Većina talentiranih mladih sportista u Glamoču primorani su da svoje sportske sposobnosti i snove okončavaju u kafićima, i sa njima potpišu trajne ugovore stagniranja.
Tekst i foto: Emel Kovačević
Ovoj ponavljajućoj rutini sa svojih 15 godina suprotstavio se Patrik Buljan, koji svakodnevno trenira i bavi se nogometom. Početak njegovog bavljenja sportom bio je u nogometnom klubu „Šator“ u Glamoču, sa njegovih šest godina. Međutim, šanse za napredovanje u Glamoču su male, pa je on svojim trudom i radom primijećen od strane većih klubova. Na jednom od pionirskih turnira, Nogometni savez BiH proglasio ga je najboljim igračem.
„Uskoro ću nastupati za NK „Troglav“ u Livnu, gdje su primjetili moju strast za igranjem nogometa. Također sam bio pozvan i nastupao u županijsku reprezentaciju gdje se natječu sve županije u BiH. Trener HNK „Zrinjski“ me je pozvao da igram za njih“, kazao je ukratko o svojoj karijeri koja je u procesu izgradnje.
Međutim, Patrik je u Glamoču tijekom svojih početaka primjetio jasne probleme na koje nailaze njegovi saigrači i on. Neravan teren na gradskom stadionu, ogromna je prepreka prilikom treniranja i odigravanja utakmica u njihovom gradu. Naime, dio terena koji je blizu tribina izgleda kao da je potonuo u zemlju.
„Imamo i nedostatak kategorija juniora i seniora. Mlađi naraštaji koji ne mogu igrati u početnicima prelaze da igraju u prvi tim, odnosno u tim gdje igraju momci od 20 godina pa na dalje“, govori Patrik.
Glamoč ima odličnog nogometaša koji je tek počeo da niže uspjehe u ranoj dobi, njega ne treba zanemariti, već mu treba obezbijediti uslove za treniranje i bavljenje nogometom kod svoje kuće.
„Od općine Glamoč očekujem da će popraviti teren i da će mladima omogućiti uslove za treniranje i igranje nogometa“, rekao je Patrik.
Amar Sobo, tri godine se bavi ‘street workoutom’, sportskoj disciplini koja je kombinacija atletike i gimnastike, a čiji je cilj izgradnja mišićne mase, mobilnosti i same izdržljivosti tijela. Kao i Patrik, i on je iskusio loše uslove za bavljenjem sportom u svome gradu.
„Treniram na ‘street workout’ parku koji se nalazi nedaleko od škole. Međutim, tamo nemamo pojedine sprave sa kojima bi mogli trenirati određene skupine mišića, ili su šipke previše uske za izvođenje pojedinih vježbi. Tako da određene skupine mišića treniram u streetworkout parku, a druge na stadionu NK „Šator“ na kojem se nalaze stari koševi na kojima radimo zgibove“, istakao je Amar za eTrafiku.
Osim ‘street workouta’, bavi se i trčanjem, za koje su mu potrebni bolji uslovi. Manjak uslova za bavljenjem tim sportom ga tjera da se opet, na svoj način, adaptira nedostacima Glamoča.
„Često idem trčati na stadion gdje je teren neravan i gdje nema atletske staze na kojoj bi se moglo trčati bez poteškoća. Ukoliko je teren mokar, primoran sam da taj dan ne treniram i čekam poboljšanje vremenskih uslova“, navodi.
U Glamoču, gdje djeca i mladi nemaju odbojkaški klub ili priliku profesionalno trenirati odbojku, profesor matematike Dino Kero, pokazuje izuzetnu predanost i brigu za svoje učenike. Naime, kako bi im pružio priliku za bavljenje sportom, odlučio je organizirati termine za odbojku u poslijepodnevnim satima, nakon nastave. Uz dopuštenje ravnateljice, profesor Dino i učenici srednje škole Tin Ujević u Glamoču, redovito se sastaju u sportskoj dvorani, gdje se održavaju treninzi.
„Kao i u svim malim sredinama, pa tako i u Glamoču, mladi su uskraćeni za dosta stvari. Kako je većina naših učenika uskraćena, u pogledu sportskih aktivnosti, malim izborom sportova kojima se mogu baviti, evo terminima odbojke nastojim barem malo taj izbor proširiti. Zaista je važno da učenici, iako se nalazimo u maloj sredini, imaju barem nekog izbora što se tiče sportskih aktivnosti“, rekao je on.
Međutim, tokom zime, srednjoškolci nailaze na probleme poput hladnoće, a tijekom kišnog razdoblja strop prokišnjava. Ove poteškoće mladima predstavljaju veliki izazov prilikom bavljenja sportom. No, i u takvim uslovima tjeraju svog profesora matematike da produži termin za sat vremena.
„Što se tiče uvjeta za održavanje termina, nisu bili baš uvijek idealni, ali nikom od nas to nije predstavljalo problem. Naime, dvorana zimi nema grijanje kada nije nastava u tijeku, a naši termini su bili mimo nastave, tj. u poslijepodnevnim satima. Također, krov dvorane prokišnjava i usljed jačih kiša prokisne na par mjesta. U suštini, nismo se bunili, jer je nama bilo važno samo da se igra“, rekao je Kero za kraj našeg razgovora.
S obzirom na to da se ove godine održavaju lokalni izbori u Bosni i Hercegovini, mladima preostaje da se nadaju da će njihovi novoizabrani predstavnici imati malo više sluha za sport i uticati na promjene u ovom sektoru.
The post Sportisti u Glamoču zaslužuju više od neravnog terena i dvorane koja prokišnjava appeared first on eTrafika.