11.6 C
Sarajevo
Nedjelja, 6 listopada, 2024

PRAZNE PRIJETNJE: I pored dobre namjere za spas Palestinaca, vojska Turkiye nije se sposobna boriti protiv nuklearne sile Izraela koju podržava SAD

Turkiye bi mogla intervenirati u Izraelu, kao što je to učinila u Libiji i Nagorno-Karabahu, rekao je prije nekoliko dana turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan, u izjavi koju su mnogi posmatrači nazvali neodmjerenom, naročito u trenutku kada svijet strepi od sve izglednijeg regionalnog rata na Bliskom istoku.

“Moramo biti veoma jaki da Izrael ne bi mogao raditi ovakve stvari Palestini. Kao što smo ušli u Karabah i Libiju, mogli bismo to učiniti i njima”, rekao je na skupu svoje AK partije.

Nije potrebno mnogo objašnjavati šta bi jednostrana odluka jedne članice NATO-a, sa drugom najvećom vojskom u Sjevernoatlanskoj alijansi, da pokuša upasti u Gazu ili na teritoriju prvog američkog saveznika na Bliskom istoku mogla značiti.

Od početka rata u Gazi, Turkiye je svoje aktivnosti uglavnom svodila na žestoke verbalne napade na Izrael i njegovog premijera Benjamina Netanyahua, poredeći ga ponekad i sa nacističkim vođom Adolfom Hitlerom.

“Izjava namijenjena domaćoj potrošnji”

Ankara je preduzela i neke druge korake, poput otkazivanja zajedničkih događaja, pozivanja svog ambasadora u Izraelu, ali sve su to bile blage mjere koje Izraelu nisu mnogo naštetile. No, ono što je moglo polučiti više štete agresoru na Gazu bila je majska odluka o prekidu trgovine s Izraelom. Prije toga, Turkiye je bila među pet najvećih izvoznika u Izrael, sa trgovinskom razmjenom vrijednom 5,7 milijardi dolara.

Turkiye se i pridružila Južnoafričkoj Republici u tužbi za genocid protiv Izraela pred Međunarodnim krivičnim sudom.

No, ovo što je sada Erdogan rekao, najozbiljnija je i, kako kažu stručnjaci, najopasnija izjava od početka izraelskog rata u Gazi.

Zašto je to uopšte Erdogan rekao. S kojim ciljem? I da li bi zaista bio spreman na tako ekstremno opasan potez?

„Erdogan ima čudan način izražavanja“, kaže Al Jazeeri Houchang Hassan-Yari, profesor emeritus sa Kraljevskog vojnog koledža u Kanadi, ekspert za Turkiye.

„Naveo je Karabah i Libiju kao primjere kako bi pokazao ozbiljnost svoje političke volje po pitanju slanja svoje vojske u Gazu. Erdoganova izjava namijenjena je njegovoj političkoj stranci i domaćoj potrošnji. Palestinski cilj je decenijama iskorištavan i ‘otet’ od strane režima u regiji. Čini se da Erdogan konkurira Aliju Khameneiju, čelniku Islamske Republike Iran“, dodao je.

Izraelsko nuklearno oružje

Komentirajući Erdoganovu izjavu, vojni stručnjak Marinko Ogorec, profesor sa Fakulteta političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, odlučno odbacuje bilo kakvu mogućnost njene realilzacije.

„Naravno da uvijek postoji mogućnost da se takve intervencije dogode, no to bi bila eskalacija sa nesagledivim posljedicama. Nadam se da ima dovoljno pameti i da se takvo nešto neće desiti“, rekao je Ogorec.

„Ako bi se već došlo do toga, jasno je da Turska ima veliku vojnu snagu i da bi to bio ozbiljan sukob. A, Izrael ima nuklearno oružje. Pitanje je na šta bi to izašlo i zato se nadam da će sve ostati na ovim neodmjerenim i ishitrenim izjavama“.

Erdoganov projekt turskog razvoja (Vision 2023), iznesen još 2010. godine, postavio je za cilj da Turska do 100. godišnjice osnivanja Republike postane nezavisna sila koja se neće ignorisati. Pokretač projekta bio je sektor namjenske industrije oružja, koja je doživjela revoluciju.

Primjera radi, 2000. godine, samo jedna turska kompanija za proizvodnju naoružanja je bila među 100 najvećih u svijetu, a prošle godine bilo ih je sedam. Obrt sektora je sa jedne milijarde dolara u 2002. godini, u 2020. skočio na 11, a turski izvoz naoružanja je sa 248 miliona dolara u 2002. skočio na više od tri milijarde u 2019.

Dronovi na čelu sa Bayraktarom, pomorski dronovi, helikopteri (uključujući one bez posade), avioni, tenkovi, kopnena vozila bez posade, projektili dugog dometa, odbrambeni štit, razvoj elektromagnetnog oružja i nosača aviona, bespilotna plovila koja mogu nositi projektile, podmornice klase Reus, amfibije, ratni brodovi…, sve je to Tursku načinilo vojnom velesilom.

“Najmoćnija vojna sila na Bliskom istoku”

Iako je Turska jako mnogo napredovala, da li bi to bilo dovoljno da zastraši jednu nuklearnu silu kao što je Izrael, uprkos tome što je razvučena na nekoliko strana

„Erdogan je nepredvidiv i vrlo emotivan. Mislim da je to prazna prijetnja, lišena političkog i vojnog smisla. Izrael je najmoćnija vojna sila na Bliskom istoku, iza koje stoji najmoćniji vojni stroj na svijetu (SAD, op. a)“, mišljenje je Hassan-Yarija, koji upozorava da bi eventualni potez o slanju turske vojske prema Gazi ili Izraelu, izazvao nesagledive posljedice.

„Ako zaista pošalje vojnike u Gazu, proširenje rata na druge dijelove Bliskog istoka postat će neizbježno. Vojska Turkiye nije sposobna boriti se protiv Izraela. Njene će slabosti biti razotkrivene i mogle bi dovesti do pobune protiv njega. Nekoliko je puta u posljednje 24 godine ponizio turske oružane snage.

Ne zaboravimo također da je sigurnost u Turkiye koja je suočena s PKK-om i Daeshom vrlo krhka. Turkiye neće imati podršku iz člana 5 Povelje NATO-a. Podršku ruskih snaga takvoj vojnoj akciji u Gazi vidim kao izuzetno slabu, ako ne i nemoguću. Kao provjereno i dokazano pravilo rata, iniciranje sukoba je jednostavno, ali upravljanje njime i izlazak iz njega kao pobjednik druga je priča“, dodao je.

“Palestinska patnja kao dio političke komunikacije”

Turkiye i Izrael imaju historijat loših odnosa. Događaj koji se najviše pamti, doduše, bez uplitanja turske vojske, bio je onaj iz 2010. kada je turski humanitarni brod Mavi Marmara sa oko 300 humanitaraca pokušao dostaviti pomoć u Gazu. No, presreli su iz izraelski komandosi i ubili osam turskih i jednog tursko-američkog državljanima. Anadolija tvrdi da je ranjeno još 56 osoba, od kojih je jedna kasnije u bolnici podlegla ranama.

Od tada, odnosi dvije zemlje bili su nikakvi, ali su u posljednje vrijeme krenuli uzlaznom putanjom. Sve do izraelskog napada na Gazu.

Vojnih sukoba nije bilo, a da ga neće biti ni sada, slaže se i Denijal Jegić, profesor komunikacijskih nauka na Libansko-američkom univerzitetu u Bejrutu.

„Radi se o praznim prijetnjama. Erdogan je posljednjih godina često spominjao palestinsku patnju kao dio svoje političke komunikacije, dok je nastavio saradnju Turske s Izraelom.

Iako su se politički i ekonomski odnosi između Turkiye i Izraela u posljednje vrijeme pogoršali, nije vjerovatno da će doći do eskalacije – naravno i zbog geopolitičkih konfiguracija. Turkiye nije dio saveza otpora, članica je NATO-a i bliski saveznik Sjedinjenih Američkih Država. Zato ne mislim da je sukob moguć“, rekao je Jegić Al Jazeeri.

The post PRAZNE PRIJETNJE: I pored dobre namjere za spas Palestinaca, vojska Turkiye nije se sposobna boriti protiv nuklearne sile Izraela koju podržava SAD appeared first on IZDVOJENO.ba.

Slučajna vijest

Alka Glušić (74) ostala bez brata, sestre, snahe i rođaka: “Svi su umrli, nema nikoga više”

Izgubiti četvero, nemam više nikoga, kuća mi je uništena, nema nikoga, nikog. Što da vam kažem, govori kroz suze Alka Glušić (74) iz Donje Jablanice.

Alka Glušić (74) iz Donje Jablanice preživjela je poplave, no izgubila je dom i one najbliže.

Kamerama je pokazala gdje spava i u kojem smjeru se nalazi potok koji je nadošao velikom brzinom.

Kaže kako je prvo pomislila da se radi o potresu jer je čula tutnjavu.

I tako je bilo i drugi put. Došla sam da čuvam sestru, ni ona nije dobro, nije sposobna. Otišli smo u krevet i nismo znali što se dešava, samo sam čula glasnu graju i nismo znali što je sve dok kona nije došla ovamo.

Onda smo zajedno otišli u kuću mog brata koji je umro u ovim poplavama, zajedno sa našom sestrom, mojom snahom i bratovim sinom. Svi su umrli, nema nikoga, ostao je samo jedan sin – kazala je kroz suze.

Ističe kako više nema nikoga.

– Izgubila sam četvero, nemam više nikoga, kuća mi je uništena, nema nikoga, nikog… Šta da vam kažem… – kazala je uplakana Alka Glišić za 24sata

Objava Alka Glušić (74) ostala bez brata, sestre, snahe i rođaka: “Svi su umrli, nema nikoga više” pojavila se prvi puta na PressMedia.

(VIDEO) PREVARA NA BIRAČKOM MJESTU Pogledajte kako je SDA-ovac sa glasačem ušao u prostor za glasanje i glasao umjesto njega

Jutros u sedam sati odvorena su biračka mjesta širom BiH, gdje se danas održavaju lokalni izbori.

Regularnost izbora prati više od 2.000 posmatrača koje je u ime 58 organizacija akreditirao CIK BiH, a očekuje se da će biti oko 40.000 izbornih posmatrača političkih subjekata koje akreditiraju općinske i gradske izborne komisije.

Redakciji Pressa dostavljen je snimak na kojem se vidi kako je predsjednik Biračkog odbora MZ Dolac na Lašvi u Travniku Haris Kovačević (SDA) zajedno sa jednom ženom ušao u prostor za glasanje u kojem bi trebala da je osigurana tajnost glasanja. Osim toga, Kovačević, kako se vidi, umjesto žene koja je ušla da glasa, drži olovku u ruci i bira kandidate.

https://www.tiktok.com/@pressmediabih/video/7422566368232459526

Objava (VIDEO) PREVARA NA BIRAČKOM MJESTU Pogledajte kako je SDA-ovac sa glasačem ušao u prostor za glasanje i glasao umjesto njega pojavila se prvi puta na PressMedia.

Narod doline Neretvice: Hvala svima na pomoći, još tri osobe se vode kao nestale

Narod doline Neretvice, nakon dvodnevne borbe za spas života i materijalnih dobara, koristi priliku da zahvali pripadnicima javnih službi, volonterima, dobrovoljcima, novinarima, sportskim klubovima, navijačkim grupama i svim ostalim koji nam pružaju podršku i pomoć u ovom teškom periodu.

Zvanične informacije kažu da je trenutni bilans dvoje stradalih, dok se još tri osobe vode kao nestale i za njima se traga.

Nabujale Seončica i Neretvica odnijele su najmanje 15-ak i oštetile još desetine stambenih i pomoćnih objekata, uz desetine odnesenih automobila.

U Buturović-Polju i bližoj okolini situacija se koliko-toliko normalizuje, ali stižu informacije o katastrofalnim klizištima u udaljenim mjestima doline Neretvice.

"Sutra se javljamo s više pravovremenih informacije, uz apel svim dobrovoljcima da se pridruže akcijama čišćenja stambenih objekata i dostavljanja hrana, vode, lijekova i ostalih potrepština za naše sugrađane", naveli su na Facebook stranici Buturović Polje.

Prema posljednjim zvaničnim podacima iz MUP-a Hercegovačko-neretvanskog kantona, broj smrtno stradalih osoba na poplavom pogođenom prostoru HNK-a je porastao na 15.

Spasioci su, pretražujući terene Konjica i Jablanice, pronašli još dva beživotna tijela, jedno u Buturović Polju, drugo na području Donje Jablanice, saopćeno je iz Vlade HNK-a.

Sa ovih 15, ukupan broj stradalih u poplavama u našoj zemlji porastao je na 18 jer je i na području Fojnice troje ljudi pronađeno mrtvo.

Objava Narod doline Neretvice: Hvala svima na pomoći, još tri osobe se vode kao nestale pojavila se prvi puta na PressMedia.

Jaka kiša u BiH, građani se boje novih poplava: Evo šta kaže prognoza kakvo nas vrijeme očekuje

Informacije koje dolaze iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH govore da se i danas mogu očekivati značajne kišne padavine.

Danas će u našoj zemlji preovladavati pretežno oblačno vrijeme uz postepeno smanjenje oblačnosti poslije podne. U jutarnjim satima i tokom prijepodneva se očekuje kiša ili lokalni pljuskovi u većem dijelu Bosne i ponegdje na sjeveru Hercegovine. Poslije podne lokalni pljuskovi su mogući na istoku i jugoistoku Bosne i na sjeveru i jugoistoku Hercegovine. Padavine su slabog intenziteta. Vjetar slab u Hercegovina i na jugozapadu Bosne jugozapadni, a u ostatku zemlje sjeverni i sjeverozapadni. Jutarnja temperatura od 6 do 12, na jugu do 15, a dnevna od 12 do 18, na jugu do 21 °C.

U ponedjeljak sunčano uz malu do umjerenu oblačnost. Prije podne po kotlinama Bosne i uz riječne tokove može biti magle ili niske naoblake. Vjetar slab zapadni i jugozapadni. Jutarnja temperatura od 4 do 10, na jugu do 14, a dnevna od 15 do 21, na jugu do 23 °C.

U utorak sunčano uz malu do umjerenu oblačnost. Porast naoblake u večernjim satima praćen slabom kišom ili lokalnim pljuskovima u Hercegovini, zapadnim i sjeverozapadnim područjima Bosne. Vjetar slab do umjeren južni i jugoistočni. Jutarnja temperatura od 8 do 14, na jugu do 16, a dnevna od 18 do 24 °C.

U srijedu umjereno do pretežno oblačno vrijeme uz postepeno razvedravanje poslije podne. Kiša i lokalni pljuskovi se očekuju širom zemlje. Padavine uglavnom u jutarnjim satima i tokom prijepodneva. Intenzivnije padavine se očekuju u sjevernim područjma Hercegovine, na jugozapadu Bosne i ponegdje u Krajini. Očekiva količina padavine u navedenim područjima između 30 i 60 l/m2, a u ostatku zemlje od 2 do 10. Vjetar slab do umjeren južni i jugozapadni. Jutarnja temperatura od 12 do 18, na jugu do 20, a dnevna od 18 do 24 °C.

Objava Jaka kiša u BiH, građani se boje novih poplava: Evo šta kaže prognoza kakvo nas vrijeme očekuje pojavila se prvi puta na PressMedia.

Ispovijest mladića koji je među prvima stigao u Donju Jablanicu: U kućama još uvijek ima tijela

U Donjoj Jablanici, mjestu koje je među najviše pogođenim dijelovima Bosne i Hercegovine katastrofalnim poplavama, aktivne su brojne spasilačke ekipe.

Među njima je ekipa od 10-ak građana Zenice, koji su prvi dan odmah krenuli ka dijelovima BiH koji su pogođeni ovim poplavama.

Jedan od njih (identitet poznat redakciji) podijelio je s portalom Klix.ba detalje akcija koje su se provodile u Donjoj Jablanici, te kakvo je stanje zatekao kada je tek stigao.

"Svi smo krenuli s posla, sigurno da smo bili prvi iz Zenice. Nas pet smo prvu noć došli. Kad smo stigli, ne daj Bože nikome. Prvu noć smo bili u selu kod Jablanice sa 150 stanovnika, bili su u potpunosti odsječeni, put je skroz propao. Tu smo prvu noć radili s mašinama. Probijali smo put okolo da bi mogli doći kvadovi, da bi mogao proći kamion, agregat da im se dostavi i ostale osnovne stvari. Radili smo navečer do pola devet, pa smo se vratili nazad u sportski centar u Jablanici. Tu su nas stvarno ugostili, imali smo sve od hrane do suhe i čiste odjeće", priča nam on.

Dalje ističe da se naredni dan rano ujutro njegova ekipa zaputila u Donju Jablanicu, gdje ih je dočekao strašan prizor.

"Naredno jutro smo ustali u pola 7 i otišli smo odmah u Donju Jablanicu i tu smo nastavili s poslom. Mašinama smo čistili puteve, dok nismo dobili informaciju da se u jednoj od kuća nalazi tijelo. Tada smo se mašinom prebacili dole, a gdje mašina više nije mogla, kopali smo ručno. Bili su momci iz Federalne uprave civilne zaštite. Nakon tri i pol sata rada izvukli smo tijelo. Tu se već odužilo, već je bilo 17 sati. Vratili smo se u sportski centar, presvukli smo se i otišli smo jesti. Danas smo treći dan tu, opet je sve isto, isti posao se radi", rekao je.

Podijelio je, kroz suze, i koji događaj u ovoj tragičnoj situaciji ga je najviše pogodio.

"Mene je najviše potreslo to dijete što je izgubilo život, ta trudnica. Materijalna šteta se može nadoknaditi, ali to dijete, to je mene najviše pogodilo. Kad smo ušli u Donju Jablanicu, sve je to bilo katastrofa, ne daj Bože nekome da ovo doživi. Još uvijek tamo ima tijela, sigurno ih ima mnogo. Samo je jedno tijelo izvučeno jučer, što je naša ekipa izvukla zajedno s FUCZ. Kopali smo ručno, kopali smo mašinama, ali još je tamo katastrofalna situacija", opisao je.

Za kraj je istakao i šta su sve pronašli tokom pretraživanja terena, te šta je korišteno za čišćenje lokaliteta.

"Zatekli smo totalnu katastrofu. Sve se moglo naći, od velikog kamena do donjeg veša. S gornje strane, od mosta, je do kraja sela nanijelo odjeću, obuću, kamen, smrskan automobil. Kuće su nestajale. Koristili smo sve, mašine, ruke, lopate. Kada smo došli do tijela, više nije moglo s mašinom, koristili smo sve što smo mogli da kopamo", opisao je stanje na terenu ovaj mladić.

Podsjetimo, katastrofalne poplave pogodile su dijelove Bosne i Hercegovine u prethodnih tri dana. Najviše su pogođene općine Kiseljak, Kreševo, Jablanica, Konjic i Fojnica, a život je izgubilo najmanje 18 osoba.

Objava Ispovijest mladića koji je među prvima stigao u Donju Jablanicu: U kućama još uvijek ima tijela pojavila se prvi puta na PressMedia.

Povezani članci

Popularne kategorije