Policija je uhapsila B. M. iz Obudovca kod Šamca zbog sumnje da je pucao iz vatrenog oružja na porodičnom slavlju u Šamcu prilikom čega je jedno lice zadobilo lakše povrede.
Kako je saopšteno iz Policijske uprave Bijeljina, sve se desilo 24. septembra, a osumnjičenog terete je počinio krivična djela izazivanje opšte opasnosti i nedozvoljena proizvodnja i promet oružja ili eksplozivnih materija.
– Lice se sumnjiči da je pucalo iz vatrenog oružja na porodičnom slavlju u Šamcu, prilikom čega je jedno lice zadobilo lakše tjelesne povrede koje su mu konstatovane u bolnici ,,Sveti apostol Luka” u Doboju. O navedenom obavješten je dežurni tužilac Okružnog javnog tužilaštva u Doboju, koji je naložio preduzimanje svih potrebenih mjera i radnji u cilju utvrđivanja relevatnih činjenica i okolnosti koji su doveli do ovog događaja-stoji u saopštenju.
Dodaje se da je u toku vršnje uviđaja pod nadzorom Okružnog javnog tužilatva u Doboju.
U naselju Ljusina, općina Bosanska Krupa, zabilježen je ozbiljan incident porodičnog nasilja u kojem je 78-godišnja žena pretrpjela teže tjelesne povrede. Napad se, prema izjavama mještana, dogodio ispred porodične kuće, a za napad je osumnjičena njena snaha.
Svjedoci ovog tragičnog događaja ističu da je napad bio izuzetno brutalan, a žrtva je hitno prevezena u Kantonalnu bolnicu u Bihaću. Medicinsko osoblje potvrdilo je da starica ima ozbiljne povrede koje zahtijevaju dugotrajno liječenje i oporavak.
Motiv ovog nasilja još uvijek nije poznat, no izvori bliski porodici navode da su odnosi između svekrve i snahe već neko vrijeme bili napeti, a ovaj tragičan događaj predstavlja kulminaciju tih sukoba.
Policijski službenici su obaviješteni o incidentu i provode potrebne istražne radnje. Očekuje se da će uskoro biti poznato više detalja o ovom slučaju.
Institucije apeliraju na građane da se aktivnije uključe u prevenciju porodičnog nasilja, posebno u slučajevima gdje su starije osobe izložene fizičkom ili psihološkom zlostavljanju. Naglašava se važnost prijavljivanja ovakvih slučajeva kako bi žrtve dobile adekvatnu zaštitu i podršku.
Čelnik krajnje desne Slobodarske stranke (FPÖ) Kickl je sebe već ranije proglasio "budućim Volkskanzlerom", odnosno narodnim kancelarom, izrazom koji je prvi put prikvačen Adolfu Hitleru 1933. godine
Povećanje minimalne plaće na 1.000 KM nije samo ekonomska, već i moralna obaveza. Trenutna minimalna plaća nije dovoljna da pokrije osnovne životne troškove, poput hrane, stanovanja, režija i obrazovanja.
Naši radnici i radnice, koji svakodnevno doprinose ekonomiji, zaslužuju dostojanstven život. Minimalna plaća od 1.000 KM je samo početak reforme. Međutim, da bi i sami radnici, ali i cjelokupno društvo osjetili korist od tog iznosa neophodno je uraditi šire reforme koje ćemo pokrenuti, saopćili su iz Naše stranke.
- Tražimo da se već sutra na hitnoj sjednici Ekonomsko-socijalnog vijeća između socijalnih partnera ustanovi da se oporezivi dio minimalca smanji na 800 KM kako bi poslovnoj zajednici omogućili pripremu za reformu - saopćili su iz Naše stranke.
Federacija Bosne i Hercegovine, kako navode, već godinama nosi teret neefikasnog fiskalnog sistema koji često pogoduje onima koji imaju više, dok radnici s niskim primanjima i dalje ostaju na marginama.
- Trenutni porezni sistem je preopterećen, a efekti redistribucije bogatstva ne zadovoljavaju osnovne principe socijalne pravde. Fiskalna reforma je nužna kako bismo: stvorili pravedniji sistem oporezivanja koji ne kažnjava radnike i poduzetnike; smanjili sivu ekonomiju i povećali transparentnost poslovanja i osigurali stabilne izvore financiranja za socijalne i infrastrukturne projekte - ističu iz Naše stranke.
Ova politička partija će, kako najavljuju, narednih dana sve svoje napore uložiti da se na dnevnom redu Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH nađe Zakon o doprinosima kako bi Federacija napokon prestala biti ekonomska zona za najvećim opterećenjem na platu u regiji.
- Uz Zakon o doprinosima, podržat ćemo rješenja koja na pravedniji način vrše finansijsku raspodjelu u društvu, poput uvođenja progresivne stope poreza na dobit i oporezivanja dividende koja nije reinvestirana u privredu.
Obavit ćemo, također, konsultacije s poslodavcima, sindikatima i svim klubovima zastupnika u Parlamentu FBiH kako bismo najbrže došli do već zakašnjele fiskalne reforme. Fiskalna reforma mora biti rezultat najšireg društvenog konsenzusa. Fiskalna reforma i povećanje minimalne plate na 1.000 KM zahtijevaju sinergiju svih – vlade, poslodavaca, sindikata i građana - napominju iz Naše stranke.
To, kako dodaju, nije pitanje političkih interesa, već budućnosti svih nas. Svi zajedno moramo raditi na kreiranju sistema koji potiče ekonomski rast, smanjuje nejednakosti i osigurava dostojanstvo svakog radnika.
- Vrijeme je da prestanemo razmišljati u okvirima minimalnog i počnemo graditi ekonomiju koja pruža optimum za radnike, za poslodavce i za društvo u cjelini. Zajedno, možemo postići bolje sutra za sve građane Federacije Bosne i Hercegovine - poručili su iz Naše stranke.
Sistem ulaska/izlaska (EES), koji podrazumijeva uzimanje otisaka prstiju i fotografisanje na graničnim prijelazima, tehnički je već operativan i spreman za implementaciju. Aktivacija ovog sistema na nivou Schengenskog prostora, prema najavama Evropske komisije, očekuje se krajem 2025. godine. Ove informacije potvrdilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova Hrvatske, prenose agencije.
Najveći uticaj na zemlje Zapadnog Balkana
Uvođenje EES-a značajno će izmijeniti način ulaska građana trećih zemalja u Schengenski prostor, posebno za putnike iz država Zapadnog Balkana poput Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Kosova i Albanije, kao i Moldavije i Ukrajine.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Hrvatske naglašava da je sistem već testiran na graničnim prijelazima kako bi se osigurala potpuna funkcionalnost tehničkih i proceduralnih aspekata prije zvaničnog početka rada. Također, policijski službenici su prošli obuku za rukovanje novim sistemom i biometrijskim podacima.
Implementacijom EES-a, svi putnici iz zemalja koje nisu dio Schengenskog prostora morat će prilikom prelaska granice dostaviti svoje biometrijske podatke, uključujući otiske prstiju i fotografiju. Ovi podaci će se čuvati u zajedničkom Biometric Matching Serviceu. Putnici s vizom kratkog boravka već imaju svoje otiske prstiju pohranjene u Viznom informacionom sistemu (VIS), pa se oni neće ponovno unositi u EES.
Nema ovjeravanja pasoša
Također, pasoši neće biti fizički ovjeravane, a proces ulaska može biti ubrzan unaprijed putem aplikacija ili samouslužnih uređaja na granicama. Važno je napomenuti da će putnicima kojima biometrijski podaci budu odbijeni biti onemogućen ulazak u EU. Sistem će, osim toga, pratiti i preostalo trajanje boravka putnika na teritoriji evropskih zemalja.
EES ima za cilj poboljšanje sigurnosnih standarda, olakšavanje kontrole granica i efikasnije regulisanje kratkoročnih boravaka. Njegova implementacija obuhvatit će sve vanjske granice EU – kopnene, pomorske i zračne prijelaze.