Grupa robota na poljima Kanzasa već se njiše između redova usjeva i neumorno siječe korov koji im se nađe na putu. Mašine na baterije, duge su 1,2 metra i široke 0,6 metara, a njihovo korišćenje u poljoprivredi, već je izazvalo debate.
Klint Brauer, nekadašnji tehnološki izvršni direktor iz Kalifornije vratio se na porodičnu farmu u centralnom Kanzasu nakon što je njegov otac obolio. Brauer je ubrzo u robotima vidio potencijalno moćno oruđe koje pomaže farmerima da smanje oslanjanje na hemikalije i bolje štite svoje zdravlje i životnu sredinu, dok se bore sa korovom, prenosi RTS.
Njegova kompanija za poljoprivrednu tehnologiju „Grinfild“ sada gradi i programira robote u prostorijama iza stare seoske kuće u kojoj je nekada živjela njegova baka.
Dvadeset farmera je prijavljeno za robotske usluge ove sezone, a u kompaniji se nadaju da će ove godine očistiti oko 2.000 hektara.
Poljoprivrednici se vijekovima bore protiv korova na svojim poljima – čupajući, sijekući i ubijajući ih nizom alata i hemikalija. Korovi se takmiče sa usjevima za vlagu u zemljištu i hranljive materije i mogu da blokiraju sunčevu svjetlost potrebnu za rast useva, smanjujući konačne prinose.
Tokom posljednjih 50 i više godina, hemijski tremtani su bili metoda izbora. Uobičajeno je da farmeri prskaju ili na drugi način nanose nekoliko hemikalija za uništavanje korova na svoja polja u jednoj sezoni.
Ali kako se upotreba hemikalija proširila, tako su se proširili i naučni dokazi da izlaganje toksičnim supstancama u sredstvima za ubijanje korova može izazvati bolest. Pored veze glifosata sa rakom, hemijski parakvat za uništavanje korova je povezan sa Parkinsonovom bolešću. Drugi uobičajeni herbicid na farmi, atrazin, može biti štetan po reproduktivno zdravlje i povezan je sa nekoliko zdravstvenih problema.
Takođe je utvrđeno da su hemikalije za uništavanje korova štetne po životnu sredinu, sa negativnim uticajem na zdravlje zemljišta i na oprašivače i druge važne vrste. Široko rasprostranjena upotreba herbicida u poljoprivredi podstakla je otpornost korova, podstičući mnoge poljoprivrednike da se bore da kontrolišu korov na svojim poljima čak i uz ponovljene primjene herbicida.
Kompanijama koje proizvode robote za uništavanje korova u posljednje vrijeme stiže finansijska podrška iz raznih izvora koji žele da promovišu održivu proizvodnju ali i zaštitu prirode i vrsta.
Kompanija „Aigen robotiks“ iz Sjeverne Dakote prikupila je 19 miliona dolara a proizvodi kompaktne robote koje napajaju solarni paneli pričvršćeni na vrh svake mašine i dizajnirani su da rade potpuno samostalno.
Autonomni robot na solarni pogon
Kompanija ovog ljeta postavlja 50 robota na poljima šećerne repe na Srednjem zapadu SAD, sa ciljem da poveća svoju družinu robota na 500 za upotrebu sa proširenim spektrom usjeva.
Druge kompanije uvode farmerske robote dizajnirane posebno za prskanje herbicida na načine koji su precizniji od konvencionalnih metoda, prema programerima.
Čak se i globalna agrohemijska kompanija Bajer, koja prodaje herbicide Roundup, interesuje za robote za farme.
Šta skeptici govore
Ipak, mnogi farmeri i akademski stručnjaci su skeptični u vezi sa tim da roboti mogu napraviti značajnu razliku. Kažu da jednostavno ima previše poljoprivrednog zemljišta i da je previše raznovrsnih potreba i korova, kao i kultura i tipovazemljišta da bi skupi roboti to adekvatno rješavali.
Mnogi kažu da je bolji put da farmeri rade sa prirodom, a ne protiv nje.
Model regenerativne poljoprivrede – korišćenjem različitih strategija usmjerenih na poboljšanje zdravlja zemljišta, uključujući ograničavanje pesticida, rotaciju useva, sadnju usjeva koji obezbjeđuju pokrivač tla za suzbijanje korova i izbjegavanje narušavanja zemljišta – je bolji put, kažu oni.
“Mislim da roboti mogu biti korisno sredstvo kao dio integrisanog pristupa korovom, ali korišćenje kao jedinstvenog alata… vjerovatno neće funkcionisati tako dobro”, rekao je Adam Dejvis, profesor i šef odjeljenja za istraživanje usevaUniverziteta Ilinois.
Farmer iz Viskonsina Rajan Erisman se složio: “Roboti predstavljaju još jedan krug u trci u naoružanju protiv prirode”.
Uprkos različitim mišljenjima, farmer iz Kanzasa Tori Bol željno iščekuje da mu se isporuče roboti koji će ove godine plijeviti njegove površine pod sojom. Prošle godine su roboti kompanije plevili njegova polja suncokreta. (RTS)
The post SAD: Roboti na poljima Kanzasa plijeve njive, mogu li oni ukinuti potrebu za pesticidima appeared first on IZDVOJENO.ba.