Prva dama Bosne i Hercegovine, Mirela Bećirević, prisustvovala je u New Yorku na prijemu kojeg je organizirao predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Joe Biden s njegovom suprugom Jill.
U društvu supruga Denisa Bećirovića, predsjedavajućeg Predsjedništva Bosne i Hercegovine, prisustvovala je prijemu, a objavila je i fotografiju sa prvom damom Sjedinjenih Američkih Država Jill Biden, a za portal Radiosarajevo.ba je ekskluzivno otkrila i koju kreaciju je nosila.
Objavom slike, pobrala je brojne simpatije i komentare pratitelja i pratiteljki na društvenim mrežama koji su bili oduševljeni njenim stilom, a kao i uvijek briljirala je u odabiru outfita za svečanu prigodu.
Pojavila se u plavoj haljini u kojoj se i slikala sa Jill Biden, prvom damom Sjedinjenih Američkih Država.
Za portal Radiosarajevo.ba, Mirela Bećirović iz New Yorka se javila i otkrila da je haljina kreacija domaćeg branda iz Srebrenika – studio “Erdem”.
Dan ranije na prijemu kod prve dame Republike Turske, Emine Erdogan, nosila je predivnu haljinu sa cvijetnim dezenom.
Mirela Bećirović je jedna od ikona bosanskohercegovačkog stila, a svojim kombinacijama nastavlja oduševljavati javnost, kako ukusom, tako i elegancijom.
Pred Sudom Bosne i Hercegovine odbrana optužene Vasvije Vidović iznijela završne riječi.
- Časni sude, jedini prijedlog odbrane u ovom postupku je da Sud oslobodi optužbi Vidović, rekla je advokatica.
Tužilaštvo BiH zatražilo je da Vidović bude kažnjena za sprečavanje dokazivanja i da joj bude izrečena mjera zabrane obavljanja advokatske djelatnosti tri godine. Tužilaštvo je u završnoj riječi ocijenilo da je nesumnjivo dokazano da je Vidović imala namjeru da oteža dokazivanje u krivičnom postupku kada je, postupajući kao braniteljica u istrazi protiv tada uhapšenog predsjednika Suda BiH Ranka Debevca, sakrila njegov telefon.
Odbrana smatra da se Tužilaštvo u svojoj završnoj riječi nije ni osvrnulo na najvažniji element krivičnog djela - svojstvo predmeta, odnosno na to da ono služi dokazivanju krivičnog djela koje se stavlja na teret osobi čiji se dokaz ili isprava sakriva.
- Tužilaštvo niti jednom jedinom riječju nije navelo koji je sadržaj mobilnog telefona te da li, i ako da, kako sadržaj mobitela dokazuje da je Debevec izvršio krivična djela. Tužilaštvo nije ni dokazivalo da postoji sudski postupak protiv Debevca te da telefon baš u tom postupku služi kao dokaz, navela je Odbrana pa upitala o kojem sudskom postupku se radi?
- Kroz ovaj dokazni postupak je ponuđen odgovor da je riječ o krivičnom postupku protiv Debeveca, ali nesporno u odnosu na Debevca ne postoji sudski postupak. Drugo pitanje jeste - šta se to dokazuje ovim mobitelom? Jedini odgovor na ovo pitanje jeste - ništa, zaključuje advokatica.
Mobitel kao dokaz
Dodaje da Tužilaštvo nije dokazalo da mobitel predstavlja izvor bilo kakvih saznanja.
Ustvrdila je da u vrijeme događaja za koji je optužena Vidović, za mobilni telefon nije postojala sudska naredba za njegovo oduzimanje.
- Drugim riječima, mobilni telefon nije ni bio označen kao predmet koji Sud treba oduzeti stoga ni Vidović nije mogla znati "da će telefon biti predmet oduzimanja" te da uopšte služi dokazivanju, rekla je advokatica.
Osvrnula se odbrana i na elemente krivičnog djela - sprečavanje dokazivanja, pa postavila pitanje: "U čemu se ogleda radnja sakrivanja kao i namjera sakrivanja mobilnog telefona kada se cijeli događaj dešava u prostorijama SIPA, koje su pod video nadzorom i nadzorom službenika".
- Radnju skrivanja, ubacivanja u torbu, izvršio je Debevec, a ne Vidović. Kompletan postupak obiluje nezakonitostima i kardinalnim greškama kako pripadnika SIPA-e, tako i Tužilaštva, smatra odbrana.
Nezakonitosti se, navodi odbrana, između ostalog ogledaju u "propustu pripadnika SIPA-e kod hapšenja Debevca - nije pretresen, niti je ovaj propust zabilježen u sudskim dokumentima, nezakonitom hapšenju Vidović, dežurnom sudiji koji je izdavao naredbu za pretresanje Vidović predočen je pogrešan osnov sumnje - da je Vidović tokom razgovora u prostoriji za zadržavanje od Debevca preuzela njegov mobilni telefon kako bi ga sakrivenog iznijela iz zgrade SIPA-e, te da je prilikom prolaska kroz skener pri izlasku iz zgrade SIPA-e kod Vidović otkriven telefon. Mobilni telefon nije otkriven kada je izlazila iz zgrade SIPA-e. Sud je, na osnovu netačnih činjenica, izdao naredbu za pretres".
Izricanje presude
Odbrana podsjeća da je advokat obavezan čuvati kao advokatsku tajnu sve što mu je stranka povjerila te da advokat mora djelovati u najboljem interesu svoje stranke i da mora staviti te interese ispred svojih ili interesa drugih.
- Morate shvatiti, ja nisam neko s ulice ko je tu došao. Nego sam branilac dužan da zaštiti interese mog klijenta. Ja sam o tome razmišljala i ni o čemu drugom, rekla je Vidović.
Senka Nožica, jedna od tri advokatice koje zastupaju odbranu u ovom slučaju, u svojstvu, kako kaže, glasnogovornice, ističe da očekuje oslobođajuću presudu.
Žestoka proizraelska izabranica kao i Trump drži stajalište koje u suprotnosti s međunarodnim pravom, ali je u skladu s vizijom radikalnih izraelskih doseljenika. Izraelski doseljenici pod zaštitom vojske napali sela na okupiranoj Zapadnoj obali. Trump ukida američke sankcije izraelskim doseljenicima na okupiranoj Zapadnoj obali
On se u odgovoru Muniri Subašić i Muratu Tahirović, zahvalio na pismu koje su mu uputili 26. novembra 2024. godine, u kojem su izrazili zabrinutost povodom održane komemoracije 33. godišnjice “Hrvatske zajednice HercegBosne” u Mostaru
U sarajevskom naselju Skenderija u ponedjeljak navečer došlo je do obijanja privatnog vozila prilikom čega su iz automobila otuđene lične stvari, a na samom vozilu je pričinjena materijalna šteta.
Kako nam je rekao vlasnik obijenog vozila, obijanje automobila se desilo u ulici Adila Grebe u večernjim satima.
Slučaj je prijavljen policiji, a slučaj su zabilježile nadzorne kamere. Ukoliko prepoznate osobu koja je obila automobil javite se najbližoj policijskoj stanici.
Direktor Memorijalnog centra Sarajevo Ahmed Kulanić sa saradnicima, danas, 22. januara se u Kasarni Oružanih snaga Bosne i Hercegovine i Aerodromu Dubrave, sastao sa komandantom 2. rendžerskog (pješadijskog) puka OS BiH, pukovnikom Farukom Ganićem.
Ovom prilikom pukovnik Ganić je Memorijalnom centru Sarajevo zvanično uručio "Mantil Heroja odbrambeno-oslobodilačkog rata Safeta Hadžića" i maketu "Reljef odbrane Sarajeva", nakon što je direktor Ahmed Kulanić potpisao Ugovor sa ministarstvom odbrane, ministrom Zukanom Helezom, o privremenom ustupanju muzejskih eksponata Oružanih snaga Bosne i Hercegovine Memorijalnom centru Sarajevo.
Prema riječima direktora Kulanića, na osnovu potpisanog sporazuma preuzeti su predmeti, koji imaju izuzetnu muzeološku vrijednost.
"Ovi vrijedni eksponati koje su nam Oružane snage BiH posudile, postat će dio muzejske kolekcije Memorijalnog centra Sarajevo te će privremeno činiti elemente muzejske postavke u spomeničkom kompleksu Tunel D-B i u Muzeju Heroja odbrambeno-oslobodilačkog rata. 'Reljef odbrane Sarajeva' naći će se u rekonstruisanoj postavci na Tunelu D-B, dok će odjevni predmet heroja Safeta Hadžića biti eksponat na našoj muzejskoj postavci o 9 heroja na Kovačima. Izuzetno smo zadovoljni našom dugogodišnjom saradnjom kojoj je ovo jedan od pečata i unaprijeđenjem naše muzejske postavke", kazao je Kulanić.
Od kako je preuzeo dužnost, dodao je Kulanić, pukovnik Ganić radi izuzetne projekte i unaprjeđuje rad 2. puka Oružanih snaga BiH, istovremeno čuvajući i njegujući baštinu Armije RBiH, što je Memorijalnom centru Sarajevo od posebnog značaja.
Pukovnik Faruk Ganić je naglasio da je 2. rendžerski pješadijski puk otvoren za saradnje ovog tipa, naročito sa Memorijalnim centrom Sarajevo budući da centar radi ozbiljan institucionalan posao na promociji časne borbe Armije RBiH i očuvanju sjećanja na heroje Bosne i Hercegovine.
"Drugi rendžerski puk je iznikao iz Armije RBiH i naša je obaveza da baštinimo njene vrijednosti. Ova saradnja je naš vid doprinosa očuvanju kulture sjećanja i smatramo da će na ovaj način vrijedni eksponati u našem posjedu biti dostupni široj javnosti te da će Memorijalni centar Sarajevo na adekvatan način voditi računa o zaštiti i prezervaciji ovih eksponata", zaključio je Ganić.
Pozivamo sve zainteresovane da svakako posjete muzejske postavke na spomeničkom kompleksu Tunel D-B i u Muzeju Heroja odbrambeno -oslobodilačkog rata i pogledaju naše vrijedne eksponate koje su u svrhe promocije kulture sjećanja i čuvanja historije časne borbe Armije RBiH, Memorijalnom centru Sarajevo posudile Oružane snage Bosne i Hercegovine.