-0.1 C
Sarajevo
Četvrtak, 23 siječnja, 2025

Kad treba prokuhavati vodu u poplavljenim područjima, kad ona nije nikako za korištenje, kad se javiti ljekaru

Nakon poplava i klizišta na području općine Jablanica i Grada Konjica, ali i drugih područja poput Kiseljaka i Kreševa, Zavod za javno zdravstvo Hercegovačko-neretvanskog kantona dao je preporuke za zaštitu zdravlja i sigurnosti stanovništva:

Vodu sa česme ne treba piti dok se ne dobiju pouzdani dokazi da je sigurna za konzumaciju. Do tada treba piti prokuhanu, dezinficiranu ili flaširanu vodu.

Prokuhavanje vode treba vršiti tako da se nakon što proključa, voda pusti da ključa najmanje pet minuta, kako bi se uništili uzročnici bolesti, a zatim se prohladi i koristi u toku istog dana.

Ako je voda zagađena hemikalijama, prokuhavanje je neće učiniti prikladnom za piće i takva voda se ne smije koristiti.

Higijenski neispravna voda se ne smije upotrebljavati ni za pranje suđa, zuba, lica, ruku, pranje i pripremu namirnica.

Lična higijena je u kriznim situacijama posebno važna. Prvenstveno je važno često pranje ruku uz upotrebu sapuna (prije jela, nakon upotrebe WC-a, nakon čišćenja naplavnog otpada i nakon rukovanja artiklima koji su došli u kontakt sa naplavnom ili kanalizacijskom vodom). Posebnu pažnju treba obratiti na čistoću ruku kod djece i starijih osoba.

Ako dođe do povređivanja, važno je znati da se otvorene rane moraju očistiti i zaštititi flasterom ili zavojem, kako bi se spriječila infekcija, te da se mora spriječiti kontakt rane sa nečistom vodom. Nekada je potreban i dodatni tretman (npr. vakcinisanje protiv tetanusa), a ljekarsku pomoć je obavezno potražiti ako se pojave crvenilo, otok ili gnojni iscjedak na rani.

Objava Kad treba prokuhavati vodu u poplavljenim područjima, kad ona nije nikako za korištenje, kad se javiti ljekaru pojavila se prvi puta na PressMedia.

Slučajna vijest

Zagađenost uništava pluća, krvne žile i srce, a može dovesti i do raka: Evo kako se zaštititi

Zagađenje zraka u Sarajevu većim dijelom zime izaziva zabrinutost mnogih građana.

Potrebno je naglasiti da nisu samo pluća na udaru lošeg zraka, zagađenje je štetno i za kardiovaskularni sustav. Ključne onečišćujuće tvari koje značajno utječu na zdravlje su lebdeće čestice promjera manjeg od 2,5 i 10 mikrometara (μm), poznatije kao PM2,5 i PM10, potom dušikov dioksid (NO2) i prizemni ozon (O3) - svi su povezani s razvojem hipertenzije, kardiovaskularnih i respiratornih bolesti, ali i karcinoma.

O tome kako onečišćenje zraka utječe na naše zdravlje, a posebno na arterijsku hipertenziju, stanje koje često ostaje neprepoznato do trenutka kada uzrokuje ozbiljne probleme, razgovarali za magazin Živim govorile su doc. dr. Josip Josipović i doc. dr. Ana Jelaković.

"U slučaju visokog zagađenja zraka savjetuje se izbjegavati aktivnosti na otvorenom, posebno u blizini saobraćajnica ili industrijskih zona, koristiti maske za zrak (poput onih s filterom za sitne čestice), ugraditi pročišćivače zraka u zatvorenim prostorima, pratiti lokalne preporuke te prilagoditi aktivnosti kako bi se smanjila izloženost onečišćenju i optimirati kroničnu terapiju ako je potrebno. Poduzimanjem ovih mjera smanjuje se rizik od hipertenzije i drugih zdravstvenih problema povezanih s onečišćenjem zraka", kazala je Jelaković.

Osobe s hroničnim bolestima, oslabljenim ili neizgrađenim imunitetom (poput djece) te one koje žive blizu saobraćajnica ili industrijskih zona podložnije su štetnim učincima onečišćenja zraka. Ako preseljenje nije opcija, postoje učinkoviti načini za smanjenje štetnog utjecaja.

 Smanjite izloženost onečišćenju zraka

Zatvarajte prozore u razdobljima visokog zagađenja. Koristite pročišćivače zraka u zatvorenim prostorima.

Provjeravajte kvalitetu zraka putem aplikacija ili izvještaja prije izlaska na otvoreno, osobito za fizičke aktivnosti. Izbjegavajte fizičku aktivnost u blizini saobraćajnica i tokom gužvi u saobraćaju.

Boravite na zelenim površinama

Zelenilo pomaže smanjiti koncentraciju lebdećih čestica i poboljšava kvalitetu zraka.

Šetnje u prirodi, daleko od saobraćajnica i industrijskih zona, mogu smanjiti izloženost i pridonijeti općem zdravlju.

Promijenite svakodnevne navike 

Štedite energiju smanjenjem nepotrebne potrošnje. Koristite obnovljive izvore energije kad god je moguće.

Smanjite vožnju automobilom i koristite javni prijevoz, bicikl ili hodajte.

Pratite i održavajte zdravlje

Redovno mjerite krvni pritisak kako biste rano otkrili moguće probleme povezane s hipertenzijom.

Posavjetujte se s ljekarom o načinima zaštite zdravlja, posebno ako pripadate rizičnoj skupini.

Lična odgovornost i zajednički napori

Sudjelujte u inicijativama za čišći zrak i održiviji način života. Podržavajte mjere koje potiču smanjenje emisija i poboljšanje kvalitete zraka. Iako pojedinac možda ne može odmah riješiti problem onečišćenja zraka, male promjene u svakodnevnom ponašanju i aktivna suradnja s lokalnim zajednicama, liječnicima i institucijama mogu pridonijeti dugoročnom poboljšanju kvalitete zraka i zaštiti zdravlja svih nas.

Ostatak intervjua možete pogledati na Živim.

Objava Zagađenost uništava pluća, krvne žile i srce, a može dovesti i do raka: Evo kako se zaštititi pojavila se prvi puta na PressMedia.

Dijana Hrkalović osuđena na 16 mjeseci kućnog zatvora

Dijana Hrkalović, nekadašnja državna sekretarica Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije, kojoj se sudilo za trgovinu uticajem, proglašena je krivom danas u Specijalnom sudu u Beogradu. Hrkalović je osuđena na godina dana i četiri mjeseca zatvora, u šta se uračunava vrijeme provodeno u pritvoru.

Uz nju, na optuženičkoj klupi nalazi se i bivši načelnik novosadske Policijske uprave Milorad Šušnjić, koji je također oglašen krivim i osuđen na godinu dana zatvora. Policijski načelnik Dejan Milenković, takođe optužen, je oslobođen krivice, javljaju srbijanski mediji.

Kako je sutkinja navela, Milenković je oslobođen jer mu se stavlja na teret jako komplikovano delo, koje nije dokazano. Također, dodala je, u odnosu na optužene olakšavajuća okolnost je to što su neosuđivani dosad.

Podsjetimo, Hrkalović se sudi da je uticala na policijske načelnike da ometaju istrage i krše zakon i to u tri slučaja.

Hrkalović se tereti da je naložila Milenkoviću da odloži dostavljanje izveštaja o vještačenju telefona Veljka Belivuka, tada osumnjičenog za ubistvo karatiste Vlastimira Miloševića na tramvajskim šinama 2017. godine. Izvještaj je tužilaštvu proslijeđen tek pred kraj suđenja, što je otežalo rad tužilaštva i doprinijelo oslobađanju Belivuka.

Objava Dijana Hrkalović osuđena na 16 mjeseci kućnog zatvora pojavila se prvi puta na PressMedia.

Sladić nije optimističan: Otkrio do kada ćemo se gušiti u zagađenom zraku

Bh. meteorolog Nedim Sladić analizirao je trenutnu situaciju zagađenja zraka u Bosni i Hercegovini te objavio prognozu prema kojoj bi se kvalitet zraka u kotlinskim područjima centralne Bosne mogao barem privremeno poboljšati tokom četvrtka, 23. januara 2025. godine. Međutim, upozorava da prognoza nije potpuno optimistična, jer uslovi neće biti dovoljno snažni za značajnije pročišćavanje zraka.

"Zagađeni zrak u kotlinama mogao bi se barem nakratko smanjiti usljed slabljenja anticiklone i atmosferskog poremećaja koji donosi turbulentnije uslove. To bi moglo oslabiti temperaturnu inverziju, koja je sprječavala vertikalno miješanje slojeva zraka i omogućavala akumulaciju zagađujućih čestica," naveo je Sladić u svojoj objavi na Facebooku.

Istakao je kako visinski vjetrovi, vidljivi na oko 1,5 km visine, ukazuju na mogućnost probijanja juga, što bi moglo djelomično provjetriti kotline. "Iako pritisak na prizemlju nije dovoljno jak za stvaranje snažnijeg vjetra, povremeni umjeren južni vjetar mogao bi donekle smanjiti zagađenje, ali ne dovoljno da kažemo da je zrak u potpunosti čist, posebno u nižim dijelovima Sarajeva," dodao je.



Prema podacima Federalnog hidrometeorološkog zavoda, najniže jutarnje temperature sutra će biti između 0 i 5°C, na jugu do 8°C, dok će dnevne temperature iznositi od 6 do 12°C.

Podsjetimo, u Sarajevu je trenutno na snazi epizoda "uzbune" zbog izuzetno zagađenog zraka, što je posljedica stabilne atmosfere i slabog vjetra koji su omogućili nakupljanje štetnih čestica u nižim slojevima atmosfere.

Objava Sladić nije optimističan: Otkrio do kada ćemo se gušiti u zagađenom zraku pojavila se prvi puta na PressMedia.

U ČEMU JE TAJNA: Grad u Evropi proglašen najsretnijim mjestom na svijetu, a jedva da ima turista

Ovaj slikoviti grad poznat je po svom prelijepom priobalju s mnoštvom muzeja i umjetničkih sadržaja, a proglašen je najsretnijim mjestom na svijetu

The post U ČEMU JE TAJNA: Grad u Evropi proglašen najsretnijim mjestom na svijetu, a jedva da ima turista appeared first on IZDVOJENO.ba.

Povezani članci

Popularne kategorije