Najmanje devet osoba, uključujući dijete, poginulo je u masovnoj eksploziji bežičnih komunikacionih uređaja poznatih kao pejdžeri u različitim područjima u Libanu, potvrdio je libanski ministar zdravstva Firas al-Abyad, javlja Anadolu.
Oko 2.800 ljudi je povrijeđeno, uključujući 200 koji su u kritičnom stanju, rekao je na konferenciji za novinare u Bejrutu.
Prema službenoj libanskoj agenciji NNA, mnogi Libanci su ranjeni kada se Izrael infiltrirao i detonirao pejdžere.
Drugi libanski mediji sugeriraju da su uređaji eksplodirali nakon izraelskog proboja komunikacijskog sistema.
Libanska grupa Hezbollah potvrdila je da su u masovnoj eksploziji poginuli dijete i njihova dva člana, a da su mnogi povrijeđeni.
– Oko 15.30 sati po lokalnom vremenu eksplodiralo je nekoliko pejdžer uređaja koje su koristili različiti pripadnici jedinica i institucija Hezbollaha – navedeno je u saopćenju grupe.
Hezbollah nije dao više detalja o eksplozijama niti ko bi mogao stojati iza ovog napada.
Ministarstvo zdravstva Libana ranije je pozvalo sve građane koji posjeduju pejdžer komunikacione uređaje da ih odmah odbace.
Do masovne eksplozije došlo je usred razmjene prekograničnih napada između Hezbollaha i Izraela u pozadini brutalne izraelske ofanzive na Pojas Gaze, u kojoj je od 7. oktobra prošle godine ubijeno više od 41.200 ljudi, uglavnom žena i djece.
U Donjoj Jablanici, mjestu koje je među najviše pogođenim dijelovima Bosne i Hercegovine katastrofalnim poplavama, aktivne su brojne spasilačke ekipe.
Među njima je ekipa od 10-ak građana Zenice, koji su prvi dan odmah krenuli ka dijelovima BiH koji su pogođeni ovim poplavama.
Jedan od njih (identitet poznat redakciji) podijelio je s portalom Klix.ba detalje akcija koje su se provodile u Donjoj Jablanici, te kakvo je stanje zatekao kada je tek stigao.
"Svi smo krenuli s posla, sigurno da smo bili prvi iz Zenice. Nas pet smo prvu noć došli. Kad smo stigli, ne daj Bože nikome. Prvu noć smo bili u selu kod Jablanice sa 150 stanovnika, bili su u potpunosti odsječeni, put je skroz propao. Tu smo prvu noć radili s mašinama. Probijali smo put okolo da bi mogli doći kvadovi, da bi mogao proći kamion, agregat da im se dostavi i ostale osnovne stvari. Radili smo navečer do pola devet, pa smo se vratili nazad u sportski centar u Jablanici. Tu su nas stvarno ugostili, imali smo sve od hrane do suhe i čiste odjeće", priča nam on.
Dalje ističe da se naredni dan rano ujutro njegova ekipa zaputila u Donju Jablanicu, gdje ih je dočekao strašan prizor.
"Naredno jutro smo ustali u pola 7 i otišli smo odmah u Donju Jablanicu i tu smo nastavili s poslom. Mašinama smo čistili puteve, dok nismo dobili informaciju da se u jednoj od kuća nalazi tijelo. Tada smo se mašinom prebacili dole, a gdje mašina više nije mogla, kopali smo ručno. Bili su momci iz Federalne uprave civilne zaštite. Nakon tri i pol sata rada izvukli smo tijelo. Tu se već odužilo, već je bilo 17 sati. Vratili smo se u sportski centar, presvukli smo se i otišli smo jesti. Danas smo treći dan tu, opet je sve isto, isti posao se radi", rekao je.
Podijelio je, kroz suze, i koji događaj u ovoj tragičnoj situaciji ga je najviše pogodio.
"Mene je najviše potreslo to dijete što je izgubilo život, ta trudnica. Materijalna šteta se može nadoknaditi, ali to dijete, to je mene najviše pogodilo. Kad smo ušli u Donju Jablanicu, sve je to bilo katastrofa, ne daj Bože nekome da ovo doživi. Još uvijek tamo ima tijela, sigurno ih ima mnogo. Samo je jedno tijelo izvučeno jučer, što je naša ekipa izvukla zajedno s FUCZ. Kopali smo ručno, kopali smo mašinama, ali još je tamo katastrofalna situacija", opisao je.
Za kraj je istakao i šta su sve pronašli tokom pretraživanja terena, te šta je korišteno za čišćenje lokaliteta.
"Zatekli smo totalnu katastrofu. Sve se moglo naći, od velikog kamena do donjeg veša. S gornje strane, od mosta, je do kraja sela nanijelo odjeću, obuću, kamen, smrskan automobil. Kuće su nestajale. Koristili smo sve, mašine, ruke, lopate. Kada smo došli do tijela, više nije moglo s mašinom, koristili smo sve što smo mogli da kopamo", opisao je stanje na terenu ovaj mladić.
Podsjetimo, katastrofalne poplave pogodile su dijelove Bosne i Hercegovine u prethodnih tri dana. Najviše su pogođene općine Kiseljak, Kreševo, Jablanica, Konjic i Fojnica, a život je izgubilo najmanje 18 osoba.
Nakon poplava i klizišta na području općine Jablanica i Grada Konjica, ali i drugih područja poput Kiseljaka i Kreševa, Zavod za javno zdravstvo Hercegovačko-neretvanskog kantona dao je preporuke za zaštitu zdravlja i sigurnosti stanovništva:
Vodu sa česme ne treba piti dok se ne dobiju pouzdani dokazi da je sigurna za konzumaciju. Do tada treba piti prokuhanu, dezinficiranu ili flaširanu vodu.
Prokuhavanje vode treba vršiti tako da se nakon što proključa, voda pusti da ključa najmanje pet minuta, kako bi se uništili uzročnici bolesti, a zatim se prohladi i koristi u toku istog dana.
Ako je voda zagađena hemikalijama, prokuhavanje je neće učiniti prikladnom za piće i takva voda se ne smije koristiti.
Higijenski neispravna voda se ne smije upotrebljavati ni za pranje suđa, zuba, lica, ruku, pranje i pripremu namirnica.
Lična higijena je u kriznim situacijama posebno važna. Prvenstveno je važno često pranje ruku uz upotrebu sapuna (prije jela, nakon upotrebe WC-a, nakon čišćenja naplavnog otpada i nakon rukovanja artiklima koji su došli u kontakt sa naplavnom ili kanalizacijskom vodom). Posebnu pažnju treba obratiti na čistoću ruku kod djece i starijih osoba.
Ako dođe do povređivanja, važno je znati da se otvorene rane moraju očistiti i zaštititi flasterom ili zavojem, kako bi se spriječila infekcija, te da se mora spriječiti kontakt rane sa nečistom vodom. Nekada je potreban i dodatni tretman (npr. vakcinisanje protiv tetanusa), a ljekarsku pomoć je obavezno potražiti ako se pojave crvenilo, otok ili gnojni iscjedak na rani.
Prodajom nekretnina stavlja se tačka na postojanje jedne od najpoznatijih sarajevskih kompanija – Sarajevotekstil.
Prodaje se poslovna zgrada površine 1.107 kvadrata u Buća Potoku po cijeni od 2.060.000 KM. Na prodaju je i okolno zemljište površine 2.678 kvadrata po cijeni od 468.650 KM.
Dakle ukupna cijena nekretnina je oko 2,5 miliona KM, piše BiznisInfo.ba. Ponude se mogu dostaviti u narednih 15-ak dana.
Sarajevotekstil je nekada bila jedna od vodećih bosanskohercegovačkih kompanija za prodaju i promet gotovih tekstilnih proizvoda.
Firma je osnovana daleke 1947. godine. Nakon rata privatizirana, a potom i uništena.
Radnici su početkom 2016. godine dobili otkaz a firma je tada otišla u stečaj. Firma je radnicima tada ostala dužna isplatu do 14 plata, otpremnina i regresa, s pripadajućim doprinosima.
Najveći dioničar Sarajevotekstila danas je italijanska firma Fibest S.R.L. koja ima oko 38 posto udjela, dok firma Saben Sarajevo ima nešto manje od 35 posto. Inicijativa d.o.o. ima oko 20 posto dionica.
Sarajevotekstil su u stečaj dovele loše odluke većinskih dioničara i upravljačke strukture.
Informacije koje dolaze iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH govore da se i danas mogu očekivati značajne kišne padavine.
Danas će u našoj zemlji preovladavati pretežno oblačno vrijeme uz postepeno smanjenje oblačnosti poslije podne. U jutarnjim satima i tokom prijepodneva se očekuje kiša ili lokalni pljuskovi u većem dijelu Bosne i ponegdje na sjeveru Hercegovine. Poslije podne lokalni pljuskovi su mogući na istoku i jugoistoku Bosne i na sjeveru i jugoistoku Hercegovine. Padavine su slabog intenziteta. Vjetar slab u Hercegovina i na jugozapadu Bosne jugozapadni, a u ostatku zemlje sjeverni i sjeverozapadni. Jutarnja temperatura od 6 do 12, na jugu do 15, a dnevna od 12 do 18, na jugu do 21 °C.
U ponedjeljak sunčano uz malu do umjerenu oblačnost. Prije podne po kotlinama Bosne i uz riječne tokove može biti magle ili niske naoblake. Vjetar slab zapadni i jugozapadni. Jutarnja temperatura od 4 do 10, na jugu do 14, a dnevna od 15 do 21, na jugu do 23 °C.
U utorak sunčano uz malu do umjerenu oblačnost. Porast naoblake u večernjim satima praćen slabom kišom ili lokalnim pljuskovima u Hercegovini, zapadnim i sjeverozapadnim područjima Bosne. Vjetar slab do umjeren južni i jugoistočni. Jutarnja temperatura od 8 do 14, na jugu do 16, a dnevna od 18 do 24 °C.
U srijedu umjereno do pretežno oblačno vrijeme uz postepeno razvedravanje poslije podne. Kiša i lokalni pljuskovi se očekuju širom zemlje. Padavine uglavnom u jutarnjim satima i tokom prijepodneva. Intenzivnije padavine se očekuju u sjevernim područjma Hercegovine, na jugozapadu Bosne i ponegdje u Krajini. Očekiva količina padavine u navedenim područjima između 30 i 60 l/m2, a u ostatku zemlje od 2 do 10. Vjetar slab do umjeren južni i jugozapadni. Jutarnja temperatura od 12 do 18, na jugu do 20, a dnevna od 18 do 24 °C.
Narod doline Neretvice, nakon dvodnevne borbe za spas života i materijalnih dobara, koristi priliku da zahvali pripadnicima javnih službi, volonterima, dobrovoljcima, novinarima, sportskim klubovima, navijačkim grupama i svim ostalim koji nam pružaju podršku i pomoć u ovom teškom periodu.
Zvanične informacije kažu da je trenutni bilans dvoje stradalih, dok se još tri osobe vode kao nestale i za njima se traga.
Nabujale Seončica i Neretvica odnijele su najmanje 15-ak i oštetile još desetine stambenih i pomoćnih objekata, uz desetine odnesenih automobila.
U Buturović-Polju i bližoj okolini situacija se koliko-toliko normalizuje, ali stižu informacije o katastrofalnim klizištima u udaljenim mjestima doline Neretvice.
"Sutra se javljamo s više pravovremenih informacije, uz apel svim dobrovoljcima da se pridruže akcijama čišćenja stambenih objekata i dostavljanja hrana, vode, lijekova i ostalih potrepština za naše sugrađane", naveli su na Facebook stranici Buturović Polje.
Prema posljednjim zvaničnim podacima iz MUP-a Hercegovačko-neretvanskog kantona, broj smrtno stradalih osoba na poplavom pogođenom prostoru HNK-a je porastao na 15.
Spasioci su, pretražujući terene Konjica i Jablanice, pronašli još dva beživotna tijela, jedno u Buturović Polju, drugo na području Donje Jablanice, saopćeno je iz Vlade HNK-a.
Sa ovih 15, ukupan broj stradalih u poplavama u našoj zemlji porastao je na 18 jer je i na području Fojnice troje ljudi pronađeno mrtvo.