Javno tužilaštvo u Diseldorfu podiglo je danas optužnicu protiv 52-godišnjaka koji se sumnjiči da je prije pet mjeseci ubio ugostitelja porijeklom iz BiH, pišu nezavisne.
Naime, kako prenose njemački mediji, optuženi je sa tzv. Kosova i od ubistva se nalazi u zatvoru. Optužnica ga tereti za teško ubistvo kao i kršenje Zakona o oružju.
Mediji prenose i rekonstrukciju ubistva; naime, sve se desilo ispred restorana bh.ugostitelja koji ima i njemačko državljanstvo. Prema izjavama svjedoka, prvo je došlo do rasprave između optuženog i žrtve, nakon čega je 52-godišnjak ispalio nekoliko hitaca direktno u ugostitelja. Nakon ovoga, mirno je sačekao policiju i predao se bez otpora.
Ugostitelj porijeklom iz BiH umro je na licu mjesta. Prema optužnici, navodno je došlo do rasprave u vezi kockarskih dugova koji su iznosili oko 15.000 evra. Neki od očevidaca su uspjeli i da snime samo ubistvo. Na tim snimcima se jasno vidi kako optuženi drži pištolj i nakon što je žrtva pala na zemlju.
Neprijateljske sankcije Sjedinjenih Američkih Država neće ostati bez odgovora i biće uzete u obzir prilikom izgradnje spoljnoekonomske strategije Rusije, navodi se u saopštenju ruskog Ministarstva spoljnih poslova povodom novih obimnih američkih sankcija Rusiji.
Sistem ulaska/izlaska (EES), koji podrazumijeva uzimanje otisaka prstiju i fotografisanje na graničnim prijelazima, tehnički je već operativan i spreman za implementaciju. Aktivacija ovog sistema na nivou Schengenskog prostora, prema najavama Evropske komisije, očekuje se krajem 2025. godine. Ove informacije potvrdilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova Hrvatske, prenose agencije.
Najveći uticaj na zemlje Zapadnog Balkana
Uvođenje EES-a značajno će izmijeniti način ulaska građana trećih zemalja u Schengenski prostor, posebno za putnike iz država Zapadnog Balkana poput Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Kosova i Albanije, kao i Moldavije i Ukrajine.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Hrvatske naglašava da je sistem već testiran na graničnim prijelazima kako bi se osigurala potpuna funkcionalnost tehničkih i proceduralnih aspekata prije zvaničnog početka rada. Također, policijski službenici su prošli obuku za rukovanje novim sistemom i biometrijskim podacima.
Implementacijom EES-a, svi putnici iz zemalja koje nisu dio Schengenskog prostora morat će prilikom prelaska granice dostaviti svoje biometrijske podatke, uključujući otiske prstiju i fotografiju. Ovi podaci će se čuvati u zajedničkom Biometric Matching Serviceu. Putnici s vizom kratkog boravka već imaju svoje otiske prstiju pohranjene u Viznom informacionom sistemu (VIS), pa se oni neće ponovno unositi u EES.
Nema ovjeravanja pasoša
Također, pasoši neće biti fizički ovjeravane, a proces ulaska može biti ubrzan unaprijed putem aplikacija ili samouslužnih uređaja na granicama. Važno je napomenuti da će putnicima kojima biometrijski podaci budu odbijeni biti onemogućen ulazak u EU. Sistem će, osim toga, pratiti i preostalo trajanje boravka putnika na teritoriji evropskih zemalja.
EES ima za cilj poboljšanje sigurnosnih standarda, olakšavanje kontrole granica i efikasnije regulisanje kratkoročnih boravaka. Njegova implementacija obuhvatit će sve vanjske granice EU – kopnene, pomorske i zračne prijelaze.
Potez jednog Tiktokera oduševio je cijeli region, a u pitanju je praznična sreća koju je odlučio podijeliti sa drugima.
Naime, na videu koji je objavio korisnik Ivan Panić o tome kako je uredio svoj stan za novogodišnje praznike, u komentarima se pojavila gospođa koja je rekla da njena djeca neće imati ni jelku, niti paketić za Novu godinu.
On je ekspresno reagovao, te joj tražio adresu.
U kasnijem videu, rekao je da je bio naprosto oduševljen njenom srećom zbog drugih.
"Ja sam se oduševio koliko je ova žena sretna jer živim san mnogih ljudi. Pitao sam je za adresu i otišao na sajt jedne prodavnice u Bosni i Hercegovini. Naručio sam im jelke i ukrase jer nijedno dijete ne zaslužuje da bude bez jelke. Ona nije bila u fazonu daj, treba mi, već je bila sretna zbog mene", rekao je.
"Ona nije govorila 'treba meni i mojoj djeci', želio sam da djeca dočekaju lijepo Novu godinu", te je dodao da "oni su primjer da trebamo biti srećni zbog drugih.
Svaka vam čast gospođo, divan ste primjer svojoj djeci".
Na specijalizovanoj stranici za prodaju umjetničkih djela našla se i slika sarajevske Baščaršije koju je naslikao austrijski slikar Albert Rieger. Početna cijena je 10.000 eura, a prodavat će se od 12. do 14. februara. Očekivano je da postigne cijenu od 15.000 eura.
U opisu na stranici se navodi da je slika "Carsia" ulje na platnu dimenzija 90 x 125 centimetara, a uključujući okvir dimenzije iznose 115 x 150 centimetara.
Na slici je potpisan autor kao "A. Rieger pinx". Na slici se nalazi papirnata naljepnica s Riegerovim vlastitim tekstom: "Carsia - Turski bazar u Sarajevu - slikao Albert Rieger".
Istaknuto se vidi Sebilj i Čaršijska džamija, te ljudi koji trguju ili su u prolazu i odjeveni su u tradicionalnu odjeću.
Albert Rieger bio je austrijski slikar najpoznatiji po mračnim, prigušenim pejzažima Beča. Često je prikazivao planine, vodene puteve i šume vrlo detaljno s posebnim užitkom pridanim učincima svjetla, koristeći oscilirajuće tragove kista i kontrastne trenutke sjene kako bi animirao svoje subjekte.
Rođen 1834. godine u porodici poznatog italijanskog slikara Guiseppea Riegera, mlađi Rieger živio je u Beču od 1838. nadalje, fokusirajući se na svoju neposrednu okolinu kao inspiraciju za svoje plodno stvaralaštvo. Umjetnikova karijera bila je obilježena postignućima, poput dodjele počasnog članstva na bečkoj Umjetničkoj akademiji i primanja Velike zlatne austrijske švedsko-norveške medalje. Rieger je umro 1905.
Brojna djela Riegera su nabavili i austrougarski car Franjo Josip i carica Elizabeta.