8.8 C
Sarajevo
Utorak, 29 listopada, 2024

KRŠE MEĐUNARODNE ZAKONE: Zašto Francuska zabranjuje hidžab na Igrama u Parizu

Američki magazin Time piše da Francuska nije odustala od odluke kojom se francuskim sportistkinjama s hidžabom zabranjuje učešće na Olimpijskim igrama u Parizu, koje će biti otvorene u petak.

U izvještaju Armani Syed, Time navodi da organizacije za ljudska prava kažu da se za ovu odluku može reći kako je, u najboljem slučaju, u suprotnosti s obećanjem Francuske da će Olimpijske igre u Parizu biti prve koje će garantirati rodnu ravnopravnost, dok se, u najgorem slučaju, smatra kršenjem međunarodnih konvencija o ljudskim pravima.

Autorica je citirala Annu Blus, istraživačicu ženskih prava Amnesty Internationala u Evropi, koja je izjavila da odluka “pokazuje muslimankama da francuske vlasti, kada govore o jednakosti između muškaraca i žena, njih ne smatraju ženama”.

“Važno je da velike organizacije za ljudska prava, poput naše organizacije, govore glasno o ovom pitanju i otvoreno pokažu svoju solidarnost s grupama za prava muslimanki. Ove zajednice i ove žene su godinama demonizirane i diskreditirane”, dodala je Blus.

Amnesty International je u utorak objavio novi izvještaj u kojem se upućuje kritika francuskim vlastima zbog zabrane hidžaba u brojnim sportovima, uključujući fudbal, odbojku i košarku.

Kršenje međunarodnih zakona

“Zabrana nametnuta francuskim sportistkinjama s hidžabom i onemogućava im da se takmiče na Olimpijskim igrama predstavlja kršenje međunarodnih zakona o ljudskim pravima i razotkriva diskriminatorno licemjerje francuskih vlasti te slabost i kukavičluk Međunarodnog olimpijskog komiteta”, stoji u izvještaju.

Časopis Time navodi da izvještaj Amnesty Internationala detaljno opisuje rasnu i rodnu diskriminaciju i prepreke koje trenutno sprečavaju ulazak francuskih muslimanskih sportista na profesionalni i amaterski nivo. Također se bavi odbijanjem Međunarodnog olimpijskog komiteta (MOK) da izvrši pritisak na vlasti da ukinu zabranu, što se ne odnosi na učesnike Olimpijskih igara koji nisu Francuzi.

U septembru je francuska ministrica sporta Amelie Oudea-Castera rekla da će se zabrana odnositi na Olimpijske igre, uprkos tome što MOK nema jedinstvenu regulativu protiv nošenja hidžaba.

Prema američkom časopisu, ova odredba ili ograničenje je jedna od brojnih sekularnih politika u Francuskoj koje nesrazmjerno pogađaju muslimanske djevojke i žene, prema Anni Blus, uključujući zabranu “vidljivih vjerskih simbola”, izdatu 2004. godine, u državnim školama u kojima je zabranjeno nošenje hidžaba. Nakon toga je 2023. godine uslijedila odluka da se studenticama zabrani nošenje širokog i pristojnog ogrtača ₋ abaje.

Državni službenici

U saopćenju poslanom magazinu Time, MOK navodi da, iako njegova vlastita pravila znače da žene mogu slobodno nositi hidžab, sportistkinje koje se takmiče za francuske reprezentacije smatraju se državnim službenicima koji moraju djelovati u skladu s nacionalnim kontekstom.

To znači, prema ovoj izjavi, da “moraju poštovati principe sekularizma i neutralnosti, što, prema francuskom zakonu, znači zabranu nošenja vanjskih vjerskih simbola, uključujući hidžab, veo i maramu kada djeluju u svom službenom svojstvu i po službenoj dužnosti”.

Časopis Time dodaje da propisi protiv vjerskih simbola nisu ograničeni isključivo na Olimpijske igre, već su prevladavali u francuskom sportu i na rekreativnom i na profesionalnom nivou.

Jedna takva zabrana Francuskog košarkaškog saveza (FFBB), nazvana Član 9.3, stupila je na snagu u decembru 2022. godine i zabranjuje nošenje “bilo koje opreme s vjerskom ili političkom konotacijom”.

Među onima koji se bore za reformu propisa je i 22-godišnja košarkašica Helen Ba, koja se bavi ovim sportom još od svoje pete godine.

Helene Ba je napravila četverogodišnju pauzu u košarci dok je studirala međunarodno pravo na fakultetu, a potom se pokušala vratiti profesionalnoj igri 2022. Tada je saznala da je FFBB zabranio dodatke koji pokrivaju glavu.

“Bio je to pravi šok za mene, jer znamo šta to znači u francuskom kontekstu, odnosno da ne možete igrati kao sportistkinja s hidžabom”, izjavila je Ba za Time, koja se ovog ljeta neće moći takmičiti na Olimpijskim igrama.

Utjecaj na mentalno zdravlje

“Kada ne možete igrati, to prvo ostavlja traga na vaše mentalno zdravlje, posebno kada su sport i košarka tako veliki dio vašeg života. To je, također, teško i sa aspekta fizičkog zdravlja, jer više ne vježbate”.

Helen Ba nije sama u ovom iskustvu. Diaba Konate, koju časopis opisuje kao mladi košarkaški talent, bila je na vrhuncu svoje igre kada je stigla do finala Evropskog prvenstva za igrače do 18 godina i Olimpijskih igara mladih 2018. Ova košarkašica je potvrdila da ni ona neće učestvovati na Olimpijskim igrama u Parizu 2024. godine.

Time prenosi da je Konate izjavila za Al Jazeeru da je počela nosi hidžab prije dvije godine i da se osjećala “poniženom” kada joj je rečeno da neće moći učestvovati na francuskim turnirima ako ga ne skine.

Basket Pour Toutes (Košarka za sve)

Konate se pridružila grupi Basket Pour Toutes (Košarka za sve), u čijem osnivanju je učestvovala i košarkašica Ba. Grupa je osnovana u oktobru 2023. godine, u nastojanju da se bori protiv diskriminacije u košarci i pruži osjećaj zajedništva mladim djevojkama koje nose hidžab i vole ovaj sport.

Grupa je u maju napisala pismo MOK-u, koje je objavljeno u junu, pozivajući to tijelo da izvrši pritisak na Francusku da poništi svoju diskriminatornu zabranu.

“Naša poruka je da se samo želimo baviti sportom”, kaže Ba, dodajući da “muslimanke koje nose hidžab imaju prava kao i svaki drugi građanin”.

The post KRŠE MEĐUNARODNE ZAKONE: Zašto Francuska zabranjuje hidžab na Igrama u Parizu appeared first on IZDVOJENO.ba.

Slučajna vijest

Teška saobraćajka u ovom dijelu BiH: Vozača “audija” od tragedije spasao spomenik

Na putu Bjelašnica – Krupac se u noćnim satima dogodila teška saobraćajna nesreća, u kojoj je učestvovao putnički automobil “Audi A6”, piše “Crna hronika”. Do nesreće je ...

Premijer KS Nihad Uk: “Profesori dobijaju plate a ne rade”

Premijer KS Nihad Uk (Naša Stranka) bio je na 20. evropskom samitu u Salzburgu, posvećenom budućnosti Europske unije. Kanton gori, premijer u Salzburgu – tako su neki u 
 
Sarajevu komentarisali sredinom ove sedmice.

Međutim nakon što se vratio, svojim izjavama napravi je haos prosvjetnim radnicima i doslovno ih ponizio. Također govorio je i o bombama koje se, evo već četvrtu sedmicu ponajavlju u Sarajevu.

“Dojave o bombama su pandemija koja je zavladala u KS! Zakon je prilično oštar. Pet godina je poprilično oštro za glupost da li zbog kontrolog ili zbog nekog mangupluka jako može našteti svojoj karijeri i roditeljima. Pokrenuli smo procedure da se utvrdi finansijska odgovornost za sve stvari koje se dešavaju tokom dojave – KDZ pregled, profesori dobijaju plate a ne rade, tržni centri zatvoreni – sve to košta. Imaju krivične i prekršajne odgovornosti za jednu glupost koji počine.” – izjavio je Nihad Uk.

Povodom premijerovih izjava, Samostalni sindikat osnovnog obrazovanja i odgoja FBiH odmah je za sutra zakazao hitnu press konferenciju. Od čelnika Naše Stranke zahtijevaju izvinjenje.

Objava Premijer KS Nihad Uk: “Profesori dobijaju plate a ne rade” pojavila se prvi puta na PressMedia.

Beba pronađena u kanti u Zaprešiću uskoro u novoj porodici, ima i novo ime

U maju su dvojica tinejdžera u kasnim večernjim satima pronašla malog dječaka koji je rođen u 38. tjednu trudnoće. Odmah su pozvali policiju jer je bio pothlađen i životno ugrožen. Dječak je dobio ime Ivan, po doktoru Ivanu Zovku iz bolnice Sveti Duh u Zagrebu, koji mu je spasio život. Nakon oporavka, smješten je u udomiteljsku oporodicu, a sada bi ova nevjerojatna priča mogla završiti sretno.

Sada petomjesečni dječak više se ne zove Ivan i blizu je usvajanja, uz preostale administrativne korake, saznaje RTL od Krešimira Hojsaka, direktora Područnog ureda Zavoda za socijalni rad u Zaprešiću.

Roditelji se nisu javili, a u saradnji s policijom pokušali suo sve i nisu uspjeli pronaći roditelje.

Objava Beba pronađena u kanti u Zaprešiću uskoro u novoj porodici, ima i novo ime pojavila se prvi puta na PressMedia.

FALI IM PARA: Ovo je Schmidtov izvještaj Vijeću sigurnosti UN-a: BiH na EU raskrsnici i nastavak napada iz Rs-a

Visoki predstavnik Christian Schmidt pripremio je sedmi izvještaj koji pokriva period od 16. aprila do 15. oktobra ove godine, a koji će prezentovati Vijeću sigurnosti UN-a

The post FALI IM PARA: Ovo je Schmidtov izvještaj Vijeću sigurnosti UN-a: BiH na EU raskrsnici i nastavak napada iz Rs-a appeared first on IZDVOJENO.ba.

Nešić: U BiH postoji 28 paradžemata, svi teroristički napadi u BiH iza sebe imaju islamski vjerski fanatizam

U Bosni i Hercegovini se 24. oktobra ponovo desio teroristički napad. Maloljetni napadač je ušao u policijsku stanicu u Bosanskoj Krupi i hladnim oružjem ubio policajca Ozrena Marana i ranio njegovog kolegu Avdu Hasanovića.

Maloljetni napadač je prije napada ostavio poruku nepoznatom sagovorniku. U poruci najavljuje napad i razloge istog.

“Evo moj razlog zašto napadam policiju: podržavanje cionista, želja za EU, ubijanje nevinih muslimana i ubistvo Jusufa Barčića”, napisao je maloljetnik.

Sada se istražuje ko je utjecao na maloljetnika da izvrši ovaj napad.

Ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić je problematizirao paradžemate.

“Očigledno mi i dalje u BiH imamo neželjena učenja, gdje prije svega mislim na paradžemate. Prema informacijama koje ja imam, trenutno na teritoriji BiH postoji 28 paradžemata. Evo, ako malo bolje pogledate, svi teroristički napadi koji su se desili u BiH imaju iza sebe upravo islamski vjerski fanatizam”, rekao je Nenad Nešić za Nezavisne novine.

Nešić je potvrdio da se provjeravaju sva lica koja su, moguće, podstrekivali maloljetno lice.

“Ja duboko vjerujem, iako nemam relevantne podatke, da je neko iskoristio i zloupotrijebio maloljetnika, savjetujući ga da ne može biti krivično odgovoran i da će dobiti relativno malu kaznu te da će eventualno u toj grupi kojoj pripada biti heroj. Samim tim treba da radimo prije svega na tome da otkrijemo ko je podstrekavao maloljetno lice na izvršenje ovakvog krivičnog djela i da sankcionišemo podstrekače”, rekao je Nešić.

Podsjetimo i to da je osam lica lišeno slobode u Bosanskoj Krupi i Bihaću. Pronađeno je manje komada oružja, pisma na arapskom jeziku i oko 140.000 KM u kešu.

Objava Nešić: U BiH postoji 28 paradžemata, svi teroristički napadi u BiH iza sebe imaju islamski vjerski fanatizam pojavila se prvi puta na PressMedia.

Povezani članci

Popularne kategorije