Oboljeli od malignih oboljenja iz Brčkog, kojima su potrebni trombociti, više od pola godine čekaju da se počne koristiti separator za trombocite. Kako kaže izvor eTrafike, menadžment Zdravstvenog centra nabavio je separator na insistiranje šefa Odsjeka za transfuziju krvi, doktora Samira Pandura, a nabavka je koštala oko 150.000 KM.
Piše: eTrafika; Naslovna fotografija: Omar Tursić – Fotobaza.ba
Naš izvor, koji je želio da ostane anoniman, rekao je da je razlog cjelokupnog problema taj što dr Pandur sebi želi da vrati pripravnost preko separatora. U proceduri se traži pripravni specijalista transfuzijske medicine.
„Da bi počeo sa radom (separator) jer su tehničari prošli i edukaciju, mora se usvojiti procedura da bi ga mogli koristiti. Međutim, dr Pandur koristi priliku da preko tog aparata vrati sebi pripravnost jer je u proceduri naveo da Odsjek za transfuziju mora da ima pripravnog ljekara kako bi aparat mogao da radi tj. da on bude tu da nadgleda davaoca, što je van pameti. Inače pregled davalaca radi doktor medicine bez ikakve specijalizacije. Prijem davalaca je od 07.30 do 14.45 časova, nikad se ne primaju davaoci poslije redovnog radnog vremena. Druga stvar, trombociti nisu hitni, što znači ne moraju se odmah primiti za razliku od eritrocita kada pacijenti obilno krvare“, objašnjava naš izvor.
Jednostavnije rečeno, pripravnost podrazumijeva dostupnost ljekara u bilo kojem trenutku i van radnog vremena, za šta se dobija novčana naknada.
„Mjesecima se radilo bez njegove pripravnosti, doduše godinama unazad, to znaju svi zaposlenici bolnice“, dodao je naš izvor.
Da separator još nije u funkciji, ali i da se traži vraćanje pripravnosti, potvrdio je i sam doktor Pandur. Telefonski nam je rekao da je istina da se traži pripravnost doktora transfuziologa i da je tako u svim bolnicama i domovima zdravlja.
„Istina je da separator nije počeo sa radom. Kada će, ne znam. Potrebno je usvojiti proceduru u kojoj se traži i moje vraćanje pripravnosti, a vidjećemo da li će biti odobreno. Tehničari su prošli obuke kako da rade aparatom. Treba se usvojiti i novi cjenovnik, čekamo i repromaterijale“, prokomentarisao je kratko dr Pandur.
Na pitanje kolika će biti novčana naknada na godišnjem nivou ukoliko dobije pripravnost, rekao je da ne zna jer se cjenovnik nedavno mijenjao.
Zavod za transfuzijsku medicinu Republike Srpske pojasnio nam je da domovi zdravlja i bolnice u RS nemaju odjele transfuzije.
„Zavod ima organizacione jedinice u deset gradova i opština gdje koriste prostorije u sklopu bolnica. Organizovana je pripravnost, a iznos novčane naknade obračunava se u skladu sa pozitivnim pravnim propisima i zavisi od perioda koliko je ljekar proveo u pripravnosti“, rekli su.
S druge strane, Zavod za transfuzijsku medicinu Federacije BiH nam nije poslao odgovor na pitanje koje smo postavili. Iako smo ih zvali telefonski, rekli su da pošaljemo imejl i da ćemo dobiti tražene informacije. Međutim, iako su poslali odgovor, taj odgovor se nije odnosio na naše pitanje, jer su samo naveli naziv pravilnika po kojem su dužni da rade transfuzijski centri i odjeljenja za transfuziju.
Čemu služi separator?
Separator za trombocite je aparat koji služi za bržu pripremu trombocita za pacijente koji imaju maligna oboljenja (oni ih uglavnom primaju). Jedna doza izdvojenih trombocita preko separatora zamjenjuje šest do osam doza trombocita izdvojenih klasičnim postupkom odvajanja tj. jedan davalac zamjenjuje šest do osam davalaca, što je u suštini od velikog značaja kada se traže trombociti za nekog pacijenta sa Rh negativnim faktorom.
Osobe koje žele darivati krv na ovaj način moraju biti jednako zdravi kao i oni koji daju punu krv, a njihovo zdravstveno stanje se provjerava na pregledu. Brojni su uslovi koje je potrebno ispuniti prije darivanja. Potencijalni darivaoci ne smiju biti bolesni ili prehlađeni, niti uzimati antibiotike najmanje tri sedmice prije trobafereze. Osoba ne smije biti operisana, mora proći šest mjeseci do godinu dana od operacije, ne smije biti tetovirana, ne smije imati visok niti nizak pritisak, mora joj biti dobar hemoglobin.
Dobra strana ove priče, kada je riječ o primanju trombocita, je ta što velikih posljedica po pacijente nema, jer se trombociti ne moraju primiti odmah što dosta olakšava i daje vremena da se prikupi dovoljna količina na klasičan način.
Kontaktirali smo generalnog direktora Zdravstvenog centra Brčko Emira Osmanovića, 6. juna, pitajući zašto separator još uvijek nije pušten u rad. Kratko je rekao da o tome ne može telefonski i da se javimo imejlom. Isti dan smo poslali upit njegovom portparolu Seadu Šadiću. S obzirom na to da odgovor nije stigao, ponovo smo ih kontaktirali dva puta 19. juna. Umjesto odgovora na službeni imejl, Šadić se javio privatnom porukom urednici eTrafike, Vanji Stokić, putem Fejsbuka, napisavši da je već neko vrijeme na bolovanju i da upit pošaljemo na imejl bolnice. Odgovor ni na taj upit još uvijek nije stigao.
U međuvremenu, urednica eTrafike je zvala i direktora Osmanovića. Nakon što se nije javio na poziv, poslala je poruku da pita zašto još uvijek nismo dobili odgovore, ali ni na poruku nije odgovorio. Iako smo se pozvali na Zakon o slobodi pristupa informacijama, prema kojem su dužni da dostave tražene informacije, odgovore još uvijek nismo dobili.
Brčaci donedavno nisu mogli tražiti ni određivanje krvne grupe koja se određuje preko drugog aparata, jer nisu imali doktora specijalistu transfuzijske medicine koji bi potpisivao nalaze. Zbog toga su pacijenti, kojima je npr. zbog operacije ili iz nekog drugog razloga bila neophodna potvrda krvne grupe, bili primorani da to učine u privatnim ordinacijama. U nemogućnost određivanja krvne grupe uvjerili smo se i sami. Tada nam je rečeno da određivanje krvne grupe nije moguće jer se doktor nalazi na bolovanju i nije poznato kada će se vratiti, te da nalaz nema ko da potpiše i da je najbolje da ponovo nazovemo prije dolaska. U međuvremenu, problem određivanja krvne grupe je riješen angažovanjem spoljnog saradnika iz Beograda.
The post Separator za trombocite u Brčkom plaćen 150.000 KM, a nijednom nije upotrebljen appeared first on eTrafika.