Tokom vikenda na parkingu predstavništva jedne auto-kuće u njemačkom Ilmenau došlo je do incidenta kada je vozač iz Bosne i Hercegovine (32) isprakiravajući se udario u parkirani automobil nakon čega je samo nastavio da vozi, pobjegavši sa lica mjesta.
Međutim, sve to je posmatrala jedna 57-godišnja žena koja je odlučila da “bjegunca” prati sve do Grefenroda, kada se on konačno zaustavio. Ona je izašla iz auta, suprostavila mu se i inisistirala da se vrati u Ilmenau, gdje je napravio štetu.
Žena je pozvala i policiju na lice mjesta koja je odmah po dolasku primijetila neprijatan miris alkohola. Nakon što je vozač iz BiH alkotestiran, utvrđeno je da u krvi ima 1,54 promila. Odmah mu je oduzeta vozačka dozvola te zabranjeno dalje putovanje. Protiv njega će biti podnesena prijava za ugrožavanje bezbjednosti saobraćaja te napuštanje mjesta incidenta, pišu nezavisne.
Napad na džamiju dogodio se rano jutros nakon što je Izrael jučer bombardovao Liban gdje napada i borce libanskog Hezbollaha i palestinskog Hamasa. Ubijeni u napadu na džamiju su muškarci koji su došli da klanjaju sabah-namaz
Prilikom lokalnih izbora, Armela Džaferović iz Maglaja doživjela je šok kada je saznala da je ime njenog preminulog oca, Enesa Mahmutagića, na biračkom spisku.
“Otvorila sam vrata biračkog mjesta u Područnoj školi Lijesnica, kako bih provjerila da li je moj otac na spisku. Dobila sam potvrdu da gospodin Mahmutagić Enes ima pravo glasa, iako nije među nama,” rekla je za Crnu hroniku Armela, dodajući: “Samo mi nisu mogli reći kada će doći, jer sam ga poželjela i htjela bih ga zagrliti.”
Ova situacija nije samo tužna, već i zabrinjavajuća, jer ukazuje na propuste u izbornom sistemu.
Armela ističe: “U Maglaju, i mrtvi glasaju. Kada sam saznala da moj otac ima pravo glasa, otišla sam na biračko mjesto i izvršila provjeru. Dobila sam potvrdu da gospodin Mahmutagić Enes ima ime na spisku, iako je rahmetli. Samo mi nisu mogli reći kada će doći, jer sam ga poželjela vidjeti i željela bih ga zagrliti. Biračko mjesto je bilo u Područnoj školi Liješnica”, ističe.
Dodaje da je ružan osjećaj kada ugledate ime oca na popisu, a znate da nije tu i da se neko igra s mrtvima.
“Kamo sreće da može da glasa, da ga vidim bar malo, ali sudbina je tako htjela. Najgore je što sam sigurna da nije jedini koji se pojavio na biračkom spisku. Žalosno i jadno je da, dok mi živi ne možemo stvoriti bolje sutra, remetimo rahmet i spokoj mrtvima. Još jednom mogu samo reći TUGA i JAD”, izjavila je Armela za portal Crne hronike.
Urnebesna scena stiže nam s jednog vjenčanja u Hercegovini.
Naime, za vrijeme najvažnijeg trenutka dvoje mladenaca, koji su izgovarali sudbonosno "da", pažnju je ukrala mala nećakinja mladenke. Dok je mladenka izgovarala zavjete, nećakinja je uzviknula: "Nemoj tetka, nemoj molim te".
Malena djevojčica izazvala je salve smijeha, kako mladenaca, tako svećenika koji ih je vjenčavao, ali i svih prisutnih u crkvi koji su joj dali pljesak.
Uz domaće timove na terenu su od subote angažirani timovi iz Hrvatske i Slovenije čiji je dolazak koordinira Europski centar za hitne slučajeve (ERCC). Bosna i Hercegovina je postala punopravna članica EUCPM-a u septembru 2022. godine a ovo je prvi put da je Bosna i Hercegovina zatražila pomoć putem EUCPM-a.
Pjevač Emir Đulović, poznat po svom humanitarnom radu, obratio se javnosti putem svog Instagram profila povodom katastrofalnih poplava koje su pogodile Bosnu i Hercegovinu. U emotivnom i snažnom apelu, Đulović je izrazio duboku zabrinutost za sve pogođene, ističući da su ove prirodne nepogode odnijele ne samo domove, već i živote, ostavljajući za sobom razaranje i tugu.
“Moju zemlju Bosnu i Hercegovinu zadesila je velika katastrofa. Poplave i klizišta odnijeli su živote, izbrisali sela i uništili sve u par sati,” napisao je Đulović, jasno ukazujući na težinu situacije koja je pogodila njegov narod. Njegove reči odražavaju bol i patnju koje mnogi prolaze, ali i snagu zajedništva koje može donijeti nadu u ovim teškim vremenima.
Pjevajući iz srca, Đulović se prisjetio sličnih tragedija iz 2014. godine, kada je također bio aktivan u pružanju pomoći. "Tada sam stopirao svoje aktivnosti i odlučio da djelujem, kako na mrežama tako i terenski. Sada sam opet spreman da pružim podršku, jer nije mi teško i neće nikad biti, ne samo za moju zemlju, već i za naše komšije i bilo koga na ovom svijetu,” naglasio je, pozivajući sve da se uključe i pomognu.
On je podsjetio na snagu koju pojedinac i društvo mogu imati u ovakvim situacijama. “Ovo je trenutak kada svi možemo djelovati. Svaka pomoć je dobrodošla,” poručio je, pozivajući svoje pratioce da se pridruže akcijama pomoći. Njegov poziv nije samo na solidarnost unutar granica Bosne i Hercegovine, već i šire, prema svim ljudima koji pate uslijed prirodnih katastrofa.
Đulović je zahvalio prijateljima, kolegama i poznanicima iz drugih zemalja koji su, kako je rekao, "svim srcem uz nas" i pružaju podršku. "Moja Bosna i Hercegovina možda jeste mala država, ali ima srce za cijelu planetu," dodao je s nadom u bolju budućnost.
Za sve one koji žele pomoći, Đulović je istakao mogućnosti donacija. Pozivom na broj 17039 iz BiH, donirate 2 KM, dok je također moguće pomoći uplatom na tekuće račune ili donacijom potrebnih namirnica i drugih potrepština.
Ova situacija poziva na zajedništvo i ljudsku solidarnost, a Emir Đulović je na prvoj liniji tog poziva, inspirišući mnoge da se ujedine u borbi protiv prirodnih katastrofa i ponovo izgrade on