Okružni sud u Bijeljini odredio je jednomjesečni pritvor Miletu Jovanoviću (54) iz tog grada osumnjičenom za pokušaj ubistva pjevačice, te ugrožavanje sigurnosti.
Napad se dogodio 6. oktobra oko 22.10 časova u jednom kafiću u Bijeljini.
Jovanović je osumnjičen da je pjevačicu udario šakom u glavu, da bi potom nožem nasrnuo na nju, ali su ga u daljem napadu spriječili gosti kafića.
Nedugo nakon napada je uhapšen i sproveden u Okružno javno tužilaštvo u Bijeljini.
Problem je, ističe Zijad Bećirović, u tome što EU trenutno, osim što je zauzeta "bavljenjem sobom", "ponavlja istu grešku koju je napravila krajem 90-ih, kada je Bosnu i Hercegovinu ostavila u rukama Miloševićevog režima i srpske vojske". Rusija izaziva krizu na Balkanu da bi olakšala svoju pregovaračku poziciju o Ukrajini
Tuga i bijes potresli su Sjevernu Makedoniju nakon što je požar u diskoteci Pulse u Kočanima, smještenoj u starom industrijskom objektu neprikladnom za takve događaje, oduzeo najmanje 59 života, među kojima i troje maloljetnika.
Mnogi roditelji i rodbina cijeli dan su sa zebnjom ispred bolnice u ovom gradu išekivali vijesti o svojoj djeci. Kasno popodne, ridtelji djece koja su smrtnoi stradala, napravili su živi zid ispred bolnice, ne dozvoljavajući da tijela njihove djece budu prevezena u Skoplje na obdukciju.
Policija je potom blokirala prilaz automobilima, a ispred bolnice situacija je mirna. Policija dežura ispred bolnice, ali i vojska koja je došla svojim vozilima hitne pomoći, koja su obilježena crvenim krstom, javljaju novinarske ekipe koje se nalaze na licu mjesta.
Kako je za "Telegraf" ispričao rođak jednog dječaka, u suzama, gotovo sva tijela žrtava tragedije su u mežuvremenu prenijeta u Skoplje na obdukciju.
"Stradao je unuk moga brata", govorio je u suzama, ali i veoma ljutito.
"U štali su dozvolili da se otvori klub, to je staro 40 godina, to nije prostor gde možete da držite ni pse, a ne decu", kazao nam je.
Požar je izbio u noći između subote i nedjelje tokom koncerta benda DNK, u trenutku kada je u diskoteci bilo najmanje 500 ljudi, iako je prodano samo 250 ulaznica. Prema svjedočenjima, vatra je krenula nakon što su prskalice pored bine dosegnule plafon, koji je brzo planuo. Plamen se munjevitim brzinom proširio na krov, izazvavši paniku među gostima, većinom mladima. Najmlađa žrtva imala je samo 14 godina, dok je 155 osoba povrijeđeno, od čega su 22 u kritičnom stanju.
Inspekcija provedena u prvim satima nakon tragedije otkrila je katastrofalne uslove u objektu. Javni tužilac Ljupčo Kocevski istakao je da diskoteka nije imala hidrantsku mrežu, hidrant u blizini, protivpožarni materijal na zidovima ni sistem za dojavu požara. Postojala su samo dva vatrogasna aparata i jedna improvizovana metalna vrata, zaključana katancem, bez ručke s unutrašnje strane i prekrivena spužvom, što je onemogućilo brzi bijeg. Nije bilo pristupa vatrogasnim vozilima s dvije strane.
U objektu su ilegalno korišteni pirotehnički materijali, bez angažovane firme za paljenje pirotehničkih sredstava.
„Propusti su zaista vrlo veliki“, rekao je Kocevski te nastavio:
„Naloženo je hapšenje svake osobe koja je svojim djelovanjem ili propustom pridonijela incidentu i ispitivanje njihove uloge. Izdana je naredba za analizu zaplijenjenih predmeta. Predložen je nalog za privremeno oduzimanje video snimakai dokumentacije. Izdana je naredba za pretragu. Tokom dana, javni tužioci su obavili inspekciju na licu mjesta, koja je trajala do večeri i još uvijek nije završena. Nastaviće se sutra. Tokom sutrašnjeg dana angažovaću tri do pet javnih tužilaca iz skopskog tužilaštva jer se radi o složenom slučaju“.
Za neke od osoba koje su trenutno pritvorene u policijskoj stanici biće zatražen kratkotrajni pritvor.
„Jedan od prvih osumnjičenih već je ispitan, riječ je o jednom od organizatora. Dao je određene relevantne dokaze. Ne postoji pisani ugovor između organizatora i grupe, odnosno o organizaciji koncerta. Mogu samo reći da bi se moglo raditi o krivičnim djelima prema članku 292., o davanju i primanju mita te o pirotehničkim sredstvima. Osobe su djelovale suprotno pravilima o zaštitnim mjerama“, dodao je Kocevski.
Objekt je bio registrovan kao poslovni prostor za laku industriju, a nikada nije prenamijenjen u ugostiteljski objekt, iako je imao dozvolu za rad izdanu prije 15 godina od Ministarstva privrede.
Vlasnik diskoteke Aleksandar Karadakoski, direktor kompanije MMMM Kafe Doel Kočani koja je upravljala klubom, uhapšen je u nedjelju. Kompanija, osnovana 2020., bila je u finansijskim problemima s blokiranim računom i gubitkom od 3000 evra u 2023. godini. Do sada je uhapšeno 20 osoba, uključujući bivšeg ministra privrede Krešnika Bektešija, bivšeg državnog sekretara i šefa sektora u Ministarstvu privrede te službenike Direkcije za zaštitu i spašavanje. Ministar unutrašnjih poslova Panče Toškovski potvrdio je da je klub radio ilegalno s falsifikovanom dozvolom, a za četiri osobe raspisana je potjernica. Među osumnjičenima su i organizator koncerta te sin vlasnika diskoteke, koji je povrijeđen i nalazi se u bolnici.
Za deset osoba biće zatražen kratkotrajni pritvor. Premijer Hristijan Mickoski potvrdio je da je dozvolu za rad potpisala državna sekretarka Razmena Cekić Durović tijekom mandata bivšeg ministra Bektešija.
Jaglac ili jagorčevina je biljna vrsta koja je rasprostranjena kako u južnoj tako i u zapadnoj Evropi, kao i na području jugozapadne Azije i severozapadne Afrike.
Jagorčevina je među prvim biljkama koje počinju da cvjetaju u proleće. Pored toga što ima ljekovita svojstva, ova biljka se i lako gaji. Uz pomoć naših savjeta gajenje jagorčevine biće i za vas vrlo jednostavno.
Svaki cvijet se sastoji od pet latica, čašica je duga oko 15 milimetara, a građena je od pet međusobno sraslih lapova. Jagorčevina cvjeta od februara do maja.
Od ljekovitih materija jagorčevina sadrži: natrijum, kalcijum, saponin, primaverin, primulaverin, a u samom cvijetu flavonoide. List sadrži mnogo vitamina C, te karoten, kristalizovane jaglačne kiseline.
Jagorčevina nije dovoljno iskorišćena, iako je veoma vredna ljekovita biljka. Ima dugu istoriju upotrebe kao lijek, te je naročito korišćena u liječenju stanja koji uključuju spazme, paralize, kao analgetik i antipiretik.
Kako ova biljka sadrži saponine, a oni djeluju kao ekspektoransi, kao i salicilate koji su glavni sastojak aspirina, ona djeluje i na smirenje upale, te protiv groznice. Lijek ne bi trebalo propisivati trudnicama, bolesnicima koji su osjetljivi na aspirin kao ni onim bolesnicima koji uzimaju antikoagulativne lijjekove.
Jagorčevina pročišćava krv i iz organizma eliminiše uzročnike reume i kostobolje.
Ako je neko sklon oboljenjima mišića i ligamenata, neka svakodnevno pije čaj od jagorčevine (jednu do dvije šolje) i bolovi će prestati.
Jedno od najefikasnijih sredstava protiv nesanice je upravo ova biljka, koja je preporodila mnoge ljude i spasla ih od fizičke i duševne iscrpljenosti, piše Stil.
Čaj koji ćemo ovde preporučiti treba uzeti prije svih sintetičkih sredstava koja obećavaju miran san. Ovaj čaj donosi san liječeći sve uzroke nesanice, čuvajući nerve i zdravlje uopšte.
FOTO: SRNA
Potrebno je 50 grama jagorčevine, 25 grama lavandinog cvijeta, 10 grama hmelja i 15 grama kantariona. Jednu vrhom punu kašiku ove mješavine preliti sa 1/4 litra vrele vode, pa ostaviti da odstoji tri minuta. Pije se pred spavanje, veoma vrelo, koliko god se može podnijeti, zaslađeno sa malo meda.
Jagorčevina izvanredno povoljno djeluje na nerve i srce, jača ih i smiruje glavobolje na nervnoj bazi.
Izvrsno djeluje i na upalu srčanog mišića, a prevencija je protiv izliva krvi u mozak.
Odličan čaj za istjerivanje pjeska iz bubrega dobićemo ako skuhamo korjen jagorčevine i pomiješamo ga sa medom.
Pravi proljećni čaj koji čisti krv dobija se od 50 grama jagorčevine, 50 grama zovinih izdanaka, 15 grama koprivinog lista i 15 grama korjena maslačka.
Svako ko je posjetio Sarajevo tokom ramazana, mjeseca posta muslimana, sigurno će reći da je to poseban doživljaj i posebna atmosfera.
Mnogo je specifičnosti vezanih za ramazan u glavnom gradu Bosne i Hercegovine, a jedan od najznačajnijih simbola i poveznica ramazana i Sarajeva bez sumnje su tradicionalni sarajevski ramazanski somuni, ukusna peciva koja su vjekovima neizostavan dio iftarskih sofri.
Prema predajama, somun je prvi napravio Gazi Husrev-begov intendant, odnosno glavna osoba zadužena za opskrbu vojske.
On je dobio naređenje da osmisli neko pecivo koje će biti ukusno, jednostavno za napraviti, ali i da se brzo hladi. Tako je osmišljen somun, a prezime intendanta koji ga je osmislio bilo je Somun, pa je popularno sarajevsko pecivo po njemu i dobilo ime.
Sarajevske pekare su u danima ramazana prepune ljudi koji čekaju da kućama ponesu vruće i mirisne somune. Somun je inače vrsta peciva koja se pravi od brašna i posipa se zrnima ćurekota.