Ovaj skup okupio je eminentne svjetske predstavnike različitih religija, crkava i zajednica, te predstavnike civilne vlasti, s ciljem promocije globalnog mira, a reisul-ulema je ovom prilikom održao i predavanje u okviru jednog od panela.
U „Apelu za mir“ je, između ostalog, iskazana zabrinutost rašireni duh nereagiranja na postojeće sukobe u svijetu koji prijete da pređu u veći i još pogubniji rat, te ukazano da religije, iako nemaju vojnu ili ekonomsku moć, nude nadu i mogu kroz dijalog poticati mir.
Potpisnici su pozvali svjetske lidere i narode na promjenu i traženje puteva mira, s vjerom da je mir jedini humani i dostojanstveni način razvoja.
„Stoga, svjesni složenosti političkih zavrzlama, danas pozivamo na duboku i potpunu prekretnicu. Pozivamo kreatore politika, ratne vođe, sve narode. Potreban korak za promjenu je traženje puteva mira koji već postoje, čak i kada su skriveni u tami rata. Zamolili smo Boga da svima u svijetu podari mir. I danas, ispred bazilike Notre Dame – uništene u požaru, a sada obnovljene – s uvjerenjem tvrdimo: možemo osloboditi svijet od plamena rata i izgraditi ga mirnijim i pravednijim!“, kaže se u zajedničkom apelu koji su potpisali učesnici skupa.
Prije potpisivanja Apela za mir pročitana je i poruka Pape Franje u kojoj je pozvao političare da zaustave ratove i da se religije ne koriste za poticanje sukoba, te naglasio važnost dijaloga i prijateljstva između naroda.
Također je istakao potrebu da se izbjegne politička manipulacija religija i apelirao na sve da doprinesu izgradnji bratstva i mira u svijetu.
U okviru završnice skupa u Parizu pripadnici vjerskih zajednica obavili su molitve za mir svako u svojoj bogomolji, a reisul-ulema Kavazović, s ostalim muslimanskim liderima, učio je dovu i klanjao ikindija-namaz u Velikoj džamiji u Parizu.
Krasula je najpopularnije drvo novca na našim prostorima. Engleski naziv je jade plant ili na latinskom crassula ovata je jedna od najlakših biljaka za održavanje, a pored toga predstavlja veoma lijep poklon za neke nove početke bilo da je u pitanju vjenčanje, useljenje, početak posla.
Da se na samom početku razumijemo – svi bismo mi željeli da postoji nešto što će nam na brz i lak način stvoriti dovoljnu količinu novca da živimo lagodan život. Ipak, kažu da magija postoji samo ako se u nju vjeruje. Na tom putu, dobro je imati malu pomoć, a oni koji su probali život po Feng šui principima, tvrde da ovo zaista djeluje.
Vjerovali ili ne, za ovu biljku mesnatih listova tvrdi se da pozitivno utiče na posao i privlači energiju novca, a u Aziji se čak prenosi sa koljena na koljeno zbog pozitivnih dejstava.
Nastavite sa čitanjem i otkrićemo vam kako se održava parac (još jedan naziv za drvo novca), kako se razmnožava i šta je prema Feng šuiju potrebno da učinite da zaista djeluje.
Drvo novca – vjerovanje
Po nekim vjerovanjima istočnjačkih učitelja, krasula je biljka koja, ako je držite u glavnoj prostoriji, ukućanima donosi više novca. Zovu je još i Japansko drvo, dolar drvo i parac, a ime je dobila zbog listova ovalnog oblika koji podsjećaju na kovanice novca, piše sajt Berza biljaka.
Tokom devedesetih godina ova biljka je imala veliku popularnost, pa je nakon toga počela da opada. No, kako se razne stvari vraćaju u modu ista stvar se dešava i sa krasulom. Ovog puta je zbog njenog specifičnog izgleda koji se veoma lako da ukopiti u moderan dizajn.
Takođe, parac je toliko prost za održavanje, da ga mogu koristiti i oni koji nikada nisu prije toga imali biljke. Dakle, veoma je teško omanuti sa njom, jer uopšte nije zahtjevna.
Drvo novca je posebno zanimljivo po tome što se za nju vezuje vjerovanje, kao što joj sam naziv kaže, da donosi novac. Odakle to potiče? Iz kineske legende. Naime, jedan siromašni seljak molio bogovima da mu donesu bogatstvo. Kada se vratio na svoje imanje, zatekao je ovu biljku u zemlji niotkuda, niko je nije zasadio niti je znao odakle potiče.
Od tad se seljaku preokrenula sudbina i zaradio je mnogo novca uz pomoć svog plodnog zemljišta. Ova legenda je postala dio Feng šuia, prema kome svaka stvar u prostoru ima svoju energiju.
Potrebno je obezbjediti dobar protok energije da bi ukućani napredovali, ostvarivali svoje ciljeve i planove i ostvarili duhovno i materijalno bogatstvo. To je razlog zašto se krasula drži u hodniku sa desne strane, blizu ulaznih vrata. Hodnik predstavlja mjesto protoka energije u svakom domu, zato je simbolično tu smjestiti ovu biljku, kako bi novac tekao.
Krasula – njega, sve što je potrebno da znate Kada je u pitanju krasula njega je prilično jednostavna. Ova biljka ne raste previše u visinu, maksimalno do 30 centimetara, te se može držati u manjim i srednjim saksijama. Postoje druge vrste “drveta novca” koje rastu i do par metara u visinu, ali to nije krasula.
Parac spada u sukulentne biljke (listovi su mesnati, skladište vodu), cvjeta tokom zime, pa sve do proljeća, sitnim bijelim cvjetovima. Potiče sa juga Afrike, zato bolje podnosi visoke nego niske temperatura.
Zemlja u kojoj treba biti posađena je ista kao za kaktuse i ostale sukulente (40% peska, 20% šumskog humusa, 20% zemlje za cvjeće, a ostatak sitni šljunak, perlit, lomljena cigla).
Upravo zbog izgleda biljke je kod nas ova sobna biljka i dobila ime “parac”. Njeni mesnati listovi koji su puni vode podsjećaju na džepove pune novca. A veliki broj listova na stablu govori o bogatstvu koje će vlasnik biljke steći.
Krasula održavanje teče ovako: u toku zime, biljku treba zalivati sa što manje vode, 1-2 puta tokom cijele sezone. Idealna temperatura u ovom periodu je oko 10 C. Ukoliko vam je teško da održavate ove uslove u toku zimskog perioda, možete je držati i na toplom s tim što je u tom slučaju potrebno da je češće zalivate, prenosi Krstarica.
Daleko od užurbanosti gradskog života, usred škotskog pejzaža prepunog dramatičnih litica, smješten je nenaseljeni otok Handa.
Ovaj idilični kutak prirode sada traži čuvara koji bi brinuo o njegovim prirodnim ljepotama, a za taj posao nudi se godišnja plaća od 31.000 dolara (oko 30 000 eura) uz osiguran smještaj.
Škotski fond za divlje životinje raspisao je natječaj za menadžera otoka Handa, poznatog po jednoj od najvažnijih kolonija morskih ptica u Europi. Otok se nalazi u blizini zapadne obale Sutherlanda, a dostupan je trajektom iz Tarbeta.
Smještaj je osiguran tijekom cijelog trajanja ugovora, a posao je otvoren i za parove koji bi željeli dijeliti odgovornosti i zajedno živjeti na otoku, piše New York Post.
Što će raditi?
Osoba koja preuzme ovu ulogu imat će zadatak upravljati radom otoka, koordinirati tim volontera i brinuti se o očuvanju prirode te sigurnosti oko 8.000 posjetitelja godišnje. Iako otok nema stalnih stanovnika, idealan je za one koji vole mir, prirodu i život izvan gradske vreve.
Nisu propisane specifične kvalifikacije, no poznavanje prirodne povijesti morskih i kopnenih ekosustava je prednost. Kandidati moraju posjedovati važeću vozačku dozvolu i imati pristup vozilu. Pozicija je sezonska, traje šest mjeseci počevši od ožujka, a dolazi s plaćom od 31.000 dolara.
Handa je poznata po svojim liticama koje nude spektakularan pogled na sjeverozapadnu obalu Škotske, uključujući priliku za promatranje morskih vrsta poput dupina, sivih tuljana, pa čak i orki. Fond posebno potiče prijave iz svih sfera života, promičući raznolikost i jednakost u radnom okruženju.
Željko Joksimović je rano otišao iz rodnog Valjeva, ali mu se uvijek rado vraća. Da nisu od onih zvijezda koje zaboravljaju na svoje korjene dokaz je upravo to što Željko rodno mjesto često posjećuju, a kako izgleda njihova oaza mira okružena prirodom, sada smo imali prilike da vidimo putem društvenih mreža.
Desetak minuta pješačenja od centralne gradske ulice na brdašcetu smještena je velika porodična kuća Željka i Saše Joksimovića u kojoj su odrasli sa roditeljima Vesnom i Branislavom. Susjedima je drago što su uspjeli i postali poznati, rekli su oni jednom prilikom za Blic.
– Veoma mi je drago što je tako jedna velika zvijezda, kao što je Željko, moj nekadašnji komšija. Gledamo i volimo šta radi. Roditelje sam im znala od prije. Njegov je otac radio sa mojim bratom davno. Međutim, kako vrijeme prolazi svi su otišli svojim putem. Obožavamo Željka, pogotovo od kako se oženio, često ga gledamo u emisijama. Roditelj je pravi. Gledala sam ga u jednoj emisiji kada je govorio kako o kćerki vodi računa, šta oblači i gdje ide – rekla je komšinica Dara koja stanuje nekoliko kuća od kuće u kojoj su se pjevač i glumac rodili.
Podsjetimo, Jovana i Željko Joksimović su se 2018. godine iz stana na Vračaru preselili u velelepnu kuću na Senjaku. Domaći mediji su tvrdili da je bračni par nekretninu u elitnom kraju Beograda platio 2,5 miliona evra, kao i da su kasnije izdvojili još nekoliko desetina hiljada evra kako bi je uredili po svom ukusu.
Osim Jovanine i Željkove djece, Koste, Ane i Srne u vili često boravi i Željkova kćerka iz prvog braka Mina. Zahvaljujući njenim objavama na instagramu javnost je dobila priliku da zaviri u luksuzni dom Joksimovića.
Zagreb je ovih dana "ugostio" jednu priču koja je oduševila društvene mreže. Priča je počela u Beogradu, odakle je Marina, majka dječaka Luke, poslala apel preko društvene mreže X.
Luka, dječak s Downovim sindromom, izgubio je svog omiljenog prijatelja, smeđeg medvjedića starog 13 godina, na parkingu u Zagrebu.
"Molim vas, provjerite je li medo još tamo. Prolazit ćemo kroz Zagreb za par mjeseci", napisala je Marina.
Iskrena molba brzo je pronašla put do srca ljudi, ali i do čovjeka koji će postati junak ove priče. Nikša Barlović, hrvatski televizijski producent, nije čekao ni trenutka. Pronašao je medvjedića i, umjesto da ga samo vrati vlasnicima, odlučio ga je – oživjeti. Smeđi medvjedić dobio je pažnju kakvu nisu imali ni neki kandidati na izborima: bio je na glasanju, obišao je televizijske studio i postao glavna zvijezda Nikšine smjene. Svaki njegov korak Nikša je dokumentovao na društvenim mrežama, prenosi Večernji.hr.
"Ljudi moji, nije prošlo ni sat vremena od moje molbe, zahvaljujući divnom Nikši Barloviću iz Zagreba, Braun Bär je pronađen! Hvala svima vama na ogromnoj pomoći i dijeljenju, definitivno imam najbolju lajnu na svijetu!!! P. S. Ne mogu vam pokazati Lolin osmijeh, ali da znate da su nam suze krenule", napisala je.
"Ovo što je izgubljeni stari medo pronađen fascinantnom brzinom u Zagrebu i sve ono jako lijepo što svaki put doživim u Sarajevu, potvrđuje moj stav koji je većini ovdje dobro poznat, iako se redovito nađe neko ko to pokuša demantovati - ljudi su suštinski dobri i to se jedino računa, a vjera u takve ljude čini ovaj svijet divnim mjestom", dodala je.
U narednim danima očekuje se sušniji period, sa minimalnim padavinama. U većem dijelu zemlje prevladavaće hladno vrijeme uz zimske temperature, dok se postepeno zatopljenje očekuje nakon 15. januara.
Kako sedmica bude odmicala, vrijeme će biti suho uz sve više sunčanih intervala, osim u pojedinim kotlinama i nižim krajevima Bosne gdje će magla trajati duže.
Jutra će biti veoma hladna, uz česte minuse, a u nekim predjelima temperature će biti i dvocifrene.
Dnevne temperature će uglavnom zavisiti od pojave i trajanja magle, dok će u osunčanim dijelovima biti ugodnije, dok će pod maglom temperature biti oko 0 stepeni.
"Posebno se izdvaja jaka, na udare olujna bura koja je trenutno prisutna u Hercegovini, a njeno slabljenje se očekuje u narednim danima", saopšteno je iz BH Meteo.