5 C
Sarajevo
Petak, 6 prosinca, 2024

Istraživanje: Bh. građani bi radili u Sloveniji i i Hrvatskoj za 2.000 do 3.000 eura

Slovenija i Hrvatska su među najpoželjnijim destinacijama za rad među radnicima iz Bosne i Hercegovine, pokazuje najnovije istraživanje portala MojPosao.ba.

Najveći broj ispitanika očekuje minimalnu platu u rasponu od 2.000 do 3.000 eura. Ova očekivanja su usklađena s njihovom željom za boljim životnim standardom i radnim uslovima.

Navedeno je da su bolje plate, životni i radni uslovi ključni motivatori koji privlače naše radnike da traže prilike u zemljama regije.

Istraživanje je otkrilo da su ispitanici najviše zainteresovani za rad u sektorima ugostiteljstva, IT-a, građevinarstva, medicine, te transporta i logistike.

Iz navedenih sektora i u ovoj godini veći broj zanimanja se smatra najtraženijim, odnosno deficitarnim za određene industrije.

Glavni razlozi za traženje posla van granica BiH, ali unutar regije, uključuju profesionalni razvoj, bolje radne uslove i socijalnu sigurnost. Radnici iz BiH traže konkurentne plate, sigurnost posla i mogućnost profesionalnog usavršavanja od potencijalnih poslodavaca u zemljama regije.

Prema rezultatima istraživanja, većina ispitanika je spremna trajno raditi u zemljama regije, dok mnogi nisu sigurni da li bi se ikada vratili u Bosnu i Hercegovinu, javlja Fena.

Objava Istraživanje: Bh. građani bi radili u Sloveniji i i Hrvatskoj za 2.000 do 3.000 eura pojavila se prvi puta na PressMedia.

Slučajna vijest

Centralna banka BiH raspisala tender: Redizajn novčanica vrijedan 1,1 milion KM

Centralna banka Bosne i Hercegovine raspisala je tender za nabavku usluga modernizacije dizajna novčanica konvertibilne marke vrijedan 1.100.000 KM, odnosno 562.421 eura.

Riječ je o modernizaciji dizajna novčanica konvertibilne marke u apoenima 10, 20, 50 i 100 KM, za koje se traže dvije, te novčanice od 200 KM, za koju se očekuje jedna verzija dizajna. CBBiH traži i unapređenje zaštite od krivotvorenja u skladu s novim tehničkim mogućnostima, kao i prijedlog dizajna suvenir novčanice KM, koja će biti izdata povodom obilježavanja 30. godišnjice Centralne banke BiH u avgustu 2027. godine i koja će služiti isključivo za promotivne svrhe.

U fazi pretkvalifikacije ponuđačima su postavljeni posebni uvjeti da bi aplicirali na tender. Moraju ispunjavati međunarodne standarde upravljanja kvalitetom za poslovnu aktivnost za koju su registrirani. Aplikanti trebaju imati dokaz i o “uspješnom iskustvu u realizaciji najmanje jednog ugovora u posljednje tri godine, ukupne vrijednosti svih ugovora najmanje 560.000 eura s predmetom ugovora – izrada i/ili modernizacija dizajna novčanica”.

U okvirnim uputama navedeno je da portreti na licu i postojeći motivi na naličju novčanica ne mogu biti zamijenjeni drugim, ali su moguće izmjene u smislu njihove veličine, ugla pod kojim su prikazani, položaja na novčanici i slično, ako takve izmjene doprinose ljepšem i modernijem izgledu novčanice. Svi natpisi i postojeći redoslijed latiničnog i ćiriličnog pisma trebaju biti zadržani, ali je moguće izmijeniti veličinu i font slova i brojeva. S ciljem jasnijeg razgraničavanja apoena novčanica na osnovu boja, dozvoljene su manje izmjene u nijansama osnovnih boja, a očekuje se da budu dodate oznake za raspoznavanje apoena za slijepe i slabovidne osobe.

Rok za isporuku moderniziranog dizajna KM novčanica je 15 mjeseci, dok će rokovi za izvršenje konkretnih faza modernizacije biti definirani detaljnom tehničkom specifikacijom, koja će biti dostupna isključivo kvalificiranim kandidatima.

Objava Centralna banka BiH raspisala tender: Redizajn novčanica vrijedan 1,1 milion KM pojavila se prvi puta na PressMedia.

Halid Muslimović MORA DA PLATI SKORO 90.000 KM, evo zbog čega je bio pred sudom 4 godine

Halid Muslimović četiri godina je imao suđenje sa Azom Handžić koja je od pjevača potraživala povraćaj novca koji mu je pozajmila.

Nedavno je Vrhovni sud Republike Srpske presudio u korist Aze Handžić, a Halid Muslimović je po toj presudi dužan da joj plati 89.462 konvertibilnih maraka, što u eurima iznosi 45.700.

Aza Handžić je tužila Halida Muslimovića 2020. godine, tvrdeći da joj nije vratio novac pozajmljen tokom perioda od 1996. do 2010. godine. Dokazi uključuju transakcije i svesku sa zapisima i potpisom pjevača, što je sud uvažio.

– Zahvaljući najboljem advokatu, gospodinu Draganu Tolimiru, mojim dragim prijateljicama Jeleni i Sonji, koje su bile pokretač i podrška ovog dugotrajnog procesa, Vrhovni sud Republike Srpske u Banjaluci 6. avgusta 2024. donio je konačnu presudu u moju korist prema adekvatnim dokazima. Ovim putem želim da se zahvalim i Okružnom sudu u Prijedoru i Vrhovnom sudu u Banjaluci, a posebno cijenjenim sudijama, na korektnom radu, u kojem se dokazalo da nije bitno ko si i šta si. Na sudu je sad dokazano da su bitni samo dokazi. Zato poručujem svima koji imaju potražnju, a imaju dokaze, da se jave mom advokatu. Proces traje, ali se isplati. Nadam se, a iskreno i očekujem od Muslimovića da će sad biti korektan i da će bez puno odugovlačenja vratiti moj novac. Sigurna sam da je dobrostojeći, pa ako nema keša, neka povrati poklonjenu imovinu na svoje ime i nek je proda i vrati dugove kako meni, tako i ostalima. Sva ta imovina je stečena u vrijeme pozajmice – poručila je Aza nakon dobijenog spora.

Kako prenose mediji, Halida Muslimovića su pored Aze Handžić, zbog dugovanja tužili i Ermin Erko Elezović (32.500 eura) i Sonja Bašić (oko 90.000 eura).

Osim njih, u medijima su svjedočili i Mirjana Ponjiger, koja je rekla da joj Halid nikada nije vratio dug od 5.000 dolara, kao i slavni bokser Anton Ante Josipović, koji je pjevača optužio da ga je prevario za oko pola miliona maraka, piše Kurir.

Objava Halid Muslimović MORA DA PLATI SKORO 90.000 KM, evo zbog čega je bio pred sudom 4 godine pojavila se prvi puta na PressMedia.

Ništa ne kvari toplu atmosferu u domu kao neprijatan miris dima koji se širi svuda dok pokušavate da naložite vatru. Ali, da li ste se ikada zapitali zašto se to dešava i kako to možete da sprečite?

Otkrivamo najčešće greške i trikove kako da vaša peć ili kamin rade kako treba.

Dimnjak

Začepljen ili zaprljan dimnjak je najčešći razlog za dim u kući. Čađ, ptičja gnijezda ili prosto neodržavanje mogu blokirati protok vazduha. Rješenje je redovno čišćenje dimnjaka najmanje jednom godišnje.

Loš protok vazduha

Ako dim ne izlazi napolje, moguće je da vaš dom nema dobar protok vazduha. To se dešava kada nema dovoljno svježeg vazduha koji ulazi u prostoriju. Otvorite prozor na trenutak dok ložite, kako biste obezbijedili ravnotežu pritiska.

Mokro drvo

Loženje mokrog ili sirovog drveta može proizvesti više dima nego toplote. Uvijek birajte suvo i staro drvo koje je stajalo najmanje šest mjeseci – garantovaće čistiji plamen i manje dima.

Pogrešan način loženja

Vjerovali ili ne, redoslijed slaganja drva i potpale ima veliki uticaj. Počnite s manjim grančicama i papirom na dnu, a zatim dodajte veća drva. Loženje odozgo prema dole smanjuje dim i omogućava postepeno sagorijevanje.

Temperatura je bitna

Ako peć ili kamin nisu dovoljno zagrijani prije nego što dodate drva, dim će ostati zarobljen unutra. Prvo zagrejte dimnjak malim vatrom kako biste pokrenuli prirodni tok vazduha.

Problem je sama peć ili kamin

Nekad je problem u konstrukciji. Ako dimnjak nije dovoljno visok ili je previše uzak, dim će se vraćati u prostoriju. Konsultujte stručnjaka za eventualne korekcije.

Dim u kući nije samo neprijatan već i potencijalno opasan. Uz nekoliko jednostavnih koraka možete ga se riješiti zauvijek. Pripremite svoj dom za zimu kako treba i uživajte u toplini bez muke i dima, prenosi Krstarica.

Objava pojavila se prvi puta na PressMedia.

Novi slučajevi morbila u ZDK, neki učenici prešli na online nastavu

U proteklih sedam dana ponovo je došlo do pogoršanja higijensko-epidemiološke situacije u Zeničko-dobojskom kantonu, gdje je evidentirano 15 novih slučajeva zaraze morbilima, a Osnovna škola “Arnauti” kod Zenice jučer je prešla i na on-line nastavu - potvrdila je Feni ministrica zdravstva tog kantona Aida Salčinović.

Broj zaraženih u tom kantonu, u kojem je od 19. jula na snazi i Naredba o proglašenju epidemije ove zarazne bolesti, od početka ove godine iznosi čak 1.545 slučajeva.

- U protekloj je sedmici zabilježeno 15 novih slučajeva oboljelih, od čega je u Zenici evidentirano 13 te po jedan slučaj zaraze u Tešnju i Usori. Na osnovu podataka koje Ministarstvu zdravstva dostavlja JU Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ), obuhvat vakcinisanosti u Zenici je i dalje nizak. Jedina specifična protivepidemijska mjera jeste vakcinacija. Uz sav trud i napor koji ulažu ministarstvo, INZ, domovi zdravlja, neophodno je da i roditelji osvijeste značaj vakcinacije školske i predškolske djece te da dovedu djecu na vakcinaciju, kako se ne bi nastavio rast oboljelih - ističe ministrica Salčinović.

Svake sedmice, kako je upozorila, raste broj zaraženih i ne zna se šta se može očekivati u narednom periodu.

- Nadamo se da neće biti nužno promijeniti način odvijanja nastave i u drugim školama u Gradu Zenici i ZDK-u. Pedijatrica je preporučila da se u OŠ 'Arnauti' nastava odvija on-line, a što je od jučer i odobreno od Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta - kazala je.

Vakcinalna obuhvaćenost trenutno je samo 70 posto, a spas od širenja epidemije, podvlači ministrica Salčinović, samo je stjecanje kolektivnog imuniteta, a za to je potreban vakcinalni obuhvat od barem 95 posto.

Objava Novi slučajevi morbila u ZDK, neki učenici prešli na online nastavu pojavila se prvi puta na PressMedia.

Upozorenje kupcima: Igračka iz ove bh. prodavnice nesigurna je za upotrebu, nemojte je koristiti!

Agencija za nadzor nad tržištem Bosne i Hercegovine izvijestila je da je igračka dječija kolica Sinsay nesigurna za upotrebu i treba je odmah prestati korisiti.

Kako navode iz Agencije, ova kolica imaju samo jedan mehanizam za zaključavanje i nisu dovoljno otporna na opterećenje. Usljed toga kolica se mogu lako sklopiti, pa dijete tokom igre može pasti na tlo.

djecija-kolica-sinsay-foto-agencija-za-nadzor

Uvoznik ove igračke je kompanija LPP BH d.o.o. Banja Luka, a radi se o artiklu broj modela: 7938R-MLC-ONE, Bar-kod: 5905571765196.

Iz Agencije su izdali preporuku potrošačima koji posjeduju ovaj proizvod da ga prestanu koristiti. 

Objava Upozorenje kupcima: Igračka iz ove bh. prodavnice nesigurna je za upotrebu, nemojte je koristiti! pojavila se prvi puta na PressMedia.

Povezani članci

Popularne kategorije