16 C
Sarajevo
Ponedjeljak, 24 ožujka, 2025

Ovo je pomahnitali Omanović: Pokušao baciti bombu na policiju, SIPA pucala u njega

Službenici SIPA-e su uz pomoć kolega MUP-a HNK intervenisali u samom središtu Mostara zbog muškarca za kojim je raspisana potjernica.

Naime, uhapšeni je prije tri mjeseca iz KP doma Busovača pušten na dopust s kojega se nikada nije vratio. Medijima se nakon akcije obratio i dežurni tužilac Tužiteljstva HNK, Spomenko Jukić:

“Oko 10 sati i devet minuta, po postupanju Agencije za istrage i zaštitu, po potjernici protiv poznate osobe, radi provjere određenih podataka, osoba je povukla ručnu bombu pri čemu su djelatnici SIPA-e upotrijebili vatreno oružje kojom prilikom je osumnjičeni ranjen. U toku je uviđaj i biće vršena radnja pretresanja” dodao je Jukić.

Uhapšeni Mugdim Omanović u Mostaru je pod lažnim identitetom kao podstanar koristio stan. Uhapšen u akciji “Orka”.

Kako saznaje Hercegovina.info privedeni je izdržavao kaznu zbog većeg broja počinjenih krivičnih djela. Nakon liječničkog pregleda, u njegovom prisustvu će biti izvršen pretres stana u kojem je boravio, a sumnja se kako u stanu ima oružja i droge. Omanović je bio uključen u kriminalnu grupu koja je djelovala na području Hercegovine, a uhićen je u septembru 2019. godine tokom akcije Federalne uprave policije pod nazivom “Orka”. Optužnica je prvotno obuhvatala ukupno 12 osoba.

Mugdim Omanović bio je optužen za organizovani kriminal, uključujući razbojništva, teške krađe i nedozvoljeno držanje oružja. U julu 2020. godine, tokom suđenja pred Županijskim sudom u Mostaru, postigao je sporazum o priznanju krivice s Tužilaštvom Hercegovačko-neretvanske županije, čime je postao osmi optuženik u ovom predmetu koji se nagodio s tužilaštvom.

Ranije, 2017. godine, u Kantonalnom sudu u Sarajevu, u predmetu “Mugdim Omanović i drugi”, razmatrani su sporazumi o priznanju krivnje. Omanović i njegova grupa bili su optuženi za slična krivična djela, uključujući razbojništva i teške krađe.

Naime, Mugdim Omanović, Saša Martinović, Еnis Mrav, Haris Priganica i Mirza Turković, koji su od početka oktobra do sredine decembra 2017. godine uz prijetnju i primjenu sile počinili krivično djelo razbojništva u poslovnicama TC Bingo u Sarajevu i Bugojnu, su na Kantonalnom sudu u Sarajevu osuđeni na ukupno 17 godina zatvora.

Presudu je pročitao sudac Igor Todorović, a odluka je donesena nakon što su optuženi s Tužilaštvom sklopili sporazume o priznanju krivnje. Svi su osuđeni za organizovani kriminal, razbojništvo, neovlašteno prisluškivanje i zvučno snimanje te posjedovanje oružja. Osim toga, Omanović, Priganica i Turković osuđeni su i za posjedovanje droge.

Mugdim Omanović, koji se smatrao vođom grupe, za organizovani kriminal, razbojništva, prisluškivanje i posjed oružja dobio je tri godine i 11 mjeseci, a za posjedovanje droge još dva mjeseca, što mu je izrečeno kao jedinstvena kazna od četiri godine zatvora.

Od Omanovića su oduzete:

Dvije automatske puške, puška M56, panciri, radiostanice, amblemi s natpisima “BiH” i “Policija”, maske i vrećica marihuane. Novac u različitim valutama: 8.829 KM, 6.185 eura, 520 kuna, 500 franaka, 1.000 švedskih kruna i 200 dolara.

Metode djelovanja kriminalne grupe

Ova grupa je tokom izvršenja krivičnih djela prisluškivala policijske snage na terenu kako bi pratila njihovo kretanje. U pljačkama su koristili lažne policijske uniforme, fantomke, automatske puške, pištolje i nekoliko automobila za bijeg.

Omanović i odbjegli Martinović bili su dio organizovane kriminalne grupe koja je operirala u Hercegovini, a čiji su članovi uhapšeni u okviru policijske akcije “Shark”. Ta je grupa, između ostalog, opljačkala TC Bingo u Mostaru i Međugorju, ali i benzinske crpke na području Hercegovine.

Slučajna vijest

Ugašen još jedan mladi život: Bošnjak stradao u saobraćajnoj nesreći

Muzička scena regije zavijena je u crno nakon vijesti o tragičnoj smrti mladog pjevača Predraga Peđe Bošnjaka.

Prema informacijama portala 'Srbija danas', Bošnjak je stradao u nesreći nakon pada s motora. Ova iznenadna tragedija potresla je njegove prijatelje, kolege i brojne pratitelje. 

Ugašen još jedan mladi život: Bošnjak stradao u saobraćajnoj nesreći

Na društvenim mrežama, posebno njegovim profilima na Instagramu i Facebooku, preplavile su poruke saučešća, izrazi tuge i nevjerice. Ljudi iz svijeta muzike i oni koji su pratili njegov rad opraštaju se od mladog umjetnika, ističući njegov talenat, karizmu i ljubav prema muzici koja ga je izdvajala.

„Otišao je prerano, ali njegova muzika i energija živjeće u srcima svih nas", poručili su njegovi prijatelji i kolege.

Bošnjak je bio poznat po svom prepoznatljivom glasu, koji je donosio emociju i posebnu toplinu svakoj pjesmi koju je izvodio. Njegov odlazak ostavlja prazninu na muzičkoj sceni, a publika će ga pamtiti kao umjetnika koji je živio za muziku i scenu.

Objava Ugašen još jedan mladi život: Bošnjak stradao u saobraćajnoj nesreći pojavila se prvi puta na PressMedia.

PISALI TRUMPU: Pobuna holivudskih zvijezda protiv vještačke inteligencije

„Kompanije koje se bave vještačkom inteligencijom mogu prosto da urade ono što zakon od njih traži – da ispregovaraju i plate za prava na korišćenje zaštićenog materijala, kao što to radi svaka druga industrija

The post PISALI TRUMPU: Pobuna holivudskih zvijezda protiv vještačke inteligencije appeared first on IZDVOJENO.ba.

Povezani članci

Popularne kategorije