Tešanjski gigant AS objavio je zvaničnu ponudu za potpuno preuzimanje firme Vispak iz Visokog.
BiznisInfo.ba podsjeća da je AS kupio većinski udio u Vispaku još daleke 2010. godine te da od tada kontroliše visočku firmu.
Do danas je AS stekao oko 95 posto dionica Vispaka. Ostalih oko 5 posto dionica u rukama su malih dioničara, te će ih AS sada pokušati preuzeti. Vispak ima ukupno 355 dioničara.
Broj dionica koje su predmet ponude je 75.658 ili oko 5 posto. Ponuđena cijena iznosi 15 KM po dionici, što predstavlja 150 posto nominalne vrijednosti dionice emitenta.
To znači da će Tešnjaci morati isplatiti 1.134.870 KM za preostale dionice, kako bi postali 100-postotni vlasnici Vispaka, piše BiznisInfo.ba.
AS je najavio da će, nakon okončanja ponude za preuzimanje, koristiti pravo prijenosa dionica manjinskih dioničara u roku od tri mjeseca od isteka ponude. To mu omogućava član 45. Zakona o preuzimanju dioničkih društava.
Podsjetimo da je preuzimanje Vispaka bila jedna od najznačajnijih akvizicija u sektoru proizvodnje hrane u Bosni i Hercegovini.
Firma se od tada dodatno razvijala. Prošle godine je Vispak imao ukupne prihode od 49,6 miliona KM, piše BiznisInfo.ba. Dobti Vispaka lani je bila 3,5 miliona maraka.
Osim Vispaka, AS je preuzeo čitav niz drugih domaćih kompanija, uglavnom onih koje se bave proizvodnjom hrane.
Izgubiti četvero, nemam više nikoga, kuća mi je uništena, nema nikoga, nikog. Što da vam kažem, govori kroz suze Alka Glušić (74) iz Donje Jablanice.
Alka Glušić (74) iz Donje Jablanice preživjela je poplave, no izgubila je dom i one najbliže.
Kamerama je pokazala gdje spava i u kojem smjeru se nalazi potok koji je nadošao velikom brzinom.
Kaže kako je prvo pomislila da se radi o potresu jer je čula tutnjavu.
I tako je bilo i drugi put. Došla sam da čuvam sestru, ni ona nije dobro, nije sposobna. Otišli smo u krevet i nismo znali što se dešava, samo sam čula glasnu graju i nismo znali što je sve dok kona nije došla ovamo.
Onda smo zajedno otišli u kuću mog brata koji je umro u ovim poplavama, zajedno sa našom sestrom, mojom snahom i bratovim sinom. Svi su umrli, nema nikoga, ostao je samo jedan sin – kazala je kroz suze.
Ističe kako više nema nikoga.
– Izgubila sam četvero, nemam više nikoga, kuća mi je uništena, nema nikoga, nikog… Šta da vam kažem… – kazala je uplakana Alka Glišić za 24sata
U Donjoj Jablanici, mjestu koje je među najviše pogođenim dijelovima Bosne i Hercegovine katastrofalnim poplavama, aktivne su brojne spasilačke ekipe.
Među njima je ekipa od 10-ak građana Zenice, koji su prvi dan odmah krenuli ka dijelovima BiH koji su pogođeni ovim poplavama.
Jedan od njih (identitet poznat redakciji) podijelio je s portalom Klix.ba detalje akcija koje su se provodile u Donjoj Jablanici, te kakvo je stanje zatekao kada je tek stigao.
"Svi smo krenuli s posla, sigurno da smo bili prvi iz Zenice. Nas pet smo prvu noć došli. Kad smo stigli, ne daj Bože nikome. Prvu noć smo bili u selu kod Jablanice sa 150 stanovnika, bili su u potpunosti odsječeni, put je skroz propao. Tu smo prvu noć radili s mašinama. Probijali smo put okolo da bi mogli doći kvadovi, da bi mogao proći kamion, agregat da im se dostavi i ostale osnovne stvari. Radili smo navečer do pola devet, pa smo se vratili nazad u sportski centar u Jablanici. Tu su nas stvarno ugostili, imali smo sve od hrane do suhe i čiste odjeće", priča nam on.
Dalje ističe da se naredni dan rano ujutro njegova ekipa zaputila u Donju Jablanicu, gdje ih je dočekao strašan prizor.
"Naredno jutro smo ustali u pola 7 i otišli smo odmah u Donju Jablanicu i tu smo nastavili s poslom. Mašinama smo čistili puteve, dok nismo dobili informaciju da se u jednoj od kuća nalazi tijelo. Tada smo se mašinom prebacili dole, a gdje mašina više nije mogla, kopali smo ručno. Bili su momci iz Federalne uprave civilne zaštite. Nakon tri i pol sata rada izvukli smo tijelo. Tu se već odužilo, već je bilo 17 sati. Vratili smo se u sportski centar, presvukli smo se i otišli smo jesti. Danas smo treći dan tu, opet je sve isto, isti posao se radi", rekao je.
Podijelio je, kroz suze, i koji događaj u ovoj tragičnoj situaciji ga je najviše pogodio.
"Mene je najviše potreslo to dijete što je izgubilo život, ta trudnica. Materijalna šteta se može nadoknaditi, ali to dijete, to je mene najviše pogodilo. Kad smo ušli u Donju Jablanicu, sve je to bilo katastrofa, ne daj Bože nekome da ovo doživi. Još uvijek tamo ima tijela, sigurno ih ima mnogo. Samo je jedno tijelo izvučeno jučer, što je naša ekipa izvukla zajedno s FUCZ. Kopali smo ručno, kopali smo mašinama, ali još je tamo katastrofalna situacija", opisao je.
Za kraj je istakao i šta su sve pronašli tokom pretraživanja terena, te šta je korišteno za čišćenje lokaliteta.
"Zatekli smo totalnu katastrofu. Sve se moglo naći, od velikog kamena do donjeg veša. S gornje strane, od mosta, je do kraja sela nanijelo odjeću, obuću, kamen, smrskan automobil. Kuće su nestajale. Koristili smo sve, mašine, ruke, lopate. Kada smo došli do tijela, više nije moglo s mašinom, koristili smo sve što smo mogli da kopamo", opisao je stanje na terenu ovaj mladić.
Podsjetimo, katastrofalne poplave pogodile su dijelove Bosne i Hercegovine u prethodnih tri dana. Najviše su pogođene općine Kiseljak, Kreševo, Jablanica, Konjic i Fojnica, a život je izgubilo najmanje 18 osoba.
Jutros u sedam sati odvorena su biračka mjesta širom BiH, gdje se danas održavaju lokalni izbori.
Regularnost izbora prati više od 2.000 posmatrača koje je u ime 58 organizacija akreditirao CIK BiH, a očekuje se da će biti oko 40.000 izbornih posmatrača političkih subjekata koje akreditiraju općinske i gradske izborne komisije.
Redakciji Pressa dostavljen je snimak na kojem se vidi kako je predsjednik Biračkog odbora MZ Dolac na Lašvi u Travniku Haris Kovačević (SDA) zajedno sa jednom ženom ušao u prostor za glasanje u kojem bi trebala da je osigurana tajnost glasanja. Osim toga, Kovačević, kako se vidi, umjesto žene koja je ušla da glasa, drži olovku u ruci i bira kandidate.
– To je kombinacija obilnih padalina, prirodne nepogode i ljudskog faktora. Njihov ministar sigurnosti je najavio istragu, riječ je o navodno ilegalnom kamenolomu koji se napunio kao jezero, stvorila se prirodna brana koja je popustila. Dogodio se lom brane, visoke brane od 20-ak metara, što je najgore.
Stvara se ogroman val, velika kinetička energija, spominje se hiljadu tona kamenja koje su rušile sve pred sobom i sravnile naselje – pojašnjava hrvatski stručnjak Tomislav Novosel koji je opisao kako je došlo do ove tragedije. Isti smatra da možda ne bi bilo nijedne žrtve da se to nije desilo.
Sporni kamenolom – šta znamo o njemu?
“O tom kamenolomu ne znam ništa, navodno je neka porodica Honđo vlasnik. U Donjoj Jablanici ne bi bilo žrtava da nije kamenoloma – izjavio je Nermin Nikšić premijer Federacije Bosne i Hercegovine.
Porodična kompanija koja upravlja radovima u kamenolomu je u vlasništvu Dženana Honđo. Njegovi iskopavaju granit godinama. Dženan je u društvu kriminalaca zbog kojih građane ne idu gore jer ih je strah piše Crna-Hronika
Međutim šta kaže papirologija
Kamenolom se nalazi na KO Donja Jablanica na parceli broj 1229/1. pod nazivom “Rečina – Ravni Bor”Upravo ova parcela nalazi se u vlasništvu šumskog predužeća “D.D.O. Šumarstvo “Srednje -Neretvansko”.
Odlukom Vlade HNK broj:01-343/02 od 04.03.2002.godine (“Sl.novine HNK” broj:1/2002) preduzeće Šumarstvo “SREDNJE NERETVANSKO”d.d. Mostar je uvršteno na Listu privrednih društava nad kojima Vlada HNK vrši ovlaštenja i obaveze vlasnika državnog kapitala.
Što znači da je vlasnik spornog kamenoloma Vlada Hercegovačko-neretvanskog kantona.
Iz Novog Pazara put poplavljenih područja u Bosni i Hercegovini krenuo je šleper koji prevozi humanitarnu pomoć prikupljenu u akciji novopazarske Humanitarne organizacije “Uhud”.
Šleper je bio parkiran u centru Novog Pazara od devet sati, a pomoć je prikupljena za svega tri sata. Građani su se masovno odazvali pozivu organizacije “Uhud”, donoseći pomoć za stanovništvo pogođeno poplavama u Bosni i Hercegovini.
“Novopazarci su uvijek spremni da pruže ruku pomoći onima kojima je to najpotrebnije. Građani su donosili sve što je potrebno za ovo hladno vrijeme – jorgane, ćebad, grijalice, žensku i mušku zimsku garderobu. Narod se odazvao u velikom broju, iako mnogi nisu ni čuli za akciju. Zahvalni smo na svakom doprinosu. Hvala Uzvišenom Gospodaru na ovoj prilici da pomognemo.
Ova pomoć nosi i važnu poruku narodu Bosne i Hercegovine, koji prolazi kroz teške trenutke – Sandžak je uz njih. Njihov problem je i naš problem. Neće biti zaboravljeni i nećemo biti posmatrači, već ćemo velikodušno pomagati u ovom iskušenju koje ih je zadesilo,” naveo je Sead Bihorac iz Humanitarne organizacije “Uhud”.
Iz Humanitarne organizacije “Uhud” naveli su da će, zbog velikog interesovanja građana da upute pomoć, i sutra kamion biti parkiran u centru Novog Pazara od devet sati.
Iz te organizacije pozvali su Novopazarce da donesu svoje priloge, uz napomenu da ono što se donira mora biti novo i upotrebljivo.