Banjalučka policija uhapsila je danas lice čiji su inicijali N.Đ. koje je fizički napalo maloljetno lice na ulazu u školsko dvorište i u toku je kriminalistička obrada uhapšenog, rečeno je Srni u Policijskoj upravi Banjaluka.
Maloljetnom licu ukazana je ljekarska pomoć u Službi hitne medicinske pomoći Banjaluka.
Policiji je danas u 13.15 časova prijavljeno da je lice N.Đ. fizički napalo maloljetno lice na ulazu u dvorište Osnovne škole u naselju Lazarevo.
Sve mjere i radnje se preduzimaju pod nadzorom dežurnog tužioca Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka.
Svako ko je posjetio Sarajevo tokom ramazana, mjeseca posta muslimana, sigurno će reći da je to poseban doživljaj i posebna atmosfera.
Mnogo je specifičnosti vezanih za ramazan u glavnom gradu Bosne i Hercegovine, a jedan od najznačajnijih simbola i poveznica ramazana i Sarajeva bez sumnje su tradicionalni sarajevski ramazanski somuni, ukusna peciva koja su vjekovima neizostavan dio iftarskih sofri.
Prema predajama, somun je prvi napravio Gazi Husrev-begov intendant, odnosno glavna osoba zadužena za opskrbu vojske.
On je dobio naređenje da osmisli neko pecivo koje će biti ukusno, jednostavno za napraviti, ali i da se brzo hladi. Tako je osmišljen somun, a prezime intendanta koji ga je osmislio bilo je Somun, pa je popularno sarajevsko pecivo po njemu i dobilo ime.
Sarajevske pekare su u danima ramazana prepune ljudi koji čekaju da kućama ponesu vruće i mirisne somune. Somun je inače vrsta peciva koja se pravi od brašna i posipa se zrnima ćurekota.
Neodoljivi trenutak na aerodromu nedavno je postao viralan, prikupivši 13,7 miliona pregleda – i to s dobrim razlogom. Mama, tata i beba čekali su posebnu gošću – maminu identičnu sestru bliznakinju.
Ali kada je beba videla “dvojnicu” svoje mame, njena reakcija nije bila samo slatka bila je fascinantna!
U videu na Instagram profilu @twinclimbers-a, možete vidjeti kako beba reaguje kad se pred njom pojavljuje tetka koja je ista kao njena mama. Dok tetka pristiže, beba gleda čas u nju, čas u mamu, pokušavajući da shvati šta vidi. Njeno malo lice se menja od radoznalosti do zbunjenosti. Potom se beba na trenutak naginje prema tetki, privučena radoznalošću, a onda, kada je majka preda, oklijeva – samo na trenutak – prije nego što dozvoli tetki da je zagrli.
Njen tata, koji snima, čak kaže ono što svi mislimo: “Izgleda tako zbunjeno!” U tom uzrastu, bebe usavršavaju svoju sposobnost prepoznavanja lica i uče kako da naprave razliku između poznatih i nepoznatih ljudi.
Od trenutka kada se rode, bebe se oslanjaju na svoja čula kako bi se povezale sa mamom i tatom, odnosno članovima porodice koji su non-stop uz nju. Bebe rano prepoznaju lica, ali takođe pamte i glasove, mirise i dodire da bi razlikovale svoje najbliže od svih ostalih. Zbog toga su ovakvi trenuci toliko fascinantni; jer iako tetka izgleda baš kao mama, postoje male razlike koje pomažu ovoj bebi da shvati ko je ko, prenosi Večernji.hr
Jaglac ili jagorčevina je biljna vrsta koja je rasprostranjena kako u južnoj tako i u zapadnoj Evropi, kao i na području jugozapadne Azije i severozapadne Afrike.
Jagorčevina je među prvim biljkama koje počinju da cvjetaju u proleće. Pored toga što ima ljekovita svojstva, ova biljka se i lako gaji. Uz pomoć naših savjeta gajenje jagorčevine biće i za vas vrlo jednostavno.
Svaki cvijet se sastoji od pet latica, čašica je duga oko 15 milimetara, a građena je od pet međusobno sraslih lapova. Jagorčevina cvjeta od februara do maja.
Od ljekovitih materija jagorčevina sadrži: natrijum, kalcijum, saponin, primaverin, primulaverin, a u samom cvijetu flavonoide. List sadrži mnogo vitamina C, te karoten, kristalizovane jaglačne kiseline.
Jagorčevina nije dovoljno iskorišćena, iako je veoma vredna ljekovita biljka. Ima dugu istoriju upotrebe kao lijek, te je naročito korišćena u liječenju stanja koji uključuju spazme, paralize, kao analgetik i antipiretik.
Kako ova biljka sadrži saponine, a oni djeluju kao ekspektoransi, kao i salicilate koji su glavni sastojak aspirina, ona djeluje i na smirenje upale, te protiv groznice. Lijek ne bi trebalo propisivati trudnicama, bolesnicima koji su osjetljivi na aspirin kao ni onim bolesnicima koji uzimaju antikoagulativne lijjekove.
Jagorčevina pročišćava krv i iz organizma eliminiše uzročnike reume i kostobolje.
Ako je neko sklon oboljenjima mišića i ligamenata, neka svakodnevno pije čaj od jagorčevine (jednu do dvije šolje) i bolovi će prestati.
Jedno od najefikasnijih sredstava protiv nesanice je upravo ova biljka, koja je preporodila mnoge ljude i spasla ih od fizičke i duševne iscrpljenosti, piše Stil.
Čaj koji ćemo ovde preporučiti treba uzeti prije svih sintetičkih sredstava koja obećavaju miran san. Ovaj čaj donosi san liječeći sve uzroke nesanice, čuvajući nerve i zdravlje uopšte.
FOTO: SRNA
Potrebno je 50 grama jagorčevine, 25 grama lavandinog cvijeta, 10 grama hmelja i 15 grama kantariona. Jednu vrhom punu kašiku ove mješavine preliti sa 1/4 litra vrele vode, pa ostaviti da odstoji tri minuta. Pije se pred spavanje, veoma vrelo, koliko god se može podnijeti, zaslađeno sa malo meda.
Jagorčevina izvanredno povoljno djeluje na nerve i srce, jača ih i smiruje glavobolje na nervnoj bazi.
Izvrsno djeluje i na upalu srčanog mišića, a prevencija je protiv izliva krvi u mozak.
Odličan čaj za istjerivanje pjeska iz bubrega dobićemo ako skuhamo korjen jagorčevine i pomiješamo ga sa medom.
Pravi proljećni čaj koji čisti krv dobija se od 50 grama jagorčevine, 50 grama zovinih izdanaka, 15 grama koprivinog lista i 15 grama korjena maslačka.