-0.1 C
Sarajevo
Četvrtak, 23 siječnja, 2025

Oni su leglo najgorih bakterija, a skoro niko ih nikad ne pere: Šest najprljavijih stvari u vašem domu…

Koliko često čistite detaljno svoj stan ili kuću? Jednom tjedno, jednom u mjesec dana ili čak i rjeđe? Sigurni smo da vam čišćenje doma nije antistresna aktivnost kojoj se jako veselite i sada nećemo raspravljati o tome kako si olakšati i pomoći da vas to ipak veseli. 

Danas želimo o nečem drugom. Jeste li znali da postoje predmeti i dijelovi kuće koji su leglo bakterija, a skoro nitko ih nikada ne čisti tj. zaboravlja očistiti. Evo popisa…

1. Daljinski upravljač

Studija iz 2020. otkrila je tragove bakterija, kvasca i plijesni na nekim daljinskim upravljačima, a stručnjaci kažu da bi mogli biti 20 puta prljaviji od WC školjke. To je uglavnom zato što vaš daljinski upravljač obično koristi više ljudi, od kojih neki nisu oprali ruke. Možete ga koristiti i dok jedete čips i onda prenijeti bakterije u usta.

Nemojte brisati daljinske upravljače jednokratnim maramicama – skupe su i štetne za okoliš. Umjesto toga, izvadite baterije i upotrijebite krpu navlaženu u malo sapunaste vode i iscijeđenu.

Kontroleri za igre, prekidači za svjetlo i ručke na vratima imaju isti problem pa i njih čistite redovito.

2. Plišane igračke

Omiljeni medo vašeg djeteta najvjerojatnije vrvi bakterijama. Nije ni čudo – žvaču ga i na njemu čak može biti sline i hrane. Nisu sve ove bakterije loše za vas – dapače, većina njih pomaže u zaštiti nas i našeg imunološkog sustava. Ali postoji i taj jedan posto, poput e.coli, koji je opasan i može dovesti do teških bolesti.

Studija iz 2015. pokazala je da jedna od četiri igračke ima tragove izmeta na sebi. Zato je redovito čišćenje ključno – ne samo kada stvari izgledaju prljavo. Operite ih u perilici na 30 stupnjeva i provjerite jesu li potpuno suhe iznutra i izvana prije ponovne upotrebe. Podrazumijeva se da biste to trebali činiti češće ako su vam djeca bolesna.

3. Držač četkice za zube

Jedna studija iz 2018. tvrdi da je koliformna, crijevna bakterija, pronađena u više od četvrtine držača četkica za zube. Ili stavite malo razrijeđenog izbjeljivača na dno kad čistite kupaonicu i malo ga namočite ili ga stavite u perilicu jednom tjedno.

4. Četke i kistovi za šminku i kosu

Ne samo da nakupljaju mrtve stanice kože, staru šminku, prašinu, studija Sveučilišta Aston iz 2019. pokazala je da je devet od deset kontaminirano bakterijama koje mogu uzrokovati bolesti kao što su infekcije kože, pa čak i trovanje krvi. Napunite sudoper ili zdjelu toplom vodom i koristite blagi dječji šampon za čišćenje četkica palcem i mokrom spužvicom. Ostavite da se osuši na zraku. Kasnije će puno ljepše mirisati.

Što se tiče četki za kosu, i njih redovito čistite.

5. Prijenosno računalo i miš

Godine 2020. dr. Amanda Jones, izvanredna profesorica mikrobiologije na Sveučilištu Northumbria, napisala je u izvješću da su klice pronađene na laptopu uključivale stafilokoke, streptokoke i neke bakterije koje se prenose zrakom poput mikrokoka. To može dovesti do infekcija kože i upale grla.

Ako ste jedini korisnik, obrišite ga jednom tjedno vlažnom krpom koristeći meku krpu navlaženu mješavinom vode i deterdženta za pranje posuđa. Za uređaje koje češće koristi više ljudi, učinite to svaki put prije upotrebe, prenosi Krstarica.

Objava Oni su leglo najgorih bakterija, a skoro niko ih nikad ne pere: Šest najprljavijih stvari u vašem domu… pojavila se prvi puta na PressMedia.

Slučajna vijest

DR. ESAD DURAKOVIĆ O TZV. PRIMIRJU U GAZI: To je finta, prevara, Izrael će nastaviti ubijati dok potpuno ne obriše Gazu i Palestince s...

To je varka kao što smo imali tzv. humanitarna primirja, za vrijeme kojih Izraelci prestanu da bombarduju Gazu da bi se podijelila hrana, a onda je ponovo nastave bombardovati. Samo se radi o taktici, s obzirom na to da je cilj Izraela, od kojeg on neće odustati stvaranje velikog Izraela. A to, između ostalog, podrazumijeva potpuno brisanje Gaze s lica zemlje, odnosno njenog stanovništva, isto tako i Zapadne Obale, ali zatim i Jordana, Libana, Sirije, pa čak i dijelova Egipta i Saudijske Arabije. Reakciju arapskih zemalja za vrijeme rata u Pojasu Gaze je kukavičko-sramno-nehumano ponašnje

The post DR. ESAD DURAKOVIĆ O TZV. PRIMIRJU U GAZI: To je finta, prevara, Izrael će nastaviti ubijati dok potpuno ne obriše Gazu i Palestince s lica zemlje appeared first on IZDVOJENO.ba.

Zagađenost uništava pluća, krvne žile i srce, a može dovesti i do raka: Evo kako se zaštititi

Zagađenje zraka u Sarajevu većim dijelom zime izaziva zabrinutost mnogih građana.

Potrebno je naglasiti da nisu samo pluća na udaru lošeg zraka, zagađenje je štetno i za kardiovaskularni sustav. Ključne onečišćujuće tvari koje značajno utječu na zdravlje su lebdeće čestice promjera manjeg od 2,5 i 10 mikrometara (μm), poznatije kao PM2,5 i PM10, potom dušikov dioksid (NO2) i prizemni ozon (O3) - svi su povezani s razvojem hipertenzije, kardiovaskularnih i respiratornih bolesti, ali i karcinoma.

O tome kako onečišćenje zraka utječe na naše zdravlje, a posebno na arterijsku hipertenziju, stanje koje često ostaje neprepoznato do trenutka kada uzrokuje ozbiljne probleme, razgovarali za magazin Živim govorile su doc. dr. Josip Josipović i doc. dr. Ana Jelaković.

"U slučaju visokog zagađenja zraka savjetuje se izbjegavati aktivnosti na otvorenom, posebno u blizini saobraćajnica ili industrijskih zona, koristiti maske za zrak (poput onih s filterom za sitne čestice), ugraditi pročišćivače zraka u zatvorenim prostorima, pratiti lokalne preporuke te prilagoditi aktivnosti kako bi se smanjila izloženost onečišćenju i optimirati kroničnu terapiju ako je potrebno. Poduzimanjem ovih mjera smanjuje se rizik od hipertenzije i drugih zdravstvenih problema povezanih s onečišćenjem zraka", kazala je Jelaković.

Osobe s hroničnim bolestima, oslabljenim ili neizgrađenim imunitetom (poput djece) te one koje žive blizu saobraćajnica ili industrijskih zona podložnije su štetnim učincima onečišćenja zraka. Ako preseljenje nije opcija, postoje učinkoviti načini za smanjenje štetnog utjecaja.

 Smanjite izloženost onečišćenju zraka

Zatvarajte prozore u razdobljima visokog zagađenja. Koristite pročišćivače zraka u zatvorenim prostorima.

Provjeravajte kvalitetu zraka putem aplikacija ili izvještaja prije izlaska na otvoreno, osobito za fizičke aktivnosti. Izbjegavajte fizičku aktivnost u blizini saobraćajnica i tokom gužvi u saobraćaju.

Boravite na zelenim površinama

Zelenilo pomaže smanjiti koncentraciju lebdećih čestica i poboljšava kvalitetu zraka.

Šetnje u prirodi, daleko od saobraćajnica i industrijskih zona, mogu smanjiti izloženost i pridonijeti općem zdravlju.

Promijenite svakodnevne navike 

Štedite energiju smanjenjem nepotrebne potrošnje. Koristite obnovljive izvore energije kad god je moguće.

Smanjite vožnju automobilom i koristite javni prijevoz, bicikl ili hodajte.

Pratite i održavajte zdravlje

Redovno mjerite krvni pritisak kako biste rano otkrili moguće probleme povezane s hipertenzijom.

Posavjetujte se s ljekarom o načinima zaštite zdravlja, posebno ako pripadate rizičnoj skupini.

Lična odgovornost i zajednički napori

Sudjelujte u inicijativama za čišći zrak i održiviji način života. Podržavajte mjere koje potiču smanjenje emisija i poboljšanje kvalitete zraka. Iako pojedinac možda ne može odmah riješiti problem onečišćenja zraka, male promjene u svakodnevnom ponašanju i aktivna suradnja s lokalnim zajednicama, liječnicima i institucijama mogu pridonijeti dugoročnom poboljšanju kvalitete zraka i zaštiti zdravlja svih nas.

Ostatak intervjua možete pogledati na Živim.

Objava Zagađenost uništava pluća, krvne žile i srce, a može dovesti i do raka: Evo kako se zaštititi pojavila se prvi puta na PressMedia.

U ČEMU JE TAJNA: Grad u Evropi proglašen najsretnijim mjestom na svijetu, a jedva da ima turista

Ovaj slikoviti grad poznat je po svom prelijepom priobalju s mnoštvom muzeja i umjetničkih sadržaja, a proglašen je najsretnijim mjestom na svijetu

The post U ČEMU JE TAJNA: Grad u Evropi proglašen najsretnijim mjestom na svijetu, a jedva da ima turista appeared first on IZDVOJENO.ba.

Sladić nije optimističan: Otkrio do kada ćemo se gušiti u zagađenom zraku

Bh. meteorolog Nedim Sladić analizirao je trenutnu situaciju zagađenja zraka u Bosni i Hercegovini te objavio prognozu prema kojoj bi se kvalitet zraka u kotlinskim područjima centralne Bosne mogao barem privremeno poboljšati tokom četvrtka, 23. januara 2025. godine. Međutim, upozorava da prognoza nije potpuno optimistična, jer uslovi neće biti dovoljno snažni za značajnije pročišćavanje zraka.

"Zagađeni zrak u kotlinama mogao bi se barem nakratko smanjiti usljed slabljenja anticiklone i atmosferskog poremećaja koji donosi turbulentnije uslove. To bi moglo oslabiti temperaturnu inverziju, koja je sprječavala vertikalno miješanje slojeva zraka i omogućavala akumulaciju zagađujućih čestica," naveo je Sladić u svojoj objavi na Facebooku.

Istakao je kako visinski vjetrovi, vidljivi na oko 1,5 km visine, ukazuju na mogućnost probijanja juga, što bi moglo djelomično provjetriti kotline. "Iako pritisak na prizemlju nije dovoljno jak za stvaranje snažnijeg vjetra, povremeni umjeren južni vjetar mogao bi donekle smanjiti zagađenje, ali ne dovoljno da kažemo da je zrak u potpunosti čist, posebno u nižim dijelovima Sarajeva," dodao je.



Prema podacima Federalnog hidrometeorološkog zavoda, najniže jutarnje temperature sutra će biti između 0 i 5°C, na jugu do 8°C, dok će dnevne temperature iznositi od 6 do 12°C.

Podsjetimo, u Sarajevu je trenutno na snazi epizoda "uzbune" zbog izuzetno zagađenog zraka, što je posljedica stabilne atmosfere i slabog vjetra koji su omogućili nakupljanje štetnih čestica u nižim slojevima atmosfere.

Objava Sladić nije optimističan: Otkrio do kada ćemo se gušiti u zagađenom zraku pojavila se prvi puta na PressMedia.

Dijana Hrkalović osuđena na 16 mjeseci kućnog zatvora

Dijana Hrkalović, nekadašnja državna sekretarica Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije, kojoj se sudilo za trgovinu uticajem, proglašena je krivom danas u Specijalnom sudu u Beogradu. Hrkalović je osuđena na godina dana i četiri mjeseca zatvora, u šta se uračunava vrijeme provodeno u pritvoru.

Uz nju, na optuženičkoj klupi nalazi se i bivši načelnik novosadske Policijske uprave Milorad Šušnjić, koji je također oglašen krivim i osuđen na godinu dana zatvora. Policijski načelnik Dejan Milenković, takođe optužen, je oslobođen krivice, javljaju srbijanski mediji.

Kako je sutkinja navela, Milenković je oslobođen jer mu se stavlja na teret jako komplikovano delo, koje nije dokazano. Također, dodala je, u odnosu na optužene olakšavajuća okolnost je to što su neosuđivani dosad.

Podsjetimo, Hrkalović se sudi da je uticala na policijske načelnike da ometaju istrage i krše zakon i to u tri slučaja.

Hrkalović se tereti da je naložila Milenkoviću da odloži dostavljanje izveštaja o vještačenju telefona Veljka Belivuka, tada osumnjičenog za ubistvo karatiste Vlastimira Miloševića na tramvajskim šinama 2017. godine. Izvještaj je tužilaštvu proslijeđen tek pred kraj suđenja, što je otežalo rad tužilaštva i doprinijelo oslobađanju Belivuka.

Objava Dijana Hrkalović osuđena na 16 mjeseci kućnog zatvora pojavila se prvi puta na PressMedia.

Povezani članci

Popularne kategorije