O nedavnom razvodu poznatog pjevača Harisa Džinovića i njegove dugogodišnje supruge, modne kreatorke Meline, ne prestaje da se priča.
Haris Džinović priznaje da je spreman za novu ljubav, da mu je potrebna emotivna partnerka, ali ima određene zahtjeve.
– Ja sam sada slobodan muškarac. Emotivno dostupan – navodio je nedavno folker, te istakao kakvu ženu hoće poslije Meline.
– Mora biti normalna. Mora da ima savjest, da ima toleranciju, da bude radna. Ljubav može biti i dodir ruke, i kad se završi u krevetu… Žene moraju da imaju stav! Svi ljudi bi trebalo da imaju stav – rekao je on bio za Prvu.
Haris je govorio da nije imao problema sa Melinom na početku njihove veze.
– Svaka žena na svijetu ima ambiciju da promijeni čovjeka, ali to je nemoguće, možda do nekih 5 odsto može da se pomeri u nekim aspektima, ali suštinski ne. Svaki čovjek ima svoj kod i tu nema mnogo odstupanja. Žene misle najbolje i to im je neki instikt da pokušaju da te promjene, ali uvijek se može naći kompromis i to je promjena. Moraš povući ručnu. Ja ne živim sam, već sa ženom i dvoje djece i onda moraš da se kompatibiluješ i da nekad napraviš nešto što odgovara drugom, a nauštrb svojoj zoni komfora – govorio je čuveni pjevač za “K1” .
S obzirom da se u proteklih nekoliko dana putem medija širila informacija da je amidža maloljetnog počionioca terorističkog napada u policijskoj stanici Bosanska Krupa bio pripadnik vehabijskog pokreta u Zagrebu, tu vijest za portal "Avaza" je demantovao gradonačelnik Bosanske Krupe Armin Halitović.
- Imam potrebu da se oglasim i odgovorno tvrdim da naš uposlenik Gradskog organa uprave Sedić Ismet, a nakon što su određeni portali netačnim objavama doveli njegovo ime u vezi sa nemilim događajem koje je naš grad zadesio, s ciljem tačnog i istinitog izvještavanja, te očuvanja digniteta i časti kako našeg uposlenika Sedić Ismeta, tako i Gradskog organa uprave, želimo javnost informisati da Sedić Ismet nije onaj koji je poznat policiji kao pripadnik vehabijskog pokreta i on se ne nalazi trenutno u Hrvatskoj - rekao je Halitović za portal "Avaza".
Gradonačelnik je također dodao da Ismet Sedić trenutno živi u Bosanskoj Krupi i svakodnevno odgovorno i posvećeno obavlja svoje radne zadatke na svom radnom mjestu u Gradskog organa uprave grada Bosanska Krupa.
- On je častan, pošten, uzoran, odgovoran prije svega čovjek, a onda i vrijedan član našeg kolektiva, koji svojim ponašanjem i radom doprinosi pozitivnoj atmosferi i kvalitetnim međuljudskim odnosima - dodao je Halitović.
Kratko je i prokomentarisao aktuelna dešavanja u njegovom gradu, a u vezi terorističkog napada.
- I dalje imamo puno povjerenje u predan i požrtvovan rad tužilaštva i istražnih organa, te u institucije naše države. Najmanje što u ovim trenucima mi kao građani možemo učiniti jeste da im dodatno ne otežavamo ovako tešku situaciju - zaključio je Halitović.
U brezanskoj diskoteci „Cario“ 27. oktobra brutalno je pretučen 20-godišnji J. M. Policija je do sada identifikovala četiri napadača, dok majka tvrdi da je njih 20 nasrnulo na njenog sina. Redakciji „...
U pojedinim slučajevima Non-Hočkin limfom može podlo i potpuno da se pritaji, a da već bude formiran, uvećan i vrši pritisak na druge organe
Uvećani ili otečeni limfni čvorovi su čest i tipičan simptom Non-Hočkin limfoma, ali ne i jedini, jer na njega često upozorava bol i otok stomaka. Upravo tako je bilo kod mlade Ane Spajić, koja je, nažalost, preminula od ove maligne bolesti krvi.
Non-Hočkin limfom i pritisak na druge organe Non-Hočkin limfom je tip maligne bolesti krvi koji zahvata ćelije limfnog sistema. Kada se formira i počne da raste u telu (u grudnoj žlezdi ili timusu, limfnim čvorovima u stomaku, grudima…), može da vrši pritisak na druge delove različitih sistema organa. Zbog toga je veoma značajno ne zanemariti ih, posebno ako ne prolaze ili se intenziviraju.
Tok svih hematoloških maligniteta, ali i kako se ispoljavaju zavise od vrste karcinoma, kao i lokalizacije u telu, odnosno limfnom sistemu. U pojedinim slučajevima Non-Hočkin limfom može potpuno i podlo da se pritaji, sve dok sam tumor ne bude ozbiljno uvećan.
Simptomi se često preklapaju sa infekcijama: Non-Hočkin limfom važno je prepoznati što pre Važno je znati da su limfni čvorovi prva činija odbrane organizma od infekcija, pa je tako njihovo uvećanje ili otok simptom napada patogena i naše odbrane. Međutim, reakcija limfnih čvorova tipična je i za malignitete krvi, kao i za Non-Hočkin limfom.
Takođe, reakcija limfnih čvorova u vidu uvećanja ne mora značiti da je u pitanju neki malignitet krvi. Alarm za uzbunu su sledeći simptomi, posebno njihova eskalacija i intenziviranje ili kombinacija, pa se u slučaju pojave svakako javite lekaru. To su:
uvećani limfni čvorovi bol u abdomenu otok (edem) stomaka učestali osećaj jeze bezrazložni gubitak kilograma hronični umor rani osećaj sitosti nakon obroka bol ili pritisak u grudima kratkoća daha kašalj koji ne prolazi učestale infekcije laka pojava modrica česta krvarenja. Kako se Non-Hočkin limfom širi u stomaku
Vrste limfona koje se formiraju i šire u abdomenu najverovatnije će izazvati otok i bol, kao i nelagodu u stomaku. Razlog za to ne moraju biti samo promene u limfnim čvorovima i njihovo uvećanje, već i širenje na jetru, pankreas ili slezinu. Bol u stomaku može izazvati i nakupljanje tečnosti, takođe tipično na limfome.
Gubitak kilograma takođe je često posledica uvećanja slezine, koja vrši pritisak na druge organe u stomaku. Posledica je gubitak apetita ili brzi osećaj sitosti nakon obroka, što rezultira gubitkom kilaže. Limfomi mogu da se prošire i na creva, što izaziva bol, uz mučninu i povraćanje.
Šta su B-simptomi Non-Hočkin limfoma i gde se javljaju Pojedini pacijenti sa Non-Hočkin limfomom doživljavaju simptome poznate kao B simptomi. Najčešće su to groznica koja ne prolazi iako nema znakova ni parametara u krvi koji svedoče infekciji, noćno znojenje i gubitak najmanje 10 odsto telesne težine u kratkom vremenskom periodu.
Kada se uvećaju i oteknu limfni čvorovi, to je kod B simptoma Non-Hočkin limfoma najčešće na bočnoj strani vrata, u regiji prepona, ispod pazuha ili iznad ključne kosti. Ponekad budu toliko uvećani da ih je moguće videti golim okom, pored toga što su paplabilni (mogu da se opipaju). Najčešće ne bole, ali su tu.
Lečenje Non-Hočkin limfoma: Kada je uspešno i šta mogu da urade inovativne terapije Adekvatna trerapija za Non-Hočkin limfom određuje se u odnosu na tip limfoma, stadijum bolesti i opšte stanje pacijenta.
Standardne metode lečenja Non-Hočkin limfoma su hemioterapija, radio terapija i biološki tretmani. I kod nas se već dugo primenjuju inovativne metode lečenja poput transplantacije ćelija kostne srži i perifernih matičnih krvnih ćelija. Naučnici intezivno rade na istraživanju i osavremenjavanju inovativnih tretmana poput unapređene biološke terapije i radioimunoterapije.
Primer je terapija CAR-T ćelijama, personalizovana imunoterapija, koja daje ohrabrujuće rezultate i višu stopu preživljavanja nego ranije.
Visoki predstavnik Christian Schmidt pripremio je sedmi izvještaj koji pokriva period od 16. aprila do 15. oktobra ove godine, a koji će prezentovati Vijeću sigurnosti UN-a