3.8 C
Sarajevo
Četvrtak, 12 prosinca, 2024

SMRT BEBE SARE Roditelji odlučili progovoriti o danu kada je u mostarskoj bolnici umrla njihova curica

Dvije su se godine navršile da je od meningitisa preminula jednogodišnja Sara Dadić, kćerka Borisa i Ivane Dadić iz Ravnog. Obitelj je inače rodom s Domanovića, gdje je Sara i ukopana, no posao i život odveli su ih Ravno. Plava posmrtnica s likom anđela ostala je u sjećanju mnogih na jugu Hercegovine, a roditelji se dvije godine nakon smrti njihove djevojčice pitaju bi li Sara i danas bila živa da joj je odmah pružena pomoć.

Majka Ivana obratila se Kristini Perić urednici portala Hercegovina.info s namjerom da sada kada je konačno skupila snagu ispriča svoju istinu, šta se točno događalo 5. i 6. juna 2022., najmračnijih dana njezina života. Usputno, a nimalo nevažno je dodati da je trenutku kada gubi svoju kćerku Ivana nosila svoje treće dijete, pa smrt djevojčice proživljava kao majka, a ujedno i trudnica koja uskoro ima roditi. S obzirom na taj detalj pravo je čudo da tragedija u Dadića 2022. nije bila i veća.  

„Neka je viroza, ne morate dolaziti“

„Sara je dobila temperaturu i počela povraćati žutu tekućinu. Doktorica u Ravnom ju je pregledala, no istaknula je da ona nije pedijatar, te da ukoliko se stanje ne popravi ne čekamo noć i odvedemo je na Pedijatriju. Oko 13 sati 5. juna zovemo Pedijatriju, gdje nam doktorica govori da je u pitanju viroza, da je odvedemo ujutro u Stolac pedijatru. Meni je nešto govorilo, taj neki majčinski instinkt da nešto nije u redu i da ne smijemo čekati sutra. Izvadili smo uputnicu u Ravnom i krenuli u Mostar. Doktorica nas je prvo napala zašto smo uopće došli jer smo već ranije zvali“, počinje svoju ispovijest majka. Otac se na to nadovezuje: „Pitala nas je zašto smo došli kada je već telefonski rečeno da ne trebamo dolaziti“. Djevojčica je imala urođene probleme s jetrom, deficit jednog jetrenog enzima i majke je bilo strah da stanje nije povezano s tom dijagnozom te je inzistirala da dijete pregledaju.

„Jednostavno vidiš da nije u redu, dijete je klonulo, ne možemo joj ni sirup dati, šta god da joj daš, i kap vode povrati. Nakon što nas je prvo napala što smo došli konačno je djevojčici pogledala uši, poslušala pluća, i pogledala. Onda je nekako zaključila da bi to mogla biti urinarna infekcija, bez da je uopće Sari izvadila nalaze. Nikakav nam nalaz nije dala, samo recept za Lupocet, Voltaren čepiće i Dalsy, i uputila nas da nalaze vadimo ujutro u Stocu. Po noći je dijete skroz malaksalo. Vozimo je u Stolac, doktorica nam govori da je dijete dehidrirano i sprema nas u Mostar. Ne daju nam ni vozilo hitne pomoći, nego idemo osobnim vozilom iz Stoca za Mostar, a 6. juna je, ogromne su vrućine bile. Dok smo došli u Mostar dijete je već skoro kolabiralo. Pedijatrica iz Stoca je zvala gastroenterologa u Mostar misleći da je Sarino stanje povezano s njezinom dijagnozom. Međutim, dr. Tomić i dr. Oreč su istaknuli da to nema veze sa Sarinim stanjem i da je u pitanju nešto drugo. Dobila je tada fraz, sve je krenulo progresivno“, nastavlja dalje kroz suze majka. U tom trenutku bilo je 10.30, a Sara je preminula u 14 sati istoga dana. Majka kaže da su liječnici taj dan uradili sve od sebe, no da je već bilo kasno.

Obdukcijski nalaz i kasnije medicinsko vještačenje koje su radili u Banjoj Luci pokazuju da je Sara imala pneumokokni meningitis, protiv kojeg je čak tri puta ranije vakcinisana, obzirom na urođenu dijagnozu.

Svi Sarini nalazi slani su na vještačenje u Banja Luku. Nalaz vještaka upućuje na to da Sarino liječenje od pojave bolesti do prijema u bolnicu nije bilo adekvatno, da je dijete liječeno sredstvima za snižavanje temperature, da je potpuno nejasno zašto dijete nije 5. juna hospitalizirano na Klinici za dječje bolesti, ako je jasno da je stanje loše i još se pogoršava. Vještak u svom mišljenu navodi da nije moguće tvrditi bi li Sara bila živa da je odmah hospitalizirana, no ističe da bi da je odmah bila hospitalizirana za to imala veće šanse.

Borisa i Ivanu do kraja života će mučiti upravo to pitanje. Bi li njihova Sara bila danas živa sa svojom braćom da je na vrijeme hospitalizirana, da je primila infuziju i antibiotik i dobila tretman koji zaslužuje kao pacijentica. U krajnjem slučaju, i bez postavljanja tog ključnog pitanja, sigurno je da je Sara morala biti adekvatno liječena i hospitalizirana, osobito s obzirom na njezinu urođenu dijagnozu.

Podignuta optužnica, čeka se termin suđenja

Kantonalno tužiteljstvo HNK-a optužnicu u ovom predmetu protiv Ane Margeta podiglo je 14. decembra 2023. godine zbog nesavjesnog liječenja i teškog kaznenog djela protiv zdravlja ljudi.

Sara Dadić

„Dana 5. juna 2022. godine, kao doktor medicine, na specijalizaciji iz Pedijatrije, radeći na svom radnom mjestu, prema Ugovoru o radu na neodređeno vrijeme zaključenom između osumnjičene i Sveučilišne kliničke bolnice Mostar, na Klinici za dječje bolesti, oko 16 sati primila je pacijenticu Saru Dadić koju su doveli roditelji Ivana i Boris Dadić, nakon što je dijete čitav taj dan imalo povišenu temperaturu i po uputnici Doma zdravlja Ravno od 5. juna 2022. godine, gdje je postupila suprotno odredbama članka 5. stavak 2. i 3. tačka 4. i članka 7. stavak 1. Zakona o ljekarskoj djelatnosti…, na način da nije malodobnu Saru Dadić zadržala na bolničkom liječenju u ustanovi sekundarnog nivoa zdravstvene zaštite, gdje bi bila adekvatno dijagnostički obrađena, gdje je mogla adekvatnije terapijski reagirati,  iako je pacijentica bila očigledno i vidljivo lošeg zdravstvenog stanja, povišene tjelesne temperature praćene povraćanjem bilo malaksalo, a i obzirom da je dijete bilo ranije hospitalizirano zbog urođene bolesti“, navodi se u optužnici. Nadalje, u optužnici se navodi da liječnica pored jasnih simptoma koji upućuju na loše opće stanje djeteta, nije naložila da se malodobnoj pacijentici urade hitne laboratorijske pretrage, nije obavljeno ultrazvučno, RTG, CT ili vilo kakvo drugo snimanje i pregled Sare Dadić, niti je zadržana na bolničkom promatranju i liječenju“.

Na Općinskom sudu u Mostaru nam kažu da ročište u ovom predmetu još nije zakazano, a je li išta po ovom pitanju poduzela Sveučilišna klinička bolnica Mostar pitanje je na koje čekamo odgovor.

Odvjetnik optužene liječnice Ane Margete Nenad Rebac na naš telefonski poziv istaknuo je da do pravomoćnog okončanja postupka se neće javno izjašnjavati na ovu temu.

Objava SMRT BEBE SARE Roditelji odlučili progovoriti o danu kada je u mostarskoj bolnici umrla njihova curica pojavila se prvi puta na PressMedia.

Slučajna vijest

Slađana Mandić otkrila zašto je plakala na Breninom koncertu: “Zamolila sam je da više ne priča o tome”

Od kada se pojavila na sceni „Zvezda Granda“ mnogi su za pjevačicu Slađanu Mandić govorili da je nasljednica Lepe Brene. Slađana je i tada dobila podršku od folk zvijezde kojoj je nedavno bila gošća na koncertu u Tuzli.

Pjevačica je sada za Grand ispričala kako je reagovala kada je dobila poziv od Lepe Brene, a otkrila je i zbog čega je plakala na njenom koncertu.

-Bila sam u Americi na Floridi, zove me Brena, a ja idem ka Majamiju, ka njenom drugom domu. Ona ima tim koji se brine o svemu, pa je bila simbolika da u gradu u kome se ona rodila nastupimo Bojan Vasković, dečko iz Orašja i ja. To je bio sklop zemljaka na jednom mjestu. Bila mi je čast i zadovoljstvo, toliko me duboko ganula tom najavom. Ona se prije toga rasplakala, pred samu najavu, kada me je najavila, mi smo svi iza plakali. Zamolila sam je da više ne priča o tome, jer neću moći da pjevam – rekla je Slađana za Grand.

Slađa je otkrila da je publika i danas poredi sa folk zvijezdom, a i sama Brena ističe da je mlada koleginica dosta podsjeća na nju iz mlađih dana.

-Sad mi je rekla na koncertu ‘Da te ljubim, dvojnice moja’. Lepa Brena mi je sve vrijeme bila podrška, bilo je to neobično, pojavi se jedna mlada djevojka, a dobije podršku od nje. Sada kada smo bile u Tuzli na koncertu, stajale smo jedna pored druge, a neko je snimao iz publike i čuje se na snimku ‘Pa ona je viša i od Brene’. Dvije visoke, plave žene, s istog podneblja, sa dugim nogama. Ona kaže da ima sličnosti i kad ovako priča sa mnom, kaže da je podsjećam dosta na nju iz mladosti – ispričala je pjevačica.

Iako joj kao koleginici imponuje da je porede sa Brenom, Slađana ne krije da joj je drago što je uspela da izgradi svoje ime i ostavi pečat na estradi.

-Dobijala sam od nje savjete i podršku, to je kompliment i to ti da krila, ali sam uspjela da pobjegnem od toga da smo dvojnice. Lepo je to i svi smo učili od nekoga, to je normalno da rastemo uz svoje idole. Kada ljudi kažu to je pjesma Slađane Mandić, to je uspeh – zaključila je ona.

Šta je sve Slađana rekla u emisiji „Nije lako biti ja“, pogledajte u videu na početku teksta.

Objava Slađana Mandić otkrila zašto je plakala na Breninom koncertu: “Zamolila sam je da više ne priča o tome” pojavila se prvi puta na PressMedia.

(VIDEO) BIOPSIJA POTVRDILA NAJGORE Mlada majka mislila da joj je izašla bubuljica na čelu, a onda je saznala tešku istinu

Rejčel Olivija, 32-godišnja majka iz Australije, podijelila je šokantnu priču o tome kako je naizgled bezopasna bubuljica na njenom čelu zapravo bio znak ozbiljnog zdravstvenog problema - da ima rak kože.

Naime, nakon što je primjetila malu crvenu tačkicu nasred čela kojoj na početku nije pridavala velikog značaja, poslije dvije godine od pojavljivanja shvatila je da joj se stanje pogoršavalo, a da je mjesto gdje se nekada nalazila bubuljica postalo velika smeđa krasta koja nikako nije željela da zaraste.

U početku je ljekar smatrao da je to samo bubuljica koju je previše stiskala, ali kako je vrijeme prolazilo a stanje nije bilo bolje, Rejčel je odlučila da sluša svoju intuiciju i potraži dodatno mišljenje.

Nakon što su joj specijalisti uradili biopsiju, došla je neočekivana dijagnoza — bazalno-celularni karcinom, vrsta raka kože koja se često javlja na licu i izgleda kao voštana kvržica ili smeđa ljuskasta tačka.

– Bila sam zapanjena. Nikad nisam bila osoba koja se izlagala suncu. Uvijek sam bila poznata kao ona koja se brine o zaštiti od sunca. Ali, nekoliko jakih opekotina iz tinejdžerskih dana bilo je dovoljno da ostave posljedice – rekla je Rejčel.

Srećom, nije se radilo o melanomu, već o manje agresivnoj vrsti raka kože.

Rejčel je ubrzo započela liječenje topičkom hemoterapijom.

– Iako liječenje nije zahtijevalo operaciju, iz estetske perspektive bilo je teško vidjeti kako se mala tačka pretvorila u nešto tako veliko – priznala je.

Dok je prolazila kroz ovaj proces, Rejčel je odlučila da podijeli svoju borbu sa pratiocima na društvenim mrežama, što je izazvalo veliku podršku. Mnogi su joj zahvalili jer je njen primjer podstakao da prepoznaju promjene na svojoj koži i posjete dermatologa.

Rejčel se nada da će njena priča podstaći sve da budu pažljiviji na suncu i da redovno provjeravaju svoju kožu. Nedjelju dana nakon što je završila liječenje, podijelila je da se krasta još uvijek nije potpuno povukla, ali da očekuje potpuni oporavak, sa minimalnim ožiljkom.

– Zahvalna sam što sam slušala svoj instinkt. Možda moja priča spasi nečiji život. Zato uvijek koristite zaštitu od sunca i ne ignorišite promjene na koži. Pravovremena reakcija je ključ – poručila je Rejčel.

Objava (VIDEO) BIOPSIJA POTVRDILA NAJGORE Mlada majka mislila da joj je izašla bubuljica na čelu, a onda je saznala tešku istinu pojavila se prvi puta na PressMedia.

ZAUSTAVITE GENOCID: Opća skupština UN-a zahtijeva ‘momentalni’ prekid vatre u Gazi

“Gaza više ne postoji”, rekao je slovenski ambasador pri UN-u Samuel Žbogar na sjednici Opće skupštine. “Uništena je. Civili se suočavaju s glađu, očajem i smrću”, rekao je.

The post ZAUSTAVITE GENOCID: Opća skupština UN-a zahtijeva ‘momentalni’ prekid vatre u Gazi appeared first on IZDVOJENO.ba.

Rukijine vunene čarape i terluci prodaju se kao halva

Vlašičke pletilje a pogotovo one iz Višnjeva kod Travnika poznate su po svojim ručnim radovima. Jedna od njih je i Rukija Osmanović, žena koja plete i tka razne rukotvorine već trideset godina.

Njezina ćebad, jorgani, jastuci, džemperi, vunene čarape, štucne i drugi proizvodi brzo nađu kupce. Vuna je od vlašićke i dubske pramenke. Ovce koja je najbrojnija na ovim prostorima. Kako nam je rekla najbrže proda vunene čarape i terluke. Oni idu "kao halva" kaže nam Rukija koja je u mladosti tovarila konje i radila fizičke poslove.

Najviše je brine što omladina vrijeme gubi tipkajući na mobitele. Ništa ih drugo ne zanima, dodaje ona.

Ako želite Rukijine proizvode, možete je dobiti na mobitel: +387 62 208 036

https://www.youtube.com/watch?v=22Fdp-6BF7A

Objava Rukijine vunene čarape i terluci prodaju se kao halva pojavila se prvi puta na PressMedia.

Gattuso nakon 22 godine obrijao bradu

Trener Hajduka, Gennaro Gattuso, nakon 22 godine obrijao je svoju bradu.

Trener Splićana je to uradio kao dio humanitarne akcije pod nazivom Bradata aukcija.

U sklopu ove inicijative, koja promiče muško zdravlje, Gattuso je pristao na izazov i obrijao bradu u Barber shopu Ritual, a za tu akciju prikupljeno je više od 10.000 eura.

Brada nije bila jedina koja je "skraćena" – Zvonimir Šarlija također je učestvovao u ovom humanitarnom činu. Bradata aukcija, koja se održava svake godine, imala je veliki uspjeh ove godine. Više od 350 muškaraca obavljeno je preventivno zdravstveno pregledavanje, a 250 brkova i brada je obrijano. Uz to, prikupljeno je oko 150.000 eura za borbu protiv raka u Splitu, Vinkovcima i Puli, kako su izvijestili iz Hajduka.

Gattuso je istakao kako je izuzetno ponosan što je učestvovao u ovoj akciji, budući da se radi o važnoj inicijativi. "Dvadeset godina nisam obrijao bradu, ali za humanitarne svrhe rado ću to učiniti. No, važno je bilo skupiti barem 10.000 eura", rekao je Gattuso, koji je prošle sedmice bio na pragu ispunjenja tog cilja. Na kraju je razlika nadomještena, te su svi uvjeti ispunjeni kako bi Gattuso, pred Jadranski derbi protiv Rijeke i gostovanje u Šibeniku, izašao bez brade.

Objava Gattuso nakon 22 godine obrijao bradu pojavila se prvi puta na PressMedia.

Povezani članci

Popularne kategorije