Sud u Ingolštatu osudio je dva državljanina Bosne i Hercegovine na zatvorske kazne zbog krađe nekoliko hiljada poznatih Tonie figurica, vrijednih 150.000 eura.
Oni su ove krađe izveli zajedno sa njemačkim državljanima. U optužnici se terete za 55 slučajeva krađe figurica, ali oni su priznali 32 slučaja. Figurice su krali širom Njemačke, a najviše u Bavarskoj, Baden-Virtembergu i Saksoniji.
A, klupko ovog neobičnog krivičnog djela počelo je da se odvija još početkom godine. Naime, pripadnici njemačke policije su u blizini grada Lindau uhapsili državljanina Bosne i Hercegovine za kojim je bila raspisana potjernica, a koji je, između ostalog, ukrao 3357 „Tonie“ figurica, dječijih igračaka.
On je putovao vozom iz Bregenca, a tokom provjere, kod državljanina BiH su otkrili da mu je u pasošu pokidano nekoliko stranica. Kada su ga pretresli, pronašli su i bh. ličnu kartu sa uništenim čipom.
Tada im je postao veoma sumnjiv pa su ga dodatno provjerili. Ispostavilo se da je riječ o serijskom lopovu koji se tereti za ukupno 55 krađa, te da je za njim izdata evropska potjernica.
Kasnijom istragom došlo se i do ostale trojice osumnjičenih.
Inače, riječ je o igračkama koje se kupuju zasebno za tzv. Tonie box. Riječ je o figuricama koje predstavljaju likove iz dječijih serija.
U Federaciji BiH je i zvanično počela primjena Pravilnika o zabrani pušenja u zatvorenim javnim prostorima, uključujući ugostiteljske objekte, radna mjesta i javni prevoz.
Ugostiteljski objekti imaju šest mjeseci za prilagođavanje, a predviđene su i efikasnije mjere kažnjavanja.
Inspektori izlaze na teren, ali neće odmah kažnjavati, počinju upozorenjima, piše Federalna.
Pravila su jasna, ugostiteljski objekti manji od 50 kvadratnih metara u kojima se služe i hrana i piće, stroga zabrana pušenja. Vlasnici objekata do 50 kvadratnih metara u kojima se služi samo piće mogu izabrati ili će biti pušačkog ili nepušačkog tipa.
Pravilnik propisuje i kazne za one koji se ne budu pridržavali. Za fizičko lice – gosta koji krši zakon o zabrani pušenja je 100 KM. Za pravna lica raspon kazne je od 1.000 do 5.000 maraka.
– Osim federalnih i kantonalnih inspektora koji će kontrolisati primjenu Pravilnika, kršenje zakona mogu prijaviti i sami građani – ističu u udruženju PROI.
A građani su podijeljeni. Za jedne je ovaj zakon pozitivna praksa, a drugima kvari dugogodišnje zadovoljstvo.
Novim zakonom nezadovoljni su i ugostitelji. Za mišljenje nisu pitani, za sprovođenje nisu spremni.
– Nema tih uređaja za filtraciju vazduha, nema struke da može napraviti, a sad je gužva, velika potražnja. Ministarstvo zdravlja Federacije trebalo je da konsultuje struku, odnosno ne mi da određujemo, nego da sugerišemo i predlažemo i dajemo primjedbe. Nažalost, nisu – kaže Amir Hadžić, predsjednik Udruženja hotelijera i restoratera BiH.
Zakon o zabrani pušenja u zatvorenim prostorijama u mnogim evropskim zemljama primjenjuje se godinama.
Predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska Milorad Dodik stigao je kući poslije operativnog zahvata u Beogradu.
Ovu informaciju podijelio je putem svog naloga na X-u.
- Stigao sam kući u selo svoјe, poručio je Dodik.
Zahvalio se ljekarskom timu i osoblju bolnice na profesionalnom odnosu i brizi koјu su pokazali.
- Bitka za zdravlje јe posebna i čovјeku lično naјteža, zato hvala svima koјi su mi pružili podršku. Predstoјi mi period rehabilitaciјe i oporavka, istakao je Milorad Dodik.
Стигао сам кући у село своје. Захваљујем љекарском тиму и особљу болнице на професионалном односу и бризи коју су показали. Битка за здравље је посебна и човјеку лично најтежа, зато хвала свима који су ми пружили подршку. Предстоји ми период рехабилитације и опоравка.
Na obroncima Trebevića, nadomak Sarajeva, punom parom gradi se stambeno poslovni objekat Roof Gardens. Gradi se na gotovo 900 metara nadmorske visine i najavljuje se kao "evolucija gradskog života".
Pompezno zdanje nekima je trn u oku i negoduju zbog "gomile betona" koja niče usred šume, dok se drugi neskriveno dive ovom luksuznom stambeno-poslovnom objektu iznad Sarajeva.
Roof Gardens prostire se na 30 hiljada m2, imat će 125 stanova, veličine od 27 pa sve do 426 m2, i 12 poslovnih prostora.
Stanovi su koncipirani tako da gledaju na grad ili na gustu crnogoričnu šumu koja se prostire iza kompleksa, a posebna prednost je privatnost svakog stana i prostrani prozračni prostori tako da svi kupci mogu uživati u miru i tišini svog doma sa fantastičnim pogledom.
Kompanija tvrdi da Roof Gardens predstavlja novu, zlatnu sarajevsku tabiju koja čuva tradicionalne, urbane i kulturne vrijednosti grada nad kojim zaštitnički lebdi.
Podsjećamo, radovi su počeli u martu 2022. godine, a završetak je prvobitno bio planiran za ljeto 2024. Međutim, gradi se i dalje, a kako trenutno igleda gradilište i dokle se stiglo sa radovima, pogledajte u nastavku:
Iako je 2014. godine pobijedio u „Zvezdama Granda“ Mirza Selimović ne krije da se nakon takmičenja dogodio pad u njegovoj karijeri.
Mirza kaže da je bilo potrebno da prođe dvije godine kako bi on stvorio sebi mjesto na estradi, jer se pad popularnosti dogodio brže nego što je očekivao.
Mirza Selimović o početku karijere
-Da to se deliso, došlo je do pada popularnosti, to je trajalo neko vrijeme. Možda sam ja imao sreću da u tom momentu ne ubodem neki mega hit. Tada se vrtila pjesma „Sto kafana“, a Miloš Vujanović je imao pjesmu „Apsolutna nula“ i ta pjesma je bila veći hit – reako je on i dodao:
-Nakon određenog vremna kreće da pada, misliš da će da traje, ali neće. Poslije toga se ulazi u dubiozu koji sljedeći korak treba napraviti. Bio sam malo i skeptičan jer mi cijeli album nije prošao. Nisam znao šta da radim, kome da se obratim ko su producenti koji su dobri za mene.
Preokret u njegovoj karijeri dešava se u momentu kada snima pjesmu „Boliš me“ za koju je kako priznaje pozajmio pare da bi je snimio.
-Na prvom albumu sam birao dvije pjesme, sve drugo je Grand odabrao, rekli su da će Braja napisati pet pjesama. Nisam birao „Sto kafana“, ali je postala slušana i sve pjesme sa tog albuma su dobre. Nekako nije tu bilo hita da se ne lažemo – ispričao je on i dodao:
-2015. godine sam radio, ali nije bilo puno svirki. Često sam išao u menadžment da se žalim i da pitam kako je moguće da ja nemam svirke, a pobijedio sam. Bio sam specifičan slučaj jer sam pop izvođač. Kada zovu i traže Grandove pjevače zna se ko ide na veselja, na svadbe, a ja sam samo želio da dokažem da mogu da radim to. Došao sam u Grand i reko Saši Popoviću i Žiki Jakšiću da sam tu, da sam se preselio u Beograd. Došao sam u svoj stan u kome ništa nije bilo, samo sam prvo ubacio dušek i imao sam kupatilo. Rekao sam im da sam tu i da želim nešto da radim i da kažu svima da sam tu. Krenulo je da se dešava to da me nema.
Iako je u te dvije godine prošao kroz mnogo teških tenutaka, Mirza je uspio da se izbori i da zajedno sa Grandom stvori sebi mjesto na estradi.
-Nakon pobjede sam imao jednu ili dvije svirke mjesečno, jako slabo. Živio sam jako skromno i za pjesmu „Boliš me“ sam pozajmio pare da snimim spot. Uporedo sam snimio dvije pjesme i nisam imao da platim. Sreća je da sam poslije toga bio u Australiji na turneji, tu sam zaradio nešto, vratio dugove i ostalo mi je par hiljada gdje sam mogao dalje da ulažem – priznao je on u podkastu „Pričaonica sa Sanjom Ćulibrk“.
Nakon pjesme „Boliš me“ njegova karijera krenula je uzlaznom putanjom, a nakon toga su se samo nizali hitovi koji su osvajali publiku.
-Dešava se da Sale Tropiko napiše dvije melodije za pjesme „Boliš me“ i „Ne dolazi u snove“, a nikada prije toga nije komponovao. Skoro mi je rekao da je počeo da komponuje jer mu je trebala lova da završi kuću. A ja kada sam čuo melodiju „Boliš me“ znao sam da će biti velika pjesma, ali nisam znao da će biti ovako velika – zaključio je Mirza, prenosi Grandnova.