Stalna inflacija prisilila je potrošače s nižim primanjima da se prebace na pristupačnije opcije prehrane kod kuće. To je potaknulo lance brze hrane kao što su McDonald’s, Burger King, Wendy’s i Taco Bell da se oslone na specijalne ponude kako bi potaknuli promet kupaca, javlja Reuters.
Globalna prodaja pala je 1 posto u drugom tromjesečju, u usporedbi s prosječnom procjenom analitičara od povećanja od 0,5 posto. Ukupni prihod porastao je za 1 posto.
McDonald’s je u junu pokrenuo specijalnu ponudu obroka od 5 dolara na većini svojih lokacija u SAD-u. Planirano je produžiti tu ponudu u augustu kako bi se vratili kupci koji su prestali jesti vani. Izvršni direktor Chris Kempczinski rekao je da su potrošači postali diskriminatorniji u svojim navikama potrošnje.
“Najveći udarac za McDonald’s je to što su potrošači s niskim primanjima značajno smanjili posjete i to je i više nego uzrokovalo smanjenje prometa koje McDonalds inače ima u teškim vremenima”, rekao je analitičar Edward Jones Brian Yarbrough.
Kompanije poput McDonald’sa i Starbucksa također su bojkotovane od potrošača zbog povezanosti s ratom u Gazi, što je pogodilo njihovu prodaju na tržištima Bliskog istoka.
Građevinski radnik poginuo je juče u teškoj nesreći na radu koja se desila na gradilištu u Kornojburgu.
Kako prenose mediji, riječ je 32-godišnjem radniku sa Balkana kojeg je poklopila ploča teška dvije tone.
Tu ploču je navodno tokom iskopa postavio drugi, 37-godišnji radnik. Policija je danas saopštila da je do prevratanja ploče došlo iz još uvijek nepoznatih razloga. Ona je svom težinom poklopila radnika i zatrpala ga.
Mediji prenose da je je pokušano da se ukaže prva pomoć, ali radniku nije bilo spasa. Navodno je bio nastanjen u bečkom Favoritenu, a neki mediji prenose da je riječ o hrvatskom državljaninu. Nezvanično prenose i informaciju da bi radnik, koji je postavio ploču, mogao biti prijavljen.
Mogućnost otvorenja pogona namjenske industrije na području Unsko-sanskog kantona bila je, između ostalog, tema sastanka gradonačelnika Bihaća Elvedina Sedića i njegovih saradnika sa federalnim ministrima Vedranom Lakićem i Kemalom Hrnjićem.
Sastanak je održan u ponedjeljak a prisustvovali su mu i direktor BH-Gasa Edis Baković, v.d. direktora Terminala FBiH Damir Kreso i tehnički direktor Cesta Federacije Ademir Toromanović.
S tim u vezi, posjetio se i prostor bivše tvornice “Bira”, kako bi se informisalo o lokaciji, prilikom čega je zaključeno da postoji zajednički interes za realizaciju ovog projekta, koji je prije svega od strateške važnosti za grad i kanton, bez obzira u kojem gradu unutar USK-a bi bilo locirano postrojenje.
– Želimo razvijati Federaciju BiH, a s tim u vezi i Unsko-sanski kanton, odnosno grad Bihać. Ne želimo da i poslije nas ostane priča “bili su, rekli su da će, pa nisu nikad”, važno nam je da znamo potrebe Bihaća i ovog dijela države i da realiziramo ono što možemo, uzimajući u obzir šta je to strateški važno za ovaj dio BiH, uključujući iskorištavanje svih dostupnih industrijskih potencijala, a to su svakako robne rezerve u smislu naftnih terminala koji se trenutno rekonstruišu, namjenska industrija koja je trenutno u ekspanziji, kao i energija, prije svega iz obnovljivih izvora, a sve to zajedno svakako znači novu privrednu aktivnost i nova radna mjesta – kazao je Vedran Lakić, federalni ministar energije, rudarstva i industrije.
Također, govorilo se i o mogućnosti izgradnje transportnog gasovoda, odnosno gasifikacije ovog dijela države kroz projekt Zapadne interkonekcije, a što bi moglo značajno unaprijediti energetski sektor u ovom dijelu Bosne i Hercegovine, s posebnim naglaskom na mogućnost razvoja obnovljive energije, odnosno ponuditi modus prema kojem bi se privrednici potakli na korištenje obnovljivih izvora energije.
– Strateški projekti o kojima smo danas razgovarali sa respektabilnom delegacijom, ne samo da omogućavaju daljnji razvoj grada, nego su od izuzetne strateške važnosti za ovaj dio BiH. Važno je naglasiti da su nam fokus obnovljivi izvori energije jer ovdje ima dovoljno interesa za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora ali je potrebno izgratiti elektroenergetsku mrežu koja to može prihvatiti. Iznimno je bitno da se stvari o kojima smo danas pričali, uključujući započetu rekonstrukciju naftnih terminal u Ribiću i mogućnosti otvorenja pogona namjenske industrije, zaista realizuju – istaknuo je gradonačelnik Elvedin Sedić.
Ovom prilikom delagacija je obišla radove na modernizaciji naftnog terminala u Bihaću.
Ukrajina je prošlog mjeseca poslala 20 operatera bespilotnih letjelica naoružanih s otprilike 150 FPV udarnih bespilotnih letjelica u pomoć sirijskim pobunjenicima, piše Washington Post. Partnerstvo SAD-a s YPG-om donijelo je uspjeh na bojnom polju, a konačna pobjeda Kurda kod grada Kobanija postala je prekretnica u borbi protiv ISIS-a. Nakon munjevitog pada Assada: Dva su moguća scenarija za Siriju
Svake godine oko 10.000 života bude izgubljeno zbog bolesti srca i krvnih žila, različitih vrsta raka, kao i bolesti i stanja koja bi se mogla uspješno prevenirati, pa i eliminirati učinkovitim mehanizmima kontrole duhana
Još nekoliko dana ostalo je za prilagodbu ugostiteljskih objekata u skladu sa Zakonom o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje u Federaciji Bosne i Hercegovine i Pravilnikom o zabrani pušenja, piše Večernji list BiH. Naime, već od 13. decembra na teren izlaze inspektori koji će kontrolirati poštuje li se primjena spomenutih zakonskih i podzakonskih akata. Ovim propisima vlasnicima objekata površine do 50 m2 u kojima se služi samo piće dana je mogućnost izabrati hoće li njihov objekt biti pušačkog ili nepušačkog tipa.
Šta kaže pravilnik
Ako je dopušteno pušenje, prostor mora biti opremljen sustavom ventilacije i filtracije zraka, kao i uređajem za mjerenje i prikazivanje podataka o podtlaku. Za objekte manje od 50 m2 u kojima se služi hrana i piće, prema važećim propisima, pušenje je u potpunosti zabranjeno. Za vlasnike objekata većih od 50 m2 u kojima se služi samo piće ili se, osim pića, služi i hrana, Pravilnik o zabrani pušenja predviđa obvezne mjere koje se trebaju poduzeti kako bi se osiguralo poštivanje zabrane pušenja.
Mjere, među ostalim, uključuju fizičko odvajanje prostora za pušenje koji ne smije biti manji od 10 m2 ni veći od 20 posto ukupne površine prostora; opremanje prostora sustavom ventilacije i filtracije zraka; unutar pušačke zone ne smije biti postavljen šank niti se smije služiti hrana. U prostorima i mjestima gdje je pušenje zabranjeno ne smiju biti postavljene pepeljare ili druge posude koje mogu služiti za odlaganje pepela. Zakon pod duhanske proizvode za pušenje svrstava sve duhanske proizvode, osim bezdimnih duhanskih proizvoda čija upotreba ne uključuje postupak sagorijevanja.
Samim time ova zabrana se ne odnosi na IQOS uređaje jer oni podrazumijevaju tehnologiju zagrijavanja duhana, a ne sagorijevanja. Cilj provedbe ovog zakona je poboljšanje kvalitete zraka u ugostiteljskim objektima i zatvorenim javnim prostorima i zaštita zdravlja građana, s posebnim naglaskom na prevenciju bolesti povezanih s pušenjem. Prof. dr. sc. Aida Ramić Čatak, dr. med., pomoćnica direktora za medicinske poslove i rukovoditeljica Sektora za javno zdravstvo Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH, koji je aktivno sudjelovao u izradi Zakona i podzakonskih akata, nedavno je istaknula da svake godine oko 10.000 života bude izgubljeno zbog bolesti srca i krvnih žila, različitih vrsta raka, kao i bolesti i stanja koja bi se mogla uspješno prevenirati, pa i eliminirati učinkovitim mehanizmima kontrole duhana.
Podsjetila je da je duhanski dim uzrok osnovnih zagađenja zraka unutarnjih prostora. Naglasila je da se aktivno prate dobre međunarodne prakse koje u ovom slučaju traže apsolutnu zabranu pušenja u zatvorenim javnim prostorima. Budući da je od početka same primjene zakona (2022. godina) prošlo dovoljno vremena za prilagodbu, očekuje se da će kontrola poštivanja zabrane pušenja u javnim prostorima biti stroga, a novčane kazne za prekršitelje značajne.
Inspektori će provoditi redovite kontrole i u slučaju kršenja propisa kazne će se kretati od nekoliko stotina do nekoliko tisuća maraka. Za fizičke osobe zakon predviđa kazne od 100 KM, a za pravne osobe kazne idu od dvije do pet tisuća maraka, a za odgovornu osobu u pravnoj osobi od 300 do 1000 KM.
Polje Conico u Deir ez-Zoru, koje može zadovoljiti potrebe za plinom 20 miliona ljudi. Polje Al-Omar u Deir ez-Zoru jedno je od najvećih i jedno od najbogatijih naftnih polja na Bliskom istoku. Dvije trećine svjetskih antikviteta nalazi se u Siriji (turizam). Planine od mramora, kamena i granita, najfinije na svijetu, mogu prekriti globus deset puta, protežući se od Rankosa do istočnog planinskog lanca Libana. Četvrta zemlja u svijetu po uzgoju pamuka i treća zemlja u svijetu po uzgoju najkvalitetnije durum pšenice na svijetu. Druga zemlja u svijetu po proizvodnji maslina i maslinovog ulja...