U više od dva stoljeća demokracije američki birači izabrali su samo jednog crnog predsjednika, a nikad se nisu odlučili za ženu, zbog čega se čak i crni glasači pitaju ima li ona dovoljno snage da to uspije.
„Hoće li njezin spol i rasa biti tema Apsolutno”, rekla je za Reuters LaTosha Brown, suosnivačica zaklade Black Voters Matter (Crni glasači su bitni).
Harris bi u slučaju nominacije čekali i drugi izazovi: imala bi samo tri mjeseca za kampanju i ujedinjenje stranke. No mnogi demokrati su pozitivni oko njezine šanse.
Harris (59) je dva desetljeća mlađa od Trumpa te je predvodnica u stranci po pitanju prava na pobačaj, što je iznimno važno pitanje mladim biračima i progresivnoj bazi demokrata. Njezini zagovornici tvrde da bi mobilizirala te birače, konsolidirala crnu podršku i vodila snažnije polemike od Bidena o kaznenim procesima protiv Trumpa.
Njezina kandidatura bila bi u suprotnosti s Trumpom i njegovim potpredsjedničkim kandidatom J.D. Vanceom, dvojicom bijelaca, smatra Brown.
„Oni su za mene prikaz američke prošlosti. Ona je prikaz američke sadašnjosti i budućnosti”, kazala je.
Niska podrška
Iako proteklih sedmica dobiva pohvale jer je čvrsto stala uz Bidena, dio demokrata skeptičan je zbog njezine prve dvije godine na potpredsjedničkoj funkciji, smatrajući da se tokom njih nije pokazala u najboljem svjetlu.
U hipotetskom okršaju Harris i Trump su sredinom srpnja imali svaki po 44 posto podrške, pokazala je anketa Reutersa i Ipsosa, provedena odmah nakon pokušaja atentata na Trumpa.
Republikanski kandidat u istoj je anketi vodio s 43 posto u odnosu na Bidenovih 41.
Iako Harris ima nisku podršku, ona je ipak viša od Bidenove. Prema agenciji Five Thirty Eight, 38,6, posto Amerikanaca podržava rad Harris, a 50,4 posto ne. Bidenov rad pak podržava njih 38,5 posto, dok mu se protivi 56,2 posto ispitanika.
„Ako smatrate da postoji konsenzus među stanovnicima koji žele da Joe Biden ode, a da će onda podržati Kamalu Harris, griješite”, napisala je demokratska zastupnica Alexandra Ocasio-Cortez na Instagramu.
„Nema sigurne opcije”, dodala je.
Rasa i spol su i prednost?
SAD je 2008. izabrao Baracka Obamu, jedinog crnog predsjednika dosad. Jedina žena koja je bila glavna kandidatkinja velike stranke bila je Hillary Clinton koja je 2016. izgubila protiv Trumpa.
Pobornici Harris, koja bi postala i prva predsjednica azijskog podrijetla jer joj je majka Indijka, smatraju kako je ona već pokazala da može nadići napade na njezin identitet te da je spremna za više.
„Amerika ima povijest rasizma i seksizma, pa sam siguran da će to biti faktor u toj raspravi, dio njezine kampanje”, rekao je Jamal Simmons, njezin bivši pomoćnik.
No postoji i druga strana, tvrdi on: crni birači bili bi mobilizirani ako Harris postane službena kandidatkinja, kao i žene, uključujući neke koje žale što 2016. nisu podržale Clinton.
„Činjenica je da će joj rasa i spol biti i prednost, da će se mnogi Afroamerikanci uključiti u njezinu kampanju”.
Harris je prepoznatljivija od drugih demokratskih kandidata koji su se spominjali kao zamjena Bidenu, guverner Kalifornije Gavin Newsom i guvernerka Michigana Gretchen Whitmer.
„Iako ona ima grešaka i nedostataka kao i svi, mi smo s njima upoznati, pa možete graditi jasnu kampanju. Ostali kandidati su potpune nepoznanice”, kazao je Simmons.
Loš početak mandata
Jedan drugi demokratski zastupnik, govoreći pod uvjetom anonimnosti, Reutersu je rekao da je za Harris od rase i spola veći problem njezin dosadašnji rad.
Tokom početka mandata ona je često mijenjala suradnike te nije pokazala veliki napredak po pitanju zaštite biračkih prava i pitanja migranata iz Srednje Amerike.
“Mislim da je stvar s rasom samo dodatni faktor, onaj koji dodatno otežava”, rekao je bivši zastupnik.
„Bilo koji odabir bio bi kockanje, ali sviđaju mi se izgledi s drugim kandidatom, čak i ako to znači da je na vrhu liste Kamala.”
Trump je već ranije napadao Harris. Govorio je da je „čuo” da ona ne može biti kandidatkinja za potpredsjednicu iako je rođena u Oaklandu u Kaliforniji, a na skupu u Michiganu u subotu rugao se njezinom smijehu.
„Jeste li ikad vidjeli kako se smije? Ona je luda”, rekao je tada.
Trump je tvrdnjom o lažnom mjestu rođenja ranije napadao i Obamu, rođenog na Havajima, podržavajući teorije da je on rođen u Keniji ili drugdje.
Tada je četvrtina Amerikanca te čak 45 posto republikanaca povjerovalo da je Obama rođen izvan SAD-a.
The post MOŽE LI AMERIKA DOBITI PRVU ŽENU PREDSJEDNICU: Odabirom Harris demokrati bi se kladili protiv američke povijesti rasizma i seksizma appeared first on IZDVOJENO.ba.