kako bismo pripremili kvalitetnu informaciju za Općinsko vijeće", rekao je za "Nezavisne novine" Maid Suljaković, načelnik opštine Maglaj.
On je rekao da se još ne zna šta ovaj razgovor može da izrodi.
"Ono što želimo jeste da čujemo njihov stav i onda da tu informaciju dostavimo do Općinskog vijeća", istakao je Suljaković.
Osporavani član zakona stupio je, podsjetimo, na snagu sredinom novembra 2024. godine, a lokalne zajednice imaju mogućnost da zatraže izuzeće od zabrane rada nedjeljom. Ipak, konačnu odluku o tome donosi Vlada FBiH. Prva neradna nedjelja za prodajne objekte u FBiH bila je 17. novembra.
Nakon što je objavljena indormacija da dva prodavača isti stan u Sarajevu prodaju za 100.000 KM razlike, javila se jedna od agencija i rekla da je došlo do greške.
Naime, na zvaničnoj OLX stranici je stajalo, a što dokazuju i screenshotovi, da isti stan kod jedne agencije košta 470.000 KM, dok je kod druge cijena bila 370.000 KM.
Ipak, Grunt Nekretnine kažu da je došlo do njihove greške?
“Cijena stana je 470.000 KM kao i kod druge agencije. Desila se štamparska greška koja je upravo ispravljena. Portal je prvo trebao detaljno provjeriti o čemu se radi pa tek onda napisati ovakav senzacionalan naslov jer mi ipak živimo od ovoga. Nadam se da nas razumijete. Zamolit ćemo Vas od obavite navedenu ispravku. S poštovanjem”, napisali su iz Grunt Nekrektine.
Podsjetimo, riječ je o stanu od 88 kvadrata koji se nalazi u zgradi izgrađenoj prije više od 70 godina.
Stan se nalazi na drugom spratu, u potpunosti je renoviran, te se sastoji od predsoblja, dnevne sobe, spavaće sobe, odvojene kuhinje i trpezarije, ostave i toaleta, a pripada mu i podrumska prostorija.
Cijena kvadrata je nešto više od 5.340 KM, odnosno zvaničnih 470.000 KM, piše Crna Hronika.
Ukupno 796 osoba uhapšeno je u velikoj međunarodnoj policijskoj akciji protiv međunarodnog kriminala, a u kojoj je učestvovala i BiH, podaci su kojim raspolaže Europol. Kako je saopšteno na sajtu MUP-...