1 C
Sarajevo
Srijeda, 22 siječnja, 2025

Raste vodostaj rijeke Bosne kod Maglaja i Doboja

Nakon obilnih padavina porastao je vodostaj i rijeke Bosne. Tome svjedoče i fotografije iz Maglaja, ali ništa bolje nije ni prema Doboju.

Tako je ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Sevlid Hurtić s načelnikom Doboj Juga Mirnesom Tukićem obišao most na rijeci Bosni između Mravića (Doboj Jug) i Ševarlija (Doboj).

Tako je ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Sevlid Hurtić s načelnikom Doboj Juga Mirnesom Tukićem obišao most na rijeci Bosni između Mravića (Doboj Jug) i Ševarlija (Doboj).

Rastući vodostaj izazvao je zabrinutost da bi rijeka mogla dostići kritičan nivo i prouzrokovati izlijevanje, što bi predstavljalo ozbiljnu prijetnju lokalnim zajednicama u okolini, saopćeno je iz Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice.

Ministar Hurtić je tokom obilaska istakao da su sve nadležne službe stavljene u stanje pripravnosti, te da se kontinuirano prate promjene nivoa vode. Dodao je kako je koordinacija između lokalnih, kantonalnih i državnih službi ključna kako bi se, ukoliko bude potrebe, pravovremeno reagovalo i spriječilo veće štete.            

– Situacija je ozbiljna, ali nadamo se da će, uz pravovremene mjere, sve ostati pod kontrolom. Veoma je važno da svi ostanemo oprezni i pratimo daljnji razvoj događaja. Prioritet nam je sigurnost naših građana – izjavio je ministar Hurtić.

Načelnik Tukić je naglasio da je situacija pod stalnim nadzorom i da su u stanju pripravnosti sve raspoložive službe opštine Doboj Jug. Također je istakao da će građani biti obavještavani o eventualnim mjerama koje će biti poduzete ukoliko dođe do pogoršanja stanja.

– Vodostaj je u porastu i potrebno je ostati na oprezu. Učinićemo sve da spriječimo veće posljedice po stanovništvo – dodao je Tukić.

Uz nadu da će, uz angažman nadležnih institucija, situacija ostati pod kontrolom, Hurtić i Tukić su istakli važnost preventivnih mjera koje mogu doprinijeti zaštiti lokalnog stanovništva i njihove imovine.

Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine nastavlja pratiti stanje na terenu i koordinirati daljnje aktivnosti u cilju zaštite građana i prevencije većih katastrofa, koje su, nažalost, već zadesile mnoge gradove u Bosni i Hercegovini usljed ranijih poplava.    

Objava Raste vodostaj rijeke Bosne kod Maglaja i Doboja pojavila se prvi puta na PressMedia.

Slučajna vijest

Odzvonilo teleprodavcima: Registar “Ne zovi” uskoro u BiH

U okviru javne nabavke za izradu i održavanje registra "Ne zovi", Regulatorna agencija za komunikacije BiH odabrala je dvije kompanije iz Banja Luke: EURIDIKA D.O.O. i NET SOLUTIONS D.O.O., javlja Akta.ba.

Procijenjena vrijednost nabavke iznosi 100.000 KM sa PDV-om, a predmet nabavke obuhvata izradu, nabavku licenci, instalaciju softvera i njegovo održavanje.

Registar "Ne zovi" predstavlja važan alat za zaštitu potrošača, omogućavajući im da se upišu u listu telefonskih brojeva koji ne žele primati pozive trgovaca u svrhu prodaje proizvoda ili usluga.

Ovaj registar će obuhvatiti fiksne i mobilne telefonske brojeve, a svi operatori fiksne i mobilne telefonije bit će obavezni da omoguće svojim korisnicima pristup registru.

Prema Planu rada Regulatorne agencije za komunikacije BiH za 2024. godinu, uspostavljanje softverskog alata za registraciju korisnika predstavlja prioritet. Zakonom o elektronskom pravnom i poslovnom prometu, RAK BiH ima obavezu da vodi listu fizičkih i pravnih lica koja ne žele primati komercijalne komunikacije.

Registar će omogućiti korisnicima da jednostavno registruju ili deregistruju svoje brojeve, čime se povećava zaštita od neželjenih poziva i poruka. Iako RAK neće biti direktno zadužen za nadzor primjene zakona, inspekcijski nadzor će obavljati nadležni inspektori ministarstva za informatičko društvo.

Uvođenjem registra "Ne zovi", potrošači će imati veću kontrolu nad svojim komunikacijama, a nadležni organi će osigurati da davatelji usluga poštuju zakonske odredbe. Ova regulacija predstavlja značajan korak ka zaštiti prava potrošača i smanjenju neželjene komercijalne komunikacije u BiH.

Ranije smo pisali o tome koliko potrošači znaju o prodajnim promocijama i svojim pravima.

Gordana Bulić, predsjednica "Kluba potrošača TK" Tuzla, istakla je tada da vjeruje da će uvođenje registra "Ne zovi" značajno smanjiti broj neželjenih poziva u praksi.

"Sasvim sigurno, svaki doprinos u tom smislu će dobro doći, a uz donošenje nedostajuće regulative vezane za kupovanje na daljinu (internetom), mislimo da će se unaprijediti sigurnost potrošača na ovom tržištu", rekla je.

Objava Odzvonilo teleprodavcima: Registar “Ne zovi” uskoro u BiH pojavila se prvi puta na PressMedia.

PRESUDA 5. FEBRUARA! Završne riječi odbrane Vasvije Vidović: “Postupak obiluje greškama SIPA-e i Tužilaštva”

Pred Sudom Bosne i Hercegovine odbrana optužene Vasvije Vidović iznijela završne riječi.

- Časni sude, jedini prijedlog odbrane u ovom postupku je da Sud oslobodi optužbi Vidović, rekla je advokatica.

Tužilaštvo BiH zatražilo je da Vidović bude kažnjena za sprečavanje dokazivanja i da joj bude izrečena mjera zabrane obavljanja advokatske djelatnosti tri godine. Tužilaštvo je u završnoj riječi ocijenilo da je nesumnjivo dokazano da je Vidović imala namjeru da oteža dokazivanje u krivičnom postupku kada je, postupajući kao braniteljica u istrazi protiv tada uhapšenog predsjednika Suda BiH Ranka Debevca, sakrila njegov telefon.

Odbrana smatra da se Tužilaštvo u svojoj završnoj riječi nije ni osvrnulo na najvažniji element krivičnog djela - svojstvo predmeta, odnosno na to da ono služi dokazivanju krivičnog djela koje se stavlja na teret osobi čiji se dokaz ili isprava sakriva.

- Tužilaštvo niti jednom jedinom riječju nije navelo koji je sadržaj mobilnog telefona te da li, i ako da, kako sadržaj mobitela dokazuje da je Debevec izvršio krivična djela. Tužilaštvo nije ni dokazivalo da postoji sudski postupak protiv Debevca te da telefon baš u tom postupku služi kao dokaz, navela je Odbrana pa upitala o kojem sudskom postupku se radi?

- Kroz ovaj dokazni postupak je ponuđen odgovor da je riječ o krivičnom postupku protiv Debeveca, ali nesporno u odnosu na Debevca ne postoji sudski postupak. Drugo pitanje jeste - šta se to dokazuje ovim mobitelom? Jedini odgovor na ovo pitanje jeste - ništa, zaključuje advokatica.

Mobitel kao dokaz

Dodaje da Tužilaštvo nije dokazalo da mobitel predstavlja izvor bilo kakvih saznanja.

Ustvrdila je da u vrijeme događaja za koji je optužena Vidović, za mobilni telefon nije postojala sudska naredba za njegovo oduzimanje.

- Drugim riječima, mobilni telefon nije ni bio označen kao predmet koji Sud treba oduzeti stoga ni Vidović nije mogla znati "da će telefon biti predmet oduzimanja" te da uopšte služi dokazivanju, rekla je advokatica.

Osvrnula se odbrana i na elemente krivičnog djela - sprečavanje dokazivanja, pa postavila pitanje: "U čemu se ogleda radnja sakrivanja kao i namjera sakrivanja mobilnog telefona kada se cijeli događaj dešava u prostorijama SIPA, koje su pod video nadzorom i nadzorom službenika".

- Radnju skrivanja, ubacivanja u torbu, izvršio je Debevec, a ne Vidović. Kompletan postupak obiluje nezakonitostima i kardinalnim greškama kako pripadnika SIPA-e, tako i Tužilaštva, smatra odbrana.

Nezakonitosti se, navodi odbrana, između ostalog ogledaju u "propustu pripadnika SIPA-e kod hapšenja Debevca - nije pretresen, niti je ovaj propust zabilježen u sudskim dokumentima, nezakonitom hapšenju Vidović, dežurnom sudiji koji je izdavao naredbu za pretresanje Vidović predočen je pogrešan osnov sumnje - da je Vidović tokom razgovora u prostoriji za zadržavanje od Debevca preuzela njegov mobilni telefon kako bi ga sakrivenog iznijela iz zgrade SIPA-e, te da je prilikom prolaska kroz skener pri izlasku iz zgrade SIPA-e kod Vidović otkriven telefon. Mobilni telefon nije otkriven kada je izlazila iz zgrade SIPA-e. Sud je, na osnovu netačnih činjenica, izdao naredbu za pretres".

Izricanje presude

Odbrana podsjeća da je advokat obavezan čuvati kao advokatsku tajnu sve što mu je stranka povjerila te da advokat mora djelovati u najboljem interesu svoje stranke i da mora staviti te interese ispred svojih ili interesa drugih.

- Morate shvatiti, ja nisam neko s ulice ko je tu došao. Nego sam branilac dužan da zaštiti interese mog klijenta. Ja sam o tome razmišljala i ni o čemu drugom, rekla je Vidović.

Senka Nožica, jedna od tri advokatice koje zastupaju odbranu u ovom slučaju, u svojstvu, kako kaže, glasnogovornice, ističe da očekuje oslobođajuću presudu.

Izricanje presude zakazano je za 5. februar.

Objava PRESUDA 5. FEBRUARA! Završne riječi odbrane Vasvije Vidović: “Postupak obiluje greškama SIPA-e i Tužilaštva” pojavila se prvi puta na PressMedia.

EU OBJASNILA DA NE NAMJERAVA POMOĆI BH. PROFESIONALNIM VOZAČIMA: Mogu voziti po EU samo 90 dana, pa narednih 90 ne smiju boraviti u Evropi

ŽESTOK UDAR NA REGIONALNU PRIVREDU: Upućuju bh. vlasti da se dogovaraju sa pojedinačnim zemljama EU oko eventualnog produženja viza za profesionalne vozače, prije svega sa Hrvatskom: Pozivamo domaće vlasti da provedu analizu ruta kretanja profesionalnih vozača kako bi ispitali mogućnosti korištenja ovih fleksibilnih odredbi

The post EU OBJASNILA DA NE NAMJERAVA POMOĆI BH. PROFESIONALNIM VOZAČIMA: Mogu voziti po EU samo 90 dana, pa narednih 90 ne smiju boraviti u Evropi appeared first on IZDVOJENO.ba.

Ribolovac u Neumu ulovio ‘zvijer’ tešku 30 kg: Sat vremena smo je vadili

Neumski ribolovac Nikola Krešić ima priču koja kada ju poslušate podsjeća na legendarni lov kapetana Ahaba u Moby Dicku, uz tu razliku što je ovaj "lov na licu" završio povoljno po smjelog ribara.

"Već sam je dva dana po kanalu ganjao voblerima od 50 - 60 grama i nikako je uloviti. Čekam ja nju, a ona neće doći, prekjučer sam krenuo na panulu, no ona opet nikako prići. Na kraju sam se odlučio isprobati Yo Zuri varalicu i ponovno krenuo na panulu što je na kraju i presudilo", kaže sretni i spretni Nikola za Morski.hr.

Licu je dakle danima pratio po Neumskom zaljevu i pokušavao nadmudriti. Pobjednički potez bio je onaj kada je nakon kruženja oko lice odlučio promijeniti kretanje i presjeći "krug". Baš tada "lica je pala!"

Nikola sa ulovljenom ribom

Kaže da je vozio dosta brzo i tvrdi nam kako je ključno bilo to što je odmah čim ju je uhvatio uspio brodom krenuti unatrag.

"Mašinica je bila stegnuta do kraja, krenuo sam brodom malo unatrag i onda je počela pat pozicija koja je trajala barem pola sata, lica je cijelo vrijeme išla dolje prema dnu. Štap je moram priznati odlično odradio posao, ali sam svejedno cijelo to vrijeme bio sam na brodu što mi je otežavalo stvar. Naposljetku je prijatelj na dasci za surfanje doveslao do mene i skupa smo izvlačenje priveli kraju te savladali licu. Cijelo me vrijeme "prao" adrenalin pa mi je teško reći vam koliko je "borba" trajala, no vjerovatno negdje do sat vremena".

Ovo mu, otkriva, nije prva lica, ljetos je "pala" jedna od 15 kilograma, ali ova je dva puta veća.

Objava Ribolovac u Neumu ulovio ‘zvijer’ tešku 30 kg: Sat vremena smo je vadili pojavila se prvi puta na PressMedia.

Još jedan merak rezervisan za “dublje džepove”: Poskupilo i suho meso u BiH

Cijene suhog mesa u Bosni i Hercegovini u posljednjem periodu bilježe značajan rast, te se trenutno kreću od 40 do 50 KM po kilogramu, što je značajno poskupjenje u odnosu na prethodne godine, prenosi portal Crna Hronika.

Razlog ovoj poskupljenju leži u nekoliko faktora, među kojima su povećani troškovi proizvodnje, inflacija, kao i smanjenje broja proizvođača zbog ekonomskih izazova u sektoru stočarstva.

Proizvođači suhog mesa objašnjavaju da su cijene porasle zbog povećanih cijena hrane za stoku, što direktno utiče na cijenu mesa. Također, i sami proces sušenja mesa postao je skuplji, zbog povećanja troškova energije i rada.

Mnogi potrošači primjećuju da su čak i manji komadi suhog mesa dostigli cijene od 40 do 50 KM, što je postalo znatan trošak u kućnim budžetima.

Uprkos poskupljenju, suho meso i dalje ostaje popularan proizvod na tržištu, s obzirom na svoju dugotrajan rok trajanja i specifičan ukus. Iako visoka cijena nije u svim slučajevima odvratila potrošače, mnogi su počeli tražiti alternative, dok se dio njih odlučuje za manje količine ili za druge vrste suhomesnatih proizvoda.

Objava Još jedan merak rezervisan za “dublje džepove”: Poskupilo i suho meso u BiH pojavila se prvi puta na PressMedia.

Povezani članci

Popularne kategorije