Za ATV se oglasila direktorka Srednje škole u Ljubinju Valentina Pižula i potvrdila da je danas iza 11 časova zaprimila prijeteći mejl.
“U 11:25 smo zaprimili mejl a ja sam sam nazvala policiju u 11:26. Zaista vrlo brzo i pedantno uz jedan veliki profesionalizam stigli su pripadnici PS Ljubinje. Еvakuisali smo učenike i profesore odmah”, kaže Pižula.
Ona kaže da je sadržaj mejla bio zastrašujući.
“Pisalo je da će učenik sa vatrenom oružjem doći u školu”, priča Pižula.
Direktorka je posebno zahvalna pripadnicima PU Trebinje ali ljudima iz resornog ministarstva koji pružili podršku.
Zbog ovakve situacije u Ljubinju škole se provjeravaju duž cijele Hercegovine, piše ATV.
Povećanje minimalne plaće na 1.000 KM nije samo ekonomska, već i moralna obaveza. Trenutna minimalna plaća nije dovoljna da pokrije osnovne životne troškove, poput hrane, stanovanja, režija i obrazovanja.
Naši radnici i radnice, koji svakodnevno doprinose ekonomiji, zaslužuju dostojanstven život. Minimalna plaća od 1.000 KM je samo početak reforme. Međutim, da bi i sami radnici, ali i cjelokupno društvo osjetili korist od tog iznosa neophodno je uraditi šire reforme koje ćemo pokrenuti, saopćili su iz Naše stranke.
- Tražimo da se već sutra na hitnoj sjednici Ekonomsko-socijalnog vijeća između socijalnih partnera ustanovi da se oporezivi dio minimalca smanji na 800 KM kako bi poslovnoj zajednici omogućili pripremu za reformu - saopćili su iz Naše stranke.
Federacija Bosne i Hercegovine, kako navode, već godinama nosi teret neefikasnog fiskalnog sistema koji često pogoduje onima koji imaju više, dok radnici s niskim primanjima i dalje ostaju na marginama.
- Trenutni porezni sistem je preopterećen, a efekti redistribucije bogatstva ne zadovoljavaju osnovne principe socijalne pravde. Fiskalna reforma je nužna kako bismo: stvorili pravedniji sistem oporezivanja koji ne kažnjava radnike i poduzetnike; smanjili sivu ekonomiju i povećali transparentnost poslovanja i osigurali stabilne izvore financiranja za socijalne i infrastrukturne projekte - ističu iz Naše stranke.
Ova politička partija će, kako najavljuju, narednih dana sve svoje napore uložiti da se na dnevnom redu Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH nađe Zakon o doprinosima kako bi Federacija napokon prestala biti ekonomska zona za najvećim opterećenjem na platu u regiji.
- Uz Zakon o doprinosima, podržat ćemo rješenja koja na pravedniji način vrše finansijsku raspodjelu u društvu, poput uvođenja progresivne stope poreza na dobit i oporezivanja dividende koja nije reinvestirana u privredu.
Obavit ćemo, također, konsultacije s poslodavcima, sindikatima i svim klubovima zastupnika u Parlamentu FBiH kako bismo najbrže došli do već zakašnjele fiskalne reforme. Fiskalna reforma mora biti rezultat najšireg društvenog konsenzusa. Fiskalna reforma i povećanje minimalne plate na 1.000 KM zahtijevaju sinergiju svih – vlade, poslodavaca, sindikata i građana - napominju iz Naše stranke.
To, kako dodaju, nije pitanje političkih interesa, već budućnosti svih nas. Svi zajedno moramo raditi na kreiranju sistema koji potiče ekonomski rast, smanjuje nejednakosti i osigurava dostojanstvo svakog radnika.
- Vrijeme je da prestanemo razmišljati u okvirima minimalnog i počnemo graditi ekonomiju koja pruža optimum za radnike, za poslodavce i za društvo u cjelini. Zajedno, možemo postići bolje sutra za sve građane Federacije Bosne i Hercegovine - poručili su iz Naše stranke.
U naselju Krasulje, općina Ključ, zabilježen je neobičan incident kada je radnik brze pošte pronašao ručnu bombu pored puta.
Prema informacijama koje je iznio za naš portal, poštar je, dok je iznosio jedan od paketa, primijetio predmet prekriven smećem. Nakon što je prišao bliže, shvatio je da se radi o ručnoj bombi.
Odmah je obavijestio policiju, koja je brzo reagirala i došla na lice mjesta. Također, na teren je izašla i ekipa Federalne civilne zaštite, koja je preuzela dalju akciju. Bomba je sigurno uklonjena u najkraćem mogućem vremenu, čime je izbjegnuta moguća opasnost.
Srećom, nije bilo povrijeđenih, a situacija je stavljena pod kontrolu bez većih incidenata.
U Bosni i Hercegovini danas će biti pretežno oblačno vrijeme. U poslijepodnevnim i večernjim satima lokalno u Bosni može padati slab snijeg. Vjetar je sjevernog smjera. U većem dijelu Bosne slab do umjerene jačine.
Jak vjetar se očekuje na području Krajine, jugozapadu Bosne i Hercegovini. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između -2 i 3, na jugu zemlje do 8 stupnjeva, saopćeno je iz FHMZ-a.
Za dio BiH za danas je izdato upozorenje.
Naime, žuto upozorenje na snazi je za područja Livna, Mostara i Foče i to zbog udara vjetra sjevernog smjera brzine 45-65 km, dok je za regiju Trebinja izdato narandžasto upozorenje jer se očekuju udari vjetra od 50 do 80 km/h.
Budite u toku sa aktuelnom vremenskom prognozom. Očekujte manje smetnje u aktivnostima na otvorenom. Budite svjesni krhotina koje nosi vjetar, stoji u upozorenju za Livno, Mostar i Foču, dok se stanovnicima Trebinja savjetuje da poduzmu mjere opreza i prate aktuelnu prognozu vremena.
Očekujte ometanja u dnevnim rutinama i budite spremni obustaviti aktivnosti na otvorenom. Budite spremni na smetnje, strukturalna oštećenja i rizik za povrede od iščupanih stabala i krhotina koje nosi vjetar. Prekidi u snadbijevanju električnom energijom su mogući, navodi se u upozorenju.
U ponedjeljak pretežno oblačno vrijeme. U Bosni će padati slab snjeg. Vjetar u Bosni većinom umjerene jačine sjevernog i sjeveroistočnog smjera. U Hercegovini i jugozapadu Bosne jaka bura. Jutarnja temperatura zraka većinom između -6 i -1, na jugu zemlje do 3, a najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između -3 i 2, na jugu zemlje do 8 stupnjeva.
U utorak pretežno oblačno vrijeme. U većem dijelu Hercegovine se očekuje razvedravanje. Vjetar u Bosni većinom slab istočnog i sjeveroistočnog smjera. U Hercegovini i jugozapadu Bosne prije podne bura će oslabiti. Jutarnja temperatura zraka većinom između -8 i -2, na jugu zemlje do 4, a najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između -3 i 2, na jugu zemlje do 8 stupnjeva.
U srijedu oblačno, vjetar slab sjevernog i sjeveroistočnog smjera. Jutarnja temperatura zraka većinom između -8 i -3, na jugu zemlje do 2, a najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između -2 i 3, na jugu zemlje do 8 stupnjeva.
O vremenskim (ne) prilikama koje su pred nama oglasio se i poznati bh. meteorolog Nedim Sladić.
- Hladno, ali većinom suho pod dominacijom prostrane i snažne anticiklone. Od oslabljene fronte u srijedu kratkotrajno, ali rijetko može prolepršati pokoja pahulja snijega na sjeveru balkanske regije", navo je Sladić na Facebooku.
Nemanja Sjenica, osumnjičen za ubistvo Dejana Kostića Dele trenutno se nalazi u bjekstvu. O njemu se, za razliku od njegovog oca, nije mnogo znalo, ali i on je poput njega dobro poznat policiji, piše Provjereno.info.
Javnost ne zna mnogo, ali policija zna - u evidenciji ima podebeo dosije, iako ima tek 30 godina.
Portal Provjereno istražio je dosije Nemanje Sjenice, gdje se može vidjeti da je on evidentiran po osnovu izvršenja više krivičnih djela.
Pretežno su to krivična djela iznude, ucjene, nasilja i ugrožavanja javne sigurnosti.
Već kao maloljetnik, s 14 godina 2008. godine dva puta je evidentiran za krivično djelo iznuda, a s 15 godina izvršio je osam krivičnih djela. Od 2011. do 2019. godnije se "pritajio" i nije počinio ni jedno krivično djelo. Posljednji put prije sinoćnjeg ubistva evidentiran je 2022. godine.
Evidentiran je i za krivično djelo terorizam, šumsku krađu, protivzakonito useljenje, te tri puta za zloupotrebu službenog položaja.
I ime njegovog oca je opšte poznato u banjalučkom kriminalnom podzemlju i stupcima crne hronike.
Tokom dugogodišnje kriminalne karijere Jelenko Kopranović korisitio je nekoliko identiteta: Jelenko Sjenica, Zoran Pavić, Siniša Pavić i Mirko Sjenica.
Prvi put je evidentiran davne 1992. godine za krivična djela protivpravno lišenje slobode i povredu tajnosti glasanja.
Njegovo ime se često povezuje s nasilničkim ponašanjem i incidentima u gradu, a poznat je i po napadima na službena lica i organe reda.
U incidentu koji se dogodio lani udario je komunalnog policajca u noćnom klubu u Banjoj Luci, zbog čega je bio uhapšen i u jednomjesečnom pritvoru. Osnovni sud u Banjoj Luci je prošle godine u januaru potvrdio optužnicu protiv njega, ali presuda još izostaje. Sud je ujedno odbio prijedlog tužilaštva da se optuženom produži pritvor u kojem je proveo mjesec dana, te je Kopranović pušten da se brani sa slobode, uz mjere zabrane.
Kopranović ne smije prilaziti oštećenom na 300 metara, niti policijskoj stanici u kojoj ovaj radi.
Sjenica je presudom Osnovnog suda u Banjoj Luci od 8.10.2010. godine osuđen na kaznu zatvora od 2 godine i 6 mjeseci (na osnovu sporazuma o priznanju krivice zaključenim sa tužilaštvom) zbog ubistva vojnog policajca.
Za drugo ubistvo je osuđen u Švicarskoj na 13 godina i devet mjeseci i tu kaznu je odležao.
U maju 2023. godine, uhapšen je zajedno sa Dankom Kajganićem, bratom glavnog tužioca BiH, zbog krađe automobila "Jaguar" ali se na kraju ispostavilo da nije povezan s krađom te da posjeduje isti automobil kakav je ukraden.
Na njega je pucano nekoliko puta, a u zatvoru u Tunjicama je pretukao Dragana Paravinju. Interpol iz Zuricha je za njim raspisao potjernicu zbog krađe vrijedne 73.000 franaka.
Hapšen je i zbog prijetnji svjedocima u sudskom postupku.
Priprema kolača je sigurno jedna od najslađih aktivnosti, no užurban i aktivan način života nerijetko nam ne ostavlja dovoljno vremena kako bismo se u potpunosti posvetili izradi slastica. Na sreću, postoje mnoge alternative najdražih kolača čije spremanje je znatno brže, a ukus i više nego odličan.
Postoji li ko da ne voli ukusnu mađaricu? Ovaj kultni kolač jedna je od najdražih slastica, no njezina priprema nije najjednostavnija, ali ne trebate očajavati jer postoji recept za mađaricu koja se ne treba peći. Radi se o tzv. lažnoj mađarici koja osim što se ne peče, ima i nešto drugačije sastojke od originala. Ovakva verzija mađarice je vrlo jednostavan i brz kolač koji je odličan izbor za sve ljubitelje čokolade u kombinaciji s keksom. Izgledom i okusom skoro kao prava, sve što vam je potrebno za izradu ovog deserta su standardne potrepštine za kolače, keksi i čokolada za kuhanje. Kako biste se i sami uvjerili da se radi o iznimno ukusnom kolaču i dostojnom zamjenom mađarice, u nastavku vam donosimo recept i upute za pripremu ovog sjajnog kolača.
Sastojci:
- 8 dl vode
- 5 žlica šećera
- 20 dkg čokolade za kuhanje
- 1 maslac
- 1 kg keksa po želji, preporučuju se Krašovi Petit Beurre
- 0,5 litre vrhnja za šlag
- 20 dkg čokolade za kuhanje
Priprema:
Sve sastojke prokuhati do mjere kada omekšaju te potom u smjesu umiješati kekse. Prilikom miješanja keksi će se lomiti, no to je i poželjno. Smjesu morate miješati sve dok keksi ne upiju svu tekućinu i dok se u potpunosti ne sjedine sa smjesom koju ste prokuhali. Kada ste zadovoljni s finalnim izgledom i teksturom smjese, stavite je u tavu za pečenje, poravnajte te na posljetku prelijte čokoladnom glazurom koju ćete dobiti tako da vrhnje za šlag i čokoladu za kuhanje otopite na vatri, no pripazite da ne prokuha.
Kada ste sa svime završili, posudu s kolačem ostavite na sobnoj temperaturi da se glazura stisne, a potom je premjestite u hladnjak. Ovisno o jačini hladnjaka, u prosjeku se kolač mora hladiti četiri sata. Jednom kada je kolač stvrdnut, narežite ga kao i klasičnu mađaricu i uživajte s prijateljima i obitelji.