Sindikat radnika u BH Telecomu najavio je štrajk u narednom periodu. Kako je rečeno, razlog za ovaj potez je “nepoštovanje kolektivnog ugovora” između ovog javnog preduzeća i radnika.
Prema internom e-mailu u kojeg je Klix.ba imao uvid, prije nekoliko dana je održan sastanak Centralnog odbora Sindikata BH Telecoma.
Odbor je raspravljao o jednoj tački, a prema ovom e-mailu, ona je bila “trenutna situacija po pitanju nepoštivanja odredbi Pojedinačnog kolektivnog ugovora”, a spomenute su i “aktivnosti i odgovor Sindikata na samovolju Uprave Društva kod usklađivanja plata radnika sa troškovima života.”
Na sastanku je donesena odluka da se ide u štrajk radnika, a ističe se i da su svi članovi CO SBHT glasali “za” ovaj potez.
Ipak, kako se dalje navodi, još nije utvrđen datum kada će štrajk tačno početi, a istakli su da će blagovremeno o tome izvijestiti Upravu BH Telecoma i Vladu Federacije BiH, koja je većinski vlasnik ovog javnog preduzeća.
Kako Klix.ba saznaje, do cijelog problema između radnika i uprave došlo je zbog povećanja plate u skladu s inflacijom. Prema Pojedinačnom kolektivnom ugovoru, ako statistika pokaže da je inflacija iznosila pet posto ili više, Uprava BH Telecoma je dužna povećati plate radnicima u iznosu inflacije.
Kako je Sindikat BH Telecoma već objavio 11. jula ove godine, ponuda Uprave bila je 1000 KM jednokratne pomoći i povećanje plate od 1. januara 2025. godine.
Stav Sindikata je da to nije prihvatljivo, djelomično jer je iznos od 1000 KM nedovoljan da se pokrije 11 mjeseci bez povećanja plate u skladu s inflacijom, ali i zbog činjenice da se bez povećanja plate u iznosu inflacije krši Pojedinačni kolektivni ugovor.
Pripadnici Policijske uprave brodsko-posavske zaprimili su krivičnu prijavu od uposlenika preduzeća s područja Brodsko-posavske županije za krivično djelo prevare, objavila je policija.
Kako navode u saopćenju, 10. decembra uposlenika poduzeća je kontaktirala nepoznata osoba koja se predstavila kao njegov nadređeni i zatražila da se izvrši uplata od preko 270 hiljada eura na račun druge kompanije, s kojom je tvrdio da su u poslovnom odnosu.
Nakon provedene uplate uposlenik je stupio u kontakt s nadređenim te je shvatio da ga nije on kontaktirao, već nepoznata osoba koja se lažno predstavila, stoji u saopćenju.
Policajci podnose poseban izvještaj Općinskom državnom odvjetništvu u Slavonskom Brodu protiv nepoznatog počinitelja zbog prevare te nastavljaju daljnji rad i kriminalističko istraživanje u cilju pronalaska počinitelja krivičnog djela, objavila je policija.
Hrvatsja policija apelira na građane da budu oprezni kod financijskih transakcija i da uvijek dodatno provjere identitet osoba koje ih kontaktiraju te da provjere vjerodostojnost zahtjeva za isplatu novčanih sredstava kako bi se zaštitili od mogućih prevara, zaključuje se u saopćenju.
Federalni ministar pravde Vedran Škobić pojasnio je najbitnije odredbe Prijedloga zakona o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama, te izmjene i dopune Kaznenog zakona Federacije Bosne i Hercegovine, a koje je Vlada Federacije BiH utvrdila ove sedmice i uputila u parlamentarnu proceduru. Istakao je da ova zakonska rješenja u Federaciji BiH predstavljaju provedbu Istanbulske i Lanzarote konvencije, te niza preporuka iz Europske komisije na putu Bosne i Hercegovine ka Europskoj uniji.
Kada je riječ o Kaznenom zakonu Federacije BiH, Škobić je naglasio da je fokus stavljen na pooštravanje sankcija u dijelu koji se odnose na nasilje u porodici, ali i drugih kaznih djela koja se mogu dovesti u vezu sa nasiljem u porodici.
- Osim pooštravanju kazni, pristupili smo i donošenju, odnosno definiranju drugih kaznih djela poput kaznog djela uhođenja, te kaznenih djela koji se tiču zaštite djece od uznemiravanja, seksualnog uzemiravanja i svih drugih oblika. Kada je u pitanju definiranje novih pojmova, ovaj zakon otvara mogućnost i tužiteljima i, naravno, i sucima, te policijskim organima, da sada jasno reagiraju upravo na anomalije na koje se ranije nije moglo reagirati i da stanu u zaštitu djece, žena i, naravno, općenito u zaštitu porodice, kada je nasilje u pitanju. Također, u zakonu o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama smo pristupili isključivo pooštravanju cijele te politike i, kazao bih, davanju većih ovlaštenja policijskim organima kada je u pitanju rad policije - kazao je Škobić.
Dodao je da će sada svi u lancu odlučivanja u borbi protiv nasilja u porodici imati veću odgovornost i veću mogućnost djelovanja. To se odnosi na centre za socijalni rad, obrazovne ustanove, policiju i pravosudne institucije, koje će sada morati imati veću ulogu i odgovornost, te istinski stati u zaštitu žena i djece, ranjivih kategorija.
- Uvodimo niz drugih pravila za žurne mjere reakcije sistema na nasilje u porodici. Kroz policijska ovlaštenja dajemo mogućnost i policiji da i prije nego što sud donese odluku, ukoliko postoji osnovana sumnja, nasilnika izuzme iz porodice, odnosno da ga udalje iz porodice, odnosno iz kuće, te ga čak, po potrebi, stave u pritvorsku jedinicu, naravno, do donošenja hitne odluke suda. Jer, upravo se u tim momentima, u prvih tri do šest sati dešavaju najgore stvari kada je riječ o nasilju u porodici. Na ovaj način omogućavamo policiji da promptno djeluje kada je nasilje u pitanju - kazao je Škobić.
Istakao je da su analize pokazale da većinu teških djela nasilja u porodici, počine upravo prekršitelji mjera koje su im ranije određene, kao što su mjere zabrane pristupa porodici i zabrane uhođenja.
- Analizirajući smo uvidjeli da je blaga sankcija za te prekrištelje, gdje je po sadašnjem zakonu ta sankcija od 500 do 1.500 KM. Sada smo umjesto te novčane kazne, kao blanketnu dispoziciju, uveli kaznu zatvora do tri godine. Time represivno djelujemo da se onaj ko pomisli da nešto učini, prekriši mjeru, sjeti da to predstavlja kazneno djelo i da će eventualno završiti iza rešetaka, gdje mu je i mjesto - kazao je federalni ministar pravde.
Jedna od novina koju zakon donosi jeste i precizno praćenje počinitelja djela nasilja.
- Kada se odredi mjera zabrane uhođenja, zabrane pristupa porodici, odnosno žrtvi, mi u datom momentu, prema sadašnjem zakonu, uopće ne znamo, sistem ne zna gdje se nalazi i koji je način kontrole. Jedini način je policijsko vozilo ispred kuće ili stana. Naravno, to sve košta. Mi smo sada, naravno, svjesni tehnologije kojom smo okruženi procijenili da nam ona pruža puno toga, pa tako i mogućnost uvođenja elektronskog nadzora počinitelja ovih djela nasilja. To znači uvođenje sistema nanognica. Mi to već imamo u zatvorskom sistemu, samo što se radi po drugačijem principu. Dakle, nanognica će u datom momentu jasno ukazivati policijskim organima gdje se počinitelj nalazi. Ukazivat će i žrtvi, ukoliko se približi na više od 200 metara i, naravno, samog počinitelja upozoravat će da čini prekšaj, da se pretjerano približava žrtvi što, naravno, ne smije”, kazao je Škobić, te dodao da se jedino na taj način, uz tako efikasnu kontrolu nasilnika, može na pravilan način zaštititi žrtva i postići da promptno i pravovremeno djeluju policijski organi - saopćeno je iz Ureda Vlade FBiH za odnose s javnošću.
Bio je tako sretan što je ušao u Gazu i predvodio napade. Želio je da ubije i uništi što je više moguće kako bi cijelio svijet shvatio šta se dešava sa onima koji se petljaju sa narodom Izraela. Obavijestio je svoj tim da će prestati sa gaženjem ljudi i da će nastaviti ubijati samo MAG-om (mitraljezom) jer mu je dosadilo čistiti gusjenice tenkova (od ostataka pregaženih Palestinaca).
Policijski službenici Uprave policije MUP TK-a, Sektor kriminalističke policije, istražitelji Odsjeka za borbu protiv zloupotrebe opojnih droga su juče, provodeći aktivnosti na suzbijanju i sprečavanj...