8 C
Sarajevo
Nedjelja, 16 ožujka, 2025

Nekada obrazovna ustanova, danas divlja deponija

Nekadašnja Osnovna škola „Junuza Duruta“ u Glamoču svojim urušavanjem prijeti učenicima današnje osnovne i srednje škole, koja se nalazi u blizini. Stara škola je objekat u raspadanju, čije zidine nisu osigurane zaštitnom ogradom, a u njenoj bližoj okolini ne postoji znak upozorenja o opasnosti urušavanja. Dijelovi koji sa nje redovno otpadaju, najviše prijete djeci koja se kreću u njenoj blizini.

Tekst i fotografije: Lejla Ćirić

Učenici sa prozora svakodnevno gledaju iste prizore. Stara škola iz godine u godinu izgleda gore i strašnije u odnosu na prethodnu, a svakim danom je manja. Učenica Srednje škole „Tin Ujević“ Anđela Radić, staru školu opisuje kao oronulu, zanemarenu i bespotrebnu građevinu.

„Njeno postojanje meni lično ne predstavlja ništa, jer ne postoji nešto što bi me moglo vezati za nju. Toliko sam se navikla da je u takvom stanju, da nekad stvarno zaboravim na njeno postojanje tu pored škole“, govori Anđela.

Brigu o staroj školi ne vodi niko, prepuštena je vremenu. Njena unutrašnjost je postala divlja deponija, a na sami ulaz u školu neko je ostavio i frižider. Unutar zidova bačena je prazna plinska boca sa gorionikom.

„Dvorište oko škole održavamo mi, učenici, jednom ili dva puta godišnje kad je čišćenje grada ili neka akcija, ali u njene prostorije ne zalazimo“, objašnjava ona.

Pristup ovoj ruševini ima svako, ali na vlastitu odgovornost. Oko njenih zidova ne postoji zaštitna ograda niti bilo kakav znak upozorenja o urušavanju njenih zidova i rušenju krova. Nekadašnji učenik osnovne i srednje škole u Glamoču, trenutno student u Banja Luci, Sulejman Hadžić, školu vidi kao veliku opasnost za prolaznike.

„Dok sam išao u osnovnu školu, ta stara škola mi je predstavljala izazov i ulazio sam unutra kako bih se igrao, iako je to bilo opasno, ali tad kao djeca nismo obraćali pažnju na to. Moj stav, danas, je takav da se mora naći rješenje u što kraćem roku, jer sve više prijeti opasnost od njenog urušavanja“, kaže Sulejman za eTrafiku.

Sulejman Hadžić; Foto: Lejla Ćirić

Na fudbalskom terenu, u dvorištu škole, održavaju se redovne školske aktivnosti, a nakon posljednjeg dnevnog zvona, teren postaje mjesto za zabavu i rekreaciju. U ljetnom periodu, ispred škole djeca, a i odrasli igraju fudbal, pa lopta od siline udarca svoju putanju često usmjeri upravo ka otvorima na podrumu stare škole.

„Gol je udaljen 50 metara od stare škole, možda i manje, i jednostavno predstavlja opasnost kada lopta ode tamo. Djeca, a i odrasli ulaze u staru školu bez ikakvog razmišljanja da može nešto da se desi. Postalo je normalno da ljudi i djeca automatski ulaze za loptom, kao da se radi o nekoj novoj zgradi“, ističe Sulejman, student treće godine Fakulteta fizičkog vaspitanja i sporta.

Godinama gledajući iste prizore, izgled i stanje u kojem se stara škola nalazi, stanovnici Glamoča su je prihvatili kao činjenicu, ne prepoznavajući problem. Od velike važnosti je djelovanje na vrijeme, kako bi se spriječile veće posljedice, gdje bi materijalna šteta bila najjednostavnija za sanaciju. Šestog oktobra, Sulejman će na izbore izaći sa nadom da će njegov glas neko čuti.

„Obnova stare škole je nažalost nerealno rješenje, zbog manjka djece i mladih u Glamoču. Nema potrebe da se sredstva ulažu u ponovnu renovaciju i otvaranje, jer onda, relativno skore, obnove osnovne i srednje škole ne bi imale smisla. Najrealnije rješenje povodom stare škole je da se ona sruši i da se na tom mjestu napravi park ili još neka vrsta igrališta. Da površina koju trenutno zauzima škola dobije neku svrhu u smislu sporta ili zabave“, govori on.

Prizori koji se u dvorištu dvije škole zatiču svakodnevno datiraju od perioda rata i ne viđaju se često.

„Imao sam priliku vidjeti devastirane gradove, koji su pogođeni ratom, ali uglavnom su to napuštene, privatne kuće. Nisam imao priliku vidjeti toliko zapuštenih i zapostavljenih škola kao ovdje. Glamoč je imao puno seoskih škola i sve liče jedna na drugu.  Zapostavljene, ostavljene i prepuštene vremenu. Ova se razlikuje od ostalih, jer njeno svakodnevno urušavanje ugrožava živote djece, roditelja i radnika, a tu su i materijalna oštećenja na automobilima“, za eTrafiku govori Nikola Milovanović, čija je majka porijeklom iz Glamoča, u kom on godišnje provede minimalno tri mjeseca.

Osim okom vidljivih, potencijalnih posljedica kojima ova ruševina prijeti, tu su svakako i one nevidljive, ali vrlo opasne.

„Vjerujem da jedan tako devastiran objekat može biti i izvor zaraze. U njoj preko zime utočište nalaze ulični psi, a da ne govorim o pacovima, zmijama i slično. Godinama dolazim tu na sportski teren i nikad se nisam navikao na njen izgled i da, kao takva, ugrožava sigurnost đaka“, dodaje Nikola, na kojeg je majka prenijela ljubav prema Glamoču.

Ljudska nemar o nekadašnjem obrazovnom objektu, koji dovodi u opasnost ljudske živote, govori mnogo. Rušenje stare škole je neophodno, bez obzira ma to koliko ti zidovi krili uspomene, životi djece su važniji.

Foto: Lejla Ćirić
Foto: Lejla Ćirić
Foto: Lejla Ćirić
Foto: Lejla Ćirić
Foto: Lejla Ćirić
Foto: Lejla Ćirić
Foto: Lejla Ćirić

The post Nekada obrazovna ustanova, danas divlja deponija appeared first on eTrafika.

Slučajna vijest

Potpuno nova cesta: Uskoro radovi na projektu vrijednom više od 900 miliona KM koji će spajati Mostar s granicom Hrvatske

Radovi na velikom infrastrukturnom projektu koji će Mostar preko Pologa i Širokog Brijega prometno povezati s granicom s Republikom Hrvatskom mogli bi uskoro početi. Riječ je o potpuno novoj prometnici vrijednoj više od 900 milijuna KM, koja će cijelom svojom dužinom imati četiri traka te po završetku biti od ogromnog značaja za stanovništvo ovog dijela Bosne i Hercegovine, a bolja prometna povezanost svakako će imati svoj značaj za razvoj gospodarstva, piše Večernji.ba.

Prema najavama iz Javnog poduzeća Autoceste Federacije BiH, u Mostaru će 21. ožujka biti upriličeno otvaranje pristiglih ponuda za izgradnju brze ceste Mostar - Polog - Široki Brijeg - Grude - granica s Hrvatskom. Riječ je o ponudama za prve dijelove ove ceste Polugrno - Podledinac dužine 5,48 kilometara i Podledinac - Grude istok, dužine 6,36 kilometara. Sekcija Polugrno - Podledinac dijelom pripada prvoj poddionici Polog - Polugrno, a dijelom drugoj poddionici Polugrno - granica s RH. Predmetna sekcija počinje od stacionaže 13 + 180 km glavnog projekta i završava na stacionaži 18 + 660 km.

Kako su objasnili iz JP Autoceste Federacije BiH, ova sekcija uključuje petlju Polugrno s projektiranim naplatnim mjestima i spojnom cestom te nema značajnih objekata. U sklopu glavne trase projektirana su tri podvožnjaka (Polugrno 1, Polugrno 2 i Rasno), jedan nadvožnjak i vijadukt Zvirnjače (L = 25 m). Sekcija Podledinac - Grude istok dio je poddionice II, Polugrno - granica s RH. Predmetna sekcija počinje od stacionaže 18 + 660 km glavnog projekta i završava na stacionaži 25 + 20 km. Sekcija uključuje dvije petlje s projektiranim naplatnim mjestima i spojnim cestama. U sklopu ove sekcije projektirana su dva nadvožnjaka, jedan podvožnjak i vijadukt Krštelica. 

Kako je ranije navedeno iz Javnog poduzeća Autoceste Federacije BiH, ukupna vrijednost radova premašuje 119 milijuna KM. Odnosno izvođenje radova na sekciji Polugrno - Podledinac procijenjeno je na 49,978.247,40 KM bez PDV-a, dok procijenjena vrijednost radova na sekciji Podledinac - Grude istok iznosi 69,246.532,32 KM. Inače, brza cesta Mostar - Polog - Široki Brijeg - Grude - granica s Hrvatskom, ukupno duga nešto više od 60 kilometara, podijeljena je na dva dijela - Mostar sjever - Polog te Polog - granica s RH. Dionica Mostar sjever - Polog dužine je 20,3 km te počinje od čvorišta autoceste na koridoru Vc Mostar sjever.

Tehnički vrlo zahtjevno

U nastavku trasa ide sjevernim dijelom iznad zone deponija otpada Uborak te sjeverno od industrijske zone Gajevi. Dalje trasa prelazi preko magistralne ceste M-17, gdje je projektirano čvorište/kružni tok na magistralnoj cesti s niveletom brze ceste iznad kružnog toka. Trasa u nastavku nakon nasipa prelazi rijeku Neretvu mostom i preko lokalne ceste i željezničke pruge. Kako bi se svladalo tešku konfiguraciju terena, u nastavku trase projektirani su vijadukt Raštani, tunel, vijadukt Orlovac, vijadukt Rudarski kop. Trasa na ovom dijelu završava čvorištem Rudarski kop preko spojne ceste, kojim je omogućena izravna veza iz Ulice bleiburških žrtava na brzu cestu. 

Dionica Polog - granica RH duga je 40,4 km, a uključuje dvije poddionice Polog - Polugrno (15,8 km) i Polugrno - granica s RH (24,6 km). Početak ove dionice je na području Mostarskog blata (Polog), koja se nalazi u dužini od 1,50 kilometara na području HNŽ-a, dok ostatak poddionice prolazi područjem ZHŽ-a i završava se petljom Polugrno. Na ovoj poddionici projektirano je dvostrano odmorište Gradina, deset podvožnjaka, dva mosta i jedan nadvožnjak. Trasa ove poddionice prolazi kroz grad Široki Brijeg i općinu Grude te završava na granici s RH. Ova trasa svojim se južnim dijelom nastavlja na mostarsku južnu obilaznicu. 

Inače, izgradnja brzih cesta kroz Federaciju BiH jedan je od prioriteta kako bi se omogućilo ravnomjeran infrastrukturni razvoj svih županija s obzirom na to da koridor Vc ne prolazi kroz sve dijelove ovog entiteta. 

Objava Potpuno nova cesta: Uskoro radovi na projektu vrijednom više od 900 miliona KM koji će spajati Mostar s granicom Hrvatske pojavila se prvi puta na PressMedia.

Bavarska policija objavila detalje terorističkog napada koji je izveo mladić iz BiH

Emrah I.(18), mladić porijeklom iz Bosne i Hercegovine, izveo je napad na generalni konzulat Izraela u Minhenu, septembra prošle godine.

Ovaj mladić, nastanjen u austrijskom Neumarkt am Wallersee, pucao je iz puške sa fiksiranim bajonetom. Nakon razmjene vatre sa policijom, mladić je preminuo neposredno po dolasku hitne pomoći.

Policija je objavila nove detalje o ovom napadu. Naime, bavarska policija je na pres konferenciji saopštila da je mladić radikalizovan od početka konflikta u Gazi, oktobra, 2023. godine.

“Ovaj 18-godišnji mladić je bio autsajder. Nije imao prijatelja, čak ni prijatelja preko interneta. Osjećao se diskriminisanim, neshvaćenim jer je bio musliman”, rekla je Gabrijele Tilman, iz javnog tužilaštva u Minhenu.

Policija je došla do saznanja da je mladić u periodu od marta, 2024. godine pa se do napada, 5. septemba, Emrah je aktivno pretraživao kako doći do naoružanja i to 116 puta. Inače, njemu je bilo zabranjeno nošenje oružja, pa je tako propao i njegov pokušaj da kupi oružje od lokalnog dilera oružja u Salcburgu. Inače, on je bio pod zabranom nošenja oružja jer je otvoreno pričao o oružju i eksplozivima u školi, još jula 2021. godine.

Istražujući njegov put, policija je saznala da se on pridružio terorističkoj organizaciji februara, 2023. godine. Jedan od njegovih prijatelja alarmirao je vlasti navodeći da je ovaj, tada 17-godišnjak, ozbiljno radikalizovan. Iako je policija tada pokrenula istragu, iz nerazjašnjenih razloga je prekinuta. Emrah I. je samo dan prije napada kupio oružje i municiju od privatnog dilera za 300 evra. Razlog zašto oružje nije registrovano jer je imao obavezu da registruje oružje u roku od šest nedelja.

Policija je saznala i da je mladić oružje sakrio u jednoj šumi, gdje ga je držao sve do polaska u Minhen, u koji je otišao majčinim automobilom. Navodno je sa benzinske pumpe poslao bratu novac, a svojim roditeljima emotikon srca u poruci, što je na neki način bio oproštaj od porodice. Ubrzo nakon toga, krenuo je u svoj “terorističku misiju”. Prvo je ispalio dva metka u Dokumentacioni centar koji se nalazi ispred izraelskog konzulata:

“On čak nije ni znao gdje se nalazi konzulat. Na telefonu je imao otvorene google maps na kojima je pretraživao “izraelska ambasada Minhen”, saopštili su istražioci.

On je bukvalno besciljno hodao oko zgrade, a zatim je vidio grb Izraela u koji je zabio bajonet. Baš zbog ovog detalja, sam napad je okarakterisan kao “anti-izraelski terorizam”. Čak i nakon što ga je policija locirala i ranila, on je nastavio da puca po policiji, ali i spasilačkoj službi koja je došla.

“Ispalio je 11 hitaca i ranio tri policajca”, rekao je jedan od istražioca. Mladić nije uspio da preživi razmjenu vatre sa policijom, jer je bio pogođen sa 14 metaka.

Objava Bavarska policija objavila detalje terorističkog napada koji je izveo mladić iz BiH pojavila se prvi puta na PressMedia.

GENOCID: Izraelska vojska ubila devet Palestinaca u Gazi

Dužnosnici kažu da u Gazi samo jedna od 10 osoba ima pristup čistoj vodi i da su zalihe osnovnih potrepština pri kraju

The post GENOCID: Izraelska vojska ubila devet Palestinaca u Gazi appeared first on IZDVOJENO.ba.

Dara Bubamara skrhana bolom: “Bio je divan dečko”

Pjevačica Dara Bubamara skrhana bolom oprostila se od Marka (33) s kojim je bila veoma bliska.

Bubamara je jedna od omiljenih estradnih zvijezda među publikom jer njeguje odnos sa svojim fanovima. Jedan od njih je bio i Marko Roganović iz Crne Gore.

Ovaj mladić je iznenada preminuo u srijedu, a prijatelji se od njega opraštaju na društvenim mrežama. Upravo je on bio jedan od njenih najvećih fanova.

Tridesetrogodišnji mladić na Instagramu ima fotografije sa pjevačicom, a viđen je bio na svakom njenom nastupu koji je prethodnih godina imala na crnogorskom primorju. Kada joj je saopšteno da je Marko preminuo, pjevačica se rastužila:

"Mnogo mi je žao! Bio je divan dečko. Dolazio je na moje nastupe, uvek je bio vedar i nasmejan. Baš sam se potresla, tuga velika", rekla je kratko Dara za "Kurir".

Marko joj je često ostavljao stikere u obliku srca i u tom maniru mu je i pjevačica odgovarala, prenosi Telegraf.

Objava Dara Bubamara skrhana bolom: “Bio je divan dečko” pojavila se prvi puta na PressMedia.

Emin svoje medvjede počastio mesom morskoga psa

Poznati odgajivač medvjeda Emin Ljutić svoje medvjede Gvidu i Laku počastio je mesom morskoga psa.

Kako ima prijatelja koji radi na kruzeru i koji mu je pričao kako je meso te vrste odlično, Emin je zamolio da mu donese nekoliko kilograma fileta.

Prijatelj donio a Emin prvo počastio sebe pa onda i svoje medvjede. "Još se oblizuju od slasti", govori nam Emin i nudi četiri komada mesa već ispečenog na tavi. Probali smo i mi ali ni na kraj pameti nije nam bilo da je riječ o morskome psu", navodi se na Youtube kanalu Srećka Stipovića.

https://www.youtube.com/watch?v=9_bl00nbmdo

Objava Emin svoje medvjede počastio mesom morskoga psa pojavila se prvi puta na PressMedia.

Povezani članci

Popularne kategorije