3.8 C
Sarajevo
Petak, 6 prosinca, 2024

Razbaštinila je desetine vlasnika nekretnina, a sad je založila kuću kao jemstvo

Odbjegla Lejla Fazlagić, bivša sutkinja Općinskog suda u Sarajevu, nakon osam godina vraća se u Bosnu i Hercegovinu.

Žrtve holokausta

Iz naše zemlje su bježali ratni zločinci, kriminalci, prevaranti, razni muljatori… Rezervna domovina, prva, druga, treća, pasoš ili putovnica u ruci, karta su za slobodu. No, sada sa spiska bjegunaca, onih koji testiraju moć domaćeg pravosuđa, a takvih je na stotine, možemo čak skinuti jedno ime i prezime, piše Oslobođenje.

Prema optužnici Tužilaštva Kantona Sarajevo, sudijska karijera Fazlagić obilježena je zloupotrebom položaja ili ovlasti, pranjem novca, krivotvorenjem isprava i prevarama. Stavlja joj se na teret da je razbaštinila desetine vlasnika nekretnina u Sarajevu, preknjižavajući njihove kuće, stanove, poslovne prostore i zemljišta na one koji nisu imali pravo na tu imovinu. U tome su joj pomagale kolege sudije, advokati, notari… Tužilaštvo tvrdi da se radilo o organizovanoj kriminalnoj grupi pod vodstvom Alije Delimustafića, bivšeg ministra unutrašnjih poslova Republike BiH. S obzirom na to da je bila nedostupna bh. pravosuđu, protiv Fazlagić je razdvojen predmet u odnosu na druge iz slučaja Pravda.

– Poduzimala je radnje s ciljem sticanja prava vlasništva na nekretninama. U fingiranim sudskim postupcima koje je vodila nekretnine sa umrlih knjižile su se na članove grupe i rodbinu, a potom su ih sklapanjem ugovora prodavali trećim osobama. Počinjenjem krivičnih djela kao organizirana grupa stekli su protupravnu imovinsku korist u iznosu većem od 10 miliona maraka, tvrdi Tužilaštvo.

Meni je slučaj montiran, ja ću se u svoje Sarajevo vratiti i opet ću postati sudija, poručila je Fazlagić

Kantonalni tužilac Samir Selimović je, čitajući optužnicu u aprilu ove godine, rekao da je Fazlagić pod nadzorom Delimustafića, od početka 2011. do kraja 2016. godine, nezakonito sticala nekretnine kojima je kriminalna organizacija kasnije trgovala.

Sutkinja Fazlagić je, prema optužnici, koristila službeni položaj te donosila nezakonite presude na osnovu fiktivnih dokumenata i lažnih isprava.Tako je omogućila sebi i bliskim ljudima iz optužnice da dođu u posjed ciljanih nekretnina u Kantonu Sarajevo.

Kako je pisao Centar za istraživačko novinarstvo, na meti su bile napuštene nekretnine sarajevskih Jevreja stradalih u Drugom svjetskom ratu, drugih pokojnih Sarajlija te imovina pojedinih preduzeća.

Sutkinja Fazlagić je nakon otvaranja istrage 2016. pobjegla u Hrvatsku. Novinari CIN-a su je pronašli u malom mjestu na Makarskoj rivijeri i razgovarali sa njom.

– Meni je čitav ovaj slučaj montiran i ja ću to dokazati. Ja ću se u svoje Sarajevo vratiti, opet ću postati sudija, rekla je.

I vraća se. Založila je kuću kao jemstvo da će biti u BiH. Kantonalni sud u Sarajevu je prije dvadesetak dana ukinuo pritvor Fazlagić, nakon čega je ukinuta i crvena potjernica. Sud je, na prijedlog odbrane bivše sutkinje, umjesto pritvora odredio jemstvo.

Njen advokat u Hrvatskoj Milko Križanović je ranije kazao da se ona u BiH ne misli vraćati.

– Vrlo je opasno da se ona vrati u BiH, konkretno u Sarajevo. Napravljen je medijski linč, a Tužilaštvo KS-a je izjavama usijalo javnost tako da niko nema pravu sliku stvari. Formirana je slika o sutkinji Fazlagić kao osobi koja je zaista počinila krivična djela koja joj se stavljaju na teret iako joj nije suđeno, rekao je Križanović prije osam godina.

image

Prema navodima optužnice, od 2010. do 2016. Delimustafić, kao organizator i rukovodilac grupe za organizovani kriminal, zajedno s članovima grupe, nezakonito je sticao pravo vlasništva nad nekretninama u KS-u tako što su postupali u fingiranim parničnim postupcima i na osnovu nezakonitih presuda koje je donosila Fazlagić-Pašić.

Procesni horor

Ročišta Delimustafiću te još tridesetak osoba i nekoliko firmi odgađana su, ko bi više izbrojao koliko puta, a troškovi su dosegli više stotina hiljada. Advokat Ifet Feraget već duže postavlja pitanje koliko će ovo koštati do kraja, a smatra i da će, ako predmet ostane u ovoj formi, trajati narednih 20 godina. Stotine stranica optužnice su nakon više od šest godina od potvrđivanja pročitane u utorak, doduše ne do samog kraja. U pravosudnoj zajednici kažu da je ovaj slučaj procesni horor, od samog početka osuđen na propast. Pitanje je da li će se s povratkom sutkinje Fazlagić brže doći do presude.

Objava Razbaštinila je desetine vlasnika nekretnina, a sad je založila kuću kao jemstvo pojavila se prvi puta na PressMedia.

Slučajna vijest

Ništa ne kvari toplu atmosferu u domu kao neprijatan miris dima koji se širi svuda dok pokušavate da naložite vatru. Ali, da li ste se ikada zapitali zašto se to dešava i kako to možete da sprečite?

Otkrivamo najčešće greške i trikove kako da vaša peć ili kamin rade kako treba.

Dimnjak

Začepljen ili zaprljan dimnjak je najčešći razlog za dim u kući. Čađ, ptičja gnijezda ili prosto neodržavanje mogu blokirati protok vazduha. Rješenje je redovno čišćenje dimnjaka najmanje jednom godišnje.

Loš protok vazduha

Ako dim ne izlazi napolje, moguće je da vaš dom nema dobar protok vazduha. To se dešava kada nema dovoljno svježeg vazduha koji ulazi u prostoriju. Otvorite prozor na trenutak dok ložite, kako biste obezbijedili ravnotežu pritiska.

Mokro drvo

Loženje mokrog ili sirovog drveta može proizvesti više dima nego toplote. Uvijek birajte suvo i staro drvo koje je stajalo najmanje šest mjeseci – garantovaće čistiji plamen i manje dima.

Pogrešan način loženja

Vjerovali ili ne, redoslijed slaganja drva i potpale ima veliki uticaj. Počnite s manjim grančicama i papirom na dnu, a zatim dodajte veća drva. Loženje odozgo prema dole smanjuje dim i omogućava postepeno sagorijevanje.

Temperatura je bitna

Ako peć ili kamin nisu dovoljno zagrijani prije nego što dodate drva, dim će ostati zarobljen unutra. Prvo zagrejte dimnjak malim vatrom kako biste pokrenuli prirodni tok vazduha.

Problem je sama peć ili kamin

Nekad je problem u konstrukciji. Ako dimnjak nije dovoljno visok ili je previše uzak, dim će se vraćati u prostoriju. Konsultujte stručnjaka za eventualne korekcije.

Dim u kući nije samo neprijatan već i potencijalno opasan. Uz nekoliko jednostavnih koraka možete ga se riješiti zauvijek. Pripremite svoj dom za zimu kako treba i uživajte u toplini bez muke i dima, prenosi Krstarica.

Objava pojavila se prvi puta na PressMedia.

NAKON POBJEDE NEZAVISNOG TIKTOK KANDIDATA KOJI JE PROTIV NATO-a: Ustavni sud u Rumuniji poništio predsjedničke izbore zbog “ruskog uticaja”

Nezavisni predsjednički kandidat Călin Georgescu pojavio se niotkuda prije dvije sedmice i pobijedio uz pomoć TikToka u prvom krugu izbora sa 23 posto glasova, a prognoze mu davale 5%. Obavještajni podaci pokazali, tvrde sigurnosne službe, da se Rusija umiješala

The post NAKON POBJEDE NEZAVISNOG TIKTOK KANDIDATA KOJI JE PROTIV NATO-a: Ustavni sud u Rumuniji poništio predsjedničke izbore zbog “ruskog uticaja” appeared first on IZDVOJENO.ba.

PET NERADNIH DANA ZA NOVU GODINU: Najljepše romantične destinacije u Evropi

Ako želite da obradujete voljenu osobu za praznike, poklonite joj nezaboravno putovanje. Naš izbor su najljepše romantične destinacije u Evropi

The post PET NERADNIH DANA ZA NOVU GODINU: Najljepše romantične destinacije u Evropi appeared first on IZDVOJENO.ba.

Upozorenje kupcima: Igračka iz ove bh. prodavnice nesigurna je za upotrebu, nemojte je koristiti!

Agencija za nadzor nad tržištem Bosne i Hercegovine izvijestila je da je igračka dječija kolica Sinsay nesigurna za upotrebu i treba je odmah prestati korisiti.

Kako navode iz Agencije, ova kolica imaju samo jedan mehanizam za zaključavanje i nisu dovoljno otporna na opterećenje. Usljed toga kolica se mogu lako sklopiti, pa dijete tokom igre može pasti na tlo.

djecija-kolica-sinsay-foto-agencija-za-nadzor

Uvoznik ove igračke je kompanija LPP BH d.o.o. Banja Luka, a radi se o artiklu broj modela: 7938R-MLC-ONE, Bar-kod: 5905571765196.

Iz Agencije su izdali preporuku potrošačima koji posjeduju ovaj proizvod da ga prestanu koristiti. 

Objava Upozorenje kupcima: Igračka iz ove bh. prodavnice nesigurna je za upotrebu, nemojte je koristiti! pojavila se prvi puta na PressMedia.

Bećirović s Kurtijem: Pojedini političari iz RS trebaju prestati s gebelsovskom propagandom

Član Predsjedništva BiH Denis Bećirović razgovarao je s premijerom Kosova Albinom Kurtijem. Tokom razgovora zajednički je konstatirano da svi na zapadnom Balkanu trebaju raditi na jačanju regionalne saradnje, mira, stabilnosti i dobrosusjedskih odnosa.

Na početku razgovora Bećirović je naglasio da pojedini političari iz bh. entiteta RS trebaju prestati s gebelsovskom propagandom. 

- Danas se ne razgovara o priznanju Kosova, jer je svima jasno da je za takvu odluku potreban konsenzus u Predsjedništvu BiH. Odgovorni ljudi uvijek trebaju insistirati na poštovanju principa ustavnosti i zakonitosti, ali i konstruktivnim razgovorima o implementaciji potpisanih sporazuma iz Berlinskog procesa. Nikome nećemo dozvoliti da i pomisli da može disciplinirati čelnike države Bosne i Hecegovine i određivati im s kim, gdje i kad mogu razgovarati. To neka trajno zaborave - poručio je Bećirović.

Kretanje s ličnim kartama

Zajednički je konstatirana važnost odluke Kosova da od 1. januara 2025. jednostrano dopusti slobodno kretanje sa ličnim kartama građanima Bosne i Hercegovine, povodom 10. godišnjice Berlinskog procesa.

Bećirović je istakao značaj provođenja svih obaveza proisteklih iz Berlinskog procesa. U Berlinu su potpisani sporazumi koji podrazumijeva kvalitetnije povezivanje regiona zapadnog Balkana, uz prilagođavanje standardima Evropske unije. Između ostalih, potpisan je i Sporazum o slobodi kretanja s ličnim kartama na Zapadnom Balkanu. U tom smislu on je podsjetio je da je sporazume iz Berlina potpisao predsjedavajući Vijeća ministara BiH i visoki funkcioner SNSD-a Zoran Tegeltija. Sporazum je podržao i Milorad Dodik i zato je neodgovorno da se on protivi dobronamjernim razgovorima u okviru Berlinskog procesa.

Bećirović je podvukao činjenicu da su Srbija, Albanija, Crna Gora, Sjeverna Makedonija i Kosovo ratificirali sve sporazume o liberalizaciji kretanja u regionu. Nažalost, državljani Kosova, zbog nerazumnih blokada iz bh. entieta RS još uvijek nemaju mogućnost slobodnog ulaska u Bosnu i Hercegovinu, što predstavlja kršenje potpisanih sporazuma Berlinskog procesa.

Bećirović je podsjetio da je bivši predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik uputio zvanični poziv predsjedniku Kosova Hašimu Tačiju (Hashim Thaci) da dođe na samit Procesa saradnje u Jugoistočnoj Evropi (SEECP) u Sarajevu. To je bio dobar Dodikov potez i zato on ne treba voditi politiku diskontinuiteta.

Istina o genocidu

Bećirović se zahvalio Kosovu na solidarnosti i podršci u promoviranju istine i pravde o genocidu nad Bošnjacima. Skupština Kosova je 7. jula 2021. izglasala Rezoluciju kojom se osuđuje genocid počinjen u Srebrenici u julu 1995. godine. Rezolucija propisuje zabranu negiranja genocida i obilježavanje 11. jula kao Dana sjećanja na genocid u Srebrenici.

Također je izrazio zahvalnost za pomoć i solidarnost Kosova s Bosnom i Hercegovinom nakon katastrofalnih poplava koje su početkom oktobra ove godine pogodile našu državu. Vlada Kosova je osigurala finansijsku pomoć Bosni i Hercegovini za oporavak od katastrofalnih poplava.

Objava Bećirović s Kurtijem: Pojedini političari iz RS trebaju prestati s gebelsovskom propagandom pojavila se prvi puta na PressMedia.

Povezani članci

Popularne kategorije