8.8 C
Sarajevo
Četvrtak, 31 listopada, 2024

SLUČAJ KOJI JE POTRESAO CIJELU BiH: Da li bi mala Sara danas bila živa da joj je pružena adekvatna ljekarska pomoć?

Majka Ivana obratila se portali Hercegovina info s namjerom da sada kada je konačno skupila snagu ispriča svoju istinu, što se točno događalo 5. i 6. juna 2022., najmračnijih dana njenog života. Usputno, a nimalo nevažno je dodati da je trenutku kada gubi svoju kćerku Ivana nosila svoje treće dijete, pa smrt djevojčice proživljava kao majka, a ujedno i trudnica koja uskoro ima roditi. S obzirom na taj detalj pravo je čudo da tragedija u Dadića 2022. nije bila i veća.

„Neka je viroza, ne morate dolaziti“

– Sara je dobila temperaturu i počela povraćati žutu tekućinu. Doktorka u Ravnom ju je pregledala, no istakla je da ona nije pedijatar, te da ukoliko se stanje ne popravi ne čekamo noć i odvedemo je na Pedijatriju. Oko 13 sati 5. juna zovemo Pedijatriju, gdje nam doktorica govori da je u pitanju viroza, da je odvedemo ujutro u Stolac pedijatru. Meni je nešto govorilo, taj neki majčinski instinkt da nešto nije u redu i da ne smijemo čekati sutra. Izvadili smo uputnicu u Ravnom i krenuli u Mostar. Doktorica nas je prvo napala zašto smo uopšte došli jer smo već ranije zvali“, počinje svoju ispovijest majka. Otac se na to nadovezuje: „Pitala nas je zašto smo došli kada je već telefonski rečeno da ne trebamo dolaziti“. Djevojčica je imala urođene probleme s jetrom, deficit jednog jetrenog enzima i majke je bilo strah da stanje nije povezano s tom dijagnozom te je insistirala da dijete pregledaju.

– Jednostavno vidiš da nije u redu, dijete je klonulo, ne možemo joj ni sirup dati, šta god da joj daš, i kap vode povrati. Nakon što nas je prvo napala što smo došli konačno je djevojčici pogledala uši, poslušala pluća, i pogledala. Onda je nekako zaključila da bi to mogla biti urinarna infekcija, bez da je uopšte Sari izvadila nalaze. Nikakav nam nalaz nije dala, samo recept za Lupocet, Voltaren čepiće i Dalsy, i uputila nas da nalaze vadimo ujutro u Stocu. Po noći je dijete skroz malaksalo. Vozimo je u Stolac, doktorica nam govori da je dijete dehidrirano i sprema nas u Mostar. Ne daju nam ni vozilo hitne pomoći, nego idemo osobnim vozilom iz Stoca za Mostar, a 6. juna je, ogromne su vrućine bile. Dok smo došli u Mostar dijete je već skoro kolabiralo. Pedijatrica iz Stoca je zvala gastroenterologa u Mostar misleći da je Sarino stanje povezano s njezinom dijagnozom. Međutim, dr. Tomić i dr. Oreč su istakli da to nema veze sa Sarinim stanjem i da je u pitanju nešto drugo. Dobila je tada fraz, sve je krenulo progresivno – nastavlja dalje kroz suze majka. U tom trenutku bilo je 10.30, a Sara je preminula u 14 sati istoga dana. Majka kaže da su doktori taj dan uradili sve od sebe, no da je već bilo kasno.

Obdukcijski nalaz i kasnije medicinsko vještačenje koje su radili u Banjoj Luci pokazuju da je Sara imala pneumokokni meningitis, protiv kojeg je čak tri puta ranije cijepljena, obzirom na urođenu dijagnozu.

Svi Sarini nalazi slani su na vještačenje u Banja Luku. Nalaz vještaka upućuje na to da Sarino liječenje od pojave bolesti do prijema u bolnicu nije bilo adekvatno, da je dijete liječeno sredstvima za snižavanje temperature, da je potpuno nejasno zašto dijete nije 5. juna hospitalizovana na Klinici za dječje bolesti, ako je jasno da je stanje loše i još se pogoršava. Vještak u svom mišljenu navodi da nije moguće tvrditi bi li Sara bila živa da je odmah hospitalizovana, no ističe da bi da je odmah bila hospitalizovana za to imala veće šanse.

Borisa i Ivanu do kraja života će mučiti upravo to pitanje. Bi li njihova Sara bila danas živa sa svojom braćom da je na vrijeme hospitalizovana, da je primila infuziju i antibiotik i dobila tretman koji zaslužuje kao pacijentica. U krajnjem slučaju, i bez postavljanja tog ključnog pitanja, sigurno je da je Sara morala biti adekvatno liječena i hospitalizirana, osobito s obzirom na njezinu urođenu dijagnozu.

Podignuta optužnica, čeka se termin suđenja

Tužilaštvo HNŽ-a optužnicu u ovom predmetu protiv Ane Margeta podiglo je 14. decembra 2023. godine zbog nesavjesnog liječenja i teškog kaznenog djela protiv zdravlja ljudi.

– Dana 5. juna 2022. godine, kao doktor medicine, na specijalizaciji iz Pedijatrije, radeći na svom radnom mjestu, prema Ugovoru o radu na neodređeno vrijeme zaključenom između osumnjičene i Sveučilišne kliničke bolnice Mostar, na Klinici za dječje bolesti, oko 16 sati primila je pacijenticu Saru Dadić koju su doveli roditelji Ivana i Boris Dadić, nakon što je dijete čitav taj dan imalo povišenu temperaturu i po uputnici Doma zdravlja Ravno od 5. lipnja 2022. godine, gdje je postupila suprotno odredbama članka 5. stavak 2. i 3. točka 4. i članka 7. stavak 1. Zakona o ljekarskoj djelatnosti…, na način da nije maloljetnu Saru Dadić zadržala na bolničkom liječenju u ustanovi sekundarnog nivoa zdravstvene zaštite, gdje bi bila adekvatno dijagnostički obrađena, gdje je mogla adekvatnije terapijski reagovati, iako je pacijentica bila očigledno i vidljivo lošeg zdravstvenog stanja, povišene temperature praćene povraćanjem bilo malaksalo, a i obzirom da je dijete bilo ranije hospitalizovano zbog urođene bolesti – navodi se u optužnici.

Nadalje, u optužnici se navodi da liječnica pored jasnih simptoma koji upućuju na loše opšte stanje djeteta, nije naložila da se maloljetnoj pacijentici urade hitne laboratorijske pretrage, nije obavljeno ultrazvučno, RTG, CT ili vilo kakvo drugo snimanje i pregled Sare Dadić, niti je zadržana na bolničkom promatranju i liječenju.

Na Opštinskom sudu u Mostaru nam kažu da ročište u ovom predmetu još nije zakazano, a je li išta po ovom pitanju preduzela Sveučilišna klinička bolnica Mostar pitanje je na koje čekamo odgovor.

Advokat optužene doktorke Ane Margete Nenad Rebac na telefonski poziv rekao je da do pravomoćnog okončanja postupka se neće javno izjašnjavati na ovu temu.

(K. Perić/Hercegovina info)

Članak SLUČAJ KOJI JE POTRESAO CIJELU BiH: Da li bi mala Sara danas bila živa da joj je pružena adekvatna ljekarska pomoć? se pojavljuje prvo na Novosti.

Slučajna vijest

Na svaki oglas za posao u BiH javljaju najmanje tri do četiri osobe koje trenutno rade u zemljama EU

U Bosni i Hercegovini već se primjećuje povratak radnika iz Njemačke. Mersiha Mima Mehić, direktorica portala Kolektiv-MojPosao.ba, istakla je za Bloomberg Adriju da se značajan broj profesionalaca obraća njenoj agenciji u potrazi za zaposlenjem nakon povratka. Mnogi od njih se javljaju čak i nakon preseljenja, ali kvalitet poslova ostaje veliki izazov. Neki se odlučuju na pokretanje vlastitih kompanija.

Privrednici navode da se, osim povratnika, na svaki oglas za posao javljaju najmanje tri do četiri osobe koje trenutno rade u zemljama EU. Riječ je o obrazovanim stručnjacima, uključujući inženjere, zavarivače, montere i električare.

Dominik Raškaj, marketing i PR menadžer portala boljiposao.com, upozorava da je ekonomska kriza koja se polako približava Njemačkoj, pokretaču ekonomije Starog kontinenta, osnovni razlog za povratak radnika. Smanjenje proizvodnih kapaciteta firmi kao što su Volkswagen i Audi dodatno utječe na situaciju.

Iako najnoviji podaci o fabričkim narudžbama u Njemačkoj ne ulijevaju optimizam, s padom od 5,8% u avgustu, Raškaj ističe da to ne mora značiti i zastoj bh. kompanija. “Nalazimo se u povoljnom položaju, a naše potrebe svakodnevno rastu,” dodaje Raškaj.

Uspon desnice u Austriji i drugim zemljama EU također donosi zabrinutost bh. dijaspori. Ojačavanje krajnje desnice u Austriji vodi do poziva na očuvanje kulture i tradicije, ali i na restrikcije prava za tražioce azila. Takve mjere povezane su sa sigurnosnim problemima i naglašavaju potrebu za agresivnijim pristupom u borbi protiv ilegalne imigracije.

Osvojeni glasovi desničarskih stranaka, poput Slobodarske stranke Austrije (FPÖ), postavljaju pitanja o budućim odnosima prema strancima i EU. U Beču, više od 30% građana nema pravo glasa, što predstavlja ozbiljan problem za demokratski sistem.

Larissa Lojić iz Western Balkans Initiative naglašava da bi dvojnog državljanstva moglo biti značajno za mlade ljude koji žele raditi u BiH, ali i živjeti u Austriji. Međutim, s jačanjem desnice, očekuje se da će postati teže dobiti državljanstvo.

Zabrinjavajuće su i informacije o planovima remigracije, prema kojima bi ljudi s njemačkim ili austrijskim državljanstvom, a koji imaju korijene u drugim zemljama, mogli biti potisnuti da se vrate. Lojić smatra da je ovo veoma problematično i šokantno za regiju.

S obzirom na ekonomske i političke izazove, austrijska dijaspora, uključujući bh. građane, suočava se s promjenama u društvu. Strah od otvorenog rasizma raste, a mnogi se plaše da bi Austrija mogla postati nova Mađarska, što bi dodatno ugrozilo ljudska prava i demokratiju. U ovom trenutku, situacija ostaje neizvjesna, ali je jasno da su promjene neizbježne

Objava Na svaki oglas za posao u BiH javljaju najmanje tri do četiri osobe koje trenutno rade u zemljama EU pojavila se prvi puta na PressMedia.

Ranjeni policajac u Bosanskoj Krupi otkrio šta je maloljetnik rekao prije napada

 Policajac Avdo Hasanović, kojeg je nožem ranio maloljetnik u terorističkom napadu u Bosanskoj Krupi, rekao je da je napadač pri ulasku u policijsku stanicu izgovorio "Tekbir, Allahu ekber".

Hasanović je poslije otpuštanja iz kantonalne bolnice u Bihaću ispričao da su on i njegov kolega Ozren Maran, koji je u napadu u ubijen, bili na radnom mjestu kada je u policijsku stanicu ušao mladić u dukserici zbog koje nisu mogli da mu vide lice.

"Kada je ulazio na vrata rekao je "Tekbir, Allahu ekber". Govorim samo istinu", rekao je Hasanović za "Dnevni avaz".

On je naveo da je ovo lice već imalo pripremljen nož kada je ušlo u kancelariju i da je bio spreman iako ima 15 godina.

"Moj kolega Maran je sjedio, u tom trenutku odmah je ustao. Јa sam ga zgrabio, a on je priletio meni s palicom da udari čovjeka i da mu izbije nož. U tom trenutku je taj momak Maranu zabio nož. Držao sam ga za glavu, nisam za ruke. To je bilo refleksno i u brzini", priča Hasanović.

On je dodao da je maloljetniku nož ispao i da ga je uspio udariti, te da je u tom bacanju zadobio ranu na licu i na leđima od noža, navodeći kako se napada takođe borio.

Hasanović je rekao da ga je stavio pod kontrolu dok je Maran zvao druge kolege.

"Te kolege su za nekoliko minuta stigle, preuzele lice od mene, oni su mu stavili lisice. Njega sam držao pod sobom, koljenom na leđima",  rekao je Hasanović.

On je istakao da je rana koju je zadobio duboka pet centimetara i da je nakon ranjavanja puno iskrvario, te da očekuje da pravda bude zadovoljena.

Objava Ranjeni policajac u Bosanskoj Krupi otkrio šta je maloljetnik rekao prije napada pojavila se prvi puta na PressMedia.

DOK IZRAEL NASTAVLJA DA UBIJA: Vijeće sigurnosti UN-a pozvalo Izrael da poništi zabranu rada UNRWA-i

Vijeće sigurnosti UN-a pozvalo je u srijedu Izrael da poništi odluku o zabrani rada agencije Ujedinjenih naroda koja je desetljećima pružala "vitalne" usluge palestinskim izbjeglicama

The post DOK IZRAEL NASTAVLJA DA UBIJA: Vijeće sigurnosti UN-a pozvalo Izrael da poništi zabranu rada UNRWA-i appeared first on IZDVOJENO.ba.

ZASTRAŠUJUĆE VODENE BUJICE: Najmanje 95 mrtvih u poplavama u Španiji (VIDEO)

Civilna zaštita helikopterima je evakuisala ljude s krovova kuća u pokrajinama Andaluziji, Valenciji i Albaceteu. Hitne službe pokušavaju se probiti u najteže pogođene dijelove. Desetine ljudi još se smatraju nestalima. Mnogi su noć proveli u nemogućim uslovima čekajući spasioce.

The post ZASTRAŠUJUĆE VODENE BUJICE: Najmanje 95 mrtvih u poplavama u Španiji (VIDEO) appeared first on IZDVOJENO.ba.

Šerif Patković pred sudijama: Časni sude, izjašnjavam se da nisam kriv

Šerif Patković se u Sudu Bosne i Hercegovine izjasnio da nije kriv za zločin protiv ratnih zarobljenika u Dusini kod Zenice počinjen u januaru 1993. godine.

“Časni sude, izjašnjavam se da nisam kriv”, kazao je Patković nakon što je objasnio da mu je jasno šta mu se optužnicom stavlja na teret, javlja Detektor.

Optužnica Državnog tužilaštva ga tereti u svojstvu komandanta Drugog bataljona Sedme muslimanske brigade Armije BiH za ratni zločin protiv ratnih zarobljenika.

Iz Suda BiH su ranije saopćili da je Patković optužen da je 26. januara 1993. godine, u prijepodnevnim satima, nakon što je Armija BiH ovladala selom Dusina – pucajući iz vatrenog oružja iz neposredne blizine – lišio života zapovjednika Hrvatskog vijeća obrane Dusina, koji je prethodno ranjen ležao na zemlji.

S obzirom da je negirao krivicu, Patkoviću će u zakonom predviđenom roku početi suđenje.

Objava Šerif Patković pred sudijama: Časni sude, izjašnjavam se da nisam kriv pojavila se prvi puta na PressMedia.

Povezani članci

Popularne kategorije