Notice: Funkcija _load_textdomain_just_in_time je neispravno pozvan. Učitavanje prijevoda za domenu td-cloud-library pokrenuto je prerano. To je obično pokazatelj da se neki kôd u dodatku ili temi prerano pokreće. Prijevodi bi se trebali učitati nakon akcije init ili kasnije. Vidite Ispravljanje grešaka u WordPressu za više informacija. (Ova poruka je dodana u inačici 6.7.0.) in /home/bihvijes/public_html/wp-includes/functions.php on line 6121
RAT JE NAJBOLJI BIZNIS: Trumpove prijetnje i nova evropska sigurnost
22 C
Sarajevo
Utorak, 22 travnja, 2025

RAT JE NAJBOLJI BIZNIS: Trumpove prijetnje i nova evropska sigurnost

Povratak Donalda Trumpa u Belu kuću za samo mesec dana je poljuljao globalne tekovine i saveze građene još od kraja Drugog svjetskog rata. Poverenje unutar NATO-a, čini se, nikada nije bilo slabije, a sve zbog Trumpovog (ne)očekivanog insistiranja na daleko većim finansijskim izdvajanjima evropskih članica za zajedničku odbranu.

Trump je i za vreme svog prvog mandata često tvrdio da „SAD zapravo finansira NATO“, te da je ukupni doprinos ostalih članica „gotovo zanemariv“.

„Mnoge članice nam duguju novac za finansiranje. Kada pogledate 10 ili 20 godina unazad, ukupna cifra je neverovatna“, govorio je Trump još 2018. Sedam godina kasnije, ovakva retorika je postala zvanična politika SAD-a, koja preti da poljulja nekada čelično jedinstvo Severnoatlantske alijanse.

SAD ima ubedljivo najveći vojni budžet na svijetu, toliko veliki da ostale super sile – Kina, Rusija i Indija zajedno nemaju ni polovinu od gotovo 1.000 milijardi dolara koje Washington godišnje izdvaja. Iako je Kina poslednjih godina značajno povećala ulaganja u svoju odbranu, na čitavih 296 milijardi dolara, a Indija na gotovo 73 milijardi, to je i dalje daleko manje od SAD-a.

Nabavke pod oznakom ‘najveće državne tajne’

Ne treba zaboraviti ni da budžet za odbranu SAD-a, koji za ovu godinu iznosi 849,8 milijardi dolara, zapravo nisu ni sva izdvajanja za ovu namenu. Zbog veoma komplikovanog sistema nabavki aviona, PVO sistema, plovila i vozila, te činjenice da je dobar deo ovakvih nabavki decenijama pod oznakom „najveće državne tajne“ (Above Top Secret), a sve brojke nisu poznate čak ni Kongresu koji ova sredstva i odobrava, Washington još od početka devedesetih na svoju vojsku troši za gotovo petinu više nego što je to zvanični godišnji budžet.

Takođe, veliki broj poslova za Armiju (US Army), Mornaricu (US Navy) te Vazduhoplovstvo (USAF) dobijaju privatne kompanije (eng. private contractors), a njihovi ugovori često važe i po čitavu deceniju.

Takođe, zbog izuzetne tehnološke kompleksnosti izgradnja nosača aviona, nuklearnih podmornica te svemirskih sistema traje između pet i osam godina. Često se dešava, kao na primeru aviona „sledeće generacije“ Boeing V-22 ‘Osprey’ da, dok počne njegova serijska proizvodnja i uvođenje u upotrebu, mnogi sistemi već budu zastareli.

Drugačije političko gledište

Stručnjaci i analitičari zato odmah odbacuju kako Trumpove, tako i tvrdnje članova njegovog kabineta, da SAD „izdvaja dve trećine ukupnog novca za NATO“. U praksi, SAD, prema podacima samog NATO-a, učestvuju sa 15 do 16,2 odsto sredstava, a prate ga Nemačka sa 15,8 i Francuska sa 10,2 odsto te Velika Britanija sa 10,1 odsto. Turska učestvuje sa gotovo 4,6 odsto, a Italija sa 8,5 odsto.

Ipak, zvaničnici Trumpove administracije i brojni republikanski političari već mesecima dele na društvenim mrežama grafikon koji navodi da su „izdvajanja SAD-a za NATO 860 milijardi dolara godišnje“, što bi bilo gotovo 65 odsto ukupnog budžeta Alijanse, koji iznosi 1.300 milijardi dolara. U pitanju je, kao i uvek, drugačije političko gledište „preko okeana“.

Naime, Washington svako svoje vojno prisustvo u svetu „računa“ kao izdvajanja za ukupnu bezbednost, bez obzira da li su u pitanju zajedničke operacije sa drugim NATO članicama ili samo američke trupe. Takođe, Pentagon u „troškove“ računa i deljenje obaveštajnih informacija sa drugim članicama NATO-a ili zemljama saveznicama, a koje su prikupljene korišćenjem američkih špijunskih satelita u tzv. LEO orbiti, radom agenata na terenu, a poslednjih godina sve više i korišćenjem Cyber SIGINT sistema i osoblja i sajber prostoru, širom svetskih kompjuterskih mreža i sistema.

‘Dugme za isključivanje’

Članovi Trumpovog kabineta sve više govore i o tzv. dugmetu za isključivanje (eng. kill switch) američkih aviona, PVO sistema, radara i druge visoko tehnološke vojne opreme u inostranstvu.

To nije nova informacija. Još početkom dvehiljaditih su se, prvo u stručnim krugovima, a nakon toga i u američkoj štampi, pojavile informacije da američki borbeni avioni imaju „ugrađeno zastarevanje“ (eng. built-in obsolesence) softvera i pojedinih sklopova ako se oni redovno ne održavaju i unapređuju, najčešće jednom godišnje. Naravno, ovo „održavanje sistema“ vrše američke mega-korporacije iz sektora odbrane ili privatne kompanije koje to rade u njihovo ime. Na taj način Washington obezbeđuje dugoročnu, najčešće višedecenijsku lojalnost kako manjih članica NATO-a, tako i saveznika širom sveta. Bez američkog održavanja, a često i obuke domaćeg osoblja, ovakvi sistemi, letelice i vozila vrede malo ili su u nekim slučajevima potpuno neupotrebljiva. Softver koji njima upravlja nakon određenog vremena „zaključava“ opcije lansiranja ili detekcije, ili jednostavno – prestaje sa radom.

Još jedan od aspekata je, naravno, i onaj finansijski. Američke odbrambene kompanije gotovo polovinu svojih prihoda ostvaruju održavanjem svojih proizvoda, kako u SAD-u, tako i u inostranstvu.

Nisu svi saveznici isti

Ipak, to ne važi za sve saveznike SAD-a. Izrael, kao i u mnogim drugim oblastima, ima „posebno mesto“. Program aviona-lovca pete generacije F-35 Lightning II proizvođača Lockheed Martin godinama je bio obeležen odlaganjima i brojnim tehničkim problemima. Zamišljen kao „multi-role multi-aspect“ avion (višenamenski sa više zadataka koje obavlja istovremeno) prvi put je predstavljen još 2006, a njegovo (veoma sporo) uvođenje traje i danas, te se očekuje da bude u potpunosti završeno između 2030. i 2032. To je i jedan od najskupljih vojnih projekata ikada, a procenjuje se da će ukupni troškovi do kraja programa preći i čitave 2.000 milijardi dolara.

Razvoj su obeležili i politički skandali. Turska je nakon godina čekanja i diplomatskih previranja bila blizu odluke o otkazivanju kupovine, te zamene domaćim avionom KAAN.

„Kada su (Amerikanci) videli da možemo sami razviti avion kao što je KAAN, promenili su mišljenje i sada ponovo žele Tursku u programu F-35“, izjavio je nedavno Yasar Guler, ministar odbrane Turske.

Zvanični Tel Aviv nije imao ovakvih problema. Štaviše, dobio je i svoju posebnu verziju „Munje“. Iako zvanični razlog nikada nije obelodanjen, stručnjaci navode da je upravo „planirana zastarelost“ i zavisnost od američkih kompanija bila glavni razlog da Izrael još u ranoj fazi razvoja F-35 od SAD-a traži svoju posebnu verziju. Nazvan „F-35 Mod I“ (verzija Izrael), on se od ostalih aviona iz ove porodice razlikuje po posebno modifikovanom softveru koji omogućava da izraelski piloti mogu učitati „posebne aplikacije“ umesto fabričkih, što nije moguće na drugim verzijama. Takođe, prvih devet letelica isporučenih Izraelu ima i mogućnost korišćenja izraelskih sistema za traženje i biranje mete, te domaćih raketa vazduh-vazduh i vazduh-zemlja. Izraelska armija (IDF) ove letelice naziva Adir (onaj koji je snažan).

Evropska armija još daleko

Zbog ovakvih stavova Trumpove administracije, sve su češći i pozivi unutar Evropske unije za stvaranje potpuno nove, „evropske armije“. Iako ovo, za sada, nije verovatno, sasvim je sigurno da će vodeće ekonomije EU, Nemačka i Francuska, u narednim godinama izdvajati daleko više za domaću odbranu, ali i proizvoditi sisteme za izvoz.

Evropa je sedište nekoliko velikih koncerna iz oblasti odbrane i avijacije, poput BAE Systems, Leonardo, Rheinmetall, SAAB, Dassault, Thales i Airbus. Ove kompanije su prisutne globalno, a njihovi proizvodi se koriste i u zemljama članicama BRICS saveza, poput Indije.

Unutar EU i u Velikoj Britaniji posluje gotovo 2.700 ovakvih kompanija iz oblasti odbrane, koje generišu godišnji obrt od 162 milijarde eura i zapošljavaju gotovo dva miliona ljudi. Iako ovakav potencijalni „evropski odbrambeni savez“ i dalje nije na nivou SAD-a, kao ni Kine, Evropa se u bliskoj budućnosti može sasvim sigurno nametnuti kao još značajniji bezbednosni igrač, kako u sopstvenom unapređenju mogućnosti i jačanju sistema, tako i u izvozu na treća tržišta – sa Trumpom u Beloj kući ili bez njega.

 

The post RAT JE NAJBOLJI BIZNIS: Trumpove prijetnje i nova evropska sigurnost appeared first on IZDVOJENO.ba.

Slučajna vijest

Poznati bh. političar udario po kritičarima supružnika Tegeltija – “Fuj patriJote, ljigavo..”

Dragan Mioković, predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamenta FBiH, jučer se na svom X nalogu prokomentarisao negativne reakcije dijela bh. javnosti na vječanje bivšeg predsjednika VSTV-a BiH Milana Tegeltije i novinarke Amine Bešo.

Tegeltija i Bešo vjenčali su se prije 10-ak dana, a tokom prošle sedmice upravo je Tegeltija na društvenim mrežama objavio fotografije sa njihove svadbe.

Dio domaće javnosti žestoko je osudio novinarku Bešo, a Mioković je jučer stao u njenu odbranu.

- Kako samo u rukavicama, ljigavo i hinjski, ovi kojima su usta puna građanštine razapinju suprugu Milana Tegeltije, samo zato što se usudila za njega udati. Fujčina patriJote, napisao je Mioković.

Objava Poznati bh. političar udario po kritičarima supružnika Tegeltija – “Fuj patriJote, ljigavo..” pojavila se prvi puta na PressMedia.

Kanton Sarajevo će praviti zgradu u Sokolović Koloniji uz novu prugu, stanove će davati mladima po povoljnim cijenama

Vlada Kantona Sarajevo gradit će zgradu u naselju Sokolović Kolonija, a stanove će davati mladima po povoljnoj cijeni.

Objavio je to premijer Kantona Sarajevo Nihad Uk.

On je u objavi u kojoj je naveo da će tramvajska pruga do Hrasnice biti gotova do kraja ove godine, objavio neke detalje.

"U neposrednoj blizini trase, u Sokolović Koloniji, predviđena je izgradnja stambene zgrade sa oko 50 stanova, namijenjenih mladima i drugim posebnim kategorijama koje imaju prioritet kada je u pitanju stanogradnja. Projektom želimo pokazati da je moguće riješiti stambeno pitanje na povoljniji i pravedniji način.

Potpisan je ugovor o kupovini zemljišta na Ilidži, čime otvaramo prostor za prvu izgradnju stanova na ovom području u okviru Fonda Kantona Sarajevo. Naša očekivanja su da će, uz podršku i subvencije, cijene stanova biti i do 30% niže od trenutnih tržišnih. Vjerujemo da svaki mladi bračni par treba imati realnu priliku da započne život i stvori svoj dom", naveo je Uk.

Objava Kanton Sarajevo će praviti zgradu u Sokolović Koloniji uz novu prugu, stanove će davati mladima po povoljnim cijenama pojavila se prvi puta na PressMedia.

Pripreme za obilježavanje godišnjice genocida: Četiri porodice dale saglasnost za ukop

U Memorijalnom centru Potočari - Srebrenica jučer je održan četvrti sastanak Organizacionog odbora za obilježavanje 11. jula 1995, 30. godišnjice genocida nad Bošnjacima u Srebrenici.

Predsjednik Organizacionog odbora Hamdija Fejzić rekao je za Oslobođenje da je na dnevnom redu sastanka bio prijedlog programa obilježavanja godišnjice.

- Jedan od zaključaka je da ćemo do 15. maja zakazati sastanak Organizacionog odbora na kojem ćemo usvojiti konačan program obilježavanja 30. godišnjice genocida. Mogu reći da pripreme idu svojim tokom i mislim da ćemo u preostala dva mjeseca uspjeti da završimo sve ono što je pred nama, kaže Fejzić.

Uprkos kompleksnoj političko-sigurnosnoj situaciji u našoj zemlji, Fejzić ističe da u OO rade kao da nema nikakvih dešavanja.

- Naš zadatak je da radimo, a šta će biti - imaju sigurnosne agencije i pododbor za bezbjednost koji smatra da nema nikakvih problema što se tiče priprema i našeg rada. Mi ćemo se tako ponašati i slušati pododbor za bezbjednost, u koji su uključene sve relevantne institucije koje donose o tome odluku i koje poznaju dešavanja, rekao je Fejzić.

Naš sagovornik smatra da je još rano govoriti o tome koliko će žrtava genocida biti ukopano ove godine.

- Međutim, prema izvještaju Instituta za nestale osobe BiH i njihovog predstavnika koji je član Organizacionog odbora, četiri porodice su dale saglasnost za ukop najmilijih. Očekujemo da će se to promijeniti iako se veći broj porodica teško odlučuje da ukopa mali broj kostiju ili jednu kost. Međutim, mi apelujemo da se ukopaju, da žrtve imaju svoj nišan i da se na taj način da do znanja da su one imale svoje ime i prezime i da su ubijene u genocidu, zaključuje Fejzić.

Objava Pripreme za obilježavanje godišnjice genocida: Četiri porodice dale saglasnost za ukop pojavila se prvi puta na PressMedia.

(VIDEO) ZAIGRALA TRBUŠNI PLES Dragana Mirković uživa nakon razvoda, rođendan proslavila u Dubaiju

Muzička zvijezda Dragana Mirković nedavno je proslavila 57. rođendan, i to daleko od Srbije. Ona je sa porodicom i prijateljima bila u Dubaiju, a na društvenim mrežama pokazala je tada sijaset detalja iz Emirata.

– Moj najljepši rođendan ikada je počeo doručkom i kapućinom od 24-karatnog zlata – navela je Dragana tom prilikom u opisu jedne objave, dok je pokazala i da je jednu noć prespavala u šatoru.

@dragana.mirkovic Najlepsi rodjendan ikada❤️ #draganamirković #2025 #birthday #party #dubai🇦🇪 ♬ original sound - Dragana Mirković


Pokazala je skroman krevet i okruženje, a, sudeći po njenom osmijehu, sve joj je bilo potaman.

U jednom momentu je zaigrala i trbušni ples, ponijeta odličnom atmosferom, prenosi Blic.

Objava (VIDEO) ZAIGRALA TRBUŠNI PLES Dragana Mirković uživa nakon razvoda, rođendan proslavila u Dubaiju pojavila se prvi puta na PressMedia.

Ef. Velić nakon dženaze: Hafizove riječi sjekle su horizont iznad umrloga sina

Ispred Centralne džamije u Hadžićima jučer je klanjana dženaza Harunu Zahiroviću, mladiću koji je u subotu u 19. godini poginuo u stravičnoj saobraćajnoj nesreći u mjestu Osenik na području Hadžića. 

Dženazu je predvodio njegov otac, hafiz Hašim ef. Zahirović, koji je držao emotivan govor.

Nakon dženaze oglasio se i sarajevski imam i efendija Muhamed Velić na svom Facebook profilu.

"Hafizove riječi sjekle su horizont iznad umrloga sina. Pārale nam po srcima i očima. Toliko jake i iskrene riječi su bile.

Ljudi su tiho u safovima plakali. A on, kao granitna stijena.

Pomislio sam, Bože Svemogući, može li ova vjera i ove riječi oživjeti njegovog umrlog sina!

Ali, Božija Odredba je konačna. I neumoljiva.



Objava Ef. Velić nakon dženaze: Hafizove riječi sjekle su horizont iznad umrloga sina pojavila se prvi puta na PressMedia.

Povezani članci

Popularne kategorije