-3.1 C
Sarajevo
Nedjelja, 12 siječnja, 2025

PRLJAVO BOGAT! Neprijatelja desnice jako mrze i povezuju sa ‘sotonom’, jednu stvar mu ne opraštaju

George Soros, globalno poznat kao milijarder i filantrop, posljednjih je desetljeća postao centralna figura u mnogim teorijama zavjere i političkim diskursima. Često se njegovo ime spominje u negativnom kontekstu, a njegovi kritičari često ga opisuju kao “plaćenika”, “manipulatora” i “krivca” za mnoge globalne događaje. Ovaj 94-godišnjak, kojeg su političke elite i komentatori često prozvali “Sotoninim slugom”, optuživan je za poticanje “obojenih revolucija”, financijske krize te masovne migracije prema Europi.

Teorije o Sorosu nisu ograničene samo na političke govore. Dovoljno je pregledati komentare ispod članaka na raznim portalima i uočit ćete kako ga mnogi optužuju za gotovo sve društvene i političke probleme. U novije vrijeme, njegova uloga u raznim zavjerama konkurira ona Billa Gatesa, posebice u kontekstu pandemije COVID-19. Ali ko je zapravo George Soros, i zašto je postao toliko omražen?

Životna priča

George Soros rođen je 1930. godine u Mađarskoj u židovskoj porodici koja je preživjela Holokaust. Porodica je tokom Sorosova djetinjstva promijenila prezime kako bi se zaštitila od rastućeg antisemitizma. Soros je 1947. godine napustio Mađarsku zbog komunističkog režima te je u Londonu započeo studij na prestižnoj London School of Economics. Pod mentorstvom filozofa Karla R. Poppera, razvio je ideje koje su snažno utjecale na njegovu kasniju filantropiju. Popperova teorija “otvorenog društva”, koja zagovara pluralizam ideja i individualnu slobodu, postala je temelj Sorosevog društvenog i političkog djelovanja.

Soros je ubrzo nakon studija započeo uspješnu karijeru u financijama, osnovavši hedge fond koji je kasnije postao poznat kao Quantum Fund. Soros je 1992. godine zaradio milijardu dolara kladeći se na pad britanske funte, čime je stekao reputaciju jednog od najuspješnijih i najkontroverznijih finansijskih špekulanata.

Soros je veliki dio zarade uložio u filantropske projekte. Njegova fondacija “Otvoreno društvo” podržavala je projekte vezane uz obrazovanje, ljudska prava i izgradnju institucija. Sorosova fondacija igrala je ključnu ulogu u razvoju civilnog društva, osobito u zemljama bivšeg Istočnog bloka, nakon pada komunizma. U tom razdoblju Soros je podržavao opoziciju autoritarnim režimima, finansirajući nevladine organizacije i medije. Njegova podrška tim projektima često ga je dovodila u sukob s novim, nacionalističkim vođama.

Mađarski premijer Viktor Orbán, koji je nekada bio Sorosev saveznik u rušenju komunizma, sada ga prikazuje kao neprijatelja mađarske nacije. Slična situacija dogodila se i u Hrvatskoj, gdje je prvi predsjednik Franjo Tuđman optužio Sorosa za podršku opoziciji i nezavisnim medijima.

Teorije zavjere

Danas ga često optužuju oni isti političari koje je nekoć podržavao u borbi protiv komunističkih režima. Dok su ga u ranim danima tranzicije smatrali herojem demokracije, danas ga desničarski lideri optužuju za destabilizaciju svojih država i promicanje liberalne agende. Sorosev rad na izgradnji otvorenih društava postao je meta političara koji su nacionalizam i autoritarnost stavili u prvi plan.

Mađarska pod Orbánom i Poljska pod Kaczyńskijevim PiS-om danas su simboli ove borbe. U tim se zemljama Soros prikazuje kao prijetnja nacionalnim vrijednostima, a njegove filantropske aktivnosti optužuju se za poticanje migracija, podršku LGBT pravima i feminističkim pokretima.

Za razumijevanje mržnje prema Sorosu ključno je razumjeti kontekst svjetske politike nakon pada Berlinskog zida. S padom komunizma, mnogi autoritarni lideri na Istoku počeli su retradicionalizirati svoje društvene vrijednosti, dok je Zapad sve više prihvaćao liberalne ideje. Soros je, zbog svoje podrške liberalnim vrijednostima i demokraciji, postao prikladna meta za one koji žele zadržati moć i suzbiti opoziciju.

Ono što mnogi zanemaruju jest da su mnoge od optužbi na Sorosov račun neutemeljene. Soros, primjerice, nikada nije podržavao rat u Iraku, a njegova zaklada nije usmjerena na destabilizaciju društava, već na jačanje demokratskih institucija. Ipak, teorije zavjere i dalje su prisutne, a Soros ostaje glavna meta kako na desnici, tako i među nekim dijelovima ljevice.

Objava PRLJAVO BOGAT! Neprijatelja desnice jako mrze i povezuju sa ‘sotonom’, jednu stvar mu ne opraštaju pojavila se prvi puta na PressMedia.

Slučajna vijest

Tuzlanka Irma rodila prvu ovogodišnju bebu u njemačkom gradu Landau

Tuzlanka Irma Musić rodila je prvu bebu u ovoj godini u njemačkom gradu Landau.

Irma je bebu tešku 3,770 grama, rodila 2. januara i to je ujedno bio prvi porod u 2025. godini u ovom gradu, prenosi Tuzlainfo.ba.

Dino, kako je dobio ime ovaj dječak, rođen je u 1:43, a kako je rečeno iz bolnice Vinzentius i dječak i majka su odmah bili dobro.

Priču o Irmi i njenoj bebi objavili su i njemački mediji.

Inače, Irma je Tuzlu napustila prošle godine, kada je ostvarila pravo na spajanje porodice. Njen suprug Jasmin u Njemačkoj je od 2023. godine.

Objava Tuzlanka Irma rodila prvu ovogodišnju bebu u njemačkom gradu Landau pojavila se prvi puta na PressMedia.

Pokazala grudi u “Tesnoj koži”, zavela i Bobu iz “Žikine dinastije” pa nestala

Glumica Nada Vojinović slavu je stekla 1982. godine ulogom sekretarice Melite Sandić u hit komediji "Tesna koža".

Ovaj film i danas važi za jednu od najgledanijih komedija na teritoriji bivše Jugoslavije, a svi koji su glumili u njemu, preko noći su postali popularni. Pored Dimitrija Pantića kojeg je glumio Nikola Simić, i Srećka Šojića kojeg je igrao Milan Lane Gutović, publici je za oko zapala i Šojićeva sekretarica Melita koju je Nada Vojinović sjajno odigrala.

Nada je bila poznata po lepoti i šarmu u pomenutom filmu, a svi pamte scenu u kojoj Melita izlazi gola iz Šojićeve kancelarije i naleće na "Mitu Pantića".

Nada je nakon uloge u "Tesnoj koži" glumila i u drugim brojnim komedijama tokom osamdesetih poput "Kakav deda, takav unuk" u kojem je zavela Marijinog Bobu kao učiteljica violine, potom "Moj tata na određeno vreme", "Idi mi, dođi mi" i "Razvod na određeno vreme".

Posljednju ulogu odigrala je 1987. godine "Kriminalci" i od tada se poptuno povukla iz sveta filma i posvetila pedagoškom radu.

Objava Pokazala grudi u “Tesnoj koži”, zavela i Bobu iz “Žikine dinastije” pa nestala pojavila se prvi puta na PressMedia.

IZRAELCI PRIZNALI: U borbama u Gazi danas je ubijeno 7 izraelskih vojnika, a 30 ranjeno

Borci otpora kreću se u manjim grupama, i pažljivo osvajaju svoje mete, osiguravajući najveće moguće gubitke među okupatorima, te koristeći oružje i opremu koju posjeduju duži period

The post IZRAELCI PRIZNALI: U borbama u Gazi danas je ubijeno 7 izraelskih vojnika, a 30 ranjeno appeared first on IZDVOJENO.ba.

Na aukciji u Njemačkoj se prodaje slika Baščaršije iz 19. stoljeća za najmanje 10.000 eura

Na specijalizovanoj stranici za prodaju umjetničkih djela našla se i slika sarajevske Baščaršije koju je naslikao austrijski slikar Albert Rieger. Početna cijena je 10.000 eura, a prodavat će se od 12. do 14. februara. Očekivano je da postigne cijenu od 15.000 eura.

U opisu na stranici se navodi da je slika "Carsia" ulje na platnu dimenzija 90 x 125 centimetara, a uključujući okvir dimenzije iznose 115 x 150 centimetara.

Na slici je potpisan autor kao "A. Rieger pinx". Na slici se nalazi papirnata naljepnica s Riegerovim vlastitim tekstom: "Carsia - Turski bazar u Sarajevu - slikao Albert Rieger".

Istaknuto se vidi Sebilj i Čaršijska džamija, te ljudi koji trguju ili su u prolazu i odjeveni su u tradicionalnu odjeću.

Albert Rieger bio je austrijski slikar najpoznatiji po mračnim, prigušenim pejzažima Beča. Često je prikazivao planine, vodene puteve i šume vrlo detaljno s posebnim užitkom pridanim učincima svjetla, koristeći oscilirajuće tragove kista i kontrastne trenutke sjene kako bi animirao svoje subjekte.

Rođen 1834. godine u porodici poznatog italijanskog slikara Guiseppea Riegera, mlađi Rieger živio je u Beču od 1838. nadalje, fokusirajući se na svoju neposrednu okolinu kao inspiraciju za svoje plodno stvaralaštvo. Umjetnikova karijera bila je obilježena postignućima, poput dodjele počasnog članstva na bečkoj Umjetničkoj akademiji i primanja Velike zlatne austrijske švedsko-norveške medalje. Rieger je umro 1905.

Brojna djela Riegera su nabavili i austrougarski car Franjo Josip i carica Elizabeta.

Objava Na aukciji u Njemačkoj se prodaje slika Baščaršije iz 19. stoljeća za najmanje 10.000 eura pojavila se prvi puta na PressMedia.

Obraćanje maloljetnice koja se udala za 45-godišnjaka: “Dići ću ruku na sebe ako još jednom dođe policija i socijalno”

Prošle godine u Plavu zabilježen je slučaj maloljetničkog braka koji je izazvao pažnju i osudu javnosti. Naime, U.M. iz Plava oženio je tada četrnaestogodišnju djevojčicu iz Gusinja, što je otvorilo brojna pitanja o pravima djece, tradicionalnim običajima Bošnjaka i ulozi institucija.

Prema dostupnim informacijama, Centar za socijalni rad iz Plava i lokalna policija odmah su reagovali, te su maloljetnicu vratili njenoj porodici.

Međutim, nakon određenog vremena djevojčica se ponovno vratila kod U.M., što je dodatno zakomplikovalo situaciju i izazvalo brojne reakcije. Djevojčica je, prema njenom svjedočenju, izjavila da se vratila svojom voljom.

Centar za socijalni rad i policija postupili su u skladu sa zakonom, pokušavajući zaštititi maloljetnicu, no pitanje ostaje kako je moguće da je djevojčica ponovno završila u istoj situaciji.

Bez obzira na tvrdnje o dobrovoljnosti, maloljetna osoba nije u mogućnosti donositi zrele odluke koje mogu oblikovati njen život. Koliko još ovakvih slučajeva prolazi ispod radara, dok sudbine djevojčica ostaju zarobljene između tradicije i nepravde, pitanje je na koje cijelo društvo mora pronaći odgovor. Pogledajte video snimak ispod teksta.

https://www.youtube.com/watch?v=Dhzld2m9Vcc

Objava Obraćanje maloljetnice koja se udala za 45-godišnjaka: “Dići ću ruku na sebe ako još jednom dođe policija i socijalno” pojavila se prvi puta na PressMedia.

Povezani članci

Popularne kategorije