-2.1 C
Sarajevo
Utorak, 21 siječnja, 2025

Rak štitne žlijezde: Ovo su najčešći simptomi, ako ih imate, odmah kod ljekara

Rak štitne žlijezde može da nastane iz više razloga, uključujući i genetsku predispoziciju. Iako se ne spominje često kao neki drugi tipovi raka, njegova učestalost je u porastu.

Štitna žlijezda je mala žlijezda u prednjem dijelu vrata, odmah ispod grla i deo je endokrinog sistema. Ona reguliše metabolizam, rad srca i brojne druge vitalne funkcije organizma.

Rak štitne žlijezde nije čest, ali može da se desi u bilo kom uzrastu. Češće se javlja kod žena.

Postoji nekoliko vrsta raka, a razlikuje po karakteristikama i načinu na koji utiču na tijelo.

Papilarni rak štitne žlijezde:

Najčešći oblik, čini više od 50 odsto svih slučajeva i češći je kod mlađih osoba i žena. Raste sporo i često se širi na limfne čvorove u vratu, ali i pored toga, ako se liječi na vrijeme, prognoza je obično dobra.

Folikularni rak štitaste žlijezde:

Manje zastupljen oblik raka, češće kod starijih osoba. Ovde spada i rak Hurtleovih ćelija. Ova vrsta češće zahvata organe poput pluća i kostiju i zahtijeva pažljivo praćenje zbog svoje invazivne prirode, preneo je Onlymyhelath.com.

Medularni rak štitaste žlijezde:

Vrlo je rijedak, može da bude porodično nasljedan. S obzirom na to da je vrlo agresivan, potrebna je hitna intervencija.

Anaplastični rak štitaste žlijezde:

Ovo je najređi, ali nažalost i najagresivniji oblik raka, koji se brzo širi i zahtijeva hitno lečenje.

Simptomi raka štitne žlijezde

Najčešći simptom raka štitne žlijezde je bezbolna kvržica u vratu. Većina kvržica na štitnoj žlijezdi nije kancerogena, ali je važno da se svaka provjeri.

Ostali simptomi uključuju:

  • promukao glas koji nema očigledan uzrok i ne nestaje nakon nekoliko nedelja
  • otežano gutanje – uzrokovano tumorom štitne žlijezde, koji pritiska jednjak (jednjak)
  • otežano disanje – uzrokovano tumorom štitne žlijezde koji pritiska dušnik (dušnik)
  • bol u prednjem dijelu vrata.

Ukoliko primijetite bilo koji od ovih simptoma odmah se javite ljekaru.

Uzroci raka štitne žlijezde

Iako ne može sa sigurnošću da se kaže šta uzrokuje rak štitne žlijezde kod većine ljudi, postoje neke stvari koje mogu povećati rizik od razvoja.

Faktori rizika su različiti u zavisnosti od vrste raka štitaste žlijezde, a starost je jedan od značajnijih, jer je bolest češća kod starijih od 40 godina, iako se kod nekih oblika javlja i u mlađoj dobi. U većem riziku se osobe sa porodičnom historijom, posebno medularnog tipa raka.

U faktore rizika spadaju i gušavost, hronična upala štitne žlijezde (Hašimoto tiroiditis), kao i nedostatak joda.

Dijagnostikovanje i liječenje:

Zahvaljujući napretku medicine, čak i agresivni oblici raka štitne žlijezde mogu uspešno da se izliječe. Naravno, svaki pacijent je priča za sebe.

Različiti tipovi karcinoma štitne žlijezde mogu da se otkriju različitim vrstama testova. Neki od glavnih testova za dijagnozu raka štitne žlijezde uključuju:

  • Test krvi
  • Ultrazvuk vrata
  • Biopsiju

Kada se već otkrije rak štitaste žlijezde, liječenje zavisi od vrste i stadijuma bolesti, a hirurški zahvat je često prvi izbor. Najčešće se štitna žlijezda u potpunosti uklonja, mada u nekim slučajevima može i da se ukloni samo deo.

U terapiju su uključeni i:

  • Radioaktivni jod za uništavanje preostalog tkiva žlijezde
  • Zračenje ili hemoterapija za agresivnije oblike raka
  • Ciljana terapija u slučajevima uznapredovale bolesti

Objava Rak štitne žlijezde: Ovo su najčešći simptomi, ako ih imate, odmah kod ljekara pojavila se prvi puta na PressMedia.

Slučajna vijest

MULINO ODGOVORIO TRUMPU: Panamski kanal pripada Panami

"Moram u potpunosti odbaciti izjave predsjednika Donalda Trumpa (...) kanal pripada i nastavit će pripadati Panami", objavio je Mulino na platformi X

The post MULINO ODGOVORIO TRUMPU: Panamski kanal pripada Panami appeared first on IZDVOJENO.ba.

Aleksandra Mladenović u kupaćem na debelom minusu

Pjevačica Aleksandra Mladenović nedavno je oduševila svoje pratioce objavom na društvenim mrežama, gdje je pokazala zavidnu figuru u kupaćem kostimu.

Aleksandra je trenutno na odmoru i koristi svaki trenutak da se opusti i uživa u zimskim danima.

U kombinaciji s prelijepim pejzažima, Aleksandra je pozirala u atraktivnom kupaćem kostimu koji je istakao njenu vitku liniju i elegantan stil.

Fotografije su ubrzo privukle pažnju njenih fanova, koji su je zasuli komplimentima u komentarima.

Aleksandra je još jednom pokazala da osim talenta za muziku ima i istančan osjećaj za modu, dok istovremeno inspiriše mnoge svojim samopouzdanjem i pozitivnom energijom.

Pjevačica je nagovijestila da se na ovom odmoru priprema za nove projekte, ostavljajući fanove u iščekivanju iznenađenja koja dolaze.

Objava Aleksandra Mladenović u kupaćem na debelom minusu pojavila se prvi puta na PressMedia.

Bole vas leđa Promijenite pozu spavanja i bit će vam zahvalna

Bole vas leđa Niste jedini! Ako se borite s bolovima u leđima, način na koji spavate može igrati veliku ulogu u smanjenju pritiska na kičmu. Loš položaj može uzrokovati neprospavane noći i dodatno pogoršati bol jer tijelo treba kvalitetan san za oporavak i regeneraciju.

"Spavanje zahtijeva određenu koreografiju kako biste osigurali pravilan položaj tijela i smanjili bolove u leđima", rekao je dr. Darien Sutton, ljekar hitne medicine za ABC News, gostujući u emisiji Good Morning America.

Kako biste izbjegli loš položaj, evo koje su najbolje i najgore poze za spavanje kod bolova u leđima.

Najgora poza: Spavanje na stomaku

Prema dr. Raymondu J. Hahu, profesoru ortopedske hirurgije na Keck School of Medicine na Univerzitetu Južne Kalifornije, spavanje na stomaku izravnava prirodnu zakrivljenost kičme te stavlja nepotreban pritisak na mišiće i zglobove. Ova poza može pogoršati bolove u gornjem dijelu leđa jer zahtijeva okretanje vrata na jednu stranu, što dodatno opterećuje kičmu.

Osim problema s leđima, spavanje na trbuhu može uzrokovati bore i natečenost lica jer je lice pritisnuto uz jastuk, napominje Rupesh Shah, estetski praktičar i osnivač London Lip Clinic.

"Spavanje na stomaku jednostavno nije zdravo", ističe dr. Sutton.

"Stišćete prsa, a ako vas brine izgled, pritišćete lice uz jastuk što može ubrzati pojavu bora. Kada se probudite, mogli biste izgledati starije."

Ako ne možete odustati od spavanja na trbuhu, Sutton predlaže stavljanje jastuka ispod kukova i donjeg dijela stomaka kako biste smanjili pritisak na kičmu.

Najbolja poza: Spavanje na leđima

Ako se odlučite spavati na leđima, vaša će vam kičmu biti zahvalna. Dr. Sutton preporučuje stavljanje jastuka ispod koljena i vrata kako biste poravnali kičmu i smanjili napetost u leđima.

Međutim, trudnice bi se trebale posavjetovati s ljekarom prije nego što isprobaju ovu metodu. Prema podacima Keck Medicine, spavanje na leđima može smanjiti protok krvi prema srcu i bebi, što u trudnoći nije preporučljivo. Osim toga, spavanje na leđima može pogoršati apneju u snu i probleme s disanjem jer gravitacija povlači jezik i meka tkiva unatrag, što može začepiti dišne putove.

Druga najbolja poza: Spavanje na boku

Spavanje na boku s ispruženim nogama, Keck Medicine preporučuje kao drugu najbolju opciju za bolove u leđima. Stavljanje jastuka između nogu pomaže u održavanju pravilnog poravnanja kičme i sprječava povlačenje koljena prema prsima. Sutton upozorava da spavanje u "fetalnoj pozi" može neravnomjerno raspodijeliti težinu na kičmu, što dovodi do boli i ukočenosti.

"Uz malo prakse možete se naviknuti na pravilan položaj", uvjerava dr. Sutton.

Objava Bole vas leđa Promijenite pozu spavanja i bit će vam zahvalna pojavila se prvi puta na PressMedia.

Lovci ubili tri vuka: Predatori se spuštaju u niže predjele

Tri vuka odstreljena su u Javorovi na području opštine Teslić, potvrđeno je Srni u Lovačkom udruženju "Tetrijeb".

Predsjednik Udruženje Željko Sekulić rekao je da su u pitanju jedinke koje su dio čopora od osam vukova i da je su vukovi odstreljeni u lovu tokom vikenda koji je organiovalo ovo udruženje.

On je naveo da je na području svih teslićkih lovišta uočeno oko 18 vukova, ali je naglasio i da je teško utvrditi tačan broj s obzirom na pokretljivost i prelazak u susjedne opštine.

Prema njegovim riječima, zbog visokog snijega vukovi se u potrazi za hranom spuštaju u niže predjele.

"Vukovi su izuzetni predatori, takozvani sanitarci lovišta, koji eliminacijom bolesnih i starih jedinki doprinose prirodnoj ravnoteži, ali zbog naglog porasta populacije njihova kontrola je neophodna kako bi se omogućio opstanak ostalih vrsta", izjavio je Sekulić.

Sekulić je naveo da je uočeno i prisustvo drugih predatora poput lisica, ali i šakala koji se postepeno naseljavaju i u ovu opštinu usljed njihove prekobrojnosti na prostorima drugih lokalnih zajednica.

Objava Lovci ubili tri vuka: Predatori se spuštaju u niže predjele pojavila se prvi puta na PressMedia.

Povezani članci

Popularne kategorije