Iz Kantonalnog javnog komunalnog preduzeća Vodovod i kanalizacija je saopćeno da više nema redukcija vode u noćnim satima, navode kako se od večeras uspostavlja redovno snabdijevanje.
– S obzirom na to da je došlo do poboljšanja hidrometerološke situacije uslijed padavina, a što je rezultiralo povoljnijim stanjem na izvorištima i bunarima iz kojih KJKP ” ViK” d.o.o. Sarajevo vrši zahvatanje vode za redovno vodosnabdijevanje Kantona Sarajevo, obavještavamo vas da od večeras uspostavljamo redovni režim vodosnabdijevanja na području Kantona Sarajevo.
Eventualno do poremećaja vodosnabdijevanja može doći u zoni Mošćanice jer navedeni lokalitet nema alternativnu mogućnost vodosnabdijevanja osim sa istoimenog Izvorišta – navode iz VIK-a i dodaju:
– Nadamo se da će se nastaviti povoljna hidrometerološka situacija i nastavak padanja kiše. Naše cjenjene potrošače pozivamo na racionalno korištenje vode jer posljedice ekstremne suše još se osjete i samo su ublažene trenutnim padavinama koje nisu velikog intenziteta.O svim značajnijim promjenama blagovremeno ćemo obavjestiti javnost.
Šadi Šašić iz sela Zlate kod Jablanice ostao je bez kuće. Roditelji su mu u bolnici u Konjicu, a on u Staračkom domu Jablanica. Vodena bujica nosila ga je metrima, možda i kilometrima. Satima je bio zarobljen u mulju, a onda se sam izvukao. U ranama je i privremeno u kolicima.
“Sada sam dobro. Sjećanja su mi same strahote, ništa više od toga”, rekao nam je.
U ranama je i zavojima, ali kaže da mu nije urađen rendgenski pregled.
“Doktori ništa ne kažu, dođu i previju me. Noge su mi natečene, ali nisu me snimili ne znam da li ima pukotina. Valjda nema, čim mogu micati njima”, dodao je Šašić.
Te noći bio je u kućici pored roditeljske, kaže da su oni u malo boljem stanju, no od domova nema ništa.
“Oni su bolje prošli, mene je odnijelo s tom kućicom. Iako sam bio u posjekotinama krenuo sam da ih tražim. Bolove nisam osjećao od adrenalina, a bio sam cijelu noć u bolovima. Tek kada sam vidio da su oni dobro, tada sam se i smirio”, ispričao nam je.
Sada smješten u Dom, u kolicima, a bez ijednog doma. Ipak zahvalan što su mu najbliži preživjeli tu tešku noć sa trećeg na četvrti oktobar.
S obzirom na geomorfološku i geološku građu, veliki broj područja u Federaciji Bosne i Hercegovine izložen je riziku od bujičnih tokova, izjavio je u intervjuu za Fenu direktor Federalnog zavoda za geologiju Vedad Demir, naglasivši da je potrebno poduzeti adekvatne preventivne korake, uključujući unapređenje prostornog planiranja, implementaciju zaštitnih struktura i uspostavljanje sistema ranog upozoravanja kako bi se smanjio rizik od budućih katastrofa.
Upitan da li za tragediju koja se desila u Jablanici, ali i u Fojnici, Kreševu i Kiseljaku možemo reći da je u pitajnju isključivo prirodna katastrofa ili bi posljedice bile manje da nije bilo negativnog djelovanja čovjeka, Demir kaže da su egzogeni geomorfološki procesi, kojima smo svjedočili posljednjih dana, uključujući bujične tokove i klizišta, uobičajeni u geološkom vremenskom okviru.
- Ovi procesi kontinuirano oblikuju reljef i prostor na kojem živimo. Poplave, kao dio hidroloških procesa, često djeluju kao inicijatori ovih geomorfoloških promjena, pokrećući eroziju, odrone i bujične tokove. Tragedije i štete koje su nastale posljedica su našeg prilagođavanja ovim procesima i načina na koji ih prepoznajemo i odgovaramo na njih. Antropogene aktivnosti, poput degradacije biljnog pokrivača i nelegalne gradnje, dodatno utiču na intenzitet ovih procesa, čineći ih opasnijima. Iako su ovi procesi prirodni, ljudski faktori svakako doprinose njihovom pojačanju i težim posljedicama - rekao je Demir.
Upozorio je da je s obzirom na geomorfološku i geološku građu, veliki broj područja u Federaciji Bosne i Hercegovine izložen riziku od bujičnih tokova.
Pojašnjava da u brdsko-planinskim predjelima, geomorfološki procesi poput bujičnih tokova formiraju zaravnjene i blago nagnute prostore, odnosno aluvijalne lepeze, koje su privlačne za gradnju zbog povoljnog nagiba, dobre drenaže i relativne sigurnosti od velikih rijeka poput Neretve. Međutim, ti prostori su povremeno izloženi visokoenergetskim bujičnim tokovima, koji nose velike količine sedimenta, stijenskih blokova i stabala, a često i antropogeni otpad, što može izazvati ozbiljne štete na građevinama i ugroziti živote stanovnika.
- Donja Jablanica, kao primjer, izgrađena je na aluvijalnoj lepezi, na ostacima prethodnih bujičnih nanosa, koji su se mnogo puta sjurili kroz isto padinsko korito tokom geološke historije. S obzirom na to, ključno je identificirati ovakve geomorfološke oblike poput aluvijalnih lepeza i padinskih korita, analizirati njihove slivove, litološku građu i sastav kvartarnog pokrivača, te procijeniti rizik od budućih bujičnih tokova. Potrebno je poduzeti adekvatne preventivne korake, uključujući unapređenje prostornog planiranja, implementaciju zaštitnih struktura i uspostavljanje sistema ranog upozoravanja kako bi se smanjio rizik od budućih katastrofa - kaže Demir.
Dalje navodi da su područja sa izraženim rizikom od bujičnih naleta često privlačna za gradnju zbog relativno blagog nagiba terena. Međutim, ona su često okružena nepristupačnim terenima s izraženim reljefom, strmim padinama i uskim kanjonima, što rezultira ograničenim prostorom za izgradnju.
- Tamo gdje već postoje naselja koja su podložna poplavama i bujičnim tokovima blokovskog karaktera, neophodno je provesti sveobuhvatne preventivne mjere, kao što su izgradnja zaštitnih struktura, stabilizacija padina i uređenje bujičnih korita. Što se tiče novogradnje, ona bi trebala biti strogo zabranjena dok se ne ispune odgovarajući sigurnosni standardi, kako bi se minimizirao rizik od katastrofa - zaključio je direktor Federalnog zavoda za geologiju Vedad Demir u intervjuu za Fenu.
Dječak Edi Tufek, koji je u poplavama ostao bez oca i majke, je dobro i hvala Bogu ide na bolje, veseo je i razgovara sa svojim daidžom, javio je fotograf iz Jablanice Dženad Džino.
- U kontaktu sam sa njima od sinoć i drago mi je da ovakvu vijest mogu podijeliti. Njegov daidža (brat od rahmetli mame čovjek koji je izgubio sestru) je uz njega u bolnici u Mostaru i ima pristup djetetu. Njegov dedo, (otac od rahmetli mame, čovjek koji je izgubio kćerku) otvorio je račun i taj račun je bio objavljen za pomoć.
Odmah nakon objave dobio sam poziv iz kuće njegove tetke (sestre od rahmetli oca, žene koja je izgubila oca, majku, brata i nevjestu) gdje mi je rečeno da Ediju ne treba pomoć i da će Edi živjetisa njima i da je njegova budućnostobezbijeđena, s obzirom na to da su oni porodica koja je obezbijeđena i preko svoje firme prehranjuje veliki broj porodica.
Reagovao sam i izbrisao račun. Nakon toga sam kontaktirao ponovo i jedne i druge i posto meni situacija nije potpuno jasna, sve u vezi dječaka sam pobrisao da ne bi moja objava pravila neki razdor između te dvije porodice.
Rekao sam im da onog momenta kada mi i jedni i drugi u dogovoru dadnu konačnorješenje ja ćusa tim rješenjemizaći u javnost. Do tada, vi sami procijenite štaželite raditi po pitanju pomoći za ovog dječaka i kako želitereagovati. Ja sam u terenu stalno i trudim se dati najobjektivnije informacije u vezi pomoći. Ja samo želimpomoći svima kojima je potreba, a ne biti teret na vagi koji će vagati jednu ili drugu stranu, naveo je Džino.
Dok velike sile i politike zbrajaju štetu jer su propustile priliku da stanu na stranu pravde, potrošači su pravdu uzeli u svoje ruke i bojkotima širom svijeta kaznili kompanije koje podržavaju izraelsku genocidnu politiku. Kolektivni potrošački napor urodio je plodom
Korisnik je tada objasnio da ga ne zanimaju filmovi koji se smatraju "lošim" jer loši filmovi mogu da budu zabavni, ali traži filmove koji su toliko nezanimljivi da je upitno zašto uopšte postoje