1 C
Sarajevo
Srijeda, 22 siječnja, 2025

Službenici UIO otkrili četiri pošiljke narkotika: Evo šta je sve oduzeto FOTO

Službenici Uprave za indirektno oporezivanje /UIO/ BiH otkrili su četiri pošiljke narkotika u saradnji sa službenicima Pošte Sarajevo, saopšteno je iz UIO.

Oduzeto je 2.960 tableta i 1.300 grama praha metamfetamina, te 100 grama marihuane i hašiša.

Iz UIO saopšteno je da su paketne pošiljke koje su stigle na Carinski referat Pošta Sarajevo bile porijeklom iz zemalja EU i namijenjene licima u BiH.

“Pošiljke su bile prijavljene po poštanskim carinskim deklaracijama neznatne vrijednosti, deklarisane kao kafa, DVD i parfem, a kao modus operandi izbjegavanja mjera carinske kontrole korištena je metoda prikrivanja narkotičkih sredstava u originalna pakovanja druge robe”, navodi se u saopštenju.

Pregledom pošiljki u pakovanjima kafe i kutiji za parfem pronađene su prikrivene plastične kesice nepoznatog sadržaja koje su asocirale na narkotike.

Službenici UIO jednokratnim testerima detektovali su prisustvo psihoaktivnih supstanci THC-a i jedinjenja feniletilamina i amfetaminske klase, navodi se u saopštenju.

O svemu su obaviješteni pripadnici federalnog Ministarstva unutrašnjih poslova, koji su pod nadzorom Tužilaštva BiH oduzeli 2.960 tableta i 1.300 grama praha metamfetamina, te 100 grama marihuane i hašiša.

U pošiljci je pronađen i set za nelegalno otključavanje brava, čije je pakovanje podsjećalo na bankovnu karticu, te je oduzet zajedno sa narkoticima, ističe se u saopštenju.

Iz UIO pozvali su građane da na otvorenu liniju Uprave, broj 0800/20-607, prijave svaki oblik nelegalne trgovine, poreske ili carinske utaje.

Svi pozivi su besplatni i potpuno anonimni.

Slučajna vijest

Odzvonilo teleprodavcima: Registar “Ne zovi” uskoro u BiH

U okviru javne nabavke za izradu i održavanje registra "Ne zovi", Regulatorna agencija za komunikacije BiH odabrala je dvije kompanije iz Banja Luke: EURIDIKA D.O.O. i NET SOLUTIONS D.O.O., javlja Akta.ba.

Procijenjena vrijednost nabavke iznosi 100.000 KM sa PDV-om, a predmet nabavke obuhvata izradu, nabavku licenci, instalaciju softvera i njegovo održavanje.

Registar "Ne zovi" predstavlja važan alat za zaštitu potrošača, omogućavajući im da se upišu u listu telefonskih brojeva koji ne žele primati pozive trgovaca u svrhu prodaje proizvoda ili usluga.

Ovaj registar će obuhvatiti fiksne i mobilne telefonske brojeve, a svi operatori fiksne i mobilne telefonije bit će obavezni da omoguće svojim korisnicima pristup registru.

Prema Planu rada Regulatorne agencije za komunikacije BiH za 2024. godinu, uspostavljanje softverskog alata za registraciju korisnika predstavlja prioritet. Zakonom o elektronskom pravnom i poslovnom prometu, RAK BiH ima obavezu da vodi listu fizičkih i pravnih lica koja ne žele primati komercijalne komunikacije.

Registar će omogućiti korisnicima da jednostavno registruju ili deregistruju svoje brojeve, čime se povećava zaštita od neželjenih poziva i poruka. Iako RAK neće biti direktno zadužen za nadzor primjene zakona, inspekcijski nadzor će obavljati nadležni inspektori ministarstva za informatičko društvo.

Uvođenjem registra "Ne zovi", potrošači će imati veću kontrolu nad svojim komunikacijama, a nadležni organi će osigurati da davatelji usluga poštuju zakonske odredbe. Ova regulacija predstavlja značajan korak ka zaštiti prava potrošača i smanjenju neželjene komercijalne komunikacije u BiH.

Ranije smo pisali o tome koliko potrošači znaju o prodajnim promocijama i svojim pravima.

Gordana Bulić, predsjednica "Kluba potrošača TK" Tuzla, istakla je tada da vjeruje da će uvođenje registra "Ne zovi" značajno smanjiti broj neželjenih poziva u praksi.

"Sasvim sigurno, svaki doprinos u tom smislu će dobro doći, a uz donošenje nedostajuće regulative vezane za kupovanje na daljinu (internetom), mislimo da će se unaprijediti sigurnost potrošača na ovom tržištu", rekla je.

Objava Odzvonilo teleprodavcima: Registar “Ne zovi” uskoro u BiH pojavila se prvi puta na PressMedia.

PRESUDA 5. FEBRUARA! Završne riječi odbrane Vasvije Vidović: “Postupak obiluje greškama SIPA-e i Tužilaštva”

Pred Sudom Bosne i Hercegovine odbrana optužene Vasvije Vidović iznijela završne riječi.

- Časni sude, jedini prijedlog odbrane u ovom postupku je da Sud oslobodi optužbi Vidović, rekla je advokatica.

Tužilaštvo BiH zatražilo je da Vidović bude kažnjena za sprečavanje dokazivanja i da joj bude izrečena mjera zabrane obavljanja advokatske djelatnosti tri godine. Tužilaštvo je u završnoj riječi ocijenilo da je nesumnjivo dokazano da je Vidović imala namjeru da oteža dokazivanje u krivičnom postupku kada je, postupajući kao braniteljica u istrazi protiv tada uhapšenog predsjednika Suda BiH Ranka Debevca, sakrila njegov telefon.

Odbrana smatra da se Tužilaštvo u svojoj završnoj riječi nije ni osvrnulo na najvažniji element krivičnog djela - svojstvo predmeta, odnosno na to da ono služi dokazivanju krivičnog djela koje se stavlja na teret osobi čiji se dokaz ili isprava sakriva.

- Tužilaštvo niti jednom jedinom riječju nije navelo koji je sadržaj mobilnog telefona te da li, i ako da, kako sadržaj mobitela dokazuje da je Debevec izvršio krivična djela. Tužilaštvo nije ni dokazivalo da postoji sudski postupak protiv Debevca te da telefon baš u tom postupku služi kao dokaz, navela je Odbrana pa upitala o kojem sudskom postupku se radi?

- Kroz ovaj dokazni postupak je ponuđen odgovor da je riječ o krivičnom postupku protiv Debeveca, ali nesporno u odnosu na Debevca ne postoji sudski postupak. Drugo pitanje jeste - šta se to dokazuje ovim mobitelom? Jedini odgovor na ovo pitanje jeste - ništa, zaključuje advokatica.

Mobitel kao dokaz

Dodaje da Tužilaštvo nije dokazalo da mobitel predstavlja izvor bilo kakvih saznanja.

Ustvrdila je da u vrijeme događaja za koji je optužena Vidović, za mobilni telefon nije postojala sudska naredba za njegovo oduzimanje.

- Drugim riječima, mobilni telefon nije ni bio označen kao predmet koji Sud treba oduzeti stoga ni Vidović nije mogla znati "da će telefon biti predmet oduzimanja" te da uopšte služi dokazivanju, rekla je advokatica.

Osvrnula se odbrana i na elemente krivičnog djela - sprečavanje dokazivanja, pa postavila pitanje: "U čemu se ogleda radnja sakrivanja kao i namjera sakrivanja mobilnog telefona kada se cijeli događaj dešava u prostorijama SIPA, koje su pod video nadzorom i nadzorom službenika".

- Radnju skrivanja, ubacivanja u torbu, izvršio je Debevec, a ne Vidović. Kompletan postupak obiluje nezakonitostima i kardinalnim greškama kako pripadnika SIPA-e, tako i Tužilaštva, smatra odbrana.

Nezakonitosti se, navodi odbrana, između ostalog ogledaju u "propustu pripadnika SIPA-e kod hapšenja Debevca - nije pretresen, niti je ovaj propust zabilježen u sudskim dokumentima, nezakonitom hapšenju Vidović, dežurnom sudiji koji je izdavao naredbu za pretresanje Vidović predočen je pogrešan osnov sumnje - da je Vidović tokom razgovora u prostoriji za zadržavanje od Debevca preuzela njegov mobilni telefon kako bi ga sakrivenog iznijela iz zgrade SIPA-e, te da je prilikom prolaska kroz skener pri izlasku iz zgrade SIPA-e kod Vidović otkriven telefon. Mobilni telefon nije otkriven kada je izlazila iz zgrade SIPA-e. Sud je, na osnovu netačnih činjenica, izdao naredbu za pretres".

Izricanje presude

Odbrana podsjeća da je advokat obavezan čuvati kao advokatsku tajnu sve što mu je stranka povjerila te da advokat mora djelovati u najboljem interesu svoje stranke i da mora staviti te interese ispred svojih ili interesa drugih.

- Morate shvatiti, ja nisam neko s ulice ko je tu došao. Nego sam branilac dužan da zaštiti interese mog klijenta. Ja sam o tome razmišljala i ni o čemu drugom, rekla je Vidović.

Senka Nožica, jedna od tri advokatice koje zastupaju odbranu u ovom slučaju, u svojstvu, kako kaže, glasnogovornice, ističe da očekuje oslobođajuću presudu.

Izricanje presude zakazano je za 5. februar.

Objava PRESUDA 5. FEBRUARA! Završne riječi odbrane Vasvije Vidović: “Postupak obiluje greškama SIPA-e i Tužilaštva” pojavila se prvi puta na PressMedia.

VJEROVALI ILI NE?! SDA zahtijeva smjenu Uprave Državnog zatvora “zbog kršenja prava Fadila Novalića”

Stranka demokratske akcije (SDA) uputila je zahtjev Ministarstvu pravde BiH za, vjerovali ili ne, hitnu smjenu direktora Siniše Perkovića i Uprave Državnog zatvora u Vojkovićima.

Oni ih optužuju za ozbiljno kršenje zakona i uskraćivanje osnovnih prava Fadilu Novaliću.

Prema njihovim navodima, Novaliću je nezakonito uskraćeno pravo na korištenje telefona i komunikaciju s advokatima, iako za to ne postoji sudsko rješenje niti zahtjev nadležnog inspektora.

SDA ističe da Ministarstvo pravde nije izdalo nikakve smjernice koje bi opravdale ovakve postupke Uprave, te smatra da smjena predstavlja jedini ispravan korak.

Stranka također poziva Tužilaštvo BiH da pokrene istragu protiv direktora i Uprave zatvora, kako bi se utvrdila njihova eventualna krivična odgovornost za neovlašteno prisluškivanje Novalićevih razgovora.

Posebnu pažnju, prema SDA, istraga treba posvetiti utvrđivanju da li je direktor zatvora djelovao samoinicijativno ili po nalogu drugih osoba.

“Uzimajući u obzir da ne postoji rješenje Suda BiH, te da je Ministarstvo pravde potvrdilo da ni oni, kao niti nadležni inspektor, nisu uputili zahtjev upravniku Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera Bosne i Hercegovine, da osuđeni Fadil Novalić bude lišen prava na korištenje telefona, niti da mu se onemogući komunikacija sa njegovim advokatima, smjena Uprave je jedini logičan naredni korak. Istovremeno, od Tužilaštva BiH očekujemo da hitno pokrene istragu protiv direktora i uprave i utvrdi njihovu krivičnu odgovornost zbog nezakonitog uskraćivanja prava Novaliću, te posebno zbog priznanja o neovlaštenom prisluškivanju njegovih telefonskih razgovora. Poseban segment istrage bi morao biti usmjeren na to da se utvrdi da li je direktor zatvora samoinicijativno poduzimao nezakonite radnje ili je to od njega neko tražio” stoji u saopćenju SDA.

Podsjetimo samo, Fadil Novalić je osuđen za zloupotrebu položaja i ovlasti tokom nabavke stotinu respiratora iz Kine u vrijednosti 5,4 miliona eura u aprilu 2020. godine, nakon proglašenja vanredne situacije zbog pandemije COVID-19.

Objava VJEROVALI ILI NE?! SDA zahtijeva smjenu Uprave Državnog zatvora “zbog kršenja prava Fadila Novalića” pojavila se prvi puta na PressMedia.

Panika u Dalmaciji: Pronađena “lista smrti” s imenima 17 učenika i učitelja

Lista s imenima 17 učenika i djelatnika jedne gimnazije u Dalmaciji, sastavljen na listu istrgnutom iz bilježnice i naslovljen kao "Death list", pojavio se na društvenim mrežama te se proširio među roditeljima i đacima i posijao paniku, zbog čega pola učenika danas nije došlo na nastavu.

Lista je došla i do vodstva škole. Iako je navodno na samoj listi pisalo: "Ovo je samo šala", škola je, kako nam je potvrdila ravnateljica, odmah reagirala sukladno Protokolu o postupanju u slučaju nasilja među djecom i mladima te obavijestila sve nadležne službe, prije svega policiju i Zavod za socijalni rad.

- Riječ je o dvoje djece, učenika prvog razreda, koji su se odmah pokajali. Tvrde da je to bila samo šala i da nisu bili svjesni kakve će to posljedice imati. Obavili smo razgovore s roditeljima i učenicima čija su se imena nalazila na popisu, kao i obiteljima djece koja su sastavila popis, rekla je ravnateljica gimnazije Jutarnjem. 

Dodala je da su autori popisa suspendirani iz škole na osam dana, nakon čega će se odlučiti koju će im pedagošku mjeru izreći.

Ravnateljica je dodala da će se nastava odvijati normalno u narednim danima. 

Objava Panika u Dalmaciji: Pronađena “lista smrti” s imenima 17 učenika i učitelja pojavila se prvi puta na PressMedia.

Još jedan merak rezervisan za “dublje džepove”: Poskupilo i suho meso u BiH

Cijene suhog mesa u Bosni i Hercegovini u posljednjem periodu bilježe značajan rast, te se trenutno kreću od 40 do 50 KM po kilogramu, što je značajno poskupjenje u odnosu na prethodne godine, prenosi portal Crna Hronika.

Razlog ovoj poskupljenju leži u nekoliko faktora, među kojima su povećani troškovi proizvodnje, inflacija, kao i smanjenje broja proizvođača zbog ekonomskih izazova u sektoru stočarstva.

Proizvođači suhog mesa objašnjavaju da su cijene porasle zbog povećanih cijena hrane za stoku, što direktno utiče na cijenu mesa. Također, i sami proces sušenja mesa postao je skuplji, zbog povećanja troškova energije i rada.

Mnogi potrošači primjećuju da su čak i manji komadi suhog mesa dostigli cijene od 40 do 50 KM, što je postalo znatan trošak u kućnim budžetima.

Uprkos poskupljenju, suho meso i dalje ostaje popularan proizvod na tržištu, s obzirom na svoju dugotrajan rok trajanja i specifičan ukus. Iako visoka cijena nije u svim slučajevima odvratila potrošače, mnogi su počeli tražiti alternative, dok se dio njih odlučuje za manje količine ili za druge vrste suhomesnatih proizvoda.

Objava Još jedan merak rezervisan za “dublje džepove”: Poskupilo i suho meso u BiH pojavila se prvi puta na PressMedia.

Povezani članci

Popularne kategorije